Iran: za zestrzelenie samolotu ukraińskiego odpowiada operator obrony przeciwlotniczej

18 marca 2021, 12:58
ukraine international boeing 737-800
Fot. Aero Icarus/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Raport irańskich władz z katastrofy zestrzelonego pod Teheranem samolotu Ukraine International Airlines jako winnego wskazuje operatora krajowego systemu obrony powietrznej – wynika z opublikowanego w środę dokumentu. Władze Ukrainy nazwały raport „cynicznym”.

W podsumowaniu raport irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego mówi o tym, że samolot ukraińskich linii lotniczych „został zidentyfikowany jako wrogi cel przez operatora obrony powietrznej pod Teheranem”, który zdecydował o wystrzeleniu w niego dwóch rakiet. W efekcie samolot rozbił się krótko po starcie z lotniska w stolicy Iranu, zabijając wszystkie 176 osób na pokładzie. Większość ofiar stanowili obywatele Iranu i Kanady.

Według organizacji zachowanie samolotu w żaden sposób nie przyczyniło się do błędu żołnierza Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, mimo wcześniejszych stwierdzeń niektórych przedstawicieli Teheranu, że tor lotu samolotu był „bardzo podejrzany”.

Na publikację dokumentu ostro zareagował na Facebooku szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

„To, co zobaczyliśmy w opublikowanym dziś raporcie, to nic więcej niż cyniczna próba ukrycia prawdziwych przyczyn zestrzelenia naszego samolotu. My nie pozwolimy Iranowi ukryć prawdy, nie damy uniknąć odpowiedzialności za tę zbrodnię. Sprawiedliwość zwycięży bez względu na to, ile wysiłku i czasu potrzeba” – oświadczył Kułeba. W katastrofie zginęło 11 obywateli Ukrainy.

Do tragedii doszło 8 stycznia ubiegłego roku, niedługo po irańskim ataku rakietowym na wojska USA w Iraku w odwecie za zabicie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Irańskie siły były postawione w najwyższy stan gotowości w oczekiwaniu na odpowiedź USA. Teheran początkowo zaprzeczał, by był odpowiedzialny za rozbicie się Boeinga 737, lecz po trzech dniach przyznał, że omyłkowo go zestrzelił.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
klaun-szyderca
piątek, 19 marca 2021, 11:34

Ciekawi mnie tylko, co Ukrainie w tym raporcie nie pasuje ? Jest powiedziane jasno że samolot pasażerski został zestrzelony przez Gwardię Rewolucyjną, i że było to wskutek błędu operatora systemu uzbrojenia. Nie ma żadnej próby uniknięcia odpowiedzialności przez Iran, ani zwalania na kogoś innego czy udawania ze to nie było zestrzelenie. Skoro taka prawda Ukrainie nie pasuje, to co sie tam ich zdaniem powinno znaleźć ? Że 'krwiożerczy reżym irański postanowił z premedytacją zamordować personel pokładowy ukraińskiego samolotu, a bezposrednio rozkaz wydał/pociągnął za spust wielki ajatollach z nieuzasadnionej nienawiści do narodu ukraińskiego' ? Czy inny absurd typu że 'winne zestrzelenia samolotu przez Iran nad Teheranem są USA/Izrael/Rosja/Chiny/kosmici z Omikron Persei 8' ? Teorie o celowym zestrzeleniu z powodów politycznych są nieco bez sensu w świetle faktu że 90% pasażerow była pochodzenia irańskiego (fakt w tym sporo z kanadyjskimi paszportami). Teorie o celowym zestrzeleniu z powodu chęci zamordowania kogoś konkretnego na pokładzie- też mało sensowne, bo start był opóźniony o chyba godzinę, a Iran mógł bez najmniejszego trudu zatrzymać na dole każdego kto był w tym samolocie przed startem, albo zabronić startu maszyny (lepszy wrogi agent w celi niż w grobie, to wiadomo już od starożytności). No więc czego sobie Ukraina życzy w raporcie zeby go uznać za prawdziwy i adekwatny ?

Valdore
piątek, 19 marca 2021, 15:56

Doprawdy?? Na poczatku Iran twardo twierdził ze to nie oni i zwalał na kazdego innego, jak znaleziono resztki ich pocisku w szczatkach to z ociaganiem sie przyznali . A Ukrainie chodzi nie o to ze był to bład operatora TOR-a ale o te dawno odkryte rozmowy między wieżą kontrolną, dowództwem OPL i załoga TOR-a.

klaun-szyderca
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:16

Przyznali się 3 dni po zestrzeleniu (po 3 dniach kłamania jak wolisz) - ale nie po znalezieniu resztek pocisku, tylko po upublicznieniu w internecie nagrania jak te 2 pociski trafiają w samolot. A co do jakichś rozmów między wieżą i OPL to daj info gdzie tego szukać, bo śledziłem temat ale nigdy o tym nie słyszałem. Mogę zrewanżować sie artykułem z NY Times z maja w którym było trochę ciekawych rzeczy- leży wrzucony na 'pprune' (professional pilot rumour network) w wątku o tym zestrzeleniu.

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 18:46

Najpierw znaleziono resztki głowicy pocisku z zestawu TOR a dopiero potem pojawiły się nagrania trafienia w Boeinga. Rozmowy z wieżą kontrolną były podawane chyba nawet w defense 24, po ich ujawnieniu od razu aresztowano radioamatora co je wyłapał. Były na pewno rozmowy pomiędzy wieżą i dowództwem OPL o Boeingu i o tym że go zestzrelono i to zaraz po tym fakcie co przeczy wersji Iranu że nic o tym nie wiedzieli. I jeszcze jedno, : jak mozna pomylić startujacy samolot pasażerski z opadającym na cel pociskiem manewrujacym( jedna z wczesnych wersji tej" pomyłki") Ukraina chce zwyczajnie wyjasnienia wszystkiego a nie zwalenia całej winy na załogę tego TOR-a.

klaun-szyderca
wtorek, 23 marca 2021, 09:48

OK, ale przyznali się dopiero po upublicznieniu filmów, nie po znalezieniu resztek pocisku... A Ukraina to się tego 'wyjaśnienia wszystkiego' raczej nie doczeka. Dochodzenie w sprawie katastrofy jest prowadzone w oparciu o aneks 13 konwencji chicagowskiej, który dotyczy badania wypadków lotniczych w lotnictwie cywilnym. W świetle tegoż aneksu przyczyną katastrofy w tym przypadku jest trafienie 2 pociskami ziemia-powietrze, i to całkowicie wyjaśnia sprawę katastrofy 'w icaowskim rozumieniu' (nie było żadnego złamania procedur ruchu lotniczego, błędow nawigacyjnych, błędów w komunikacji pilot-wieża, nie było przyczyn teechnicznych wynikających ze złej obsługi czy błędów w projektowaniu...) . Technicznie więc trafienie pociskami jest jedyną przyczyną katastrofy, i nic więcej nie ma do dodania, ciężko nawet jakieś zalecenia sformułować poza 'unikać latania nad Iranem, bo walą we wszystko co popadnie bez sprawdzenia co to'. Z punktu widzenia ICAO (podkreślam- zajmującej sie lotnictwem cywilnym a nie obroną OPL i jej dowodzeniem oraz procedurami) całkowicie to zamyka temat. A cała reszta to już jest temat o dowodzeniu i kompetencjach irańskiej OPL i Strażników Rewolucji, a tam jedyną stroną która może prowadzić jakieś śledztwo jest sam Iran. I zapewne prowadzą, ale ciężko może być ich zmusić do upublicznienia wyników. Bo zawsze mogą powiedzieć że to jest dla nich sprawa bezpieczeństwa narodowego wiec nie ujawnią - i co im kto zrobi ? Sankcji mają już tyle na głowie że kolejne na nich nie zrobią większego wrażenia... Wracając do 'rozmów TORa z wieżą' - na D24 chyba tego nie było (raczej bym zauważył, ale jak znajdziesz to podeślij gdzie tego szukać ), było na pewno coś o rozmowach pilota innego samolotu z wieżą- pilot ten zgłaszał że widział eksplozję. Ale dość istotną kwestią jest- czy te nagrane rozmowy (OPL-wieża) były PRZED, czy PO zestrzeleniu ? Bo że irańskie władze wiedziały o zestrzeleniu jakieś 10 minut po fakcie, ale 3 dni kłamały to jest fakt znany od dawna (co najmniej od lutego 2020, i sami sie do tego przyznali), ale to w żadnym razie nie dowodzi że zestrzelenie było celowe i zaplanowane z góry (zresztą po co mieliby to robić ? ), ani nie dowodzi to w żaden sposób że zetrzelenie nie było wyłącznie skutkiem błędu obsługi Tor-a (jak twierdzi Iran). BTW- odsyłam Kolegów do artykułu z D24 o irańskiej OPL (chyba z lutego lub marca 2020 mniej więcej)- w czasie wojny z Irakiem co 5ty stracony irański samolot był zestrzelony przez 'friendly fire' irańskiej opl, więc tradycje mają- można powiedzieć.

Davien
piątek, 26 marca 2021, 17:41

No niestety masz rację.

aj
czwartek, 18 marca 2021, 14:20

A ilu tutaj twierdziło że to na 100% prowokacja Izraela ;]

dim
sobota, 20 marca 2021, 05:09

Nie że prowokacja, tylko że zarówno USA jak i Izrael dysponują wystarczająco mocnym zapleczem naukowo-technicznym, by taki błąd operatora sprowokować. Na starym, irańskim, rosyjskim sprzęcie i przy bardzo mało sprawnej - wyszło to na jaw od razu - irańskiej łączności alarmowej. Z kolei kilku innych tu kolegów dałoby się pokrajać, że taka prowokacja nie jest technicznie wykonalna.

Ja
czwartek, 18 marca 2021, 14:18

Poniekąd winne usa doprowadzając do eskalacji.

rezerwa 77r.
czwartek, 18 marca 2021, 21:33

cóż takie są fakty

Davien
czwartek, 18 marca 2021, 15:32

Doprawdy?? Bo to Iran ostrzelał irackie bazy a potem dostał takiej paniki że coś skopali i USA im odda że pomylili ( podobno) startujacego Boeinga z nurkujacym pociskiem manewrującym.

Fiński snajper
czwartek, 18 marca 2021, 22:45

Doprawdy dawidku,ekspercie od AIM-120 z 1973 roku? To ciekawe, że jakoś nie oddali jak im Iran ostrzelał bazę. Takie to USA potężne, a bało się ataku odwetowego na Iran. Bohaterscy kowboje :D

Davien
sobota, 20 marca 2021, 20:29

Ale wiesz snajperku że to były iracie bazy:) I Iran usilnie starał sie w nic nie treafić?:) czy twój mały mózdzek nie ejst w stanie tego zrozumieć:)

miętkie te wacki
sobota, 20 marca 2021, 16:47

Ale potem żołnierze z tych baz zaszokowani tym, że ktoś "ich ostrzeliwuje" byli tak roztrzęsieni, że wymagali wielomiesięcznej pomocy psychologicznej. Faktycznie to niewyobrażalne barbarzyństwo i jak ten Iran mógł strzelać do amerykańskich żołnierzy.

daruder
czwartek, 18 marca 2021, 14:07

My nie pozwolimy Iranowi ukryć prawdy, nie damy uniknąć odpowiedzialności za tę zbrodnię. Sprawiedliwość zwycięży bez względu na to, ile wysiłku i czasu potrzeba” – oświadczył Kułeba. Mam nadzieję ,że ten Kułeba będzie miał też gest dla polskich ofiar nacjonalizmu ukraińskiego... Bo cały czas jakoś cisza a nasz rząd nic nie robi w tej sprawie...

kj1981
czwartek, 18 marca 2021, 22:15

Kiedyś trzeba powiedzieć "stop" i bez zapominania o trudnej przeszłości zacząć razem pracować, próbować coś budować. Mordy na Wołyniu miały miejsce prawie 80 lat temu, sprawcy już nie żyją. To już przeszłość, coraz bardziej odległa, tak samo jak polskie pacyfikacje kozackich powstań w minionych wiekach. Nie można ciągle żyć przeszłością.

Dudley
czwartek, 18 marca 2021, 15:29

Bo prawda jest jak d....a, każdy ma swoją. I nie ma znaczenia, pochodzenie , religia czy poglądy.

Szary plebs
czwartek, 18 marca 2021, 15:28

No tak zamiast zacieśniać współprace militarną z Ukraińcami którzy rzeczywiście mają potencjał my wolimy się kłócić o przeszłość.

Wawiak
piątek, 19 marca 2021, 09:46

Nie kłócić, tylko wreszcie zakończyć dyskusję. Tylko w ten sposób da się iść dalej - inaczej zawsze znajdzie się ktoś, kto wykorzysta to przeciwko tak nam, jak i im - a więc będzie w stanie wzajemnie nas rozgrywać. Ruscy uwielbiają takie sytuacje, ułatwiające zabawę w "dziel i rządź".

Bosman
czwartek, 18 marca 2021, 23:24

Bo wzajemne relacje możemy tylko opierać na fundamencie prawdy, inaczej to będzie tylko gra pozorów.

Tweets Defence24