Iran zatrzymał brytyjski zbiornikowiec. "Brał udział w kolizji z łodzią rybacką"

20 lipca 2019, 09:09
8acf2eefcc740a9d_org
Fot. Stena Bulk

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt podkreślił, że jest "ekstremalnie zaniepokojony" doniesieniami o przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca w rejonie cieśniny Ormuz.

Właściciel tankowca przejętego w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że jednostka ta nie znajduje się pod kontrolą załogi, z którą armator "nie ma żadnego kontaktu". Przeprawa przez cieśninę Ormuz była legalna - dodał.

Stena Impero przemierzała cieśninę "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji" - podkreślił Erik Hanell, prezes firmy Stena Bulk.

Hanell ujawnił jednocześnie, że na pokładzie jednostki znajdowało się 23 członków załogi, którzy są obywatelami Indii, Rosji, Łotwy oraz Filipin.

"Pozostajemy w bliskim kontakcie z brytyjskimi i szwedzkimi władzami, aby rozwiązać tę sytuację, a także utrzymujemy łączność z rodzinami marynarzy" - zapewnił. Jak zaznaczył, nie ma informacji o tym, by ktokolwiek z członków załogi odniósł obrażenia.

Tankowiec został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną krótko po 19:00 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego) w trakcie przepływania przez międzynarodowe wody w pobliżu cieśniny Ormuz.

Początkowo podawano także informacje o zatrzymaniu drugiego tankowca Mesdar, który, choć pływa pod liberyjską flagą, to należy do brytyjskiej firmy Norbulk Shipping UK.

Późnym wieczorem operator potwierdził jednak, że po kilku godzinach przerwy udało się mu odzyskać kontakt z jednostką, a strażnicy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej opuścili jej pokład, pozwalając na powrót na początkowy kurs. Jak zaznaczono, załoga statku jest bezpieczna.

Irańska agencja Fars, powołując się na źródła oficjalne, podała natomiast w sobotę, że "tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez Gwardię Rewolucyjną Iranu w cieśninie Ormuz, wcześniej uczestniczył w kolizji z łodzią rybacką". 

Irańskie władze podały, że 23-osobowa załoga jednostki znajduje się w porcie Bandar Abbas i pozostanie na statku do końca śledztwa.

"Tankowiec uczestniczył w wypadku wraz z irańską łodzią rybacką. Gdy łódż zaczęła wzywać pomocy, statek pod brytyjską flagą zignorował to" - powiedział szef Portów i Organizacji Morskiej w prowincji Hormozgan w południowym Iranie Allahmorad Afifipour.

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził Teheranowi "poważnymi konsekwencjami" za przejęcie przez tankowca i zaznaczył, że postawa Iranu jest kompletnie nie do zaakceptowania.

Swoboda nawigacji musi być zachowana. (...) Odpowiemy w rozważny, ale zdecydowany sposób. Zajmujemy bardzo jasne stanowisko: jeśli ta sytuacja nie będzie szybko rozwiązana, to wyciągniemy poważne konsekwencje.

Jeremy Hunt, brytyjski minister spraw zagranicznych

"Iran będzie największym przegranym, jeśli swoboda żeglugi zostanie ograniczona" - zastrzegł Hunt, dodając, że w interesie Teheranu jest "jak najszybsze znalezienie wyjścia z tej sytuacji".

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu irańskiego Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. Doszło do tego w dniu 1 lipca.

Iran zażądał wówczas natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej - jak przekonują - na międzynarodowych wodach. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, to obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni.

W odpowiedzi brytyjski rząd podniósł poziom zagrożenia dla brytyjskich statków handlowych na wodach Iranu do najwyższego poziomu, ostrzegając przed możliwymi próbami ataku lub wrogiego przejęcia.

W ubiegłym tygodniu trzy irańskie jednostki podjęły próbę przejęcia pływającego pod brytyjską flagą statku handlowego British Heritage i wycofały się z tych działań dopiero po interwencji przebywającej w regionie brytyjskiej fregaty HMS Montrose.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
MI6
sobota, 20 lipca 2019, 21:24

Polska 2/3 handlu prowadzi drogą morską, strategicznym celem jest dla nas sprowadzanie gazu i ropy drogą morską a to co się dzieje w cieśn. Ormuz pokazuje wyraźnie, że Polska potrzebuje silnej marynarki wojennej i to nie tylko do działań na Bałtyku-to taka uwaga dla wszystkich tych którzy często na tym portalu komentują i twierdzą, że MW jest nam niepotrzebna bo "Bałtyk to sadzawka", "z Ruskimi i tak nie damy rady" a na inne morza nie mamy po co pływać-a jak nam ktoś zablokuje dostawy paliw to co? będziemy grzecznie prosić żeby nam statki puścili??? a może wyślemy na Oceany jakieś kutry z piorunami (takie pomysły też były ze strony komentujących) a może Amerykanie nam będą eskortować statki? może i będą tylko za ile dolarów???

hym108
sobota, 20 lipca 2019, 16:15

Oczywscie jest to rewanz za zajecie Iranskiego statku. Zajeli na wszeki wypadek 2 (jakby cos sie nie udalo) ale uznali ze zeby nie wzmacniac napiecia odpwiedz mysi byc 1 do 1 - wiec drugi uwolnili. Generanie szkoda ze ten szlachetny i wielki narod jest tak niesprawiediwie atakowny i wszystko zmierza jesl nie do wojny to do oslabienia Iranu.

Davien
niedziela, 21 lipca 2019, 14:40

Hym to teraz sie przekonaja że piractwo zdecydowanie nie popłaca jak juz się przekonali pasdaranie w latach 80-tych.

sża
sobota, 20 lipca 2019, 16:04

Jakby nie patrzeć, to pierwsi aktu piractwa na morzu dokonali Brytyjczycy.

Honker Haker
sobota, 20 lipca 2019, 15:41

Podnieśli poziom zagrożenia, ale wystarczającej ochrony nie dali. Ehhh...za Margaret Thatcher nie patyczkowała by się Wielka Brytania i już SAS miałby kolejną chlubną akcję za sobą...

rozczochrany
sobota, 20 lipca 2019, 14:50

Odwet za zajęcie Irańskiego tankowca w cieśninie Gibraltarskiej przez Brytyjczyków. Brytyjczycy powinni byli wiedzieć ze ich działania spotkają się z reakcją Iranu.

Gt
sobota, 20 lipca 2019, 13:58

Tam się chyba zacznie konflikt na większą skalę.

fabię
sobota, 20 lipca 2019, 13:41

Iran nałożył sankcje na Wielką Brytanie i zatrzymał statek w swojej cieśninie. Wszystko się zgadza

Jurek
sobota, 20 lipca 2019, 12:27

Brawo Iran tak trzymać pokazać angolom że nie tylko oni mogą stosować prawo silniejszego

Ciekawy
niedziela, 21 lipca 2019, 12:39

A znasz powiedzenie: "dotąd noszą wodę w dzbanie, póki jemu ucha stanie"? Chłopaki tańczą na krawędzi. Jeśli będą fikać dalej, to zobaczą jak wygląda "kurtuazyjna wizyta" F-35 i później będą musieli posprzątać odpady radioaktywne w pozostałościach po ośrodkach badawczych.

Davien
niedziela, 21 lipca 2019, 12:11

Jurek, a z tak żle zyczysz Iranowi?? No albo zwolnia tankowiec albo niewiele im z tej bazy pozostanie.

Znowu to samo
poniedziałek, 22 lipca 2019, 06:11

Mówisz że nic z bazy nie zostanie... no to poczekamy i zobaczymy jak będzie. Na razie żadne z twoich przewidywań które pamietam się nie spełniło

środa, 24 lipca 2019, 11:58

No i juz spanikowali i przeprowadzili tankowiec do Bandar Abbas by ocalic swoich piratów:)

yogi
sobota, 20 lipca 2019, 12:24

Ciekawa jest reakcja w Kuwejcie oni wiedzą ze wojna dla nich to katastrofa są w zasięgu gradów z Iraku są plotki o cichej ewakułacji gotówki i innych dóbr .reakcja rządu i mediów jedno a ludzie swoje

Davien
niedziela, 21 lipca 2019, 12:12

Yogi, Irak raz zaatakował Kuwejt i watpię by maił ochote powtarzać tą tragedie( dla Iraku) ponownie.

yogi
poniedziałek, 22 lipca 2019, 13:31

to nie irak będzie atakował tylko milicje pro irańskie

Davien
poniedziałek, 22 lipca 2019, 18:22

A Irak sam pomoże USA i Kuwejtowi w ich wyłapaniu i eliminacji.

Infernoav
sobota, 20 lipca 2019, 12:09

Coz Iran chyba myśli, że jest mocarstwem. Ciekawe czy jest w stanie ochronić swoje instalacje nuklearne w razie ataku rakietowego???

GGG
sobota, 20 lipca 2019, 11:35

Państwa zachodnie chyba utraciły już nieodwracalnie zdolność do militarnej reakcji przeciwko państwom takim jak Iran. Rządzący tak bardzo obawiają się konsekwencji politycznych, że nie są w stanie reagować wystarczająco szybko i sprawnie. Państwa takie jak Iran czy Wenezuela świetnie to wykorzystują.

Tweets Defence24