Iran: "Absurdalne" twierdzenia Izraela o przechwyceniu bezzałogowca

10 lutego 2018, 14:12
izrsa
Fot. Israeli Air Force
Defence24
Defence24

Twierdzenia Izraela, jakoby jego siły przechwyciły irański samolot bezzałogowy, który wyleciał z Syrii, są "absurdalne" - oświadczyło MSZ Iranu. "Kłamstwami" nazwał doniesienia z Izraela sojusz wojskowy współpracujący z reżimem w Damaszku. Rosja wzywa do opanowania.

"Doniesienia o zestrzeleniu irańskiego drona latającego nad Izraelem oraz o zaangażowaniu Iranu w atakowanie izraelskiego myśliwca są absurdalne (...) Iran jedynie udziela porad wojskowych państwu syryjskiemu" - oświadczył rzecznik MSZ Iranu Bahram Kasemi, cytowany przez irańską telewizję państwową.

"Nie możemy potwierdzić tych doniesień, ponieważ Izraelczycy to kłamcy (...) Jeśli Syryjczycy je potwierdzą, Iran również to uczyni" - oświadczył z kolei zastępca dowódcy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Hosejn Salami, którego przytacza agencja Tasnim.

Iran jest obok Rosji głównym sojusznikiem syryjskiego reżimu w wojnie domowej i twierdzi, że nie zamierza wycofać swych sił, chyba że zostanie o to poproszony przez władze w Damaszku. Teheran wspomaga też inne formacje pomagające siłom reżimu syryjskiego.

Wojskowy sojusz lojalny wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada zagroził w sobotę, że Izrael doświadczy "poważnej i dotkliwej" reakcji na "swój terroryzm", a twierdzenia Izraela o tym, że samolot bezzałogowy naruszył jego przestrzeń powietrzną nazwał "kłamstwem" - podaje Reuters. W oświadczeniu sojusz poinformował, że Izrael zaatakował bazę dronów w środkowej Syrii. Drony opuściły bazę T4, żeby przeprowadzić rutynową operację przeciwko Państwu Islamskiemu na pustyni w Syrii. "Kiedy baza została zaatakowana nasz samolot wciąż leciał nad miastem Sochna w kierunku pustyni" - poinformował sojusz. Sochna to miasto na północny wschód od Palmyry w środkowej Syrii.

Wcześniej w sobotę izraelska armia poinformowała, że tego dnia rano przeprowadziła zakrojony na szeroką skalę atak z powietrza wymierzony w syryjski system obrony przeciwlotniczej oraz irańskie cele w Syrii. Łącznie trafiono 12 obiektów, w tym "trzy baterie obrony przeciwlotniczej i cztery irańskie cele będące częścią militarnych obiektów sił irańskich w Syrii".

Izrael poinformował, że wysłał swoje myśliwce do Syrii po zestrzeleniu irańskiego drona, który został wysłany z Syrii i naruszył izraelską przestrzeń powietrzną. Podczas ataku na irańskie stanowisko w Syrii siły izraelskie straciły jeden myśliwiec F-16. Maszyna rozbiła się niedaleko Harduf na północy Izraela. Jeden z pilotów, którzy się katapultowali, jest ciężko ranny, drugi doznał lekkich obrażeń.

"Nie wiemy, czy piloci katapultowali się z powodu (syryjskiego) ostrzału - powiedział rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus. Nie jest również jasne, w której fazie misji piloci katapultowali się, ale "byłoby wielce niepokojące, gdyby zostali zestrzeleni" - podkreślił.

Po jakimś czasie rzecznik poinformował, że według wstępnych ocen izraelski myśliwiec został trafiony w wyniku syryjskiego ostrzału pociskami przeciwlotniczymi, o czym wcześniej donosiły media w Izraelu. Spytany przez Reutera o doniesienia mediów rzecznik odparł: "To wczesne oceny. Jeszcze nie zostało to potwierdzone".

Rzecznik armii Izraela podkreślił, że jego kraj nie chce eskalacji w regionie. "Jesteśmy gotowi, przygotowani i zdolni zapłacić wysoką cenę każdemu, kto nas zaatakuje, ale nie chcemy eskalować sytuacji. To było działanie obronne spowodowane aktem agresji ze strony Iranu i bronimy naszej przestrzeni powietrznej, naszej suwerenności i cywilów" - zakomunikował.

Poważne zaniepokojenie sobotnim rozwojem wypadków w Syrii wyraziła Moskwa. Rosyjskie MSZ wezwało strony zaangażowane w incydent do "opanowania oraz powstrzymania się od jakichkolwiek działań, które mogłyby jeszcze bardziej skomplikować sytuację". "Koniecznie trzeba bezwarunkowo przestrzegać suwerenności i integralności terytorialnej Syrii i innych krajów w regionie" - podkreślono w komunikacie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
ljb
wtorek, 13 lutego 2018, 09:59

Tak,powinni się opanować!

Davien
poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:51

Izrael akurat pokazał film na którym widac zestrzelenie tego drona więc...

Lobous
niedziela, 11 lutego 2018, 19:35

Widac, ze ktos koniecznie chce wciagnac Iran do wojenki

Koba
niedziela, 11 lutego 2018, 09:35

Jak to izraelscy piloci nie wiedzą czemu się katapultowali? Może przez pomyłkę nacisnęli katapultowanie, obaj jednocześnie ;) no kto by pomyślał... to rzekomo najlepiej wyszkoleni i doświadczeni piloci na świecie... :)

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
poniedziałek, 12 lutego 2018, 21:07

Tak, Panie Koba. Izraelscy piloci wojskowi, a szczególnie piloci myśliwscy, to najlepiej wyszkoleni i doświadczeni piloci na świecie. Tego może być Pan pewien, zapewniam. Dlatego też, jakiekolwiek ironizowanie na ten temat, jest całkowicie pozbawione sensu i świadczy o kompletnej nieznajomości zagadnienia, Panie Koba. Dodam więcej, jeżeli znajdzie Pan odrobinę wolnego czasu, to proszę poszperać w internecie i porównać łączne straty izraelskiego lotnictwa wojskowego i koalicji państw muzułmańskich w regionie Bliskiego oraz Środkowego Wschodu - w okresie od 1948 roku do chwili obecnej. A jest co porównywać. Przy okazji, Pański nick \"Koba\" - chyba nie jest najbardziej szczęśliwy i trafny. Być może Pan o tym nie wie(?), dlatego przypomnę Panu: otóż \"Koba\" - był jednym z przedrewolucyjnych pseudonimów, którymi posługiwał się znany skądinąd... Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, radziecki polityk pochodzenia gruzińskiego. Inne jego pseudonimy, których używał przed przewrotem bolszewickim w Rosji w październiku 1917 roku, to m.in.: \"Iwanow\", \"Wasiliew\", \"Czyżykow\", \"Besoszwili\". Jednak w historii ludzkości - z całą pewnością - zostanie zapamiętany przede wszystkim jako \"STALIN\"!

Szept
poniedziałek, 12 lutego 2018, 23:34

I cóż panie Wareda uważa pan że w związku z tym te nicki są już po wsze czasy zarezerwowane, to nie gra wideo to życie. Znam z historii jednego złego Adolfa i proszę sobie wyobrazić że cały świat nadal nadaje dzieciom to imię, w świecie hiszpańskim to Adolfo, a w skandynawskim Alf. Dramat panie Wareda no nie???

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
wtorek, 13 lutego 2018, 10:36

Panie Szept! Nie mam zielonego pojęcia, czym dla Pana jest gra wideo, a czym codzienne życie. To już zostawiam Panu. Niezależnie od tego oświadczam Panu, że Pańskie zarzuty kierowane do mnie, są wręcz absurdalne. Jedynie z grzeczności - nie wymienię bardziej dosadnych przymiotników. Panie Szept, koniecznie musi Pan zrozumieć rzecz elementarną, a mianowicie: czym innym jest - znane w bardzo wielu krajach - imię \"Adolf\" bądź \"Adolfo\", które oczywiście niekoniecznie musi kojarzyć się z Adolfem Hitlerem i najczęściej się nie kojarzy. A zupełnie czymś innym, jest jeden z pseudonimów Józefa Stalina - \"Koba\", którego używał, jak wspominałem wcześniej, przed przewrotem bolszewickim w Rosji w październiku 1917 roku. Kim był Józef Stalin i jakich dopuścił się zbrodni wobec wielu narodów - to chyba nie muszę Panu przypominać! Podkreślam Panu, Panie Szept, wyraźnie: imię męskie - \"Adolf\" i przedrewolucyjny pseudonim Józefa Stalina - \"Koba\", to są dwa, zupełnie oddzielne zagadnienia! I rzecz ostatnia, proszę aby Pan w przyszłości, kierując do mnie osobiste zarzuty, przedstawił się z imienia i nazwiska. Dziękuję Panu.

Autor
niedziela, 11 lutego 2018, 03:38

Jakoś ostatnio nie wierzę Izraelowi.

Wojciech
niedziela, 11 lutego 2018, 01:16

Bezzałogowy system powietrzny, który naruszył przestrzeń powietrzną Izraela i został bezskutecznie ostrzelany pociskami systemu Patriot oraz rakietą powietrze-powietrze, należał do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – donosi Haaretz.

vvv
poniedziałek, 12 lutego 2018, 12:13

to pac-2 GMTE sa wystrzeliwane z ah-64d oraz sa naprowadzane w wiązce? :D

Davien
wtorek, 13 lutego 2018, 07:38

Czemu się dziwisz? Tu niektórzy wypisuja kwiatki w styli SM-3 mających przechwytywac drony czy PAC-3MSE odpalanych przez system AEGIS:))

Davien
poniedziałek, 12 lutego 2018, 07:52

Ile lat temu?

Tweets Defence24