Indyjskie Poseidony i morskie MiGi na straży Himalajów

22 lipca 2020, 11:51
Boeing_P-8I_of_the_Indian_Navy
Fot. Indyjska Marynarka Wojenna -indiannavy.nic.in, licencja GODL-India, commons.wikimedia.org
Reklama

Indie w żadnym razie nie zaprzestają wysyłania sygnałów o mobilizacji sił oraz środków wojskowych w reakcji na niedawny kryzys graniczny z Chinami. Dotyczyć to ma zarówno prac nad nowym uzbrojeniem, kolejnych zakupów u zagranicznych producentów, ale też dyslokacji już istniejących systemów uzbrojenia. 

Po niedawnych wydarzeniach na linii rozgraniczenia pomiędzy Indiami i Chinami, w prasie indyjskiej nie ma dnia bez kolejnych informacji związanych z problematyką wojska i obronności. Trzeba zauważyć, że w kontekście napięcia granicznego z Chinami, indyjskie siły zbrojne miały dokonać kolejnych przemieszczeń swojego najlepszego wyposażenia wojskowego.

Obecnie pojawiają się sugestie, że w związku z brakiem niezbędnych maszyn do wykonywania misji zbierania danych wywiadowczych i rozpoznania (ISR) na północ państwa (Ladakh) przesunięty został morski P-8I Poseidon. Pierwotnie indyjskie Poseidony przeznaczone były przede wszystkim do morskich misji patrolowych na długich dystansach, ale również Zwalczania Okrętów Podwodnych przeciwnika.

Zauważa się, że Indie mogą planować zwiększenie floty swoich maszyn P-8I Poseidon poprzez pozyskanie kolejnych maszyn w 2021 r., jak poinformował "Hindustan Times". Obecnie New Delhi posiada ich osiem a cztery kolejne są zamówione.

Zwiększenie floty miałoby uzyskać niezbędną zdolność do reagowania na ekspansywną politykę morską Pekinu – dotyczy to zarówno Morza Południowochińskiego, ale także bardziej globalnej i wysoce prawdopodobnej rozgrywki Indii i Chin o Ocean Indyjski.

Równocześnie, wraz z P-8I, bliżej Chin, miałyby być przebazowane również morskie wersje popularnych MiGów-29 - MiG-29K. Wesprą one inne samoloty, podciągnięte w trybie alarmowym w sporny rejon – na czele z indyjskimi Su-30 MKI, Mirage 2000 oraz Jaguarami.

Siły zbrojne Indii mają na stanie obecnie około 40 maszyn MiG-29K, z których co najmniej 18 sztuk stanowi trzon siły uderzeniowej lotniskowca INS Vikramaditya. Zapewne, jeśli przerzut do baz na północy będzie miał miejsce, chodzić będzie o maszyny nie stacjonujące obecnie na tej istotnej jednostce, ale o pozostałe. Już niedługo, według planów Indii do Ladakh mają trafić także pierwsze sztuki Dassault Rafale. Pięć z nich ma wzmocnić potencjał lotniczy Indii w spornym rejonie już w sierpniu.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
kuku
czwartek, 23 lipca 2020, 10:50

Jak to, Davien, Poseidona do akcji na lądęm używają? Twierdziłes ze absolutnie ale to absolutnie do tego nie służą. Znowu twoje teorie zostały boleśnie dla Ciebie zweryfikowane.

Szlafmyca
czwartek, 23 lipca 2020, 10:44

Czyżby te 1,300 samolotów nie latało?

Bursztyn
czwartek, 11 lutego 2021, 19:13

Kolego bo krowa na lotnisku

Tweets Defence24