Irański najwyższy przywódca chwali siły powietrzne kraju

8 lutego 2020, 15:22
1080px-Mirage_F1BQ_of_IRIAF
Fot. Shahram Sharifi praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Duchowy najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei powiedział w sobotę, że armia jego kraju dysponuje bardzo dużymi siłami powietrznymi i to pomimo ograniczeń, nakładanych od lat na Teheran przez Stany Zjednoczone - podała irańska agencja informacyjna Irna. 

Stany Zjednoczone były do obalenia Szacha Mohammad Reza Pahlawi jednym ze strategicznych dostawców uzbrojenia dla irańskich sił powietrznych, stąd też chociażby takie pozostałości wśród irańskiego arsenału lotniczego, jak samoloty F-14 Tomcat, C-130 Hercules, F-4 Phantom II czy też F-5 w różnych konfiguracjach. Jednak, "od rewolucji islamskiej ich (Amerykanów -JR) celem było powstrzymanie nas od posiadania mocnych sił powietrznych ... ale spójrzcie na nas teraz. Budujemy nawet samoloty. Przekształciliśmy ich presję w nasze możliwości" - powiedział ajatollah Ali Chamenei. Słowa padły podczas spotkania z dowódcami irańskich sił powietrznych z okazji 41. rocznicy rewolucji islamskiej.

Irańskie siły powietrzne starają się modyfikować istniejące konstrukcje lotnicze, ale wszelkie międzynarodowe ograniczenia są nader widoczne. Szczególnie, jeśli dokona się porównania potencjału lotniczego z bogatymi państwami arabskimi, mogącymi pozyskiwać samoloty od dowolnych światowych producentów. Znacznym problemem dla irańskich sił powietrznych jest również kwestia obsługi maszyn post-amerykańskich (bez dostępu do części zamiennych ze Stanów Zjednoczonych), jak również utrzymanie floty samolotów pozyskanych chociażby z zapasów Iraku w trakcie Wojny w Zatoce Perskiej. Należy również pamiętać, że Teheran podjął się próby budowy własnej konstrukcji określanej jako -Qaher-313. Przy czym, jej efektywność oraz zdolności bojowe są kwestionowane przez specjalistów zajmujących obronnością Iranu.

Chamenei podkreślił również, że "Islamska Republika powinna stać się wystarczająco silna, aby stawić czoła spiskom wroga". "Powinniśmy stać się na tyle silni, aby móc położyć kres działaniom naszych wrogów ... ich spiski przeciwko narodowi irańskiemu są skazane na porażkę" - mówił irański przywódca. Jego zdaniem sankcje nakładane na Teheran przez Stany Zjednoczone są „przestępstwem” przeciwko temu krajowi. "Te sankcje są czynem przestępczym ... ale możemy zmienić je w szansę, uniezależniając gospodarkę Iranu od eksportu ropy naftowej" - powiedział i jednocześnie zakazał irańskim urzędnikom państwowym prowadzenia jakichkolwiek rozmów z USA.

Według ajatollaha Iran nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych krajów. "Nie jesteśmy zagrożeniem dla żadnego innego kraju ... Naszym jedynym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa naszemu narodowi" - zapewnił Chamenei.

Nałożony przez USA zakaz kupowania od Iranu ropy naftowej to jedna z najbardziej dotkliwych sankcji, nałożonych na Teheran przez Waszyngton, który w maju 2018 roku wycofał się z umowy nuklearnej, oskarżając Iran o jej łamanie. W lipcu zeszłego roku agencja Bloomberg donosiła, że produkcja ropy naftowej w Iranie spadła do najniższego poziomu od 1986 roku. Analitycy wskazywali, że przez sankcje nałożone przez USA w Iranie dziennie produkuje się około 2,3 mln baryłek, czyli blisko 1,5 mln mniej niż w szczycie z 2018 roku, czyli przed wejściem w życie amerykańskich restrykcji.

PAP/JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
yaro
niedziela, 9 lutego 2020, 21:56

Iran przedstawił udoskonaloną rakietę, wyposażoną w silniki wykonane z materiałów kompozytowych – poinformowała agencja Tasnim. Zdaniem mediów irańskie władze mogły jej użyć w ataku na amerykańską bazę. Rakieta krótkiego zasięgu o nazwie „Raad-500” jest wyposażona w silniki kompozytowe, wykonane z materiałów, które umożliwiają zmniejszenie jej wagi i zwiększenie zasięgu o 200 kilometrów w porównaniu z rakietami „Fateh-110”, to znaczy do ponad 500 kilometrów.

Davien
poniedziałek, 10 lutego 2020, 11:42

Yaro, na irackie bazy( bo to nie były bazy amerykańskie) odpalono pociski Fateh 313 czyli najnowsza wersje o zasięgu do 500km. Natomiast nazwę Raad nosi ppk, pocisk plot i pocisk pokr i żaden nie ma zasięgu 500km. Kompozytowy silnik i nowe paliwo zastosowano w Fateh-313.

rob ercik
czwartek, 13 lutego 2020, 12:52

Davien, nie badz smieszny

Prawnik
niedziela, 9 lutego 2020, 10:08

Mam pytanie do komentujacych ze wygasaja sankcje I Itan zakupi rosyjskie I chinskie samoloty.I co ztego? Czy te rosyjskie I chinskie samoloty sa w stanie zagrozic izraelskim F -15,16czy 35?

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 11:43

Panie prawnik, najpierw Iran musiałby mieć za co zakupić od Rosji samoloty bo Chiny odpadają od razu. Po drugie pare Su czy MiG-ów nie stanowi żadnego zagrożenia nie tylko dla USA czy Izraela ale nawet dla AS mającej znacznie lepsze maszyny.

Strażnik Teksasu
niedziela, 9 lutego 2020, 15:22

Kupi za papierki nazywane dolarami których nikt nie chce a warte są tyle ile wartość papieru w rolce...

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 18:17

Np padłem ze śmeichu:)) Ale wiesz strazniku syberii że po pierwsze własnie tych dolarów nie mają a po drugie akurat dolary chce kazdy a wasze ruble moga co najwyżej jako podpałka słuzyć;)

yaro
niedziela, 9 lutego 2020, 21:58

No padłem ze śmiechu, S400 dla Chin rozliczony w walucie lokalnej, S400 dla Turcji rozliczony w walucie lokalnej, S400 dla Indii rozliczony w walucie lokalnej ...... i z kogo padamy ze śmiechu ?

złośliwy
wtorek, 11 lutego 2020, 21:52

Rozliczony w walucie lokalnej tylko, że przeliczanej wg kursu dolara bo w kontrakcie cena była w amerykańskiej walucie (co przy spadku wartości rubla w subie było oczywiste)... I z kogo padamy ze śmiechu?

Davien
poniedziałek, 10 lutego 2020, 11:43

Yaro tyle ze irański rial jest praktycznie bezwarosciowy jak rubel i nikt w Chinach czy Rosji go nie wieżmie:)

Marek1
niedziela, 9 lutego 2020, 10:06

Największym wrogiem Persów są fanatyczni ajatollahowie z samym Chamenei na czele.

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 19:31

A na zdjeciu super maszyna sił Irańskich czyli Mirage F1:)

Niuniu
sobota, 8 lutego 2020, 18:49

Produkcja ropy spadła ale 2,3 mln baryłek ropy dziennie to nadal bardzo dużo. Ciekawe kto tą ropę obecnie kupuje? A już za kilka miesięcy wygasają ONZ-toweskie ograniczenia na sprzedaż broni do Iranu. Pewnie odpowiednie kontrakty na zakup nowych samolotów chińskich i rosyjskich już są podpisane. A przecież Iran nie musi płacić za nowe zakupy różnych wojskowych zabawek gotówką. Są do wzięcia liczne koncesje na wydobycie ropy i gazu z Irańskich złóż.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 11:47

Do niedawna sankcje USA były omijane przez UE ale przy tym co Iran obecnie wyprawia... A co do koncesji to kto pójdzie na cos takiego w niestabilnym, rządzonym przez fanatyków religijnych kraju. Dla Rosji to jedynie konkurencja,Chinom tez do niczego nie potrzebne, same się do sankcji na iranska rope przyłaczyły, Aha z Chin jedyna maszyną co mogliby próbowac pozyskac jest JF-17 ale to maszyna chinsko -pakistanska a Pakistan raczej nie chciałby dozbrajać wrogów wiary.

Dr Twardy Wacek
niedziela, 9 lutego 2020, 13:31

Rozumiem, że felietony Pana Repetowicza dotyczące polityki wewnętrznej, stabilności i racjonalnych w opinii specjalistów działań Iranu nie robią na klubie Daviena wrażenia. On wie najlepiej. Może poczekajmy te 10 - 12 miesięcy na rzeczywisty efekt wygaśnięcia sankcji. Może jednak inwestorzy się znajdą, albo Iran dokona zakupów.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 18:20

Wacek, a co stabilnośc Iranu wymuszana przez Strazników Rewolucji ma wspólnego z brakiem funduszy i wykańczajacymi ich gospodarke sankcjami?? Aha jaka firma zbrojeniowa bawi sie w koncesje naftowe?? I jak firma wybierze Iran wiedząc ze grożą jej sankcje? Moze troche pomyśl , podobno to nie boli:)

Fanklub Daviena
sobota, 8 lutego 2020, 18:03

W październiku tego roku kończą się sankcje ONZ i Rosja z Chinami wyśmiały pomysły USA o ich przedłużeniu, więc Iran będzie mógł od października kupować jakie chce myśliwce z Rosji czy Chin. Dlatego odpowiedź Iranu była umiarkowana na amerykańskie zbrodnicze zamordowanie gen. Sulejmaniego na misji dyplomatycznej w Iraku w celu rozmów z Arabią Saudyjską nt zakończenia wojny w Jemenie (zgadnijcie kto nie chce pokoju w Sudanie...). Iranowi teraz wojna jest nie na rękę, bo czas gra na jego korzyść: staje się co raz silniejszy, bo w październiku wygasają sankcje, gospodarka mu się odbija (co raz lesze mechanizmy omijania zachodnich sankcji), ma co raz lepsze stosunki z państwami regionu (Irak, ZEA, Syria itp. itpd.) a siły zbrojne są modernizowane i mają co raz lepsze doświadczenie. Tymczasem USA jest co raz słabsze gospodarczo, geopolitycznie i militarnie i USA nie ma pomysłu jak to odwrócić. Pytanie czy w październiku Iran kupi Flankery czy chińszczyznę? W 2006 chciał MiG-31 ale USA udało się wymusić na Rosji zerwanie kontraktu.

Tomo
niedziela, 9 lutego 2020, 08:25

Iran staje sie coraz silniejszy ? Iranska gospodarka lezy i kwiczy. W kraju wrze. Pod koniec zeszłego roku odbyły sie najwieksze protesty od czasów iranskiej rewolucji. W wyniku ich tłumienia smierc poniosło 150 osób. Bredni o 'zerwanym kontrakcie' na Migi-31 z 2006 roku to nawet nie ma co komentowac. Taki kontrakt nigdy nie istniał.

michalspajdr
sobota, 8 lutego 2020, 20:05

Co nie zmienia faktu,ze ich maszyny bojowe czy okrety do poziomu nowoczesnych maja jeszcze daleko.Ich sila bedzie dopiero pozyskanie broni nuklearnej.I do tego daza.A tak w ogole,czy mozemy slowa ajatollaha na temat zbrojen brac powaznie?A jakby prymas Polski albo arcybiskup Canterbury np.sie wypowiadali na temat sil zbrojnych Polski czy UK,bralbys to na serio?

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 19:37

I niby za co je kupi jak pieniędzy u nich raczej troche mało. A Chiny juz sie do sankcji na irańska rope przyłaczyły wieć jakos ten zakup wyglada dosyc wirtualnie:) A z ZEA to maja takie stosunki jak jeden do drugiego może dostrzelić czyms wybuchowym, podobnie jak z reszta państw sunnickich. Pokoju w Jemenie panie funklub nie chce akurat Iran który wspiera buntowników Huti a AS wspiera legalny rząd:)

Fanklub Daviena
niedziela, 9 lutego 2020, 16:20

Jak to za co? Po co Iran rozbudowuje porty na Morzu Kaspijskim? I na Oceanie Indyjskim? Ropy Iran ma dużo, tylko przez sankcje ma problem ze zbytem, ale Rosja czy Chiny mają w 4 literach amerykańskie obiekcje. Od 2015 PKB Iranu rośnie i pewnie za 2019 osiągnie poziom z 2010 a wygaśnięcie sankcji ONZ tylko sprawę poprawi. Iran co raz więcej rzeczy nauczył się produkować samemu (np. jest jednym z zaledwie 4 krajów potrafiącym produkować włókna węglowe) a inne państwa co raz lepiej obchodzić amerykański system finansowy. I nic na to USA ani Izrael nie poradzą. Fałszywie "przykro" mi Davienku, że USA słabnie: Trampek zbeształ Johnsona, trzasnął słuchawką, ale nie udało mu się zmusić Wielkiej Brytanii do zakazu Huawei. Duterte dał USA do końca lutego czas na zniesienie antyfilipińskich sankcji albo USA pożegna się z umową wojskową z Filipinami i Filipiny zaczną broń kupować w Rosji i Chinach. UE ostrzega Trampka, by nie zmuszał UE do wyboru gospodarczego między USA lub Chinami, bo USA mogą się zdziwić... Buntowników to wspierało i wspiera USA w Syrii, Iraku, Libii, Jugosławii, Haiti, Wenezueli, Ukrainie i dziesiątkach innych państw. Sankcje USA stają się kontr-produktywne i już doszło do takiej paranoi, że w USA to Departamet Obrony protestuje, by nie zaostrzać sankcji USA względem Huawei (chodzi o wyroby zawierające ponad 25% komponentów z USA), bo boi się, że amerykańscy producenci stracą rynki zbytu a Departament Handlu chce sankcje zaostrzać (do 10% komponentów z USA) - dotąd było odwrotnie, to wojsko chciało zaostrzenia sankcji a Departament Handlu odwrotnie! To wg Wall Street Journal dowód klęski polityki sankcji USA. Ale w USA panika: flagowy smartfon Huawei powstał bez jednego komponentu z USA i powstał 3 lata wcześniej niż "eksperci" USA uważali za możliwe. Teraz panika jest podwójna, bo Huawei i inni chińscy producenci (nawet niepodlegający amerykańskim sankcjom) tworzą alternatywę dla Google Play, a ponieważ reprezentują 40% produkcji smartfonów na świecie, będzie to dla Google katastrofą. I dla szpiegujących trzyliterowych instytucji USA również. :)

Davien
poniedziałek, 10 lutego 2020, 11:50

Funku może nie zmyslaj:)) Po pierwsze Chiny same się przyłaczyły do sankcji na Iran, po drugie PKB Iranu spada a nie rosnie, po tzrecie nawet jak Rosja wezmie ta rope to co z nia zrobi?? Nikt od niej jej nie kupi a juz co do bajek o włóknach węglowych.... Co do Duterte npopatrz tak niby krzyczy ale amerykanskei smigłowce kupuje:) A co do Huawei to daruj sobie żałosny płacz bo mało kogo ta wojenka obchodzi a juz na pewno nie UE A ten flagowiec Huawei nie sprzedaje się poza Chinami bo bez Googla nadaje sie jedynie do dzwonienia a tu soa tansze i lepsze rozwiazania. Paniki nie ma zadnej bo zarówno Oppo jak i Xiaomi i ViVO nie maja żadnego zamiaru odstepowac od Google a swoje rozwiazania robią dla Chin i niedługo Rosji jak się odetniecie od swiata

Czytelnik
wtorek, 11 lutego 2020, 15:06

Ale dlaczego nasz obrażasz swoimi bezczelnymi kłamstwami? Wystarczy wejść na np. Trading Economics, wyszukać Iran GDP, by zobaczyć, że od 2015 PKB Iranu stale rośnie. Bierzesz nas, czytelników tego forum, za idiotów, którzy nie potrafią sprawdzić prostych faktów? To nas obraża!

spoko
czwartek, 13 lutego 2020, 20:34

Czytelnik Po nowych amerykanskich sankcjach wzrost GDP Iranu na minusie 2019 wzrost GDP Iranu minus 9% Jak wzrost GDP jest na minusie to nie ma mowy o wzroscie samego GDP Po prostu GDP sie zmiejsza Iran mial wzrost gospodarczy po tzw dealu nuklearnym 2016wzrost GDP ponad 12% 2017 wzrost GDP ponad 3% No a po nowych amerykanskich sankcjach 2019 wzrost GDP minus 9% Prawdy nie zakrzyczysz I kto tu sie denerwuje i klamie?

rob ercik
czwartek, 13 lutego 2020, 12:56

swiat Daviena jest bardzo prosty, Ameryka first, bez prawa do krytyki. Wszelkie dyskusje czy argumenty sprowadza sie do bycia ruska onuca, ale zawsze sie mozna posmiac z typa

Davien
środa, 12 lutego 2020, 02:17

Dobre, nie dość ze nie ma pan pojecia o temacie to prawda cię obraża?? No takie cuda to tylko w Rosji:)

złośliwy
wtorek, 11 lutego 2020, 21:56

Dynamika PKB Iranu po wprowadzeniu sankcji maleje 2,7% > 1,8% W tym tempie w 2020 mogą mieć ujemne.

Tweets Defence24