Irańskie ćwiczenia wojskowe na północnej granicy

25 października 2020, 11:17
Parade_of_IRGC_tank_transporters
Fot. Mohammad Sadegh Heydari - http://www.ypa.ir/media/k2/galleries/517/02.jpg, licencja CC BY 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Iran przeprowadza ćwiczenia pokazujące gotowość bojową swojego wojska (armia konwencjonalna oraz jednostki należące do elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej) w przypadku pojawienia się zagrożeń militarnych w północnej części kraju. Co więcej, miała być dokonana dyslokacja ciężkiego sprzętu do kluczowych rejonów przygranicznych. W tle tego rodzaju przedsięwzięć militarnych znajduje się oczywiście trwający w regionie konflikt o Górski Karabach.

Iran miał rozpocząć ćwiczenia wojskowe o kryptonimie ‘Lovers of Velayat-99’ w rejonie północnozachodniego pasa granicznego. Miały one wykazać zdolności obronne państwa oraz gotowość do przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom w zakresie integralności terytorialnej. Teheran zakładał przy tym, szybkie przerzucenie nad granicę formacji piechoty, ale również jednostek inżynieryjnych. W ćwiczeniach miały brać udział również zróżnicowane systemy artyleryjskie oraz bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Kluczową jednostką, zaangażowaną w ‘Lovers of Velayat-99’ ma być 164 Brygada Szturmowa.

Ćwiczenia zakładały scenariusze realizowane zarówno w trakcie dnia, jak i działania nocne. Co ciekawe, część mediów irańskich ucieka od kwestii łączenia obecnych ćwiczeń z problematyką konfliktu w Górskim Karabachu, powodującym napięcie militarne w relacjach regionalnych w pobliżu irańskiego terytorium. Zauważa się przy tym jedynie potrzebę podnoszenia gotowości bojowej oraz sprawdzania wyposażenia, które jest w głównej mierze produkcji lokalnego przemysłu zbrojeniowego.

Jednakże, poza Iranem podkreśla się przede wszystkim fakt przesuwania wojsk – w tym formacji należących do elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w rejon prowincji Wschodni Azerbejdżan i tamtejszych powiatów Khoda Afarin (ze stolicą w Khomarlu) i Dżolfa (ze stolicą w Dżolfie). Otwarte, ale nie będące oficjalnymi, źródła irańskie mówią o dyslokowaniu najpewniej Brygady Imama E. Zamana (dane niepotwierdzone), należącej właśnie do Strażników Rewolucji. Miała być widoczna chociażby dyslokacja jednostek wyposażonych w broń pancerną i inne ciężkie elementy uzbrojenia.

Trzeba również przypomnieć, że Irańczycy wcześniej ćwiczyli obronę przeciwlotniczą w niemal połowie swojego państwa. Wówczas, w trakcie manewrów „Guardians of the Sky Velayat-99” współpracowały ze sobą jednostki sił zbrojnych i Strażników Rewolucji. Miano przy tym wykorzystywać zróżnicowaną gamę uzbrojenia OPL/OPR, wchodzącego w skład obrony przeciwpowietrznej kraju.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Bursztyn
poniedziałek, 26 października 2020, 10:43

164 brygada zasłynęła ze swojej wybitnej roli w tłumieniu arabskiej wiosny w Iranie Coś aka pomorze 76

codybancks
poniedziałek, 26 października 2020, 09:25

Tak będą jeździć po miastach i pokazywać , że są przygotowani ?!?! Ładne czyste te czołgi , aż żal je używać ?!?!? heh..

boom
niedziela, 25 października 2020, 14:16

Ta armia, to smiech na sali.

fdkslfdkgjkdfjg
poniedziałek, 26 października 2020, 09:17

Jak na tamte warunki, to znaczna siła.

Bursztyn
niedziela, 25 października 2020, 12:28

21 czołgów t72 to nie pustynna burza

Smuteczek
niedziela, 25 października 2020, 12:50

To ze jakis typ zarejestrował telefonem jedna kolumne z 21 czolgami to nie znaczy ze sa to wszystkie czolgi biorace udzial w tej operacji

Tweets Defence24