Iran modernizuje precyzyjną artylerię rakietową

8 października 2019, 09:12
Fajr-3_(1)
Fot. Tasnim News Agency/CC BY 4.0/wikipedia.com
Reklama

Siły Zbrojne Islamskiej Republiki Iranu zamierzają wprowadzić do eksploatacji zestawy kierowania Labeik zapewniające większą precyzję dla wykorzystywanych w wojskach lądowych tego kraju wyrzutni rakietowych.

Na wystawie zorganizowanej dla wyższych dowódców armii zaprezentowano kilka rozwiązan takich zestawów. Ich konstrukcja była w zasadzie podobna do znanych już wcześniej modułów naprowadzania stosowanych dla pocisków Fateh-110. Nowy zestaw kierowania jest montowany pomiędzy silnikiem pocisku a jego głowica bojową. Od znanych już irańskich rozważań różni się inna konstrukcją powierzchni sterujących. Według zachodnich ekspertów można go również stosować na 610 mm irańskich pociskach taktycznych Zelzal.

Pokazano również film z przeprowadzonych testów strzelań z wykorzystaniem zestawów Labeik.

Iran dysponuje 122 mm zestawami rakietowymi BM-21 (ok. 60-65 egz.) i ich własną modyfikacją Hadid, przenoszoną przez samochód Mercedes-Benz 2624, a także wyrzutniami 240 mm Fadjir-3 czy 333 mm Fadjir-5.

Z kolei Fateh-110 to rodzina taktycznych pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic konwencjonalnych, nuklearnych lub chemicznych/biologicznych. Fateh-110/I ma maksymalny zasięg 200 km i przenosi głowice bojową o masie 650 kg, Fateh-110/II ma zasięg 250 km z głowicą 450 kg, Fateh-110/III ma zasięg 300 km z ładunkiem 650 kg i zabudowanym modułem kierowania a Fateh-110/IV podobnie jak poprzednik, ale przy jeszcze zwiększonej precyzji.

Na samej wystawie pokazano również po raz pierwszy lekki pojazd opancerzony Rouin-Tan, lądowego robota Heider-1 w układzie 6x6, ręcznego BSP Farpod oraz mobilny system zagłuszania. Rouin-Tan miałby być opancerzony w lokalnie opracowany kompozytowy pancerz o zwiększonej odporności (m.in. przed amunicją ppanc. kalibru 12.7 mm) a jego konstrukcja nośna bazowała by na rozwiązaniach zaczerpniętych z Toyoty Land Cruiser 70.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
mordimer
wtorek, 8 października 2019, 18:25

większa precyzja z natury nieprecyzyjnych rakiet - tylko Kim albo Iran mogą coś takiego wymyślić...

Fanklub Daviena
środa, 9 października 2019, 09:10

Właśnie w tanich rakietach korekcja ma sens. To haubice z korygowaną a tym bardziej napędzaną amunicją są bez sensu: po to się płaci za kosztowną lufę by celnie strzelać prostą amunicją, inaczej to nonsens.

Dudley
środa, 9 października 2019, 00:41

Najpierw poczytaj potem pisz, np. izraelski Accular 122, rosyjski Tornado-S, nasi w Mesko też chcą robić korygowanego Feniksa, tyle że know how brak;-/

bender
środa, 9 października 2019, 23:07

MESKO w Kielcach coś wspominało, że prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad pociskami Feniks z zapalnikami zbliżeniowymi, jedno lub wielomodułowym głowicami odłamkowo-burzącymi z modułem korekcji toru lotu pocisku oraz amunicją z podpociskami GKO. W każdym razie brzmiało bardziej optymistycznie.

Davien
środa, 9 października 2019, 10:19

Dudley, rosyjski Tornado ma jeden i do tego koszmarnie drogi pocisk kierowany GLONASS. Acculat]r istotnie jest korygowany INS/GPS i ma CEP ok 10m

Klakier
wtorek, 8 października 2019, 14:34

A nasza artyleria rakietowa strzela na całe 20 km więc Iran ze swoimi zabawkami może się schować

hym108
wtorek, 8 października 2019, 13:28

Ciekawe czy by amerykanom z Iranem poszlo tak latwo jak z Irakiem.

Fanklub Daviena
środa, 9 października 2019, 09:16

Poszłoby tak jak z Irakiem czy Afganistanem: mogą, przy dużych stratach zająć, nie zdołają okupować i utrzymać a koszty wojny osłabią USA jak Irak i Afganistan. Iran to wie i USA to wiedzą.

acc
środa, 9 października 2019, 02:41

No raczej nie. Pewnie między innymi z tego powodu nie zdecydowali się spróbować.

Dudley
środa, 9 października 2019, 01:00

Jak by sądzili że im łatwo pójdzie to już by tam byli, nie mają żadnych szans. Jedynie co by osiągnęli to zaoranie kraju z powietrza i cofniecie Iranu o dekady. Nawet by nie śmieli postawić nogi na Irańskiej ziemi bo Irak i Afganistan to pikuś w porównaniu z tym co by ich tam czekało. Chyba że zdecydowali by się na eksterminację dużej części narodu. Do tego trzeba dołożyć ogromne zagrożenie terrorystyczne czekające na obywateli i firmy na całym świecie, nikt i nigdzie nie byłby bezpieczny, to była by wojna totalna w pełnym tego słowa znaczeniu. A to było by za drogo nawet za taki kąsek jak irańskie zasoby ropy i gazu. A Trump liczyć umie, bo ostatnio zdecydował że nie będzie bronił Kurdów bo mu się nie opłaca.

bender
środa, 9 października 2019, 13:58

Naprawdę już starczy tych bzdetów. Wojna kosztuje i zazwyczaj jest złym rozwiązaniem w demokracjach, bo w przyszłych wyborach oznacza utratę władzy. To właśnie powstrzymuje Trumpa przed uderzeniem. Może też to, że po 40 latach władzy ajatollachów szeregowi Irańczycy są prawdopodobnie najbardziej proamerykańskim społeczeństwem w regionie. Odwrotnie niż ich pomyleni religijnie władcy.

Davien
środa, 9 października 2019, 10:28

Dudley, tylko ze USA nie musi atakowac obecnie Iranu by go zmusic do ustepstw, chyba ze ajatollahowie naucza si jeść własna rope. Sankcje działaja a co do walki w Iranie to istotnie, po co maja tam wysyłac wojsko jak moga z powietrza i wody cofnać Iran do epoki kamienia łupanego. Aha co do tej 'wojny terrorystycznej' to naprawdę sądzisz że taki Hamas czy Hezbollah pójda dla zaoranego własnie Iranu na wojnez USA?? A co do tej wojny totalnej w Iranie: Jak Irańczycy chca się zabijać w samobójczych atakach na wosjka USA to ich problem. I takie pytanie: Jak uderzenia byłyby wymierzone wyłacznie w wojsko i ajatollahów( Trump jest do tego zdolny) to czy zwykli ludzie popełniliby samobójstwo w imię tych ajatollahów atakujac wojska USA? Natomiast c do obrony Kurdów to naprawdę, Twitter to nie oficjalne stanowisko rzadu USA.

Davien
wtorek, 8 października 2019, 22:49

A co ci pomoga przestarzałe wyrzutnie rakietowe przeciwko lotnictwu i pociskom manewrujacym?

Fanklub Daviena
środa, 9 października 2019, 09:22

A co lotnictwo i pociski manewrujące mogą przeciwko ropie po 200 USD i minom, torpedom i ostrzałowi statków w Cieśninie Ormuz? USA wie że nic dlatego nie fikają do Persów. :)

Davien
czwartek, 10 października 2019, 15:42

Po prosu unicestwia iranskie siły i skończy się blokada Ormuz bo nie bedzie miał kto jej w Iranie prowadzić.

Tweets Defence24