Izrael będzie atakował tak długo, dopóki nie ustąpi atak ze strony Strefy Gazy

12 maja 2021, 13:37
840_472_matched__pc7s99_palestinegazastripin20156789791920
Fot. Badwanart0/Pixabay (domena publiczna)
Reklama

Siły izraelskie będą kontynuowały naloty na Strefę Gazy tak długo, jak długo będzie trwał ostrzał rakietowy w kierunku izraelskiej ziemi - ostrzegł w środę minister obrony Izraela Beni Ganc. Natomiast prezydent Izraela Reuwen Riwlin mówił w środę o "niewybaczalnych pogromach" w mieście Lod, zamieszkanym przez mniejszość arabską, gdzie po nocnych zamieszkach ogłoszono stan wyjątkowy.

"Armia będzie nadal atakować, aby zapewnić całkowity i trwały spokój" - oświadczył Ganc podczas wizyty w izraelskim mieście Aszkelon, w pobliżu Strefy Gazy. "Dopiero gdy osiągniemy ten cel, możemy mówić o rozejmie" – zaznaczył.

Siły Obronne Izraela (IDF) podały, że zniszczyły wyrzutnię rakiet radyklanej organizacji palestyńskiej Hamas w północnej części Strefy Gazy w chwili, gdy miała wystrzelić 10 rakiet w kierunku izraelskich miast Aszdod i Aszkelon. "Wyrzutnia była gotowa do natychmiastowego wystrzelenia 10 rakiet z północnej Strefy Gazy podało wojsko, cytowane na anglojęzycznym portalu Times of Israel. – IDF kontynuują ataki na komórki terrorystyczne i wyrzutnie rakiet".

IDF przekazały również, że zbombardowały grupę bojowników Hamasu przygotowujących się do wystrzelenia z północnej części Strefy Gazy w stronę Izraela uzbrojonego drona.

Izraelska anglojęzyczna gazeta "The Jerusalem Post" podała na swej stronie internetowej, że Brygady Abu Alego Mustafy, zbrojne ramię Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, zagroziły zmasowanym atakiem na Aszkelon. "Skierujemy zmasowane uderzenia na okupowane miasto Aszkelon, a okupanci muszą wybrać, czy odejść, czy umrzeć" oświadczyła bojówka.

Jeżeli chodzi o prezydenta Izraela, to przekazał on następujące słowa "Sceny pogromów w Lod (gdzie mieszka duża mniejszość arabska) i zamieszki w całym kraju (wywołane przez) krwiożerczy arabski tłum, w wyniku których obrażenia odnieśli ludzie, niszczone było mienie, a nawet atakowano żydowskie święte miejsca, są niewybaczalne".

Reklama
Reklama

W nocy z wtorku na środę służby prasowe szefa izraelskiego rządu podały, że premier Benjamin Netanjahu ogłosił stan wyjątkowy w mieście Lod w pobliżu Tel Awiwu po "zamieszkach" z udziałem arabskiej mniejszości. Według izraelskiej policji w poniedziałek wieczorem Lod było areną gwałtownych starć z udziałem lokalnej mniejszości arabskiej, w których zginął izraelski Arab.

We wtorek wieczorem sytuacja w mieście uległa dalszemu pogorszeniu. Jak podały izraelskie media, arabscy demonstranci zaatakowali i podpalili trzy miejscowe synagogi, podpalali także samochody i sklepy. Władze wysłały do miasta jednostki policji granicznej, by "stawić czoło przemocy" i pomóc w przywróceniu spokoju w mieście.

Lod położone jest na przedmieściach Tel Awiwu. Ma 77 tysięcy mieszkańców, z których 23 tysiące to Arabowie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Monkey
środa, 12 maja 2021, 23:12

Czyli teraz sprowokuja nawet izraelskich Arabów, którzy akurat maja reprezentację w izraelskim parlamencie i wcale się nie brataja z takimi organizacjami jak Hamas.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 19:23

Mówisz o Lod? Ale to własnie Arabowie go zabili.

Roland the Headless
środa, 12 maja 2021, 22:18

Na dłuższą metę Izrael i tak poniesie porażkę w tej wojnie. Chociażby ze względów biologicznych

donatan
środa, 12 maja 2021, 20:40

Zaraz przyjdzie Dejw i napisze, że to wszystko dookoła to i tak jest Izrael. Bo przeczytał coś o czym nie wie nikt inny oprócz niego. Tymczasem tak wygląda okupacja. Po prostu.

Kiks
środa, 12 maja 2021, 21:26

Gdyby nie Izrael to tam by był tylko piasek. Możesz mi wierzyć... Choć w całym sporze Izrael wielokrotnie przeginał.

Krystian
środa, 12 maja 2021, 16:05

Czy ktoś wie ile kosztują te rakiety Hamasu? Bo jeśli Izrael używa 10-50 razy droższych reflektorów do obrony to długi konflikty będzie katastrofą dla Izraela

Artur
czwartek, 13 maja 2021, 07:12

Nie powinno się tak mówić, ale pomijając straty w ludziach to rzeczywiście Izrael poniesie klęskę jeśli chodzi o koszty. Zestrzelenie rakiety jest droższe, niż naprawienie ewentualnych szkody w infrastrukturze.

Ira
środa, 12 maja 2021, 21:44

Jakby leciała rakieta za 1000 dolarów na twoją chalupę to rozumiem że nie chciałbyś żeby obrona przeciwlotnicze zestrzeliła tą rakietę używając rektora 10 razy drozszego

Kiks
środa, 12 maja 2021, 17:42

Żartujesz? Myślisz, że Izrael będzie tak długo cierpliwy? Raczej nie i już postarają się, żeby te rakiety nawet nie wystartowały, choć nie kibicuję ani jednym, ani drugim.

Noityle
środa, 12 maja 2021, 17:36

Raczej nie dla Izraela, który jak będzie trzeba to nie zostawi kamienia na kamieniu z Gazy

biały
czwartek, 13 maja 2021, 12:37

no raczej jest to katastrofa dla Izraela , ludności Żydowskiej jest coraz mniej w Izraelu , ludności Islamskiej zaś coraz więcej , ludność Żydowska może stanowić tam mniejszość za 30 lat , utrzymywanie nienawiści między tymi dwoma kulturami doprowadzi do upadku Izraela a jeśli nawet nie to do dużo częstszych zamachów samobójczych , Izrael jest mądrym państwem na pewno to widzi i powinni prowadzić do takiej polityki aby rozładować poziom nienawiści pomiędzy wyznawcami islamu a judaizmu , ten konflikt to porażka Izraela , obecnie wygrają militarnie ale co za 30 lub 40 lat ??? co z nienawiścią którą trzeba przez 10 lat uspokajać

R
czwartek, 13 maja 2021, 08:49

Gdyby tak bylo to sam Izrael pograzy sie w chaosie.

Trzcinq
środa, 12 maja 2021, 16:05

Oczywiście to takie normalne a potem wróci do zaboru ziem Palestynskich

piryt
czwartek, 13 maja 2021, 14:07

Nie ma czegoś takiego jak "ziemie palestyńskie". Są tereny Egipskie okupowane po rpoczętych i przegranych przez Egipt wojnach. Wcześniej tam był tylko piach, a cokolwiek istnieje teraz zostało zbudowane przez Izrael.

banały
czwartek, 13 maja 2021, 15:01

No popatrz. Tymczasem cały świat, łącznie z USA i ONZ uważają, że jednak są Terytoria Palestyńskie i są one okupowane przez Izrael.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 19:28

Nawet Polska nei uznaje Państwa Palestyna, a tym bardziej USA czy spora część ONZ:)) Na pewno uznało je jakeiś 20 państw.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 08:34

Istotnie dla Hamasu to norma: najpierw atakki terrorystyczne a potem chowanie sie za plecami cywilów

Tweets Defence24