Izrael atakuje syryjską obronę przeciwlotniczą

10 lutego 2018, 10:03
Izr
Fot. Israeli Air Force

Izraelskie siły zbrojne poinformowały o atakach lotniczych, jakie przeprowadzono dziś na terytorium Syrii. 

Izraelskie siły zbrojne poinformowały oficjalnie, że "w odpowiedzi na akt irańskiej agresji, przeprowadzono dziś uderzenia powietrzne na dwanaście celów na terytorium Syrii, w tym trzy baterie obrony przeciwlotniczej i cztery cele irańskie, będące częścią irańskiego kompleksu wojskowego w Syrii".

Zestrzelony dziś samolot F-16 sił powietrznych Izraela miał brać udział w jednym z tych ataków. Wg. niepotwierdzonych informacji utracony samolot to F-16I Sufa.

Izrael poinformował też, że "w czasie ataków samoloty zostały ostrzelane pociskami przeciwlotniczymi, które były przyczyną alarmów ogłoszonych na północy Izraela".

Media bliskowschodnie opisują, że na północy Jordanii znaleziono szczątki pocisku przeciwlotniczego S-125, zestrzelonego prawdopodobnie przez izraelską obronę przeciwrakietową.

Z kolei media syryjskie informowały początkowo o dwóch atakach samolotów izraelskich i otwarciu ognia systemów obrony przeciwlotniczej podczas nalotu, którego celem była baza wojskowa. Właśnie wtedy miało dojść do trafienia samolotu F-16, którego załoga katapultowała się potem nad Izraelem. Syryjczycy utrzymują też, że trafili "więcej niż jeden samolot", czemu zaprzecza strona izraelska.

Późniejsze doniesienia mówią o kolejnych atakach samolotów izraelskich, których cele miały być położone na południu Syrii. Rzecznik sił Izraela stwierdził, że zaatakowano cele położone w pobliżu Damaszku, stwierdził też, że "Syryjczycy igrają z ogniem, pozwalając Iranowi na atakowanie Izraela ze swego terytorium", dodał jednak, że "mimo zdecydowanej odpowiedzi Izrael nie będzie eskalował sytuacji".

Czytaj też: Rosyjski dron uniknął izraelskich Patriotów i myśliwca?

Izrael twierdzi, że atak ich sił powietrznych był odpowiedzią na wysłanie nad terytorium tego państwa bezzałogowca irańskiego, wystrzelonego z terytorium Syrii. Został on przechwycony o godzinie 4:30 rano przez izraelski śmigłowiec, a następnie zniszczony. Szczątki zabezpieczono na ziemi. Rzecznik IDF stwierdził, że "w odpowiedzi na ten akt agresji przeprowadzono uderzenia na cele irańskie na terytorium Syrii". W akcji miała wziąć udział "znacząca" liczba maszyn, które dostały się w "zmasowany ogień obrony przeciwlotniczej".

Trafiony F-16 rozbił się w pobliżu wioski Harduf w północnym Izraelu, załoga katapultowała się, ale jeden z lotników odniósł poważne obrażenia.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 115
Reklama
samsam
wtorek, 13 lutego 2018, 09:26

przypominają mi się czasy, gdy to My \"atakowaliśmy\" Gliwicką rozgłośnię radiową i \"znęcaliśmy\" się nad niemiecką mniejszością w Gdańsku, więc Rzesza musiała zareagować - widać metoda pozostała ta sama

inne zdanie
czwartek, 15 lutego 2018, 11:12

A mi się to wszystko zupełnie inaczej kojarzy, rosyjskie bombardowania w tym Aleppo, egzaltacja swoją demonstrowaną na bezbronnych siłą niszczenia, brak jakiegokolwiek współczucia dla ofiar cywilnych przypominają niemieckie bombardowania hiszpańskiej Guerniki (a potem np. Wielunia).

Redrum
poniedziałek, 12 lutego 2018, 13:49

Izrael nie z takich sytuacji wychodził zwycięsko. Rozumiem trochę, że fani rosyjskiej techniki mają okazję podleczyć kompleksy, tym bardziej że nabawili się ich przez dziesięciolecia za sprawą Izraela właśnie.

rob ercik
niedziela, 11 lutego 2018, 09:33

Kiedy sankcje USA, kiedy sankcje EU, kiedy reakcja Prezydenta RP ktory nie dalej jak w zeszlym tygodniu tak bardzo bronil prawa miedzynarodowego .... ah prawda, mowa o Izraelu ...

Davien
wtorek, 13 lutego 2018, 07:47

Po pierwsze Izrael i Syria sa w stanie wojny, po drugie to najpierw dron irański wleciał do Izraela a dopiero potem IDF zaatakował. wiec naprawdę nie osmieszaj się juz dalej.

BUBA
wtorek, 13 lutego 2018, 18:27

O ile pamiętam to któryś z krajów zerwał zawieszenie broni - pod tym warunkiem istnieje misja ONZ na wzgórzach Golan. Za Wiki, Twoim ulubionym źródloem: \"31 maja 1974 został podpisany rozejm izraelsko-syryjski, kończący wojnę między tymi krajami. Jednym z jego postanowień było ustanowienie Sił ONZ Nadzoru Rozdzielenia Wojsk (UNDOF), stacjonujących w strefie buforowej między wrogimi wojskami. Wydzielone zostały z Drugich Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ (UNEF II), a w ich skład weszły dwa bataliony piechoty (austriacki i peruwiański) oraz wspierające je kompanie logistyczne (kanadyjska i polska).\" Zakończyliśmy swoja misję na Wzgórzach Golan w 2009 roku...

Davien
środa, 14 lutego 2018, 08:09

BUBA zawieszenie broni było zrywane wiele razy, głównie przez Syrie wiec Izrael miał pełne prawo zaatakowac. Co do misji ONZ to dane sprzed kilku lat nie zawsze oddają rzeczywistość. A co do wiki to mylisz się , moim ulubionym żródłem sa oficjalne dane producentów lub rządowe dokumenty.

Z
niedziela, 11 lutego 2018, 09:20

To znaczy kogo atakuje Izrael ? Rosje czy Stany ?? I dokladnie co zamierzaja z nimi wygrac ?

AWU
niedziela, 11 lutego 2018, 08:30

Ostatni raz Izrael stracił w walce statek powietrzny to 2006r nad Libanem CH-53, natomiast myśliwiec to uszkodzony nad Syrią w 1982r przez oplot F-4 rozbity przy lądowaniu. Jest to pierwsza strata F-16 od momentu wprowadzenia do służby w 1981r. W tym czasie izraelskie F-16 zestrzeliły 38 syryjskich Mig-21/23/25 i Su-22 bez strat własnych. W sobotę ataki odwetowy po raz pierwszy zostały przeprowadzone w ciągu dnia i po raz pierwszy zaatakowano instalacje nie pro-irańskich milicji lecz obsługiwane przez irański personel \"doradców\".

BUBA
poniedziałek, 12 lutego 2018, 09:08

Nie dziwi Cię że zawsze Izrael nie ma strat własnych, a gdy policzysz wystawione do sprzedaży starsze F-16 jest ich trochę za mało nawet po odliczeniu tych straconych w wypadkach? Po prostu Izrael jak USA nie publikuje strat chyba że samolot spadnie na drogę lub na miasto. Tak sie tworzy politykę sukcesu.

Davien
wtorek, 13 lutego 2018, 07:49

Po prostu część maszyn nie nadawała sie juz do uzytku i wycofali je ostatecznie przeznaczając na złom lub na części zamienne, tak trudno to zrozumieć.

Roro
niedziela, 11 lutego 2018, 02:55

Polska jest pod politycznym obstrzałem Izraela aby przyznać się do części odpowiedzialności za Holokaust a bombardowanie irańskich celów w Syrii można porównać z propagowaniem hasła \"polskie obozy\" w Izraelu. Tłumaczenia że w Izraelu jest kampania wyborcza a Natanjahu może stanąć przed komisją dlatego zrozumiałe jest że użył w czasie kampanii polskiej karty są właśnie w stylu, irański dron wleciał w naszą przestrzeń powietrzną dlatego zbombardujemy Iran w Syrii. Nie ma to jak szukanie wrogów na siłę a co do czego będą prosić Polskę o poparcie w RB ONZ.

Piotr
sobota, 10 lutego 2018, 22:16

Zauważmy jeszcze jedno. Izrael traktuje przestrzeń powietrzną suwerennego państwa Liban jak swoją. Często lecą tam i dopiero stamtąd atakują Syrię. Łamią wszelkie zasady jako silny kraj z poparciem zza oceanu, a sami krzyczą i strzelają jak im jakiś dron wlatuje albo ma wlecieć. Chcieliby Syrię tez zapewne sprowadzić do poziomu kraju zdanego na ich dobrą wolę w kwestii lotów czy bombardowań.

Stirlitz
sobota, 10 lutego 2018, 22:14

Trwa festiwal baśni i legend o zestrzeleniach kilku izraelskich samolotów prowadzony przez rosyjskie trole. Trole zapomniały, że po zestrzeleniu jednego F-16 praktycznie cała obrona plot syryjska przestała istnieć.

BUBA
niedziela, 11 lutego 2018, 10:53

Jak widać nie przestała co udowadnia takim jak Ty Izrael. Nie atakuje makiet a systemy OPL zagrażające jego samolotom w nalotach na suwerenny kraj. Widocznie doświadczenie Izraela wskazuje na to ze ten \"ruski złom\" w opini ekspertów z PL jest jednak warty zniszczenia i ryzykowania utraty pilotów i samolotów F-16 Block 52.

Davien
wtorek, 13 lutego 2018, 07:51

BUBA Izrael jest z Syria w stanie wojny zreszta zaczętym przez Syrie wiec moga tam sobie latać i to w zgodzie z prawem miedzynarodowym jak działąnia z terenu Syrii naruszają zawieszenie broni. A co do tego zestrzelenia. w strone samolotów IDF wystrzelono przynajmniej 20 rakiet , w strone tego uszkodzonego 8 i zaledwie jedna cos zrobiła. To chyba mówi samo za siebie.

POLAK
niedziela, 11 lutego 2018, 21:17

przestała przestał - a ruski złom zawsze będzie złomem :)

BUBA
poniedziałek, 12 lutego 2018, 09:21

A i jeszcze jedno. System Patriot ma problem z trafieniem w cel gdy przeciwnik nie używa walki elektronicznej a celem są przestarzałe pociski Huti. Co będzie gdy Patriot znajdzie się na polu walki silnie nasyconym środkami walki elektronicznej? Dlaczego Polacy kupują system który w 2015 zdalnie został opanowany przez wroga i dlatego Luftwaffe opiera na MEADS obronę Niemiec w przyszłości. Cytat z innego forum: “Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”; Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.” ― Jan Kochanowsk

Davien
wtorek, 13 lutego 2018, 07:53

A kiedy to Patriot miał kłopotyu z trafieniem w cel jak nawet uzywając PAC-2 GEM-T zestrzelili ponad 120 rakiet balistycznych w Jemenie. Jakos MEADS będący uzupełnieniem dla Patriotów w Bundeswehrze uzywa tych samych PAC-3MSE co Patrioty wiec niezła wtopa:)

BUBA
wtorek, 13 lutego 2018, 18:08

MEDS to podstawa TVLS a PAtriot to system skazany na wycofanie w Niemczech.

Davien
środa, 14 lutego 2018, 08:11

A to ciekawe bo jakoś MEADS nie bedzie wcale więcej niż Patriotów w Niemczech , podobnie we Włoszech bedzie jedynie uzupełniał inne systemy OPL

BUBA
środa, 14 lutego 2018, 19:33

Bo MEADS ma większe wielokrotnie możliwości ostrzału więc nie trzeba go tyle co Patriot PAC-3+ Niemcy to wiedzą dlatego to Niemcy są rozwinięci technologicznie a nie Polacy.

Davien
niedziela, 18 lutego 2018, 08:14

MEADS nie ma wcale większych możliwości, w rzeczywistości ma jeszcze mniejsze od PAC-3+ jako że MFCR może naprowadzać pociski tylko w 90 stopniach a PAC-3+ z dwoma radarami w 180-240 stopniach, naprowadza wiecej rakiet, jednocześnie sledzi cele powietrzne i balistyczne i moze je zwalczać wiec jak zwykle wyszło ci kiepsko... Niemcy ida w MEADS bo wpakowali w to masę kasy i nie porzuca ot tak systemu który jako uzupełnienie Patriota jest całkiem dobry.

BUBA
wtorek, 13 lutego 2018, 18:07

Jaki był rozchód rakiet na jeden cel?

Davien
środa, 14 lutego 2018, 08:12

Jak pisałem standardem są dwie rakiety na jeden cel, co biorąc pod uwage ze w Jemenie uzywano praktycznie jedynie PAC-2 GEM-T i nie wystrzelono ani jednej PAC-3MSE( bo AS ani ZEA ich nie maja jeszcze) to skuteczność jest fantastyczna.

BUBA
środa, 14 lutego 2018, 20:26

Czym się różni system naprowadzania PAC-3 CRI od PAC-3MSE Davenie?

Davien
poniedziałek, 19 lutego 2018, 22:28

Konstrukcja rakiet?? Nowa baza elektroniczna dla głowicy która powstała 20 lat pózniej?? Oj panie BUBA czy ty wiesz w ogóle o czym piszesz:))

BUBA
środa, 14 lutego 2018, 19:31

To filmy na internecie fałszowano? Bo w skrajnym wypadku poszło 5 lub 6 pocisków.

Davien
niedziela, 18 lutego 2018, 08:18

W Rijadzie wystrzelono 4PAC-2 GEM-T i 1 PAC-3 w ciągu 5 sek wiec niezłą wpadka bazowanie na tym jednym przypadku:)) Standardowo wystrzeliwano dwa pociski a w 2003 r po jednym uzyskując 100% skuteczność( 9 zaatakowanych celów na 9 trafionych) wiec jakie fałszowanie.

JSM
niedziela, 11 lutego 2018, 01:08

Syryjska obrona plot to w tej chwili irańska obrona plot (+ rosyjskie S300 i S400), a Iran to nie uboga Syria. To potęga, z którą nawet USA się liczy. Będzie się działo.

magazynier
sobota, 10 lutego 2018, 21:48

Czekam na odpowiedź israela.

ruski trol
sobota, 10 lutego 2018, 19:59

Ten fragment jest niezły: \"w odpowiedzi na akt irańskiej agresji, przeprowadzono dziś uderzenia powietrzne na dwanaście celów na terytorium Syrii\". Bali się zaatakować irańskiego agresora?

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 09:22

Znaczy, ze jednak zaatakowali Rosje :^)))

Davien
niedziela, 11 lutego 2018, 06:25

Dron wleciał od strony Syrii wiec tam uderzyli.

PRS
czwartek, 15 lutego 2018, 13:05

Davien Izrael jak mało który kraj ma możliwości techniczne by próbować przechwycić sterowanie dronem lub je skutecznie zakłócić. Być może im się to częściowo udało i próbowali go skierować do siebie w wiadomym celu. Ale coś nie poszło lub w międzyczasie zapadła inna decyzja polityczna (vide polityka wewnętrzna Izraela w ostatnim czasie) i zdecydowali się go zestrzelić za pośrednictwem śmigłowca. Informacje jakie otrzymaliśmy trochę nie trzymają się kupy (np. miejsce startu drona), nie zastanawia Cię to choć trochę? Nadal też nie ma potwierdzonych informacji o użyciu przez Syryjczyków S-300/S-400. To mają je czy nie? A jeżeli mają to na co czekają? A może te 12 atakowanych celów miało bardzo znikome znaczenie? A może były to bardzo dobrze wykonane makiety? Pytań jest wiele i wielu z nas je ma... tylko nie Ty.

Davien
niedziela, 18 lutego 2018, 08:23

Panie PRS., Izrael nie potrzebuje żadnych powodów by atakować Syrię, stale są w stanie wojny który sprowokowała Syria a zawieszenie broni zerwano juz wielokrotnie( też przez Syrię) Po drugie zestrzelono dron ze śmigłowca gdyz zapewne był w okolicy i miął takie możliwości, wbrew temu co piszą w Rosji nikt nie strzela w drony z Patriotów. po trzecie Syryjczycy nie maja ani jednego S-400 a S-300 może 2-3 zestawy i nie bronią one irańskich baz tylko Damaszku. Po czwarte panie PRS pytań jest wiele i na wszystkie są juz praktycznie znane odpowiedzi tylko tacy jak Pan nie chcą ich przyjąc do wiadomości bo są niewygodne dla nich.

Naiwny
sobota, 10 lutego 2018, 18:44

Izrael strasznie nerwowo i agresywnie reaguje na wszelkie rzeczywiste i wydumane naruszenia swego terytorium. Wprost nieproporcjonalnie do stopnia naruszenia. Ciekawe co w ten sposób chce uzyskać?

ter
poniedziałek, 12 lutego 2018, 10:32

Iran i Syria dokonały aktu agresji, więc tylko szkoda pilota F-16

Grzyb
niedziela, 11 lutego 2018, 10:12

Nowe terytoria dla swoich osadników? Kolejny argument jak to naród wybrany jest ciemiężony? Możliwość użycia i sprawdzenia swojej broni? Odpowiedzi może być wiele ale jednego jestem pewny: kiedyś będą od kogoś żądali odszkodowań... Po to właśnie w kongresie USA przygotowują specjalny projekt ustawy.

KJ
niedziela, 11 lutego 2018, 08:29

Chce prewencyjnie osłabić potencjał militarny przeciwników, koniec tej wojny to nie koniec konfliktów w rejonie.

JSM
niedziela, 11 lutego 2018, 01:09

Jak to co? Wojnę.

Jaro 79
sobota, 10 lutego 2018, 17:58

Dla malkontentów, którzy ostatnio tutaj obśmiewali rosyjskie opl (a strzelano tutaj zabytkiem a nie S400). I cooooo?

Whiro
niedziela, 11 lutego 2018, 07:30

Ostatnio w Syrii zestrzelono sukę rosyjska z manpads. Więc o czym mowa?

ppp
niedziela, 11 lutego 2018, 12:58

Prawdopodobnie była to rosyjska manpads Igła . Znacvzy się , że rosyjskie środki opl są raczej skuteczne .

Willgraf
sobota, 10 lutego 2018, 16:45

bo stracili 3 maszyny nie jedną i dlatego nie będą eskalować.... oni tylko eskalują od zawsze

vvv
niedziela, 11 lutego 2018, 01:10

3000 oraz 300 f-35 za pomoca su-35 strzelajacego z atomowego lotniskowca FR \"putin\"

tak
sobota, 10 lutego 2018, 14:39

Izrael zaatakował Iran i twierdzi, że to Izrael jest ofiarą agresji ?

Wojciech
niedziela, 11 lutego 2018, 01:12

Zdziwiony? We Francji i USA w podstawówkach uczą że to Polacy byli strażnikami w obozach koncentracyjnych. To się nazywa propaganda.

Kozi
niedziela, 11 lutego 2018, 12:47

Przecież byli, więźniowie narodowości Polskiej często też pełnili ważne funkcje z czym wiązały się przywileje z których w różny sposób korzystali a trafiali się w śród nich zbrodniarze i sadyści. Proszę sobie poczytać książki napisane przez naocznych świadków tych wydażeń (współwieźniów). Nie stawia to Polaków w jednym szeregu z Niemcami ale próby tłuszowania zbrodni których dokonali Polacy powoduje odwrotny efekt. Co do stwierdzenia \"Polskiej obozy koncentracyjne \" jest używane głownie w USA również przez historyków. Tam trzeba ludzi edukować, tym bardziej że to nasz największy sojusznik.

PRS
czwartek, 15 lutego 2018, 13:39

Poproszę o nazwiska i obozy/podobozy oraz czy osoby te były sądzone po wojnie i jaki zapadł wyrok. W mediach (także prorządowych) jest popełniany merytoryczny błąd. Nie ma znaku równości między Polak a obywatel przedwojennego terytorium RP. Przykładowo Stepan Bandera był obywatelem polskim skazanym prawomocnym wyrokiem sądu na karę śmierci za udział w zabójstwie Ministra Bronisława Pierackiego (zamienioną na dożywocie na mocy amnestii). Fragmencik z Wiki: ,,Oskarżeni odmówili udzielenia wyjaśnień w języku polskim. Chcieli natomiast wypowiadać się po ukraińsku, na co zgody nie wyraził sąd, nie uznając języka ukraińskiego jako języka urzędowego dopuszczonego do stosowania na całym terytorium RP i który uznał w konsekwencji (wobec odmowy składania wyjaśnień w języku polskim), iż oskarżeni odmówili składania zeznań w ogóle\". Tacy to byli ,,Polacy\". Przykładów mógłbym podać jeszcze wiele - na terytorium RP przed wrześniem 1939 mieszkali Litwini, Białorusini, Łotysze, Czesi, Słowacy, Rosjanie, etc. Wielu z nich dopuściło się zbrodni i zostali osądzeni po wojnie przez POLSKI SĄD a nie sądy ZSRR. Czy oni byli Polakami?

Grzesiek
niedziela, 11 lutego 2018, 19:08

Proszę podać autorów i tytuły książek. Proszę podać obóz, liczbę stanowisk oraz jaki stanowili odsetek w stosunku do całego personelu obozu.

autor
sobota, 10 lutego 2018, 14:24

pilot , który odniósł poważne obrażenia jest poparzony Wynika z tego że rakieta trafiła w zbiornik paliwa , w samolocie wybuchł pożar , załoga starała się dociągnąć do swojego terytorium (co jej się udało 0 a potem katapultowała się

Baza
sobota, 10 lutego 2018, 22:26

To są skutki wożenia z sobą zewnętrznych zbiorników konforemnych.

yaro
sobota, 10 lutego 2018, 16:59

arabskie media podają, że pilot zmarł w szpitalu --- ciekawe czy to prawda

Hanys
sobota, 10 lutego 2018, 14:11

F-16 został zestrzelony rakietą S-200, przynajmniej ten do którego Izrael sie przyznaje, no bo są nagrania więc sie musi przyznać, ale strącone zostały najpewniej 2 F-16. Gdyby Syria użyła S-300/400 zrobiła by sieczkę z izraelskiego lotnictwa.

Lejek
sobota, 10 lutego 2018, 19:49

No popatrz, pewnie zapomnieli użyć tych S-300/400, he, he.

prawieanonim
sobota, 10 lutego 2018, 17:12

Ten do którego Izrael się przyznaje został zestrzelony przy pomocy artylerii przeciwlotniczej podczas ataku z niskiego pułapu więc nie fantazjuj tu o S200/300/400

DSA
poniedziałek, 12 lutego 2018, 14:30

nie wiem jaka rakieta dokonała zestrzelenia ale nie było to na niskim pułapie: The initial investigation into the incident found that at least one of the F-16 jets was exposed to fire as it was flying at a high altitude to confirm the missiles Israel had launched hit their targets.

Lord Godar
sobota, 10 lutego 2018, 13:59

Coraz ciekawiej się robi w tym regionie . Zmieniająca się sytuacja strategiczna powoduje , że Izrael będzie się czuł mniej bezpiecznie , a to może prowadzić do bardziej radykalnych i nerwowych ruchów ze strony tego państwa.

King
sobota, 10 lutego 2018, 20:31

Odnoszę wrażenie że Izrael bardzo usilnie chce mieć tylko samych wrogów. Przyjaciele (poza sponsorami) nie są mu niepotrzebni.

Wojciech
niedziela, 11 lutego 2018, 01:13

Przyjaciele ...nie są mu niepotrzebni???

d./
poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:12

@Wojciech Ano dokładnie tak to wygląda. Choćby na przykładzie celowanej i planowanej na zimno napaści propagandowej na Polskę obecnie.

tagore
sobota, 10 lutego 2018, 13:56

Ataków Izraela na cele w Syrii było sporo ,łącznie z wspieraniem Kalifatu i innych nawiedzonych. Jakoś nie mam życzliwości dla jego polityki za którą rachunki mają płacić inni.

ornitolog
sobota, 10 lutego 2018, 13:34

No cóż: ostatnio nad Syrią jest sezon wędrówek bocianów gatunku S-200 Wega a piloci F-35 i F-16 o tym zapominają. :-D

Romeo
sobota, 10 lutego 2018, 13:33

Czym go zestrzelili ? S300 czy coś innego? Te F16I to mniej więcej takie jak nasze?

Killer
sobota, 10 lutego 2018, 17:49

S-125 włoski romeo. S-300 zrobiłby tam sieczkę.

22
sobota, 10 lutego 2018, 13:33

Dlaczego Izrael atakuje terytorium Syrii? Kto dał im do tego prawo?

Boczek
sobota, 10 lutego 2018, 18:15

Mają do tego pełne prawo, bo są od 70 lat w stanie wojny, którą wywołała m.in. ...Syria. I zawsze jest to reakcja na ataki z terytorium Syrii, które stanowią złamanie zawieszenia broni. Myślę, że to powinno wystarczyć. Więcej informacji o 3 kliknięcia w internecie.

ppp
niedziela, 11 lutego 2018, 13:05

Atakuje zawsze pierwsza Syria- ciekawa prawda medialnej propagandy - tylko dlaczego obrona opl tego kraju nie jest w pogotowiu bojowym i nie jest do końca przygotowana na atak . Trochę własnego myślenia i medialny bełkot wydaje się nad wyraz śmieszny.

Boczek
niedziela, 11 lutego 2018, 19:01

1. Są w stanie wojny! 2. W ciągu ostatnich 70 lat Syria co najmniej raz złamała rozejm 3. Od tego momentu Izrael może robić co chce. ### Czego tu nie można zrozumieć i do czego są tu jakiekolwiek media potrzebne?

myśliwy
sobota, 10 lutego 2018, 17:42

Sami sobie dali prawo - prawo silniejszego znane od zaranie dziejów ludzkich i zwierzęcych.

egon
sobota, 10 lutego 2018, 13:29

Niech pokażą najpierw tego Irańskiego drona.

JK.
sobota, 10 lutego 2018, 11:50

Nadal chętni na zakup śmigłowców uderzeniowych????? To dobre na talibów , a nie na starcie z rosyjską opl na równinach Europy. Smutne ale prawdziwe. Przyszłość to amunicja krążąca różnych zasięgów. Szkoda kasy i pilotów na samobójcze akcje. Już podczas wojny z Irakiem US Army przekonała się, że atak na (przeciętnie przecież ) uzbrojone w opl jednostki zmechanizowane ze strony śmigłowców kończą się stratami i ryzykownymi akcjami ratunkowymi.

Edek
niedziela, 11 lutego 2018, 17:03

ale ty wiesz, że te śmigłowce to mają operować nad naszą przestrzenią powietrzną w warunkach pełnej przewagi powietrznej osiągniętej przez lotnictwo NATO i ich zadanie ma polegać na niszczeniu pojazdów pancernego natarcia lądowego? Nikt nie zamierza atakować Rosji i wysyłać w zasięg jej oplot statków powietrznych.

ppp
niedziela, 11 lutego 2018, 13:14

W Polsce nie ma wielkich równin i stepu . ten temat jest często omawiany w powiązaniu z bronią pancerną , Dobry czołg na pustynię może okazać się zbyt duży i trudny do ukrycia na europejskim terenie działań oraz podatny na zniszczenie z powodu dużego bocznego przekroju gdzie pancerz jest dosyć słaby . Pagórki , kępy drzew , budynki mogą sprzyjać działaniom wysoko mobilnej platformie uzbrojenia jaką jest śmigłowiec uderzeniowy . Rosjanie np. dobrze to rozumieją szkoląc własne załogi do takich nagłych uderzeń i zamawiając kolejną setkę śmigłowców idealnie nadających się do takich działań .

dim
poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:22

@ppp (1) Rosjanie mogą planować już kolejne fakty dokonane, w konfliktach asymetrycznych. Idzie im to znakomicie, więc czemu mieliby rezygnować ? (2) W Polsce centralnej wcale nie ma tak wiele lasów, gdy Polska wschodnia jak na razie pozostaje faktycznie niemal bezbronna. \"Wszak to przed linią Wisły i w zasięgu artylerii rosyjskiej - nie do obrony\". Raczej rozważyłbym bardzo dużą ilość sprzętu opl, ale takiego, sięgającego również wyżej niż kilka tysięcy metrów. Ponieważ to, że Rosjanie nie mają za wiele pocisków kierownanych nie znaczy, że nie będą mieć ich bardzo wielu i tanio, już za kilka lat. Robią szybkie postępy. A my - dialogi.

asd
sobota, 10 lutego 2018, 19:47

Coś w tym jest.

polak mały
sobota, 10 lutego 2018, 17:12

Europa ma 30% zalesienia, a zachodnia Rosja jest pełna dużych kompleksów leśnych. Warunki idealne do ataku śmigłowców z zasadzki. Nawet ruscy to ostatnio ćwiczyli. Nieprzypadkowo nowsze wersje AH64 mają radar powyżej wirnika. Mogą się wychylić na parę metrów ponad wierzchołki drzew, namierzyć cele i odpalić co trzeba. AH64 mogą też otrzymać dane z samolotów, np. AWACSa czy F16, wtedy w ogóle nie muszą się wychylać.

dim
poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:26

Stare, maleńkie Kiowa, otrzymane przez Grecję za darmo (łączny koszt 40 mln USD, to już z lądowym zapleczem), też mają głowice obserwacyjne, może także radary, powyżej wirnika - to widać. Plus rakiety powietrze ziemia. I to jest dopiero sprzęt na zasadzki zza krzaków idealny. Ale Polacy nie zgłaszaliście się po nie, dostali Grecy.

Davien
niedziela, 18 lutego 2018, 08:26

OH-58 nie ma radaru, tylko głowicę obserwacyjną.

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 09:32

Aaaaa to te co ich nie mamy i miec nie bedziemy :^))) To jakby sie wszystko zgadza.

polak mały
niedziela, 11 lutego 2018, 15:01

Ale tu nie mówimy o tym, czy będziemy je mieć, tylko czy chcielibyśmy. Odpowiedź - definitywnie chcielibyśmy. A mieć faktycznie nie będziemy, dopóki rządzi dobra zmiana. Jeden szkodnik został odwołany z funkcji szefa MON, ale zastąpił go drugi. Uważam, że nie tylko nie będzie poprawy, będzie gorzej.

vici
sobota, 10 lutego 2018, 11:30

I ten zmasowany ogień S-300, Torów i Pancyrów zestrzelił raptem jednego lęciwego F-16 ?

Leonardo da
sobota, 10 lutego 2018, 22:32

Po pierwsze: nie - zmasowany. Po drugie: nie - S-300, Torów i Pancyrów. Po trzecie: nie - \"lęciwego\". Po czwarte: tak - F-16. I w dodatku - made in USA. :)))

vvv
niedziela, 11 lutego 2018, 20:22

kilka s-125, kilka s-200 i kilka rakiet z pancyra-s1.

kola
sobota, 10 lutego 2018, 17:45

Nie wystarczyła stara poczciwa newka.

Agent
sobota, 10 lutego 2018, 11:30

No tak, tutaj sie okazuje, ze mozna zestrzelic f-16 jakims szrotem

polak mały
niedziela, 11 lutego 2018, 15:04

Podczas wojny wietnamskiej odnotowano przypadek zestrzelenia A6 Intruder za pomocą karabinu Mosin, w wersji niesnajperskiej bynajmniej. Po prostu Wietnamiec wycelował, wystrzelił i trafił tak, że samolot spadł. Czy należy z tego wyciągać wniosek, że powinniśmy się wyposażyć w większą ilość Mosinów?

dropik
sobota, 10 lutego 2018, 20:58

biorąc pod uwagę nie wielki obszar przez, który mogą się na teren Syrii dostać izraelskie samoloty to powinny spadać jak ulęgałki ;) to od 50 do 80 jeśli uwzględnimy terytorium Libanu

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 09:34

Izrael ma \"granice\" z Syria !!!! Nie musi latac przez Liban !!

dropik
poniedziałek, 12 lutego 2018, 08:23

serio ? widać problemy z czytaniem ze zrozumieniem . Ma tej granicy 50km , a po dołożeniu Libanu jest ok 80- więcej nie, bo to już loty nad Damaszkiem lub na północ od niego. No dla twojej wiadomości, to właśnie przez Liban najczęściej wlatują.

niki
sobota, 10 lutego 2018, 11:24

Jakim prawem Izrael atakuje sąsiednie państwo??

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 09:34

Prawem rabina.

Nieździwiony
sobota, 10 lutego 2018, 22:27

Bo nadal mają wojnę

ktos
sobota, 10 lutego 2018, 21:47

Ponieważ pozostaje z tym państwem w stanie wojny. Od kilkudziesięciu lat, a państwo to odmawia zawarcia pokoju bo nieuznaje istnienia Izraela.

Lll
niedziela, 11 lutego 2018, 10:13

Bo nie zgadza sie na okupacje wzgorz Golan przez Izrael

Boczek
niedziela, 11 lutego 2018, 12:01

Sprawa ze strony Izraela jest stawiana jasno - traktat pokojowy i wzgórza wracają do Syrii. Decyzja należny do Syrii.

tagore
poniedziałek, 12 lutego 2018, 00:12

Izrael uznał wzgórza za część swojego terytorium.

Boczek
poniedziałek, 12 lutego 2018, 13:59

Nie wymyślaj. Dokumenty dostępne w internecie.

Boczek
sobota, 10 lutego 2018, 18:23

Jeszcze raz ... czyli tu na forum już 3-5-ty ### Mają do tego pełne prawo - w świetle prawa międzynarodowego, bo są od 70 lat w stanie wojny, którą wywołała m.in. ...Syria. I zawsze jest to reakcja na ataki z terytorium Syrii, które stanowią złamanie zawieszenia broni. ### Myślę, że to powinno wystarczyć. Więcej informacji o 3 kliknięcia w internecie. ### Ponadto nie jest uzasadnionym pytanie czy Syria jest jeszcze w ogóle państwem i jeżeli tak, to na jakich jego częściach, skoro na większości terytoriom nie kontroluje wydarzeń - jak ostrzeliwanie terytoriom Izraela przez Hezbollah, a jeżeli tak nie jest, to wspiera terrorystów z np. ramię zbrojne Hezbollah.

ppp
niedziela, 11 lutego 2018, 14:16

|Czyli Syria wg. prawa międzynarodowego ma prawo atakować terytorium Izraela ? Przecież każdy atak Izraela też może uznać za ten pierwszy i wymagający odpowiedzi . Te niespodziewane naruszanie terytorium Syrii przez samoloty bojowe Izraela to niby co to jest ? Czy loty izraelskich rozpoznawczych bsl nad terytorium Syrii o , których się nie mówi w naszych mediach to niby nie istnieją i to nie jest nieusprawiedliwiony atak na Syrię . Lot nieuzbrojonego rozpoznawczego obcego bsl nad terytorium Izraela to już jest atak na Izrael ? Czy w takim razie loty szpiegowskie nieuzbrojonych samolotów USA nad terytorium ZSRR były w takim przypadku atakiem na ZSRR wg prawa międzynarodowego ? Każde zdarzenie ma dwie strony medalu a Izrael prowadzi swoją politykę dla własnych korzyści i nie zawsze do końca czystą

Boczek
niedziela, 11 lutego 2018, 19:04

Tak! I liczyć się z konsekwencjami złamania rozejmu. Ponieważ miało to miejsce już 70 lat temu, i ma miejsce co chwila - ostrzał Hisbollah. Izrael - nawet kiedy nie trzeba, bezczelnie to wykorzystuje.

ppp
niedziela, 11 lutego 2018, 13:31

To znaczy Korea Północna ma prawo atakować Koreę Południową i USA zgodnie z prawem międzynarodowym , a Rosja ma prawo atakować głowicami jądrowymi japońskie miasta ? Ciekawa teoria ?

Polanski
niedziela, 11 lutego 2018, 21:43

Polska właściwie też jeszcze nie zakończyła wojny z Niemcami. Traktatu Pokojowego nie ma.

Boczek
poniedziałek, 12 lutego 2018, 14:02

I nikt inny też nie. Za to dokumenty tzw. \"zamiast traktatu\", które narastały przez lata i regulują wszystkie kwestie.

Boczek
niedziela, 11 lutego 2018, 19:31

Ale przedszkole... #### Ale, przecież atakuje... #### Co do Rosji - czy Japonia ostrzeliwuje Rosję? Ponadto Rosja wyszłaby na małego debila, bo Japonia podpisała traktat pokojowy a Rosja nie chce. No i czy Izrael odpowiada bronią nuklearną..?

Smuteczek
sobota, 10 lutego 2018, 11:19

Jakos brakuje informacji ze ten ostatni atak odwetowy Izraela juz klasycznie prowadzony byl znad Libanu.

co na to \"tak tylko\"?
sobota, 10 lutego 2018, 17:51

Za to Debka i Haaretz pełne artykułów, że mimo tylu wizyt Netanjahu w Moskwie \"Putin zdradził\" i \"nie można mu ufać\"... :-D

Smuteczek
niedziela, 11 lutego 2018, 02:09

Pojawiaja sie nieoficjalne teorie spiskowe jakoby Rosjanie dali Syryjczykom jakis nowy pasywny detektor albo udostepnily dany z Rosyjskich radarów do pomocy w odparciu atakow

Polanski
niedziela, 11 lutego 2018, 14:14

Najpierw muszą mieć takie zdolności.

leon
sobota, 10 lutego 2018, 11:09

Bandyci atakują swojego sąsiada.

Sopoxki
sobota, 10 lutego 2018, 17:38

Izrael to najbliższy Polsce kraj. Trzeba go zawsze wspierać.

Polanski
niedziela, 11 lutego 2018, 14:16

Najbliższy z tych najdalszych? Izrael jest Polsce nie potrzebny. Niby do czego? Same z Nim kłopoty. Amerykanie takoż samo.

Alex
niedziela, 11 lutego 2018, 10:50

Od kiedy?

Razparuk
niedziela, 11 lutego 2018, 15:51

Od 14 wieku...tylko że Niemcy zmienili trochę tą zasadę...ale PiS to naprawi

kangoo
niedziela, 11 lutego 2018, 09:09

żartujesz

Tweets Defence24