Reklama

Siły zbrojne

ITWL wesprze śmigłowcowy Procjon

Śmigłowiec W-3PL Głuszec. Fot. A.Hładij/Defence24.pl
Śmigłowiec W-3PL Głuszec. Fot. A.Hładij/Defence24.pl

3 Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa zamówiła zestaw usług remontowych związanych z systemami rozpoznawczymi Procjon. Sprawa jest pilna, ponieważ urządzenia te mają wkrótce zostać wykorzystane do „realizacji zadań bojowo-rozpoznawczych”.

W Siłach Zbrojnych RP eksploatuje się obecnie trzy systemy rozpoznania radioelektronicznego Procjon, zaprojektowane i skonstruowane przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. Każdy należy do innej odmiany i jest przenoszony przez śmigłowiec typu W-3 Sokół. Wszystkie trzy wiropłaty służą w 7 dywizjonie lotniczym w Nowym Glinniku.

Nagła potrzeba naprawy przynajmniej jednego z Procjonów wynika z tego, że poprzednie postępowanie przetargowe na ich naprawę zostało unieważnione z powodu nie złożenia do oferty przez żaden z podmiotów, co było zaskoczeniem dla zamawiajacego.

Obecnie sprawa jest paląca m.in. dlatego nie został już ogłoszony przetarg w tej sprawie. Do rozmów dotyczących „naprawy, diagnostyki, konserwacji, serwisowania oraz usług utrzymujących w sprawności technicznej urządzenia systemu rozpoznania elektronicznego – Procjon” zaproszono tylko jednego wykonawcę – warszawski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL). Udzielenie zamówienia temu podmiotowi z wolnej ręki wynika z faktu, że wyżej wymieniona instytucja wykonywała już podobne prace przy Procjonach w latach 2016-2018 a co za tym idzie dysponuje odpowiednim doświadczeniem.

Systemy (system?) mają wziąć udział w realizacji zadań bojowo-rozpoznawczych w ramach Zintegrowanego Podsystemu Rozpoznania (ZPR), istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa we wrześniu bieżącego roku. Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym UE, prace mają kosztować 975,6 tys. PLN. Zamówienie przewiduje jednak opcję polegającą na zwiększeniu wartości umowy w sytuacji wyczerpania maksymalnej kwoty umowy przeznaczonej na realizację zamówienia podstawowego.

Reklama

Komentarze (4)

  1. zbibi

    "Sprawa jest pilna, ponieważ urządzenia te mają wkrótce zostać wykorzystane do „realizacji zadań bojowo-rozpoznawczych”. - do Iranu chcą je wysłać?

    1. Lord Godar

      Niekoniecznie , może chodzić o integrację z kierowanymi pociskami rakietowymi , choć tekst ten może i to sugerować.

    2. -CB-

      Ale Procjon, to jest system rozpoznania radioelektronicznego, więc i tym samym W-3 Procjon jest śmigłowcem takiego rozpoznania. O jakiej integracji z pociskami piszesz?

    3. say69mat

      Wydaje się, że przeceniasz potencjał śmigłowca W3W w wersji walki radioelektronicznej. W Iranie, ze względu na hipergorący klimat plus średnia wysokość wyżyny Irańskiej 1000 - 1500 v/s 4000 m npm. W3W cierpiałby na zespół dolegliwości całkowicie eliminujących ten typ śmigłowca z jakichkolwiek aktywności operacyjnych.

  2. autor k

    Czy ja dobrze zrozumiałem, że mamy tego raptem 3 sztuki ?

    1. Lord Godar

      Tak , są trzy sztuki . A z racji tego , że zamawiane były co jakiś czas pojedynczo dla podratowania zakładów , to każdy jest inny . Taka nasza rzeczywistość .

    2. -CB-

      Można jeszcze dodać, że to nie tylko te 3 śmigłowce, ale do tego dochodzą stanowiska naziemne, na Honkerach i Starach 266...

  3. Tak myślę

    A może... czas pomyśleć o dronach realizujących powyższe zadania zamiast wysyłać w rejon działań śmigłowiec z załogą? Sprawa jest tym bardziej istotna, że nasze śmigłowce nie posiadają systemów do samoobrony (z wyjątkiem Głuszców.)

    1. Lord Godar

      Tylko że jak na razie Głuszcze mamy i można je zmodernizować , a takich dronów długo jeszcze nie będzie znając nasze realia FAK i przetargów.

    2. Tak myślę

      PROCJONy były budowane znacznie wcześniej niż Głuszce i nie są budowane w najnowszym standardzie z zaawansowanymi systemami także do samoobrony, więc czas zatem pomyśleć o dronach by nie poświęcać ludzi/załóg śmigłowców.

  4. Artur

    Ćwiczenie ZAPAD odbyło się we wrześniu 2017 roku. W tym roku powinno być ćwiczenie WOSTOK

Reklama