Irańskie okręty wpływają na Atlantyk. Celem może być Wenezuela

3 czerwca 2021, 12:58
Iranian_Alvand_class_frigat
Fot. PH1 Alex Hicks/Wikimedia (domena publiczna)
Reklama

Dwa okręty irańskiej marynarki wojennej, które płyną na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki mają już w czwartek wpłynąć na wody Oceanu Atlantyckiego – pisze w środę. "Politico". USA podejrzewają, że kierunkiem docelowym może być dla nich Wenezuela.

"Nasze przekonanie, że okręty zmierzają w kierunku Wenezueli, nie zostało na razie niczym podważone" – powiedział dziennikowi "Politico" anonimowy urzędnik Krajowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) National Security Agency – zajmującej się m.in. działalnością wywiadowczą.

"Politico" zwraca uwagę, że wizyta irańskich okrętów byłaby prowokacyjnym posunięciem zwłaszcza teraz, gdy w stosunkach na linii USA-Iran jest tyle napięć. NSA ma pełną wiedzę, że Teheran i Caracas już wcześniej współpracowały, łącząc się w walce ze Stanami Zjednoczonymi. Oba kraje udzielały sobie wsparcia: Iran np. wysyłał tankowce do Wenezueli, by dostarczały tam ropę, gdy eksport irańskiej ropy został zablokowany po przywróceniu starych i wprowadzeniu nowych sankcji gospodarczych przez USA.

"Irańskie okręty wojenne pływające po Oceanie Atlantyckim byłyby poważnym wyzwaniem dla administracji Bidena, która próbuje ponownie zaangażować Teheran w negocjacje na temat reaktywacji porozumienia nuklearnego z 2015 r. Iran groził już wysłaniem okrętów wojennych na Atlantyk, ale nigdy wcześniej tego nie zrobił, decydując się jedynie na awaryjne zawinięcie do portu w RPA w 2016 roku" – przypomina amerykański portal.

Przywołuje opinię Esperta ds. Iranu z Foundation for Defense of Democracies Behnam Ben Taleblu uważa, że "Teheran ma zamiar wzmocnić swoją obecność w Ameryce Łacińskiej i na półkuli zachodniej. Wenezuela oferuje Teheranowi bazę operacyjną w tym regionie" – zauważył pracownik Fundacji, której przedstawiciele opowiadają się za za zaostrzeniem kursu wobec reżymu w Iranie.

Reklama
Reklama

W odpowiedzi na wcześniejsze doniesienia "Politico" o możliwym zawinięciu irańskich okrętów do portów nad Atlantykiem, MSZ Iranu wydało w poniedziałek oświadczenie, w którym przestrzegło przed błędnymi spekulacjami dotyczącymi aktywności okrętów wojennych Islamskiej republiki Iranu na wodach międzynarodowych.

"Iran jest od zawsze na nich obecny, takie prawo przysługuje mu na mocy przepisów prawa międzynarodowego. (…) Żaden kraj nie może nam zabronić z tego prawa korzystać" – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Teheranie cytowany przez amerykański portal rzecznik MSZ Saeed Khatibzadeh.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Gruz
piątek, 4 czerwca 2021, 12:20

Wiozą ropę dla Maduro?

Litości
czwartek, 3 czerwca 2021, 21:31

"Irańskie okręty wpływają na Atlantyk. Celem może być Wenezuela". Niesamowite i straszne zarazem-irańskie okręty płyn "na zachód". Toż to sensacja na miarę lądowania UFO za Ziemi.

gosc
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:22

po drodze pomachaja usmanom i angolom ,plynacym w przeciwna strone.

Meska
czwartek, 3 czerwca 2021, 16:42

Poprostu wszyscy widzą że Ameryka ponownie jak za czasów Obamy jest słaba. Więc sie nie boją reakcji bo jej nie będzie.

biały
sobota, 5 czerwca 2021, 09:05

lol a dlaczego jakiś kraj ma nie mieć prawa płynąć po wodach międzynarodowych do zaprzyjaźnionego drugiego kraju ??

Kiks
piątek, 4 czerwca 2021, 12:10

A dlaczego by miała być reakcja? Płyną sobie.

Monkey
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:44

A skąd pewność, że płyną do Wenezueli? Jeśli chcą prowadzić rozpoznanie elektroniczne, znacznie bardziej opłaci im się zawinąć do któregoś z portów Kuby. Oczywiście za zgodą jej władz.

easyrider
czwartek, 3 czerwca 2021, 15:12

Nie bądźmy hipokrytami. Nawet jeśli nie zgadzamy się z ich polityką, to zarówno Wenezuela jaki i Iran są suwerennymi państwami. Skoro nie jesteśmy z nimi w stanie wojny to nic nam do tego gdzie pływają ich okręty wojenne o ile nie naruszają naszych wód terytorialnych. A jeżeli chcemy rządzić światem, to ich po prostu zniszczmy i zabierzmy ich zasoby.

Tweets Defence24