Irańskie okręty na Bałtyku

23 lipca 2021, 08:56
E65eCAwXEAAJB3Q
Fot. Duńskie Siły Zbrojne, Forsvaret
Reklama

Irańskie okręty wojenne znalazły się na Morzu Bałtyckim, a ich rejs dokładnie śledzą floty państw NATO, w tym siły morskie oraz powietrzne należące do strategicznie ulokowanej dla tego akwenu Danii. Celem obecności Irańczyków ma być dołączenie do zbliżającej się parady morskiej uświetniającej dzień rosyjskiej marynarki wojennej.

Duńskie siły zbrojne poinformowały wczoraj na swoich mediach społecznościowych, że śledzą regularnie dwa irańskie okręty. Znajdowały się one wówczas na duńskich wodach, podążając przez Cieśniny Duńskie oraz w pobliżu Bornholmu w kierunku wschodniej części Bałtyku. Irańczycy wysłali dwie jednostki do udziału w corocznej, rosyjskiej paradzie morskiej, która ma odbyć się z rozmachem w Petersburgu. Do Rosji płyną okręt Makran, a więc przebudowany tankowiec, który może stanowić bazę operacyjną dla irańskich działań specjalnych oraz prowadzić misje ISR. Na jego pokładzie ulokowane są małe szybkie łodzie, charakterystyczne dla działań sił morskich Strażników Rewolucji, widać też lądowisko dla śmigłowców.

Na Bałtyku pojawiła się również fregata Sahand. Irańska agencja IRNA miała poinformować, że udział obu okrętów w paradzie nastąpi na bezpośrednie zaproszenie wystosowane do Teheranu przez rosyjskiego ministra obrony. Oprócz samych jednostek pływających w Petersburgu pojawić się ma dowódca irańskiej marynarki wojennej kontradmirał Hossein Khanzadi wraz z innymi członkami delegacji wojskowej. Na dzień święto rosyjskiej marynarki wojennej wybiera się także ambasador Iranu w Moskwie Kazem Jalali.

image
Fot. Duńskie siły zbrojne, Forsvaret

O rejsie Makrana i Sahand D było głośno niemal od samego początku. Obie jednostki jeszcze w maju wypłynęły z portu w Bandar e-Abbas, wówczas spekulowano, że ich celem ma być Wenezuela z którą Irańczycy utrzymują bardzo bliskie kontakty. Amerykanie podkreślali wtedy, że cały czas dokładnie monitorują aktywność Irańczyków którzy wpłynęli na Atlantyk. Jednak, zamiast  do Wenezueli irańskie jednostki udały się na Bałtyk. Stąd też, zainteresowana ich rejsem jest nie tylko U.S. Navy, ale jak widać-  także  floty innych państw NATO.

Trzeba zauważyć, że Irańczycy są widoczni również na tegorocznej międzynarodowej wystawie lotniczej MAKS w Rosji. Już po raz trzeci  Iran przygotował na tym wydarzeniu własne stoisko, tym razem koncentrując się na bezzałogowych statkach powietrznych, śmigłowcach oraz silnikach lotniczych. Odwiedzający MAKS wiceminister obrony Iranu miał podkreślać przede wszystkim dotychczasowe osiągnięcia krajowego przemysłu w zakresie systemów bezzałogowych. Zauważył przy tymc przy tym, że Iran postrzega Rosję jako partnera strategicznego, również w kontekście rozwoju przemysłów zbrojeniowych obu państw i poszerzaniu relacji wojskowych.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/swiat-na-celowniku/
Reklama 
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Franz
sobota, 24 lipca 2021, 09:38

Przy okazji wizyty propagandowej iranskich okretow nalezy jeszcze raz powrocic do sytuacji MW Polski. Powtarzanie tego ze tej marynarki nie mamy jest truizmem. Wszyscy to wiemy. Moim zdaniem nie mamy czasu na deliberacje jak zmienic ta sytuacje. Musimy miec sprawne okrety i to juz na dzis jezeli nie na wczoraj. Aktywnosc floty rosyjskiej zwiekszy sie jeszcze przed definitywnym ukonczenie rury gazowej zeby ja "bronic" . W rzeczywistosci ochrona rury to pretekst do kontrolowania dostaw amerykanskiej broni, amunicji i inn. sprzetu wojskowego czy innych dostaw strategicznie wrazliwych droga morska przez Baltyk do Polski ( niezalezna od obstrukcyjnej polityki tranzytowej niemiec). Co prawda nasze fregaty eskortuja Maersk z dostawami uzbrojenia ale efektywnej obrony tych transportow raczej nie posiadamy. Nasza rura jeszcze nie jest gotowa ale jak juz bedzie to rowniez nalezalaby sie jej ochrona. Nie wspominam o eskorcie tak waznych strategicznie dostaw jak gaz do Swinoujscia gazowcami ktore to dostawy w wypadku niemieckiego nacisku na Danie by zaklocic budowe polskiego gazociagu juz przeciez staje sie faktem. Musimy rownierz pamietac o realizowaniu budowy kilku elktrowni atomowych ktorych dostawa bedzie odbywala sie droga morska. Te dostawy takze musza byc chronione przed roznymi "perturbacjami" a nie musimy chyba wspominac jak bardzo uniezaleznienie sie Polski od "zielonego ladu" i ogolnie od energetycznej zaleznosci niemiecko rosyjskiej tym obu naszym pokoj milujacych sasiadom nie w smak. Teoretycznie rzad polski mogby juz w poniedzialek zlecic polskim stoczniom budowe kilku okretow dla MW RP. Znajac jednak polskie realia wszyscy wiemy ze realizacja takiego zlecenia przeciagnelaby sie co najmniej na okres minimum kilkuletni. No i w wypadku zmiany rzadu w Polsce, na rzad z innym pomyslem na zamowienia rzadowe w polskich stoczniach mielibysmy powtorke z rozrywki ( ORP Slazak). Moim zdaniem panaceum to natychmiastowe pozyskanie czterech LS okretow od USA. Dwa trimarany z baza na zachodzie ( np. Swinoujscie) dwa jednokadlubowce w zatoce. Nie musielibysmy bezsilnie patrzec na defilady rosyjskich okretow i ich sojusznikow pod naszym nosem. Moglibysmy im " towarzyszyc" rowniez propagandowo. Poza tym nawet zmiana rzadu nie zmienilaby stanu posiadania MW a rozbudowa potencjalu stoczniowego czy ogolnie przemyslu zbrojeniowego moglaby byc realizowana rownolegle.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 10:30

Rosja dozbraja obecnie flotę na Morzu Czarnym, z oczywistych względów. Na Bałtyku też ma w większości stare okręty. Ale jak już dozbroją Morze Czarne, to pewnie zwiększą zainteresowanie Bałtykiem. Miecznik miał być podpisany w tym roku, nawet w pierwszej połowie. Zobaczymy co z tego będzie. Podobno nie tylko Abramsy mają być spoza budżetu, czyli pieniędzy nie brakuje. Najpierw to trzeba zrobić tak, żeby NDR z pociskami NSM mogły strzelać na pełny zasięg. Trzeba też współpracować ze Szwecją. W takim tandemie, ruch na Bałtyku może bardzo łatwo zostać zablokowany.

Davien
sobota, 24 lipca 2021, 13:26

Tomasz po pierwsze NDR może stzrelać na maksymalny zasieg a co bys nie robił radary z bregu dalej niz 50km nie widzą. Do wskazywania celów mamy choćby Bryzy. Rosja ma na Bałtyku niszczyciel 2 fregaty i 6 korwet wiec dośc duze siły.

Zaw
sobota, 24 lipca 2021, 09:22

Czyli sojusz wojskowy i nacisk na dalsze zbrojenia.W razie wojny konwencjonalnej z zachodem państwa które zapewne dołączą do tej koalicji będą to dodatkowo Chiny i Korea PŁ. I bardzo niepewna z Erdoganem na czele Turcja choć oficjalnie jest w NATO.Podsumowując mamy Rosja,Chiny,Iran państwa te mają najbardziej napięte stosunki dyplomatyczne że Stanami Zjednoczonymi i tak jak wcześniej wspomniałem Korea PŁ. I nieobliczalna Turcja.

Erol
sobota, 24 lipca 2021, 07:50

No to już koniec. Jak nic te dwa narzędzia zagłady w drodze powrotnej zajmą wschodnie wybrzeże USA. Koniec NATO.

Hans
sobota, 24 lipca 2021, 07:24

Tankowiec przerobiony na lotniskowiec, chyba do przewożenia ciekawych substancji lub nie tylko

AXM
sobota, 24 lipca 2021, 07:13

Polska Marynarka Wojenna wyśle flotę holowników i to dopiero będzie pokaz siły :)

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 10:25

A o niszczycielach min czemu nie wpsomniałeś? NDR z pociskami NSM to też część Marynarki Wojennej. A program Miecznik ma być podpisany w tym roku. Priorytety są inne, a są nimi ląd i powietrze. I nie wszystko na raz.

Niuniu
piątek, 23 lipca 2021, 21:31

Chętnym współpracy Polski z Iranem w tym kupowania irańskiej ropy a w przyszłości lng przypomnę niesławną anty irańską konferencję zorganizowaną przez USA w Warszawie. O współpracy z iranem możemy zapomnieć na dekady chyba, że ameryknie zaczną wprowadzać tam demokrację na wzór Iraku czy Afganistanu. Wtedy na 100% zawitamy do Teheranu.

Hektor
sobota, 24 lipca 2021, 09:45

Za konferencję zawsze można przeprosić. Zresztą Irańczycy dobrze wiedzą kto naprawdę zorganizował tę konferencję.

Niuniu
piątek, 23 lipca 2021, 21:27

MmM - a znasz jakąś legalną podstawę zatrzymywania i kontrolowania irańskich statków na wodach międzynarodowych w drodze do własnego kraju? Irańczyc mogą na statkach handlowych wozić do siebie co tylko chcą tak jak każdy inny kraj. A z Rosji mają prostą drogę przez morze Kaspijskie w 100% kontrolowane przez Rosję. Pomyśl zanim znów jakąś głupotę napirzerz.

MmM
sobota, 24 lipca 2021, 22:53

Nie niem żadnej legalnej podstawy zatrzymywania jakichkolwiek statków na wodach międzynarodowych a jednak takie sytuacje się zdarzają (11 maja 2021, 15:17 morze Arabskie USS Monterey). A poza tym kto twierdzi że ładunek ma trafić do Iranu ?

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:51

Zatrzymano jednostke bez flagi przwewozaca nielegalny ładunek bron do objetego embargiem Jemenu, cos jeszcze?

Shymo
sobota, 24 lipca 2021, 19:01

Widziałeś gdzieś na Bałtyku wody międzynarodowe? Dokształć się może zanim innych będziesz o głupotę posądzał.

//
piątek, 23 lipca 2021, 20:36

Zuważcie duże zanurzenie owego po-tankowca, na duńskim zdjęciu. Coś wiezie i nie są to zasoby kurtuazji

sża
piątek, 23 lipca 2021, 19:47

A kiedy nasze okręty popłyną do Zatoki Perskiej i cieśniny Ormuz?

BARON
sobota, 24 lipca 2021, 08:07

Które????????

Sarmata
piątek, 23 lipca 2021, 21:20

Wszystkie trzy?! A jak wrócą? Mogą zablądzić przecież, to daleko. No i okręty NATO często wpadają na statki handlowe, lepiej nie ryzykować.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 24 lipca 2021, 10:40

Owszem Zdarza się im wpadać. Ale to i tak nic przy ruskim krążowniku, który niczym antyczna Trirema chciał staranować turecki brzeg.

Sarmata
sobota, 24 lipca 2021, 18:30

Ty twierdzisz ze chciał bo widziales i byles tam. A okrety USA i Norweskie nie tylko chciały ale taranowały i pózniej toneły. A więc mówisz ze chciec to więcej niż taranować?

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:52

Wow jak na razie to żaden okret USa nie zatonał od taranowania za to rosyjski Kursk rozjechany przez Piotra Wielkiego i okret szpiegowski w Bosforze jak najbardziej.

JMK
niedziela, 8 sierpnia 2021, 10:17

Davien. Od lat czytam twoje posty ale takiej głupoty o OP Kursk jeszcze nikt nie napisał przez ostatnie 20 lat. Chłopie gdzie ty żyjesz? Co napiszesz na temat USS Toledo?

Lbn
piątek, 23 lipca 2021, 20:45

Nigdy bo tam nie popłynął bo nie mamy takich które by taki dystans pokonały.

MmM
piątek, 23 lipca 2021, 13:53

Wizyta wizytą, pytanie z czym wrócą do Iranu. Bo o ile statki handlowe mogą zostać skontrolowane legalnie czy nie to o tyle że okręty wojenne nie obawiając się kontroli mogą w drogę powrotną zabrać ciekawe zabawki.

kibic
piątek, 23 lipca 2021, 21:58

Morze Kaspijskie jest właściwie dużym jeziorem. Zarówno Iran jak i Rosja graniczą z tym akwenem. Nie ma tam żadnego państwa, które by się odważyło na siłowe zatrzymanie do kontroli statków płynących z Rosji do Iranu.

piątek, 23 lipca 2021, 14:32

Mapa. Żeby zabrać ciekawe zabawki drogą wodną z Rosji do Iranu, nie trzeba płynąć dookoła Europy i Afryki (albo przez morze Śródziemne i Suez). Są bliższe i bezpieczniejsze sposoby.

Roshedo
piątek, 23 lipca 2021, 13:43

Patrzę na udostępnienione zdjęcia i na burty obu statków i czy mi sie wydaje czy stosunkowo nowe okręty zaatakowała ruda rdza ? Dziwne trochę bo np. ta fregata ma 3 lata, więc powinna mieć burty w lepszej kondycji? Ktoś coś wie? I żeby uprzedzić od razu: nie nie wyśmiewam się - dobrze wiem że Iran stoi lata świetlne przed Polską jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną i obronę p-lot (czołgi i bwp są akurat gorsze). Po prostu ciekawi mnie temat co to takiego rdzawego jest na burtach tych statków? czy to celowe działanie Iranu - jakieś zabezpieczenie lub pozoracja, czy po prostu chamska rdza i czym to jest spwodowane?

kibic
piątek, 23 lipca 2021, 22:08

Zabezpieczenie stalowego kadłuba przed korozją jest na morzu dużym wyzwaniem. W takich warunkach karoseria przeciętnego samochodu po trzech latach rozpadłaby się na rdzawe kawałki.

oinfic
piątek, 23 lipca 2021, 13:05

ten jeden wygląda jak tankowiec przerobiony na okręt

Janek-23
sobota, 24 lipca 2021, 08:36

Serio? :) Jak na to wpadłeś?

czytaj dokładnie
piątek, 23 lipca 2021, 13:19

"Do Rosji płyną okręt Makran, a więc przebudowany tankowiec, który może stanowić bazę operacyjną dla irańskich działań specjalnych oraz prowadzić misje ISR"

Niuniu
piątek, 23 lipca 2021, 12:57

Czyli współpraca wojskowa Rosji z Iranem kwitnie. Jeśli Iran dogada się z USA w sprawie programu atomowego i zniesienia amerykańskich sankcji to zacznie zarabiać duże pieniądze z eksportu ropy. Część kasy niewątpliwie pójdzie na zakupy broni której nie może sam produkować. Niewątpliwie zakupów w Rosji i Chinach. Już od lat mówi się o chęci zakupu nawet 500 samolotów i śmigłowców. Podobno miały to być Mig-35.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 17:18

Najpierw musi się dogadać a to nie takie pewne, po drugie juz pokazał rosyjskim S-400 drzwi mówiąc że są gorsze od Sayyad2 opartego o antyczne SM-1.

Tani
niedziela, 25 lipca 2021, 16:33

Eeee,Putin odmowil 400,zaoferowal 300 i ten model jest sprzedany. Ale nie dostarczony.

Kiks
piątek, 23 lipca 2021, 16:08

Nic nie kwitnie. Irańczycy nie ufają ruskim. Takie kurtuazyjne poklepywanie się.

rozczochrany
piątek, 23 lipca 2021, 15:32

A Polacy nie rozwiujają współpracy gospodarczej z Iranem. Czemu polskie firmy nie budują tam rafinerii, dróg i elektrowni jak robiły to kiedyś na bliskim wschodzie? Obudzimy się z ręką w nocniku i wygryzą nas Niemcy jak z Rosji.

Hektor
piątek, 23 lipca 2021, 17:05

Polska bezwzględnie powinna rozwijać współpracę z Iranem. Jak głosi stara maksyma "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem". A kto jest największym wrogiem Polski, to wszyscy wiemy, ale wprost napisać tego nie możemy.

Tede
sobota, 24 lipca 2021, 07:05

Przecież śmiało możemy pisać, że Rosja. Do tego wróg naszego przyjaciela jest naszym wrogiem a że naszym najlepszym przyjacielem jest USA to nasz stosunek do Iranu jest jasny

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 24 lipca 2021, 10:34

Dobrze napisane.

Ciekawy
piątek, 23 lipca 2021, 13:52

Po co im Migi-35 skoro od Chińczyków mogą dostać taniej i lepiej?

grzegorz
piątek, 23 lipca 2021, 11:48

Płyną z własną łącznością satelitarną Zaopatrzenie wzieli w Gambii . Pytanie czy pewne mentalne stany chorobowe Polaków się zmienią

Tomasz34
piątek, 23 lipca 2021, 13:08

A jakie to stany chorobowe Polaków według ciebie? Polska pilnuje własnego podwórka i nie atakuje swoich sąsiadów bez powodu.

BARON
sobota, 24 lipca 2021, 08:12

A Irak, Afganistan i inne " misje " okupacyjne to co?????????

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 10:23

Polska nie zaatakowała Afganistanu i Iraku. Uczestniczyła jedynie w misjach stabilizacyjno-szkoleniowych, podobnie jak wiele innych krajów.

No skąd
piątek, 23 lipca 2021, 17:54

Afganistan i Irak, to nasze podwórko?

Tomasz34
piątek, 23 lipca 2021, 18:11

Misja stabilizująca w ramach NATO, lub innej szerszej koalicji, to coś złego? Były spotkania z władzami obu tych krajów, i wcale nie chcieli żeby zagraniczne wojska stamtąd wyjeżdżały.

wPiSdu
sobota, 24 lipca 2021, 06:32

Adolf też stabilizował Europę.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 09:36

Porównanie bez żadnego sensu.

czarno to widzę
piątek, 23 lipca 2021, 22:35

Irak akurat nie życzy sobie wojsk okupacyjnych.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 09:37

19 grudnia 2011 Polska zakończyła misję w Iraku, więc o czym mówimy? Chyba że o misji szkoleniowej, ale zupełnie co innego.

Sarmata
piątek, 23 lipca 2021, 21:24

Te władze to kolaboranci i jak tylko NATO wyjdzie z tych krajow zostaną przepędzone przez miejscową ludność. A proszą o pozostanie bo wiedzą że tylko na bagnetach NATO mogą rządzić.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 09:38

Czy zostaną czy nie to zadecydują ludzie w wyborach, a czy będą one demokratyczne to zależy właśnie od stabilizacji. Wystarczy popatrzeć na Syrię, ostatnie wybory z demokracją miały niewiele wspólnego.

Mustafa
sobota, 24 lipca 2021, 13:46

Bo wygrał Assad ? Wybory w Syrii były bardziej demokratyczne i uczciwe niż w USA.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 15:01

Tak jak na Białorusi, Wenezueli i Rosji. Same kwitnące demokracje.

Sarmata
sobota, 24 lipca 2021, 18:35

Mówisz ze to ty decydujesz co jest demokracją? I tą demokrację będziesz wprowadzal przy pomocy napalmu wobec ludnosci cywilnej. Ci co nie chcą twojej demokracji zostaną spaleni?

Davien
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 07:55

Ostatnio to Rosjanie wprowadzali "demokrację" w Syrii napalmem po kobietach i dzieciach, a Asad sie dołaczył z bronią masowego rażenia wię milcz.

Zal
piątek, 23 lipca 2021, 17:19

Konferencja bliskowschodnia?

Tomasz34
piątek, 23 lipca 2021, 18:13

Co jest złego w zorganizowaniu konferencji na neutralnym gruncie? Jedynym błędem było to, że Iran nie został zaproszony. Ale Polska tylko udostępniła miejsce, zapraszającymi było USA.

Sarmata
piątek, 23 lipca 2021, 21:26

Co złego w konferencji na ktorej miano planować atak na Iran? Ale najgorsze że tą konferencję wszyscy zignorowali. Takie mamy poważnie w swiecie.

Tomasz34
sobota, 24 lipca 2021, 09:34

Kto zignorował to zignorował, a kto był to był. A w zależności od gospodarki kraju, liczby ludności i innych czynników, Polska w świecie ma coraz większe poważanie. Czego najlepszym przykładem są ataki hybrydowe, głównie w internecie. Słabych krajów się nie atakuje.

alab
piątek, 23 lipca 2021, 11:26

razem z Kuzniecowem będą się świetnie prezentować na paradzie

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 17:21

Nie da się, Kuzniecow ciagle sam nigdzie nie popłynie.

rozczochrany
piątek, 23 lipca 2021, 11:24

Zapraszamy z wizytą kurtuazyjną do Gdyni. Chętnie obejrzymy te dzieła irańskiej myśli technicznej.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 23 lipca 2021, 13:53

Najbardziej ciekaw jestem tego tankowca.

Davien
piątek, 23 lipca 2021, 17:31

Duzo byś akurat nie zauważył bo pewnei wszystko by zasłonili:) Ma maks 7 smigłowców trzech typów 2 wyrzutnie pocisków manewrujących/pokr i kilka miejsc gdzie podobno mozna zainstalowac dzałka do obrony.

Tweets Defence24