Irańskie bomby kierowane używane przeciwko ISIS

5 grudnia 2014, 17:47
Fot. Shahram Sharifi/Wikimedia Commons/CC 3.0.
Reklama

Irańskie lotnictwo prowadzi bombardowania pozycji terrorystów z Państwa Islamskiego, w tym z użyciem krajowej produkcji broni precyzyjnego rażenia – podaje serwis The Aviationist. Irańczycy wspierają walczące na ziemi wojska irackie, a być może także własne. Przedstawiciele zarówno Pentagonu, jak i irańskich sił zbrojnych stanowczo podkreślają, że naloty obu stron nie są ze sobą w żaden sposób skoordynowane. 

Jak pisze serwis The Aviationist powołując się na informacje pochodzące od irańskiego specjalisty z dziedziny obronności Babaka Taghvaee, ataki lotnictwa Iranu na sunnickich bojowników w rejonie miast Saadiya i Jalula we wschodnim Iraku trwają regularnie od 18 listopada br. W nalotach uczestniczą myśliwce F-4 Phantom, które udało się sfilmować m.in. ekipie telewizji Al Jazeera.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez The Aviationist w trakcie działań używane były również bombowce Su-24MK, myśliwce F-5 oraz rozpoznawcze systemy bezzałogowe. Irańczycy mają wykorzystywać również środki precyzyjnego rażenia, w tym krajowej produkcji bomby kierowane laserowo Sattar 4.

Przedstawiciele Pentagonu potwierdzili informacje medialne pojawiające się od 23 listopada br., dotyczące udziału w walkach przeciwko islamistom w Iraku irańskiego lotnictwa. Zarówno strona amerykańska, jak i irańska zaprzecza doniesieniom, jakoby działania sił zbrojnych obydwu państw przeciwko terrorystom z ISIS na terytorium Iraku były koordynowane.

Rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA admirał John Kirby podkreślił przy tym, że przestrzeń powietrzna należy do Iraku i to rolą władz w Bagdadzie jest zapewnienie separacji między samolotami operującymi nad tym krajem.

Iran aktywnie wspiera działania wojsk irackich przeciwko Państwu Islamskiemu co najmniej od czerwca 2014 roku. W walkach było już używane lotnictwo Iranu, a dodatkowo 7 samolotów Su-25, przypuszczalnie wraz załogami, zostało przekazanych przez Teheran irackim siłom powietrznym. Irańczycy mimo ubolewania wyrażonego przez władze Iraku nie zostali jednak dopuszczeni przez USA do udziału w konferencji paryskiej we wrześniu 2014 roku. Działania Iranu w kontekście zagrożenia ze strony ISIS były opisywane na łamach Defence24.pl.

Andrzej Hładij

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Edward
piątek, 5 grudnia 2014, 19:24

ładna maszyna

Weteran III RP
niedziela, 7 grudnia 2014, 20:46

To ruski MIG-23 u nas w Słupsku służyły mają zmienna geometrie płatowca chybiony wynalazek.

kzet69
sobota, 6 grudnia 2014, 20:36

I to w akcji a nie w muzeum... czekam kiedy tam sie pojawi bojowy spitfire....

nutapatriotycznonostalgiczna
piątek, 5 grudnia 2014, 19:08

Teraz kolej na nas... i nasze bomby kierowane.

Mysza
sobota, 6 grudnia 2014, 12:10

nutapatriotycznonostalgiczna - prowokator, głąb i do tego chyba z wiodącej części ...

Moshe Schwantz
sobota, 6 grudnia 2014, 00:09

Taak i kiedy się budzę, mam na koncie 2 komary, 11 much i 1 osę, a ta cholera była najgorsza, bo miała Pavewaya i nos mi zapchała. Prosimy p. nutę o więcej.

Przemo
sobota, 6 grudnia 2014, 03:08

Nawet Iran używa broni precyzyjnej własnej produkcji... A polska armia nie ma systemów C-RAM... Loara poszła do piachu, niby jest Hydra ale cały czas nie została kupiona... W razie czego, polscy żołnierze i systemy uzbrojenia będą celami jak na strzelnicy dla broni precyzyjnej przeciwnika.

topick
sobota, 6 grudnia 2014, 21:07

Iran zasadniczo nie ma wielkiego wyboru :P

kzet69
sobota, 6 grudnia 2014, 20:37

Ciekawe jaka jest "precyzja" tego ustrojstwa... propaganda jeszcze nie niszczy celów, chyba że chodzi o mózgi gimbazy...

Tweets Defence24