Iran "zwróci się w stronę broni jądrowej?"

10 lutego 2021, 09:34
840_472_matched__ozrlt1_43c913d35b65a3c38f5728dca31e94c2
Fot. Tasnim/CC BY 4.0
Reklama

Nieustanna presja Zachodu może zmusić Iran do zwrócenia się w stronę broni jądrowej - powiedział minister wywiadu tego kraju Mahmud Alavi. Iran przez lata zaprzeczał, że dąży do rozwoju broni nuklearnej - przypomina agencja Reutera.

"Najwyższy Przywódca (ajatollah Ali Chamenei) wyraźnie zaznaczył w swojej fatwie, że broń nuklearna jest sprzeczna z szariatem (prawem muzułmańskim) i Republika Islamska (Iranu) uważa ją za zabronioną z powodów religijnych i nie dąży do jej posiadania" - podkreślił Alavi w przeprowadzanym z nim w państwowej telewizji wywiadzie, wyemitowanym w poniedziałek wieczorem.

"Ale osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności. I jeżeli oni (państwa Zachodu) popchną Iran w tym kierunku, wówczas nie jest to już wina Iranu" - kontynuował minister wywiadu.

Władze Iranu wielokrotnie podkreślały, że program nuklearny tego państwa rozwijany jest tylko w celach cywilnych, takich jak energetyka jądrowa i nie ma służyć rozwojowi broni. Jednak według wywiadu USA i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Iran pracował niegdyś nad rozwojem broni jądrowej, ale wstrzymał ten program - przypomina Reuters.

W 2015 r. Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 r. wycofały się rządzone przez prezydenta Donalda Trumpa USA, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Reklama
Reklama

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Według porozumienia Iran może wzbogacać ten metal do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.

Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 r. sankcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Ech
czwartek, 11 lutego 2021, 01:11

Prawo Szaria zabrania tez dawani kredytow. Kto wie moze dlatego nienawidza Iranu tak mocno. W Usa rzadza Banki, a tu taka ideaa ktora zabrania ich dzilnosci to praktycznie najwieksza potwarz. WIec generanie o Iranie takie bzdury gadaja ze szok.

Niuniu
środa, 10 lutego 2021, 22:07

Umowę z Iranem zerwały jednostronnie USA. Od tego czasu tej umowy nie ma. To, że Iran przestrzega większości jej zapisów to już wyłacznie wewnetrzna sprawa Iranu. Jednocześnie w ciągu ostatnich 3-ch lat pod sankcjami USA Teheran jakoś sobie radzi. Na pewno nie jest to dla niego komfortowa sytuacja ale daje radę. Jeśli USA chce coś osiągnąć to nie ma wyjścia i musi powrócić do porozumień, czyli znieść sankcje.

Palmel
czwartek, 11 lutego 2021, 10:25

Radzi sobie bo jest morze Kaspijskie na którym nie ma okrętów USA i NATO a satelitę zawsze można oszukać

Kiks
środa, 10 lutego 2021, 22:55

Iran nigdy jej nie przestrzegał tylko mydlił oczy.

Gracz
czwartek, 11 lutego 2021, 13:48

Żadna strona porozumienia nie miała zastrzeżeń, prócz USA które nigdy nie podało konkretnych przykładów łamania umowy ani dowodu na to.

Monkey
środa, 10 lutego 2021, 19:27

Amerykanie nie maja wyczucia. Sami wkładają Irańczykom pretekst do rozwijania broni jądrowej do rąk. Chociaż mają rację, też bym Iranowi nie ufał, ale trzeba to załatwić inaczej, nie w taki "podwórkowy" sposób jak to zrobił Trump. Jest porozumienie, trzeba go dotrzymać. I wtedy naciskać na Teheran, żeby dotrzymał swoich zobowiązań. A jak nie, to wtedy wszyscy wychodzą z układu, sprawa idzie do ONZ i podejmuje sie dalsze akcje.

Katon
czwartek, 11 lutego 2021, 00:52

Sprawa była w ONZ, bodajże w październiku zeszłego roku. Co ugrała Ameryka? Nic, nikt już w żadne układy z nią po prostu nie wierzy. Właśnie przez ten "podwórkowy" sposób uprawiania polityki.

Davien
czwartek, 11 lutego 2021, 11:43

Nopopatrz Kanon, jakoś Rosja właśnie podpisała z USA układ NEW START i tak im na tym zalezało ze właczyli swoje Awangardy, Turcy chca z USA umowy w sprawie S-400 a jakos nikt nie chce z Rosją zawierać żadnych umów, bo ta i tak je zaraz złamie;)

Sailor
środa, 10 lutego 2021, 10:38

Jeżeli Iran spełni swoje pogróżki jak w banku będzie miął wojnę z Izraelem.

Palmel
czwartek, 11 lutego 2021, 10:26

nie będzie spokojny bo na kraj który ma broń jądrową nie napada się

Ech
czwartek, 11 lutego 2021, 01:11

Izrael nie ma emnbarga (choc ma bron atomowa) raczej ma wsparcie USa ok 4 milarod dolarow rocznie. Taka roznica.

Tweets Defence24