Irak: odbita znaczna część zachodniego Mosulu

12 marca 2017, 12:52
Fot. Iraqi Army via Facebook
Reklama

Od rozpoczęcia kontrofensywy 19 lutego irackie wojsko odbiło z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) ponad jedną trzecią zachodniego Mosulu - poinformował w niedzielę wysoki rangą dowódca armii, na którego powołuje się agencja AFP. 

"Ponad jedna trzecia zachodniej części Mosulu znajduje się pod kontrolą naszych oddziałów" - powiedział AFP generał Maan al-Saadi, nie ujawniając jednak szczegółów.

Tymczasem według źródeł wojskowych, na które powołuje się agencja EFE, siły irackie odzyskały już prawie połowę zachodniego Mosulu. "Wyzwoliliśmy już prawie 50 proc. zachodniego Mosulu" - poinformował szef operacji, dowódca irackich sił specjalnych Talib Szagati. Według niego "siły irackie są obecnie w centrum" zachodniej części miasta, podzielonego na dwie części przez rzekę Tygrys.

Czytaj też: Punkty zwrotne w wojnie z IS: Odcięcie drogi do Mosulu, układ między Kurdami a Asadem [ANALIZA].

Wcześniej żołnierze przejęli kontrolę nad ważnymi obiektami w zachodniej części Mosulu, jak siedziba rządu regionalnego czy lotnisko.

Po opanowaniu kilku dzielnic irackie siły zbliżają się do starego miasta.

W styczniu siły irackie odbiły z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu po ok. 100 dniach zaciętych walk, a 19 lutego rozpoczęły atak na część zachodnią miasta.

Czytaj też: Armia iracka naciera na Mosul.

Działania w Mosulu prowadzone są od 17 października 2016 roku w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania miasta spod kontroli IS. Mosul został zdobyty przez IS w 2014 roku i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Smuteczek
niedziela, 12 marca 2017, 18:02

Dobra robota, tak trzymać.

Tweets Defence24