Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Innowacyjna technologia walki elektronicznej dla U.S. Army

Grafika: BAE Systems
Grafika: BAE Systems

BAE Systems stworzy zaawansowaną technologię zakłócania w paśmie radiowym, mającą poprawić przeżywalność a co za tym skuteczność wykonywania misji przez wiropłaty i bezzałogowe statki powietrzne amerykańskich wojsk lądowych.

BAE Systems otrzymało fundusze na badania i prace rozwojowe na rzecz stworzenia zaawansowanej technologii zakłócania stacji radiolokacyjnych. Celem jest polepszenie przeżywalności i skuteczności misji wiropłatów i BSP U.S. Army dzięki wykrywaniu i pokonywaniu złożonych i nieznanych zagrożeń jakim są środki walki elektronicznej.

W ramach kontraktu zespół badawczo-rozwojowy BAE Systems FAST Labs zaprojektuje technologię, która w jednym systemie połączy zdolności adaptacyjnego wykrywania i zakłócania urządzeń pracujących na częstotliwościach radiowych. Ponieważ współczesne systemy walki elektronicznej są zbyt duże i ciężkie dla większości wiropłatów i bezzałogowców, BAE Systems zintegruje wiele programowalnych anten w jedną wieloczynnościową cyfrową antenę fazowaną, dysponującą lepszymi zdolnościami, a zarazem mniejszymi gabarytami, masą i mocą (SWaP - Size, Weight and Power) w porównaniu z obecnymi urządzeniami. Rozwiązanie pozwoli tym statkom powietrznym bezpiecznie latać bliżej zagrożeń i w obszarach działań przeciwnika.

W związku z ciągle ewoluującym spektrum zagrożeń, niezwykle ważne jest skonstruowanie cyfrowej anteny fazowanej nowej generacji, aby lepiej bronić nasze wojska w walce elektronicznej. Nasza technologia zapewni wiropłatom i bezzałogowcom U.S. Army nowy system o małym SWaP w celu bezpiecznego i skokowego zwiększenia możliwości ich przemieszczania podczas misji.

Chris Rappa, dyrektor linii produktów urządzeń radiowych, walki elektronicznej i zaawansowanej elektroniki w BAE Systems FAST Labs

Efekty badań prowadzonych na mocy tego kontraktu wzbogacą ofertę BAE Systems w obszarze zaawansowanej elektroniki. Zakłada się przy tym wykorzystanie wyników wieloletnich inwestycji w różne projekty prowadzone wspólnie z laboratorium badawczym amerykańskich Sił Powietrznych AFRL, amerykańskimi wojskami lądowymi i agencją zaawansowanych programów obronnych DARPA, m.in. w programach CONCERTO i RF-FPGA. Uzgodnione w kontrakcie prace zostaną wykonane w zakładach firmy w Nashua i Merrimack, w stanie New Hampshire.

Reklama

Komentarze

    Reklama