Irackie wojsko zajęło kolejny most w Mosulu

6 marca 2017, 13:01
Wojska irackie w Mosulu
Fot. Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons / CC 4.0.
Reklama

W poniedziałek siły irackie wspierane przez USA przejęły kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu - poinformowało irackie dowództwo. Jest to kolejny krok do przejęcia kontroli nad miastem od rozpoczęcia kontrofensywy przez iracką armię.

Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. Irackie siły przejęły w styczniu z rąk IS wschodnią część Mosulu po około 100 dniach zaciętych walk; wtedy również krótko kontrolowały ten most.

19 lutego armia iracka rozpoczęła kontrofensywę na część zachodnią miasta.

Działania te prowadzone są od 17 października ub.r. w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji wyzwalania Mosulu z rąk IS. Mosul, położony na północy Iraku, został zdobyty w 2014 r. i stał się bastionem tej ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM) ocenia, że na początku lutego z miasta uciekło do 200 tys. ludzi.

Czytaj też: Wschodni Mosul zdobyty. Przełom w walce z Daesh [ANALIZA]

W lutym irackie siły specjalne weszły głębiej do kontrolowanej przez Państwo Islamskie (IS) zachodniej części Mosulu, ale napotkały tam na zacięty opór dżihadystów. W ostatnich dniach doszło do kilku wydarzeń, które można uznać za punkty zwrotne w wojnie z Państwem Islamskim w Iraku oraz w wojnie domowej w Syrii. Należy do nich m.in. pierwsza od 27 oficjalna wizyta przedstawiciela Arabii Saudyjskiej w Iraku.

Czytaj więcej: Punkty zwrotne w wojnie z IS: Odcięcie drogi do Mosulu, układ między Kurdami a Asadem [ANALIZA]

PAP - mini 

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24