Indie zapłacą 200 mln dolarów za Harpoony. A Polska?

4 lipca 2014, 14:26
Indie chcą kupić rakiety przeciwokrętowe Harpoon– fot. M.Dura

Departament Stanu USA poinformował o możliwej sprzedaży rakiet Harpoon za około 200 milionów dolarów dla czterech indyjskich okrętów podwodnych. To sygnał, że my będziemy potrzebowali na ten cel prawdopodobnie 150 milionów dolarów.

Rząd Indii zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż 12 rakiet przeciwokrętowych w wersji dla okrętów podwodnych UGM-84L Harpoon Block II Encapsulated Missiles, 10 rakiet treningowych tego samego przeznaczenia UTM-84L Harpoon Encapsulated Training, 2 pojazdów podwodnych Encapsulated Harpoon wykorzystywanych do certyfikacji systemu, kontenerów transportowych, części zamiennych oraz niezbędnego wyposażenia testującego i wspomagającego. Indyjska marynarka wojenna poprosiła również o wyszkolenie załóg okrętowych, a także o zapewnienie wsparcia logistycznego.

W nowe rakiety mają zostać uzbrojone cztery indyjskie okręty podwodne typu Shishumar (Typ 209).

Indie nie powinny mieć problemów z wprowadzeniem Harpoonów do służby, ponieważ wyposażono w nie już samoloty Jaguar indyjskich sił powietrznych oraz morskie samoloty patrolowe P-8I. Zamówiono jednak bardzo dużą ilość sprzętu treningowego i testowego, co świadczy o zmianie podejścia do bezpieczeństwa na okrętach podwodnych po ostatnich wypadkach w siłach morskich Indii.

Dla Marynarki Wojennej RP jest to również wskazówka, ile będzie kosztowało wprowadzenie rakiet przeciwokrętowych na przyszłe Orki. Przy trzech zakupionych okrętach podwodnych może to oznaczać konieczność zarezerwowania dodatkowych 150 milionów dolarów, a więc około pół miliarda złotych. Warto o tym pamiętać.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
ZSMW
poniedziałek, 7 lipca 2014, 15:39

Hapoony!!!??? Słyszałem o pociskach Tomahawk nawet te o najmniejszym zasięgu to o wiele potężniejsza broń!!!

bub
piątek, 4 lipca 2014, 17:35

Chodzi chyba o 120 rakiet za ta cene!

Mariano Italiano
piątek, 4 lipca 2014, 20:11

Chyba jednak nie, bo cena nie dotyczy samych rakiet, tylko też innych usług i części zamiennych.

Jan
piątek, 4 lipca 2014, 16:27

czy to oznacza, że w swej mądrości IU zamierza nabyć kolejny typ rakiety przeciwokrętowej-powierzchniowej? Mamy RBS-y, mamy NSM-y, może kupimy JASSM, to i Harpoon? Stać nas docelowo tylko na jeden typ dla wszystkich nosicieli...

Scooby
piątek, 4 lipca 2014, 19:52

nie . Podobnie jak myślący Hindusi powinniśmy w miarę możliwości dywersyfikować uzbrojenie. powodów jest wiele ... .

dzidek
piątek, 4 lipca 2014, 14:53

Ile potrzeba harpunów żeby zatopić ruskie mistralle?

Elf
sobota, 5 lipca 2014, 02:32

ruskie mistrale nie będą operować na bałtyku toteż polacy strzelać do nich nie będą...

Mariano Italiano
piątek, 4 lipca 2014, 20:12

Zależy gdzie trafi pocisk i jak szybko zaczną ruskie naprawiać szkody. Jak trafi idealnie w linię wodną, to może być po zawodach (ale nie musi)

Tweets Defence24