Irak: Sześć osób zginęło w antyrządowych protestach

22 stycznia 2020, 08:58
840_472_matched__q0g9gf_840472matchedq04wjh1024pxKarbalaIraq
Karbala (zdj. ilustracyjne). Fot. DoD
Reklama

Sześć osób, w tym dwóch policjantów i czterech cywili, zginęło w poniedziałek podczas antyrządowych manifestacji w Iraku - poinformowały miejscowe służby policyjne i medyczne. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Irakijczycy protestują przeciwko korupcji we władzach kraju oraz biedzie.

Demonstracje odbywały się w Bagdadzie oraz w kilku innych irackich miastach. Na południu kraju, m.in. w Nasiriji, Karbali i Amarze setki osób blokowały główne trasy przejazdowe i paliły na nich opony. Bagdadzka policja poinformowała, że jej funkcjonariusze przywrócili ruch na wszystkich trasach, zablokowanych w rezultacie "zbiegowisk w użyciem przemocy".

Służby medyczne podają, że trzy cywilne osoby zginęły w Bagdadzie, gdy policja zaczęła strzelać ostrą amunicją do manifestantów na placu Tajaran. Jak podano, dwóch z manifestantów zostało trafionych kulami w głowę, a trzeci metalowym zbiornikiem z gazem łzawiącym. Wszyscy trzej zmarli w szpitalu. Czwarta ofiara została zastrzelona w Karbali.

Dwaj policjanci zginęli w Basrze, gdy zostali rozjechani przez cywilny samochód. Kierowca auta próbował uniknąć starć policji z protestującymi, jednak nieumyślnie potrącił śmiertelnie dwóch funkcjonariuszy służ mundurowych.

Wywołane trudną sytuacją społeczną i gospodarczą masowe protesty antyrządowe trwają w Iraku nieprzerwanie od 1 października. Ich uczestnikami są przede wszystkim ludzie młodzi, postrzegający obecny system polityczny jako całkowicie skorumpowany i utrwalający powszechną biedę. Tłumienie demonstracji pociągnęło za sobą już ponad 450 ofiar śmiertelnych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
ito
czwartek, 23 stycznia 2020, 05:54

Trzeba przyznać, że rozwalić kraj to Amerykanie potrafią koncertowo- to już 17 lat jak napadli na Irak, a końca wojny nie widać.

Ozi.
środa, 22 stycznia 2020, 15:46

No i dlaczego Ameryka nie wspiera protestujących? Czym się różni Syryjczyk od Irakijczyka ?

Tweets Defence24