Indie zainteresowane rosyjskim niszczycielem czołgów

28 lipca 2020, 09:33
2008_Moscow_Victory_Day_Parade_(59-18) (2)
2S25 Sprut-SD. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformowała agencja TASS, indyjski resort obrony miał wyrazić zainteresowanie potencjalnym zakupem rosyjskiego niszczyciela czołgów 2S25M Sprut-SDM1. Wpisuje się to w rosnący trend alarmowych zakupów indyjskiego resortu obrony w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym w obliczu wzrostu napięcia chińsko-indyjskiego po incydencie granicznym w Himalajach.

Informacje o tym zapytaniu skierowanym do rosyjskich władz miały ujawnić lokalne, indyjskie media. Jak dotąd indyjskie wojska lądowe nie dysponują żadnym wozem podobnej klasy. Indyjska obrona przeciwpancerna opiera się na przenośnych wyrzutniach przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz ich samobieżnych odpowiednikach takich jak 9P148 Konkurs na systemie NAMICA. Ta ostatnia konstrukcja to rodzimy projekt samobieżnego rakietowego niszczyciela czołgów osadzonego na podwoziu BMP-2, którego efektorem jest lokalny ppk Nag. W ubiegłym roku informowano o zbliżającym się końcu prób tego systemu, co otwiera drogę do ich wprowadzenia do służby liniowej.

Sprut-SDM1 to najnowsza i głęboko zmodernizowana wersja rosyjskiego lufowego gąsienicowego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD, który jest także klasyfikowany jako lekki czołg pływający. Wóz ten bazuje na podwoziu zmodernizowanego bojowego wozu desantu BMD-4M. W porównaniu do wcześniejszej, bazowej wersji główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności prowadzonego ognia poprzez ulepszenie systemu kierowania ogniem (instalacja panoramicznego, dzienno-nocnego celownika dowódcy z kanałem termowizyjnym oraz celownika działonowego Sosna-U itd).

Po raz pierwszy prototyp wozu zaprezentowano na salonie Armija-2015, a połowie 2018 roku wraz z ogłoszeniem gotowości do prób państwowych rosyjska spółka Rosoboronexport, wchodząca w skład korporacji Rostec, oficjalnie wprowadziła wozy do oferty eksportowej. Jak dotąd wóz ten znajdował się jedynie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk powietrznodesantowych jako wóz wsparcia ogniowego/niszczyciel czołgów dzięki możliwości jego łatwego transportu drogą powietrzną, a także desantowania na spadochronach.

Czołg ten jest uzbrojony w armatę gładkolufową 2A75 kal. 125 mm (z opcją wykorzystania lufowych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K119 Refleks) oraz dwa czołgowe karabiny maszynowe PKTM kal. 7,62 mm (jeden sprzężony z armatą i drugi w zdalnie sterowanym module uzbrojenia na stopie wieży). Dzięki temu ma siłę ognia analogiczną jak rosyjskie czołgi podstawowe przy około 2,5-krotnie niższej masie i wyższej mobilności.

Nagłe zainteresowanie indyjskiej armii pozyskaniem wozu tego typu może być sprowokowane rozmieszczeniem najnowszych chińskich czołgów lekkich Type 15 (VT-5) w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym, gdzie w ostatnim czasie wzięły one udział w ćwiczeniach w terenie wysokogórskim, stanowiąc znaczące wzmocnienie dla chińskich sił w rejonie. Sprut-SDM1 dzięki swojej niewielkiej masie i rozmiarach oraz dużej sile ognia może sprawdzić się w indyjskiej armii jako substytut czołgów podstawowych w trudnym, górzystym terenie Himalajów zwiększając zdolności bojowe i siłę ognia rozlokowanych tam pododdziałów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 291
Reklama
antyDavien
piątek, 31 lipca 2020, 14:39

9 Marines z 15. MEU utonęło wczoraj na ćwiczeniach w Kalifornii w wypadku amfibii AAV-P7/A1, 1 w stanie krytycznym, 8 się uratowało z tonącego wozu bez szwanku. Gdyby to się stało w SZ FR, to by już D24 z całym polnetem miał używanie. A tak póki co cisza.

sża
piątek, 31 lipca 2020, 12:23

My też mamy swoich desantowców [czerwone berety] - mają coś lepszego na wyposażeniu, tak aby chociaż trochę chroniło załogę i jakąś armatę miało?

korektor russtrolla
piątek, 31 lipca 2020, 18:48

Kolejny rusofill , któremu ciągle trzeba coś wyjaśniać. Tym razem nie łapie niuansów językowych i gubi się w gąszczu polskiej terminologii wojskowej; do tego zadaje pytanie tak bardzo 'po polskiemu', kalecząc polską mowę rusycyzmami, że trzeba dwa razy przeczytać, żeby zrozumieć o co mu chodzi; dla mnie to efekt rozdwojenia jaźni, w domu po rusku, w pracy po polsku. Po raz ostatni tłumaczę: Desantniki to w rosji, u nas są spadochroniarze. czyli tzw. 'czerwone berety'. Tutaj nikt naszych komandosów nie nazywa 'desantowcami'.

olej russtrolla
piątek, 31 lipca 2020, 18:45

Kolejny rusofill , któremu trzeba ciągle coś wyjaśniać. Tym razem nie łapie niuansów językowych i gubi się w gąszczu polskiej terminologii wojskowej; do tego zadaje pytanie tak bardzo 'po polskiemu', kalecząc polską mowę rusycyzmami, że trzeba dwa razy przeczytać, żeby zrozumieć o co mu chodzi; dla mnie to efekt rozdwojenia jaźni, w domu po rusku, w pracy po polsku. Po raz ostatni tłumaczę: Desantniki to w rosji, u nas są spadochroniarze. czyli tzw. 'czerwone berety'. Tutaj nikt naszych komandosów nie nazywa 'desantowcami'.

sża
sobota, 1 sierpnia 2020, 07:04

Aż pod dwoma nickami zapodajesz ten sam tekst i kto tu ma "rozdwojenie jaźni"? Gwoli ścisłości, to określenia "desantowców" użyłem jako pewnego skrótu myślowego, bo oczywiście miałem na myśli naszą 6 Brygadę Powietrznodesantową, czyli naszych spadochroniarzy [nie komandosów jak napisałeś]. A chodziło mi o to, czy nasi spadochroniarze mają coś porównywalnego do tego ruskiego sprzętu, co by dawało trochę ochrony i jakieś wsparcie artyleryjskie? W czasach słusznie minionych były to ASU-85, a obecnie? Natomiast chwali się czujność rewolucyjną, jaką wykazałeś w tropieniu ruskich trolli na tym forum. Czuwaj!

korektor olej russtrolla
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:49

A, to przepraszam, pomyłka, sorry. Czuwaj! ps. Ciągle zapominam o zaznaczeniu checkboxa.

piątek, 31 lipca 2020, 17:00

sża. Sieroża, czyżbyś był daltonistą?

sża
piątek, 31 lipca 2020, 18:44

Masz dziwne skojarzenia, ale ja pytałem o co innego...

yaro
piątek, 31 lipca 2020, 09:58

Na popularnym serwisie video jest film pokazujący kadry z ćwiczeń tego pojazdu, wystarczy wpisać 2S25 Sprut-SD (Early ver.). Davienowaci "znafcy" powinni sobie go obejrzeć, teraz się wcale nie dziwię, że Indie sa nim zainteresowane.

fanek kacapków
piątek, 31 lipca 2020, 17:08

yaro. Mnie dziwi jedno: że z tobą jest wiecznie ten sam problem: przychodzisz i o drogę pytasz; ile można tobie tłumaczyć, żebyś przestał tak robić. Masz problem to idź na portal indiański i powiedz im o tym filmie, za trudne dla leniwego trollika? bo trzeba znać angielski, tak?; Znowu przyłazi i gitarę zawraca, a teraz żegnam.

tępiciel stupików
sobota, 1 sierpnia 2020, 18:34

cześć olej "korektor russtrolla", "olej russtrolla"

BUBA
czwartek, 30 lipca 2020, 23:45

Prezes Krystkowski i "Anders"............................................................................................................................ "W byłym Bumarze zmieniały się zarządy, najlepsi specjaliści tracili pracę, a program Anders ostro hamował. Ciosem było nagłe zwolnienie dr. Henryka Knapczyka ze stanowiska dyrektora OBRUM. Pod pretekstem zawarcia przez OBRUM bez zgody szefostwa Grupy umowy z Indiami o... wspólnym projektowaniu wozu bojowego na bazie Andersa. Tak została zaprzepaszczona szansa na uzyskanie wsparcia finansowego jednej z największych potęg gospodarczych świata"............................. .............................................................................................................................................................. "Anders stał się hitem przekazów telewizyjnych z MSPO. Polskim pojazdem wsparcia, z lekką 120-mm armatą w bezzałogowej wieży z automatem załadowania, zaczął się interesować świat. Dla Andersa przybyła do Polski nawet specjalna delegacja branży pancernej z Izraela, z twórcami słynnego czołgu Merkava na czele. Polskim podejściem do rozwoju pojazdów pancernych zainteresowała się Moskwa. Dziś Rosjanie budują czołg przyszłości wykorzystując wiele podpatrzonych w Andersie rozwiązań - T14 Armata...".............................................................................................................................................. ............................................................................................................................................................... Indie były zainteresowane Andersem, Borsuk nie będzie miał takiego potencjału....................

Jabadabadu
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:28

Buba, b. prezes Krystowski znany jest z tego, że: 1) starał się być znany, 2) ma fantazję większą niż La Fontaine. Daruj sobie przywoływanie tej postaci.

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:31

Wskazałem że u nas rozwiązanie było gotowe, ale prezesowi Krystkowskiemu nie pasowało. Lepiej nie robić nic i brać kasę jako prezes.................................................................................................... ..................................................................................................................................................................

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:05

No teraz to padłem ze smeichu:)) BUBA T-14 Armata nei ma zadnego zwiazku z Andersem ale jest efektem rozwoju i prac badawczych prowadzonych od 1979r. A juz bajki jak to cos podpatrzyli w Andersie.... Ale rozumiem ze amerykański M1 TTB czyli taka Armata z mocniejszym pancezem i lepszym działem z 1984r tez zrzynał z Andersa??. Ale oczywiście pan BUBA potrafi podac jakei to mrozwiazania Rosjanei podpatrzyli w tym przecietnym dosyc WWO:))

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 02:00

Widzę ze nie rozumiesz różnicy miedzy rozwiązaniem technicznym zastosowanym w danym produkcie a produktem finalnym......................................................................................................

KrzysiekS
czwartek, 30 lipca 2020, 12:19

I proszę porównać wypowiedzi tych którzy mówią że BORSUK jest zły (a to jest BWP pływający czyli lekki z natury) a taki lekki czołg jest dobry.

Marek
czwartek, 30 lipca 2020, 19:57

Nie tylko. Jeden z rozsądnie piszących kolegów uważa, że ruskim te Spruty są potrzebne do pacyfikacji Kaukazu. Tylko, że jak pamiętam, swego czasu w czeczeńskim akwarium pływały bojowniki, które lubiły popularny w dawnym związku sowieckim kaliber 14,5 × 114 mm. Były tam także także takie bojowniki, które do starych ale jarych sowieckich rusznic dokładały celowniki optyczne. Barrett M82 to co prawda nie był, ale...

mobilny
czwartek, 30 lipca 2020, 16:40

....Nie ten teren.... Nie ten rodzaj pojazdu ale faktycznie duet Rosomak- Borsuk jest okey.... Brakuje co prawda BMS czy ppk ale wiesz.....amerykanie będą w Polsce....WOW....gawiedzi wystarczy....

stary czytelnik
środa, 29 lipca 2020, 22:21

Cyt: "w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym". Ja napisałbym że "w chińskim Tybecie", bo autonomii tam przeciez nie ma żadnej.

Andrettoni
środa, 29 lipca 2020, 21:51

Panowie: konflikt Indie-Chiny to konflikt w Himalajach. To nie jest konflikt dla ciężkich pojazdów. Polska to nie Himalaje i wymaga innego sprzętu. Ostatni akapit artykułu to jego najistotniejsza część. Co do "naśmiewania się z Rosji", to powiem jedno słowo: KAUKAZ. Po co komu lekkie czołgi? Polska nie jest jedynym przeciwnikiem Rosji, a różny teren wymaga innego sprzętu.

Marek
czwartek, 30 lipca 2020, 08:53

Tylko, że Sprut to nie jest czołg, tylko niszczyciel czołgów, który praktycznie nie posiada opancerzenia. Nie nadaje się do tego, żeby spełniał tą samą rolę, którą pełni chiński lekki czołg. Dotyczy to także Kaukazu.

Andrettoni
sobota, 1 sierpnia 2020, 15:50

Mam na myśli raczej to, że u nas takie uzbrojenie jest zbędne. Nie mamy takich terenów, więc zamknijmy dyskusję na temat co by się naszemu wojsku przydało. Na pewno ciężki sprzęt do walki w górach nie jest naszym priorytetem.

yaro
środa, 29 lipca 2020, 16:47

Mam propozycję dla def24, przetłumaczcie wpisy naszych forumowych "eksapetooofff" i przekażcie Indyjskiemu MON, ponieważ w Polsce mamy tak wielkich specjalistów, że obronią Oni Indie przed wydatkowaniem znacznych sum pieniędzy na niepotrzebny sprzęt. Możecie Hindusom zafundować tę przysługę, analizy są dogłębne i przedstawione przez międzynarodowych specjalistów od techniki wojskowej i zarządzania armią.

piątek, 31 lipca 2020, 18:56

Su57 też zainteresowani byli, i co z tego wyszło?

środa, 29 lipca 2020, 21:26

Yaro, lepiej tłumaczyc twoje, bedą mieli ubaw pzrez kilka lat:)

fanek cacapków
środa, 29 lipca 2020, 16:06

Oto, dla ceniących czas i pieniądze, w dużym skrócie, podsumowanie opinii na temat ruskiego 2S25M Sprut-SDM1, które znalazłem poniżej, cyt.: "papierowego" tygrysa z Rosji; dobry tylko do lasów równikowych Gwinei; cyt.: papierowym pancerzu,cyt.: "papierowego" Spruta, cyt.: zrzucali z załogami, cyt.: Ruscy zrzucają. Ludzi u nich mnogo.. cyt.: zrzucają takie z załogą w środku..., cyt.: bez spadochronu nie poleci, cyt.: kadłub tego wozu jest odporny tylko na kal 7,62 mm, cyt.: Śmertelnie groźna broń - dla załogi i desantu; cyt.: W boju spotkaniowym z Rosomakiem lub zwykłym BMP-2 taki Sprut w zasadzie ma marne szanse; cyt.: to jest trumna na gąsienicach! cyt.: Lekki, manewrowy, do tego pływa - po zrobieniu dziury śrubokrętem tonie; cyt.: Ruski wynalazek na skorupie BWP; cyt.: Te graty niech kupują; Indianie?; cyt.: "działo umieszczone na puszce od piwa"; cyt.: Rosyjska puszka do piwa się..; cyt.: Nawet za darmo się nie opłaca - kupować; cyt.: Ośmieszyli się na całego; Pozdr

bobry w Montanie są bystrzejsze
czwartek, 30 lipca 2020, 09:35

Cu u brata "dromy"?

czwartek, 30 lipca 2020, 23:09

masz brata?

Ferro
środa, 29 lipca 2020, 09:21

A my mamy w muzeach PT-76 i nie ma czego czego zazdrościć

Szkoła czołgowa Kama
środa, 29 lipca 2020, 08:20

2S25M Sprut-SDM1 "Praszczaj Rodina"

Gort
środa, 29 lipca 2020, 08:08

Czyli opcja Anders wraca na rynek. Hindusów interesował ten projekt a teraz widzimy, że w Azji nie zawsze MBT jest rozwiązaniem.

Qwe
środa, 29 lipca 2020, 18:34

Czy zdajesz sobie sprawę na jakim etapie był Anders??? Jak ma wrócić do gry to może zobaczymy coś w 2035 roku.... Demo....

Z lekkim przekąsem
środa, 29 lipca 2020, 12:02

Raczej nic nie wraca. MON tylko udaje, że jest tym zainteresowany, bo na dokończenie całego projektu w ciągu 2 najbliższych lat, przeznaczono caaaaałe 5 mln!! PIĘĆ?? Gdy równocześnie na 40 plastikowych 5-o metrowy dronikow z PGZ, MON wydaje po.. 20 mln za sztukę. Razem za te 40 szt to jest 800 mln!!! A ty uważasz, że Anders jak to piszesz "wraca"??

Polak
środa, 29 lipca 2020, 06:51

Panowie to jest trumna na gąsienicach!

AR
środa, 29 lipca 2020, 20:38

Może i tak ale jakoś sobie mogę wyobrazić że z naszymi t-72 nie byłby bez szans. Pewnie by trafił i przebił a nasze teciaki w ruchu takiego czegoś na pewno nie trafią...

Raptor
środa, 29 lipca 2020, 13:11

Sovieci mają około 50 000 pojazdów opancerzonych, czołgów i silniej opancerzonych pojazdów. Ile mamy amuninicji, ile mamy luf które zdolne są tą amunicje wystrzelić, co tam my ile takich luf ma Europa ? pozatym przecież nie będą sie wystawiać na strzał, dodatkowo przeciw śmigłowcom z pociskami przeciwpancernymi mają około 3000 tungusek, pancyrów i szyłek, nie licząc starszego sprzętu. Ilość sprzętu jaką mają jest przerażająca, dlatego są tacy pewni siebie. Jedynie duża ilość rakiet taktycznych z amunicją kasetową była by wstanie zatrzymać taką nawałę, precyzyjne rodzaje broni zupełnie się na Rosję nie nadają.

To medal co ma dwie strony
środa, 29 lipca 2020, 12:05

Po pierwsze - na szczęście rosyjska. Bo łatwo w niej będą ginąć najeźdzcy z Rosji. Po drugie, na nieszczęście.. rosyjska! Bo grozi nam, że ze swym potężnym uzbrojeniem zanim je rozbijemy podczas W, to mogą nam grubo zaszkodzić.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:32

T-72 i PT-91 tak, ale już Leo2A4/A5 to sa dla nich nie do ugryzienia . Nie bez powodu Rosjanei zaczeli w 2013r projektowanei nowego niszczyciela ale z działem 2A46M-5 a nie z 2A75.

Hipopotam
wtorek, 28 lipca 2020, 21:32

Hinduski generał przyznał ze 15% kontraktu to norma CIEKAWE ile w MON

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 23:32

u nas to pewnie 30% bo kupujemy najdrożej na całym świecie ....

Tadziu
czwartek, 30 lipca 2020, 00:11

Mocno bijesz Hahahaha

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:28

A kto wam cokolwiek dla Rosji spzreda?:)

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 12:17

Ty gościu masz jakiś problem z tą Rosją co? Pamiętaj że są ludzie co mogą ci pomóc

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:08

To raczej wy ruskie trolle czyli plusik, yaro i mobilny dostajecie apopleksji jak tylo coś wspomna o rosyjskim sprzecie:)

mobilny
czwartek, 30 lipca 2020, 16:41

....temat o Indiach a ten o ruskich....standard....

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:08

To przeczytaj sobie post yaro a potem skaml dalej.

Sailor
środa, 29 lipca 2020, 11:31

Ciekawe co wy w Rosji kupujecie na całym świcie?

Kopiejka
środa, 29 lipca 2020, 21:10

informacje

yaro
środa, 29 lipca 2020, 16:34

ostatnio wyprzedziliśmy Ukrainę (a praktycznie ją usuwamy) w dostawach mięsa do Chin, wzrost o 70% .... to trzeci towar pod względem dostaw do Chin a już wiesz co się teraz zacznie dziać na Ukrainie kolejny gwóźdź do trumny jej gospodarki ... stracić rynek Chiński, kiepsko ....

W3-pl
środa, 29 lipca 2020, 23:56

Proroku wyzwolenia Idlib, w Syrii, poza podankem daty, co do trumny na rynek Mi-28? Wiesz, po rozbiciu 2 z 5?! Testowanych...? Kiepsko gdy stary Bell praktycznie wpycha do Kenii obok najnowszych Heli od matuszki...

w3-iz
czwartek, 30 lipca 2020, 17:34

2 z 5 testowych czego ?

Maciek
wtorek, 28 lipca 2020, 21:12

Koncepcja silnie uzbrojonego i nędznie opancerzonego niszczyciela czołgów została twórczo przetestowana przez US Army w latach 1943-45. W efekcie wszystkie wozy m10, m18, m36 zostały tuż po wojnie błyskawicznie wycofanie z linii. W specyficznych warunkach, czyli np wysoko w górach mogą się sprawdzić, ale w warunkach wojny w Europie są bez sensu. O bezsensowności tworzenia rozbudowanych wojsk do zrzucania na spadochronach nie będę pisał, bo już wielokrotnie wykazywałem, że spadochron to tylko dla specjalsów. Ruscy z uporem rozbudowują swoje zdolności w tym zakresie, zupełnie jak przed 2 w. św. Podczas wojny do niczego im się to nie przydało i tak byłoby dzisiaj. Po prostu wykorzystaliby swoich desantowców jak zwykły zmech.

asdf
środa, 29 lipca 2020, 15:14

przy rozleglosci terenu ZSRR ma to sens szkoda tylko ze beton z WP nadal zapatrzony w takie rozwiazania dla nas srednio przydatne.

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 18:15

Wtf a kto w MON planuje sprutaPL w WP?

Po prostu bzdury
środa, 29 lipca 2020, 12:32

Gdybyś wiedział, że się przewrócisz to byś się pewnie położył! Rosja przed IIWW planowała ogromne operacje desantowe. Już wtedy projektowali nawet czołgi o przerzutu powietrznego. Ale jak mawiał bodaj Napoleon, plany kończą się z chwilą pierwszego kontaktu z wrogiem, więc twoje stwierdzenie, że Rosji oddziały się nie przydały jest absurdalne, gdyż np. Niemcy użyli wojsk spadochronowych przy praktycznie każdej swojej operacji ofensywnej. A alianci używali od desnatu w Normandii po Market Garden. Piszesz więc bzdury. Tak, po prostu!!

czytelnik okazjonalny
sobota, 1 sierpnia 2020, 20:07

Wielka czystka pozbawiła RKKA dowódców zdolnych do wdrożenia doktryny "głębokiej operacji", w 41 spadochroniarze ACz walczyli jak zwykli piechociarze i tak samo jak oni rozjeżdżani byli walcem Barbarossy.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:29

Tak, po prostu to polecam zobaczyc jak skończyły te doskonale wyszkolone formacje powietrznodesantowe.

czwartek, 30 lipca 2020, 19:09

Davien, czasem dajesz takie plamy, że aż dziw!! To jak skończyły po ataku Niemców masz na myśli? Eben-Emael? Kreta? Norwegia?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:11

Nieuku wg ciebie to rosyjscy spadochroniarze jak widac atakowali Krete, eben-emael czy Norwegie?? lecz sie trollu.

Bond
środa, 29 lipca 2020, 18:05

Nie to ty piszesz bzdury, Sowieci stworzyli wojska powietrznodesantowe, ale ich nie wykorzystali zgodnie z przeznaczeniem, więc był to ślepy zaułek, Niemcy i Alianci także stworzyli ale wykorzystali je z zmiennym szczęściem zgodnie z przeznaczeniem, więc nie był to ślepy zaułek. Chociaż dla Niemców w końcowej fazie wojny, także nie było to trafione rozwiązanie. A jednym z powodów powstania jednostek kawalerii powietrznej była właśnie mała sensowność w konflikcie z porównywalnym wrogiem jednostek spadochronowych. Więc daruj sobie Napoleona i pisanie bzdur.

Maciek
środa, 29 lipca 2020, 16:53

A ty chyba czytać nie umiesz. Napisałem, że ruskim się nie przydały i że chodzi o rozbudowane operacje desantowe. Niemcy bynajmniej nie użyli ich w każdej operacji ofensywnej, po Krecie Hitler nie chciał słyszeć o spadochroniarzach i z trudem dał się namówić na ich użycie w 1940r. w ograniczonym zakresie. Ostatni duży desant to 1956r. Potem W ŻADNEJ WOJNIE nie użyto wojsk spadochronowych w szerokim zakresie. Były jakieś incydenty desantowe w wojnach arabsko-żydowskich I TYLE! Tak po prostu...

Adr
piątek, 31 lipca 2020, 16:45

Aleś do.... Kreta a 1940...ekspert.... Ostatni desant, choć taktyczny Niemcy prowadzili w 1945 w Ardenach.... Po Krecie takich taktycznych operacji było kilkanascoe

Po prostu...
czwartek, 30 lipca 2020, 19:31

Pokaże ci, że nie tylko umiem czytać, ale również posiadam w i e d z ę. "Po Krecie.. z trudem dał się namówić na użycie w 1940"?? A bardzo s k u t e c z n y, desant na Kretę miał miejsce... w maju 1941! A Niemcy użyli spadochroniarzy podczas inwazji na Belgie, wiesz czym byl Eben-Emael? Do tego podczas zajęcia Norwegii, właśnie Grecji, a plany były przeciez przede wszystkim wobec Anglii. Mnie w zupełności wystarczy. Zaś alianci nie tylko użyli ich w Normandii, ale również planowali ok kolejnych 10 operacji po Normandii, z których największą była Market-Garden. Mnie wystarczy. Brak "masowych" operacji o niczym nie świadczy. A Ruscy nadal mają wielkie plany desantowe, i po to są im niezbędne Spruty i BMD4. Przyswoili lekcje z porażek i dają teraz swojemu desantowi bardzo mocne ogniowe wsparcie. T y l e z historii.

Ha ha ha
środa, 29 lipca 2020, 12:11

Ty "wykazujesz" , że to bez sensu, a Rosjanie tworzą i szkolą coraz to nowe jednostki desantowe. I co w związku z tym, że ty "wykazujesz"? Myślisz, że soviety cokolwiek z tego sobie robią? Albo, że Hindusi zrezygnują z zakupu? Ala wykazuj chłopie, wykazuj, jak najwiecej! Nie wahaj się ani chwili, wykazuj codziennie!! Jak najwięcej wykazu!!

Śpioch
środa, 29 lipca 2020, 09:36

Sowieci przed IIWW na potęgę szkolili swoich obywateli w technikach wojskowych np: spadochroniarstwo, strzelectwo, ponieważ planowali pochód na Zachód. Na szczęście słabo im szło, ich obywatele byli raczej głodni chleba niż igrzysk. Potem pojawił się Hitler i cały misterny plan w ....

Marek
środa, 29 lipca 2020, 13:35

Ja bym powiedział, że raczej kiepsko szkolili. Stalin wychodził z założenia, że nie trzeba zbyt długo szkolić czołgistów, lotników i marynarzy, żeby umieli dobrze obsługiwać posiadany sprzęt.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:30

Ale akurat formacje powietrznodesantowe były szkolone naprawdę dobrze. A skonczyły jako lekka piechota w działaniach do których w ogóle ich nie uczono.

MONdrala
środa, 29 lipca 2020, 09:25

Może miałoby to sens, gdyby niszczyciel czołgów był bezzałogowy.

Derff
środa, 29 lipca 2020, 08:10

Tylko, że ten zmech bez problemu zdobędzie i utrzyma przyczółki na Wiśle.

Maciek
środa, 29 lipca 2020, 16:56

Już to widzę jak iły 76 nadlatują z prędkością umożliwiającą desantowanie na niskim pułapie w okolice tych "przyczółków". A potem wracają bezpiecznie do baz...

mobilny
czwartek, 30 lipca 2020, 16:43

....Ja też bo bez opl jesteśmy ale są Amerykanie.... wiesz tak ochrona za jakieś 2 mld rocznie opłaca się co....

czwartek, 30 lipca 2020, 23:14

nisko lecące krowy zestrzelimy nawet wyśmiewanymi działkami 23mm. Błaźnie.

Mobilny
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:14

....brak podpisu tchórzy o czymś świadczy....wyj dalej....

Jabadabadu
sobota, 1 sierpnia 2020, 21:33

Ok, zestrzelisz jak trafisz. A będziesz widział te krowy? Chyba w jakiejś TV, bo inaczej krucho z możliwościami obserwacji i wykrycia. O czsie reakcji, transferze informacji i dowodzeniu nie wspomnę.

Pol
wtorek, 28 lipca 2020, 17:45

A co z andersem

Chyba nic więcej nie warto pisac
środa, 29 lipca 2020, 08:13

MON "tak bardzo pragnie" dać wojsku nowy mocny sprzęt z polskich fabryk, że OBRUM dostał aż... 5 mln na dokończenie c a ł e g o projektu Anders. Podczas gdy na samą tylko wieżę ZSSW30, HSW dostała - podkreślę - tylko na samą wieżę - marne 80 mln.

x
wtorek, 28 lipca 2020, 21:36

nie żyje.

Juliusz Cezar
wtorek, 28 lipca 2020, 17:33

No ale jak to? Niedawno Davien pisał, że nikt od Ruskich nie kupuje, tylko od Greatest Nation of America.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:16

Wow ,a kupuja?? Czy tylko jak zwykle TASS snuje fantazje?:) A od Rosjan kupuja to co nie moga kupic od innych albo już dobrze znają:)

Juliusz Cezar
środa, 29 lipca 2020, 11:09

No, czyli jednak kupują. Dzięki za potwierdzenie.

x
wtorek, 28 lipca 2020, 21:37

czy teraz wam płacą za "ale jak to Davien"

Juliusz Cezar
wtorek, 28 lipca 2020, 22:39

Nie, po prostu śmiesznie się czyta te informacje z ulotek w postach Daviena, a potem przychodzi rzeczywistość jak np. zawijanie kity z Bliskiego Wschodu czy pożary nie do opanowania na lotniskowcach albo jakieś rozbite F-35 podczas lotu i można te rewelacje o nieustraszonych kowbojach i samolotach stealth schować do bajek, które on sieje na tym forum. Ja wiem, że ktoś zaraz wyskoczy z ruskim trollem czy innym moskalem, no ale trudno, zderzenie z rzeczywistością boli.

piątek, 31 lipca 2020, 19:04

Ale Tobi podobnie piszą komentarze o tym że su57 jest tańszy i pod każdym względem lepszy od F35, tylko dziwnym trafem Nikt ich nie kupuje, wyjaśnisz to ?

Bond
środa, 29 lipca 2020, 18:18

Tych F35 lata już ponad 500, więc jak się któryś rozbije to co to za rewelacja, natomiast ile próbuje latać tych Su57 i zalicza glebę? W Syrii Amerykanie przy użyciu mikro sił kontrolują jedyne źródło dochodu tego nieszczęśliwego kraju czyli złoża ropy, Putin utrzymał natomiast trupa Asada, wyizolowanego w światowej polityce, w zrujnowanym państwie, które musi Rosja utrzymywać, w dodatku przy granicy z Turcją mają wylęgarnię bojowników, którzy dalej będą Syrię destabilizować, a i Izrael swoje dorzuca. Więc najpierw schowaj do bajek rewelacje z Sputnika.

Wania
środa, 29 lipca 2020, 12:19

Jesteś ruskim trollem co widać po stylu twoich wpisów. Pożary na lotniskowcach o których wspominasz w ostatnim czasie były dwa: na amerykańskim śmigłowcowcu i na rosyjskim Kuzniecowie. Skutek jest zgoła odmienny. Rosjanom spalił się jedyny lotniskowiec, który i tak był złomem. W USA spalił się jeden z kilkudziesięciu. Rosja nie posiada żadnego sprawnego lotniskowca i pozostaje w tyle za Hiszpanią, Francją, Anglią, Chinami, Indiami i Japonią. Mocarstwo bez grupy lotniskowców jest tylko wydmuszką mocarstwa. Grupa rosyjskich okrętów nad którymi wisi śmigłowiec do osłony wygląda żałośnie i przypomina Japonię w 1945 roku. Niby mają okręty ale bez osłony lotniczej są tylko pływającymi celami.

Hgvgg
środa, 29 lipca 2020, 21:13

Masz kopiejkę. Amerykanom nie spalił się lotniskowiec

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:50

Naucz sie czytać:"Pożary na lotniskowcach o których wspominasz w ostatnim czasie były dwa: na amerykańskim śmigłowcowcu i na rosyjskim Kuzniecowie" Bo widze ze nic nie zrozumiałes:)

ech te leniwe montańskie trolle
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:35

Kłamiesz w sposób jak zwykle nieudolny albo jesteś tak leniwy (wspólnie zresztą z trollami Wanią i Bondem), że nawet nie chciało się sprawdzić, że 17 lipca wybuchł pożar na okręcie USS Kearsarge (LHD-3), typu Wasp, w trakcie prac modernizacyjnych prowadzonych w stoczni General Dynamics NASSCO w Norfolk. Pożar ugaszono stosunkowo szybko i nie spowodował on większych strat. A zaraz 3 dni po tum tj. 20 lipca wybuchł pożar na budowanym lotniskowcu USS John F. Kennedy (CVN 79), typu Gerald R. Ford, w stoczni Newport News Shipbuilding. Wprawdzie nikt nie ucierpiał, ale konieczna była ewakuacja wszystkich pracowników z okrętu.

Z ciebie Cezar, jak z Putina gołąbek pokoju
środa, 29 lipca 2020, 08:21

Najśmieszniej , to się czyta, żenujące posty trolli, zaczynające się z a w s z e od "jak to, a przecież Davien..." czyli typowe dla słabych umysłów, osobiste "wycieczki" umieszczane przy wszystkich artykułach o kiepskim ruskim sprzęcie. Sam pozujesz na merytorycznego, ale wmawiasz, jak idiota, jakoby Davien pisał coś pozytywnego o pożarze na lotniskowcu?? Takim wpisem s t a j e s z się trollem. Nie trzeba z nim "wyjeżdżać"! A ciebie jakoś dziwnie mocno zabolała wzmianka o płaceniu... trollom? O czym przeciez cały świat dawno wie!

Cóż
środa, 29 lipca 2020, 16:04

Ależ jak najbardziej. Ten obsesyjny dziwak wypowiadał się i pod pożarem lotniskowca, snując swoje teorie nawet tam. Nie musisz bronić swojego chłopaka, nie stał się pośmiewiskiem bez powodu

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:31

Wow jak widze nasz rosyjski nazista znowu wrócił swoje brednei wypisywac.

Kamil
środa, 29 lipca 2020, 14:12

Może sam jesteś trollem, bo się czepiasz i się nawet nie podpiszesz! Taki jesteś odważny. Davien u każdego sobie naskrobał i to jego sprawa i nie musi mieć adwokata. Trzeba z tym się liczyć skoro miesza się fakty z życzeniami i nagina się dane pod siebie.

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:52

Kamil, to ze obalam bez przerwy twoje bajki i zmyslenia jak widac potęznie zabolało:) Ale ładnie podsumowałes sam siebie:"miesza się fakty z życzeniami i nagina się dane pod siebie."

i tyle w temacie...
środa, 29 lipca 2020, 11:36

@Z ciebie Cezar, jak z Putina gołąbek pokoju Tylko że: "jak to, a przecież Davien..." wcina się do każdej rozmowy, więc trudno aby nie cytować go jako czołowego trefnisia tego forum.

wtorek, 28 lipca 2020, 18:51

Niedawno pisałeś że znasz 5ajzwyniki lotka?

Juliusz Cezar
wtorek, 28 lipca 2020, 20:16

Poproś najpierw oficera prowadzącego żeby zmienił ci klawiaturę na polską, John :)

środa, 29 lipca 2020, 08:26

Cóż za przykład konkretnego komentarza! Ileż wnosi do dyskusji. Po co się odzywasz, jak nie potrafisz przejść spokojnie nad zwykłą " literówką" ? Prostacki brak wyrozumiałości, czy tylko wrodzony brak merytoryczności, a może tylko prymitywne "zobowiązania" finansowe wobec Olgino?

dwed
środa, 29 lipca 2020, 07:57

Twój ci najwyraźniej kupił, bo nie piszesz cyrylicą.

plusik
wtorek, 28 lipca 2020, 18:36

I nie kupią jak im Trumpek sankcjami zagrozi

Juliusz Cezar
środa, 29 lipca 2020, 21:08

Trumpek to niedługo zostanie tylko wspomnieniem

piątek, 31 lipca 2020, 19:06

Jak ZSRR?

7plmb
wtorek, 28 lipca 2020, 16:21

Wóz dla kamikaze..grób dla 3 braci.

AR
środa, 29 lipca 2020, 20:48

Powiedz to naszym czolgistom...

tut
wtorek, 28 lipca 2020, 16:01

Ciekawe jak to daję radę z odrzutem działa?

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:18

Działo Spruta to lekka wersja działa 2A46M ze zredukowana siła odrzutu.

forum
wtorek, 28 lipca 2020, 18:53

Nakazem tow. Putina odrzut zlikwidowano.

Rezerwa 61
wtorek, 28 lipca 2020, 17:44

Kolego w T72 odrzut pomimo hamulca MÓGŁ urwać ŁAPĘ TUTAJ podobnie

sceptyk
wtorek, 28 lipca 2020, 17:10

Działo ma dłuższą drogę odrzutu niż w czołgach.

wtorek, 28 lipca 2020, 17:03

Daje

wtorek, 28 lipca 2020, 15:32

Dobry sprzęt na dobijanie resztek poliniakow zbombardowanych i zrakietowanych z gwarancjami zachodu...dla nas to bezużyteczne badziewie...8*Wisła,8*Narew,8*homar,100*harpia ,8* orka z RM to fundament armii polskiej czołgi bwp,su,migi do lamusa lub sprywatyzować i turystykę czołgowa uprawiać na poligonach

Ha ha ha
wtorek, 28 lipca 2020, 19:20

Jego tzw. pancerz nie uchroni załogi nawet przed ppanc amunicją z naszego Tora!! Nie mówiąc o 30mm Bushmasterze, czy byle 23mm pocisku z ZUR-23. A nasza nowa podkalibrowa amo 23mm ma jedne z najlepszych parametrów balistycznych na świecie. Zatem twój post jest beznadziejnie bezsensowny. Ciekawe, czy o tym wiesz sam, czy dopiero ode mnie się dowiadujesz?

No
środa, 29 lipca 2020, 07:57

No cóż, zasięg ma znacznie większy. Trzeba do nie najpierw się zbliżyć. To może być trudne

Z przymrużeniem oka
środa, 29 lipca 2020, 12:41

Jak rozumiem, dla ciebie j e d y n y m wyobrażalnym scenariuszem jest pogoń Rosomaka czy ZURa za Sprutem czy BMD? Albo WOTu z Tor-em? Wiesz, są takie pojęcia jak zasadzka, obrona, posterunek, obiekt strzeżony itd. Naprawde chcesz nas przekonać o swoim małym, ograniczonym móżdżku? To nie my wylądujemy w Rosji by szukać Sprutów, tylko potencjalnie Spruty przylecą do nas. Więc to one będą się z b l i ż a ć do nas, a nie my do nich! Ale może t a k i e myślenie jest dla ciebie zbyt... trudne?

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:53

No z ich szukaniem byłby problem:) Rosjanie mają całe 24 sztuki:))

Antex
wtorek, 28 lipca 2020, 23:02

Nie jest bezsensowny ...po rosyjskich atakach rakietowych i lotniczych, nie będzie już miało co ani kto strzelać z Bushmasterów, Tor-ów i ZUR-ów, nawet tą najlepszą w świecie amunicją.

Naiwny wpis
środa, 29 lipca 2020, 12:47

Jest wręcz absurdalny. Rakiety nie są żadnym cudownym środkiem walki. Ani Tomahawki, ani Iskandery np. w Syrii nie pokazały aż takich niszczących zdolności. A NATO ma mnóstwo rakiet typu Patriot czy SAMP/T. Jakim cudem o tym kompletnie nie pamiętasz? Może po prostu nie wiesz?? Słabo!! Jakim cudem rosyjskie rakiety mają być skuteczne, skoro dotąd tego nie pokazały? Jakim cudem Patrioty, które jako jedyne dotąd znakomicie się sprawdzają, nagle przestaną się sprawdzać? Napisałeś bardzo bezsensowny post. Niezwykle bezsensowny.

Ok bajdur
środa, 29 lipca 2020, 08:14

Dokładnie tak. O Narwi tylko mowią. Kupcie ją wreszcie.

środa, 29 lipca 2020, 08:10

No bo przecież rosyjskie uzbrojenie jest tak precyzyjne, że nic się nie ostanie ...

Ciekawy
środa, 29 lipca 2020, 07:58

Te wyrzutnie z rakietami także zrzucą se na spadochronach?

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:20

A po atakach NATO po drugiej stronie nie bedzie miał kto stzrelać z karabinu nawet wiec skoncz.

plusik
środa, 29 lipca 2020, 11:27

NATO to nie tylko USA więc skończ

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:35

Wow jak widze prawda potęznie zabolała , ale juz nei płacz tak załosnie:))

plusik
środa, 29 lipca 2020, 20:52

Nie zabolało. Stwierdzilem fakt trollu

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:16

Płaczesz ruski najmito i to załosnei:)

bomba
wtorek, 28 lipca 2020, 14:58

Jak tak dalej pojdzie, to Indie zmusza ruskich do wyciagniecia z otchlani magazynowych su100 lub isu152

Arek
wtorek, 28 lipca 2020, 14:55

Ciekawe rozwiązanie i dobrze uzbrojone.

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 19:36

Chyba dla ruskiego desantu. Chińczycy wymyślili sobie pełnoprawny lekki czołg do operowania w takich warunkach jak tam są. Tak samo jak Turcy wymyślili pełnoprawny lekki czołg dla Indonezji.

Tak samo?
środa, 29 lipca 2020, 08:36

Ale ma jednak to niezłe 125mm działo oraz ppk? Ma! Więc jest wystarczająco dobry.

plusik
wtorek, 28 lipca 2020, 18:37

Z tymże bez szans z Type 15

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:21

Sprut bez problemu zniszczy type-15 tak jak type 15 zniszczy jego.

plusik
środa, 29 lipca 2020, 11:29

Z tymże tego spruta SprutA wszystko o kalibrze powyżej 7.76mm. gadaj zdrów

7plmb
wtorek, 28 lipca 2020, 17:58

W szczególności "pancerz" z aluminium...

Radek-niejadek
wtorek, 28 lipca 2020, 14:54

A jak wysoko podniesie lufę? ;)

Ale to nas o tak nie cieszy.
wtorek, 28 lipca 2020, 19:20

Nie podnosi. To typowy niszczyciel czołgów.

plusik
środa, 29 lipca 2020, 11:29

Zakopany okopany na bank skuteczny buahahaha

ito
wtorek, 28 lipca 2020, 14:51

Sprawa do przemyślenia dla nas- czy podwozie Borsuka nie mogłoby znaleźć zastosowania jako podwozie (lekkiego?) czołgu? Jeśli przypadkiem zyska bezzałogową wieżę to utrata załogi stanie się znacznie mniej prawdopodobna, a z historii wiemy, że sprzęt się naprawia. W czasie walk wydawało by się zniszczony wóz potrafi wracać nawet po kilka razy.

Nikt
wtorek, 28 lipca 2020, 18:46

Na eksport czy dla nas? Bo nie bez powodu nikt w zwykłym zmechu w naszej okolicy nie korzysta z lekkich czołgów

olej russtrolla
wtorek, 28 lipca 2020, 17:02

Może w ruskim wojsku tak, ale nie u nas

Sarmata
wtorek, 28 lipca 2020, 19:12

Panie ukraincu po polsku pisze się w rosyjskim wojsku. No i może cos wiecej o waszym wojsku? Podobno ukrainskie czołgi mają tylko wsteczne biegi do tyłu?

H2O
środa, 29 lipca 2020, 08:41

"Podobno" Sarmato jesteś Polakiem? A jednak dziwnym trafem, jakoś zawsze jestes prosowieckii? Po co uwaga o Ukrainie, gdy artykuł jest o wyborze przez Hindusów sowieckiego sprzętu? Aż tak boli cię krytykowanie Sovietów??

środa, 29 lipca 2020, 08:12

Rosyjskie czołgi mają także wstecznie biegi do przodu??? Wot tiechnika.

olej trolejrusa
środa, 29 lipca 2020, 01:20

Panie Sarmata. Bardzo mądrze i ciekawie pan pisze. Ale mam mały problem z czytaniem pańskich wpisów. Gdy widzę pana wpis to nagle zwalnia mi się czytanie pana tekstu ito bardzo. Czy mógłby pan w związku z tym pisać nieco szybciej? Byłbym bardzo wdzięczny. Miłego dnia życzę.

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 13:44

Pisałem wolno bo wiedziałem że czyta pan wolno. Ale widać był jakiś kurs polskiego? Chętnie dla szanownego pana będę pisał szybciej. Sała ukrainie, herojom sała. Z braterskim pozdrowieniem jak to Polak do banderowca.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:34

No popatrz, nie dośc ześ Rosjanin to jeszcze i banderowiec?? Tak sie przyznajesz?:)

fanek kacapków
środa, 29 lipca 2020, 00:25

Sarmata, gdyby to o co pytasz było prawdą, to ruskie czołgi też by jeździły tylko do tyłu.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:22

No popatzr jak podsumowałes rosyjska armię:)) Same biegi do tyłu:)

Cezar
wtorek, 28 lipca 2020, 23:06

Po polsku pisze się "w sowieckim wojsku".

Sarmata
środa, 29 lipca 2020, 13:46

Tak, można taki pisac o ZSRR ewentualnie radzieckie, ale o Wielki Cezarze mamy już rok 2020 i jest Rosja.

środa, 29 lipca 2020, 07:58

Pisało. Sowietów już niema. Przespałeś epokę

ito
środa, 29 lipca 2020, 06:17

Po pierwsze "sowiecki" to rusycyzm. po drugie- radzieckiego wojska nie ma od 30 lat, a jego najbardziej przypominające lata ZSRR pozostałości można znaleźć na Ukrainie.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 15:40

Wow jak na razie to raczej armia FR to taka nowsza wersja Sowietów. No ale jak zwykle macie w Olgino kompleksy na temat Ukrainy:))

Antex
wtorek, 28 lipca 2020, 23:04

Nie przesadzaj z tymi biegami wyłącznie do tyłu - do przodu też są , ale za to podstawowym sensorem są lusterka wsteczne do obserwacji pola walki.

AR
środa, 29 lipca 2020, 21:00

Piszesz co najmniej jak obywatel USA u nas powinniśmy raczej zachować pokorę i więcej się starać...

środa, 29 lipca 2020, 00:21

U Rosjan?? Bo patrząc jak zwiewali w 1941r...

Mg
wtorek, 28 lipca 2020, 22:40

Wsteczne biegi są zawsze do tylu , zanim zaczniesz pouczać innych, to sam się czegoś naucz

ito
wtorek, 28 lipca 2020, 18:32

A co, u nas raz i na szrot? Nikt się nie będzie zastanawiał bo se kupimy nowe?

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:23

A po keigo nam cos takiego? Dla Polski jest to równei przydatny spzret jak bombowce strategiczne, a nawet mniej.

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 22:02

Nie nowe. Rzecz w tym, że lekki, gąsienicowy WWO/WWB na naszym TDW nie ma racji bytu. Proszę przestudiować w jaki sposób ewoluowały wymagania na niedoszłego Geparda. Na początku wychodził taki mniej więcej stankizowany cięższy Borsuk z metra cięty. Skończyło się na masie takiej, jaką mają lżejsze MBT. Czyli coś tak mniej więcej, jak miała mieć uczołgowiona Puma. Poza tym podwozie przeznaczone dla BWPa, który prócz systemu wieżowego jest autobusem na gąsienicach to nie najlepszy pomysł do tego, żeby robić na nim taki pojazd. Podwozie specjalnie dedykowane do WWO/WWB przy tej samej masie można lepiej opancerzyć. Dlatego właśnie należałoby podejść do rzeczy w sposób podobny do Japończyków kiedy robili dla siebie Typ 10.

ito
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:03

Posadowienie wieży na podwoziu BWP-a nie zakłada pozostawiania tego podwozia bez ingerencji.Ingerencja może być różnego stopnia- od prostego usunięcia przedziału desantowego aż do przesuwania powerpacka na tył (można- ale czy trzeba? jeśli dajemy wieżę bezzałogową to przecież załoga może spokojnie siedzieć za wieżą, a nie przed nią. I tak coraz bardziej polegamy na kamerach).I poważnego dopancerzenia (mocno ograniczamy kubaturę a więc i powierzchnię opancerzaną, czyli przy zachowaniu masy można co nieci dodać na grubości. Te wszystkie zabiegi mają sens tylko o tyle, o ile mogą doprowadzić do unifikacji części i obsług ze standartowym podwoziem używanym w armii. A ponadto- celowo nie piszę o niszczycielu czołgów a o czołgu- jeśli przejrzysz działania wojskowe z ostatniego powiedzmy ćwierćwiecza to walki czołg- czołg zdarzają się sporadycznie, znacznie częściej czołgi używane są w swojej pierwotnej roli (czyli jako "wwo" jak to się kulawo określa żeby nie użyć sława "czołg"). Co więcej- okazuje się, że wozy starsze, teoretycznie znacznie słabsze, radzą sobie w działaniach nie gożej niż te nowe (najjaskrawszy przykład- w Syrii tureckie leopardy odebrały bolesną lekcję na temat swojej nietykalności, a używane równolegle M60, których załogi miały świadomość wrażliwości na środki ppanc i dostosowały się do tej świadomości, straty poniosły znacznie mniej efektowne. Jeśli chodzi o wymagania polskiego MONu- wybacz, ale one zazwyczaj skręcają w stronę gwiazdy śmierci, co nie ma znaczenia, bo finalnie zwykle i tak koczy się niczym.

Frantz
środa, 29 lipca 2020, 12:59

W naszych szeroko pojmowanych warunkach, zarówno gąsienicowy Gepard, czy też Wilk na Rośku, mają uzasadnienie. Chyba, że bezmyślnie ograniczysz się do porównania ich z MBT. Zarówno Gepard czy Wilk mogą być wyprodukowane już "dziś" w Polsce, relatywnie tanio, łatwo i szybko. A oba dają znakomite wzmocnienie zdolności bojowych, których jeszcze długo nie pozyskamy ograniczając się tylko do MBT. Wg mnie zarówno Gepard/Anders, czy Wilk to konieczność, nawet gdy wreszcie pojawi się jakiś "nasz" MBT!!

Marek
środa, 29 lipca 2020, 19:24

Zamiast Wilków wolę mieć Raki z odpowiednią amunicją. Raki już są. Amunicja do nich niebawem też będzie. Produkcji Geparda nawet na gotowym UMPG nie uruchomisz na dziś. Natomiast lwia część tego, co jest potrzebne do zrobienia odpowiedniego podwozia w zasadzie jest. Po doświadczeniach zdobytych przy okazji ZSSW-30 z systemem wieżowym także nie powinno być większych kłopotów. Tym bardziej, że jest własny autoloader i licencja na 120mm/L44. Jeśli Gepard miałby być lżejszym od Leopardów MBT, to czymś powinien się wyróżniać. Tym czymś na przykład mogłaby być L55A1. O ASOP nie wspomnę.

Ciekawe
wtorek, 28 lipca 2020, 14:18

A nie chcieli M1128 ze 105mm działem? Pewnie nie to amo?? Bo 125mm to Hindusi mają własną, a czołgowej 105mm pewnie nie?

ito
wtorek, 28 lipca 2020, 18:38

Jeśli rozmawiamy o normalnych armatach czołgowych (nie niskociśnieniowych)- 125- tka wiele cięższa niż 105- tka nie jest, właściwości ppanc ma lepsze*, odłamkowo- burzący do 105- tki to 14,5 kg, do 125- tki- 27 kg. Przepaść. Jestem tylko ciekaw jak sobie poradzili z odrzutem w tak lekkim pojeździe. * nie dotyczy armii używających amunicji powszechnie uznanej za zabytkową 40 lat temu

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:26

Ito, działo Spruta to lekka wersja 2A46M wiec niczym lepszym od tego nowego pocisku o penetracji 620mmRHA sobie nei postrzelasz, Do 105-ki masz amunicję o penetracji 580mmRHA

ito
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:10

W dalszym ciągu ma przewagę 4 cm pancernej blachy. A biorąc pod uwagę, że u Rosjan przebijalność jest liczona jeśli 80% pocisków przebije pancerz, a na zachodzie- jeśli 50%, to ta przewaga jest nawet większa. A 27-miokilogramowy, dedykowany (w odróznieniu od erzatzu, jaki na szybko przygotowywali Niemcy po doświadczeniach irackich do 120- tki)pocisk odłamkowo- burzący daje spore możliwości przeproszenia piechoty w umocnieniach a nawet, jak wiemy z własnych opracowań, śmigłowca.

Co na to oficerowie dowodzący Rosomakami czy BWP-1??
wtorek, 28 lipca 2020, 14:15

A u nas MON nie chce nawet Rośka ze 120mm działem, żeby wesprzeć całkowicie bezbronne bataliony na Rosomakach. Bo Rak nijak nigdy nie sprostalby temu Sprutowi. Gdyby był Rosiek np. z włoskim działem 60mm (kiedyś był pomysł na nowy polski bwp z tym działem), to by tego Spruta rozbił dwoma strzałami. A tak, to tam gdzie wyląduje Sprut nic nie ocaleje, aż mu się amunicja nie skończy.

ito
niedziela, 2 sierpnia 2020, 10:15

Złe podejście- jeśli rosiek wejdzie w bój spotkaniowy z czymkolwiek na kształt czołgu będzie to znaczyło, że coś poszło skrajnie źle. Na dzień dzisiejszy- ma podwieźć klienta ze spikiem. a sam się nie wychylać. Przy odpowiedniej amunicji remedium na taki sprzęt mógłby być rak- oczywiście tez nie w stylu zagonu pancernego RKKA tylko rozstrzeliwując go w stylu artyleryjskim, spoza zasięgu.

Gryffin
wtorek, 28 lipca 2020, 22:33

W boju spotkaniowym z Rosomakiem lub zwykłym BMP-2 taki Sprut w zadadzie ma marne szanse. Nie jest bezbronny, ale różnica w szybkostrzelności!

bender
wtorek, 28 lipca 2020, 18:07

Gdyby przebadać Sprut-SDM1 zgodnie ze STANAG 4569 to w balistyce jest maksymalnie trójka a w przeciwminowej może i to nie. Klasyfikowany jako lekki czołg, ale nie czołg. Nie widzę problemu w dziurawieniu tego z 30/40 mm armaty Rośka czy Borsuka.

Co na to oficerowie...
środa, 29 lipca 2020, 08:50

Rzecz w tym, że oni na tym bardzo lekkim sprzęcie mają w sumie bardzo mocne działo i do tego ppk. Rozbiją nimi nawet czołgi. My bushmasterem nie zarysujemy nawet czołgu. A o ppk możemy wciąż marzyć. My wciąż mamy możliwość doposazyc Rosomaki w wieże z mocnym działem, to wg wszystkich gier wojennych i symulacji taktycznych w Sztabie Generalnym wielokrotnie zwiększa zdolności operacyjne batalionu Rosomaków. A kupienie tych wież jest banalnie proste, są już przecież wszechstronnie przetestowane z pozytywnymi wynikami wszystkich testów.

podatnik
wtorek, 28 lipca 2020, 18:03

u nas inna mentalność - lepiej medialnie wychodzą wieńce i szumne słowa na pogrzebach niż dobre wojsko - a i tańsze to

też podatnik
środa, 29 lipca 2020, 08:04

Ciekawą za to mentalność mają ci dowcipnisie, którzy uznali, że można wsadzić załogę do Spruta.

x
wtorek, 28 lipca 2020, 21:40

w samo sedno!

Jak tu nie "ufać" MON??
wtorek, 28 lipca 2020, 14:09

Śmertelnie groźna broń. Nie dość, że przenosi pełnowymiarowe działo, do tego z ppk!! A "polskiemu" MONowi wystarczają Spike wynoszone "na piechotę" do strzału ze Spikobusa, do tego w powalającej i "oszałamiającej" liczbie... 6 wyrzutni na cały batalion liczący ponad 50 pojazdów?? Gdy u Rosjan k a ż d y praktycznie wóz bojowy ma nie mniej niż 4 wyrzutnie ppk! Czy w polskim MON siedzą sami dywersanci i sabotażysci??? Za co dostali stopnie pułkowników i generałów?? Za rozbrojenie WP? Co tam robi Błaszczak?? Aaaa, organizuje kolejną... defiladę, i "planuje" kolejny odbiór nowoczesnego sprzętu na... 2036 rok!! To "wydmuszka", a nie odpowiedzialny i kompetentny minister obrony narodowej!!

Zenek blue
wtorek, 28 lipca 2020, 16:51

I będą dlugo czekać na prestiżowe f-35! Bo w sondażach wyborczych wygrywa w USA Biden i będzie się bardzo trudno dogadać z demokratami

Tadziu
wtorek, 28 lipca 2020, 16:49

KOLEGO Błaszczak to gastronomiczna zawodowa A czego sie spodziewales?

Jak tu "nie ufać" MON?
wtorek, 28 lipca 2020, 18:57

Po Błaszczaku, to konkretnie nic! Pytanie było jakby retoryczne! Przecież to tylko wygadany rzecznik prasowy!! Jaki z niego minister? Ale myślałem, choć krótko, że może w tym ministerstwie jest paru n o r m a l n y c h. No cóż, grubo się pomyliłem. Tam wciąż rządzą antypolscy pogrobowcy komuny!!

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 13:19

Autor tego artykułu zapomniał napisać, że kadłub tego wozu jest odporny tylko na kal 7,52 mm, a przód na max 12,7 mm. To jednorazowy wóz z aluminium, w którym załoga praktycznie ginie przy trafieniu jakimkolwiek większym pociskiem.

No
wtorek, 28 lipca 2020, 19:13

Skąd masz te informacje?

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:28

Z danych technicznych Spruta?? Jak widac są tajemnica chyba tylko dla ciebie?:)

Marek II
wtorek, 28 lipca 2020, 16:39

to jest wóz który wykorzystują komandosi i zanim Ty się zorientujesz, że Cię atakują to Twój broniony c el będzie już zdobyty ... to nie jest wóz na pierwszą linię frontu .... trochę myśl zanim coś napiszesz, to naprawdę nie boli ....

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:29

Tylko najpierw musi doleciec z tym desantem a tu juz tak rózowo nei ma.

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 06:40

Nie mamy zbytnio opl więc.....

Kasander
wtorek, 28 lipca 2020, 21:08

Dlatego potrzebny jest WOT z ppk Pirat i karabinami wyborowymi z pociskami p.panc. I nie demonizuj ruskich spadochroniarzy.

andys
wtorek, 28 lipca 2020, 21:06

Ciekawe , czy Hindusi sa zainteresowani sposobami przerzucania takich "czołgów" drogą powietrzną, tak przy okazji zakupu sprzętu ? Myśle, że nie , przynajmniej teraz. Zrzucanie takiego sprzetu w terenach górzystych jest zapewne utrudnione, czy wręcz niemozliwe.

Marek II
wtorek, 28 lipca 2020, 23:35

to może zastanów się nad tym jaka koncepcję mają nie niego Rosjanie zanim uderzysz do Hindusów ...

Hola, wyhamuj!
wtorek, 28 lipca 2020, 19:40

Fakt myślenie nie boli. Komandosi to muszą jednak do tego celu, czymś dolecieć! W sposób niezauwazony wielkie samoloty transportowe wtargną w naszą przestrzeń powietrzną? Bo np. Awacsy NATO "zapomną" wystartować? Dziesiątki radarów zamilkną, a te transportowe ot tak, sobie wylądują albo zrzucą te Spruty? Oj chyba myślenie b o l i ?? A wystarczy zagubiony pluton Rosomaków z 30mm działkami przypadkowo czekający w krzakach i.... biedne te Spruty. Zostaną wszystkie błyskawicznie... sprute. Może nawet jeszcze w powietrzu? Nawet nasz stareńki Mi24 też je "wypruje" nawet tym swoim nędznym 12,7mm 4-o lufowym wkm. Zatem, myślenie.... nie boli?

AR
środa, 29 lipca 2020, 21:11

W warunkach wojennych te dziesiątki radarów się wyłącza... Jak nas NATO obroni to ok ale w innej sytuacji to bym nie szarżował...

Zbyszek
środa, 29 lipca 2020, 10:16

Nie ma nawet porównania, co Ty tak za tymi rosomakami.

forum
wtorek, 28 lipca 2020, 18:56

Ośmieszyłeś się na całego.

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 18:33

Imiennik ma rację. Ty przekręcasz. Spurt to nie jest pojazd dla Specnazu, tylko dla ruskich desantników. Lekkie działo samobieżne do niszczenia czołgów przeciwnika. Jeśli faktycznie Hindusi go kupią, to dlatego, że im się MBT nie bardzo nadają do tego, żeby operowały tam, gdzie Chińczycy pchają lekkie czołgi. No i szybko dostępny oraz tani. Znalazłyby się bardziej uniwersalne konstrukcje, które mogliby kupić. Jedna, będąca już w produkcji pochodzi ze świata islamu. A to chyba dla Hindusów nie jest najlepsza rekomendacja. Na inne trzeba by było poczekać.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:31

Dokładnei, Hindusi go chca( o ile, bo na razie to tylko TASS tak twierdzi) własnei jako przeciwwage dla lekkich czołgów chińskich.

Marek II
wtorek, 28 lipca 2020, 23:36

"Spurt to nie jest pojazd dla Specnazu, tylko dla ruskich desantników. " no właśnie o tym piszę, desantnicy Cię załatwią, specnazu nie trzeba ....

Marek
środa, 29 lipca 2020, 13:46

Spruta kasuje nawet strzelec wyborowy z Torem. Dla zmechu taki desant to zwykłe mięso armatnie.

Skąd się tacy biorą?
środa, 29 lipca 2020, 13:06

Nu daaaa, a ich samoloty transportowe to pewnie juz stealth są? Załatwią? Baju baju, będziesz w raju!! Co za brednie? Najpierw to cała ochrona powietrzna NATO musi zaspać lub zostać zniszczona. A jak dotąd to NATO wciąż ma ogromną przewagę, której nie zniwelują nawet najlepsze Spruty.

Marek II
środa, 29 lipca 2020, 16:39

i zostanie zniszczona bo NATO nie ma się czym bronić a o tej mitycznej przewadze to pisz sobie dalej ....

Davien
czwartek, 30 lipca 2020, 09:58

Ty naprawde wierzysz w te brednie?? No , na fanatyków jak ty....

LMed
wtorek, 28 lipca 2020, 13:11

Pewnie zrzucają takie z załogą w środku i heja. Strach się bać.

montański świt
wtorek, 28 lipca 2020, 17:04

"Pewnie zrzucają takie z załogą w środku..." To przecież dla nowoczesnej armii normalne.

Tani
środa, 29 lipca 2020, 08:17

Nie ,zaloga skacze osobno . Pojazd na palecie.

Tani
środa, 29 lipca 2020, 08:17

Nie ,zaloga skacze osobno . Pojazd na palecie.

fakir
wtorek, 28 lipca 2020, 20:22

W naszym przypadku, to aby nie zostali zestrzeleni, zrzucają koło Mińska i tak chłopaki szybują aż pod Bielsk Podlaski.

Nikt
wtorek, 28 lipca 2020, 18:44

Nikt nie zrzuca z załogami w środku pojazdów

Maciek
wtorek, 28 lipca 2020, 21:05

Ruscy zrzucają. Ludzi u nich mnogo...

deML
wtorek, 28 lipca 2020, 16:41

jak na razie to Rosjanie taki desan mają opanowany perfekcyjnie w przeciwieństwie do USA ....

Pełna zgoda!
wtorek, 28 lipca 2020, 19:45

Perfekcję potwierdził wypadek z zeszłego roku. Jakis BMD wylądował perfekcyjnie nie otwierając spadochronów. I nastąpił perfekcyjny zgon jego załogi. Bardzo perfekcyjny!

Tani
środa, 29 lipca 2020, 08:22

Jakim cudem,zaloga skacze osobno bo oni remontuja wozy na paletach. Byly dwa wypadki dwa lata temu 2 bmd poszly na zlom bo zawiodly spadochrony. Nikt nie zrzuca maszyn z ludzmi. Moze podczas wojny by tak robili ale na cwiczeniach absolutnie nie.

Tani Wania
środa, 29 lipca 2020, 13:09

Były takie ćwiczenia, i to już dawno, jeszcze w latach 70tych. Chwalili się przecież tym, że załoga nie m u s i nawet wysiadać. I prosto z palety ich pojazdy ruszał w pole. Oglądałem te ich propagandowe filmy z manewrów.

Nikt
wtorek, 28 lipca 2020, 23:14

NAstąpiłby gdyby zrzucali z załogami

Zastanawiający się
wtorek, 28 lipca 2020, 12:56

To taki czołg bez pancerza, jak niepływający niedoszły wóz wsparcia bezpośredniego Gepard, nie chciałbym w czymś takim służyć.

Kpisz?
wtorek, 28 lipca 2020, 19:51

Nie ma czegoś takiego jak Gepard, więc piszesz bzdury. Chyba że przez swoją niewiedzę masz na myśli Andersa, to i tak piszesz kolejne bzdury, bo on ma możliwość przenoszenia dodatkowego pancerza. Zawieszenie posiada standardowe DMC 35 ton, oraz zdolność zwiększenia DMC aż do 45 ton. I ty naiwniaku, chcesz porównywać "papierowego" Spruta czy do Geparda, czy Andersa?

Zastanawiający się
środa, 29 lipca 2020, 09:38

Widzę, że czujesz się zraniony, ale cię zaskoczę projekt rozwojowy Wozu Wsparcia Bezpośredniego Gepard jest dalej realizowany. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało z wykonawcą aneks do umowy, przewidujący zakończenie pracy w 2024 roku. Więc Twoja wiedza jest nieaktualna.

Genau
wtorek, 28 lipca 2020, 12:44

Mieliśmy szansę z Andersem, ale została zaprzepaszczona.

Paragraph23
wtorek, 28 lipca 2020, 12:43

A mógł być "Anders" bo Indie były zainteresowane. Lobbyści uwalili i "nima"...

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 12:37

I tu się właśnie Anders kłania, gdyby pozwolono go zrobić od początku do końca jak należy.

...
wtorek, 28 lipca 2020, 12:03

Chinskie lekkie maja chyba 105 armate, a te 120 wiec raczej by wygraly

QRF
wtorek, 28 lipca 2020, 16:52

A co to za różnica przy papierowym pancerzu?

Ssssssss
wtorek, 28 lipca 2020, 20:10

Strzelają nie tylko pociskami ppanc.

QRF
środa, 29 lipca 2020, 13:22

No wiadomo że przebije go wszystko powyżej 12,7x99.

qwert
wtorek, 28 lipca 2020, 18:09

Masz takie pojęcie o wykorzystaniu tego typu broni, jak ja o teorii przepływów turbulentnych. Mocny pancerz nie jest im potrzebny

QRF
środa, 29 lipca 2020, 13:23

A napisałem że jest? Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

qwert
środa, 29 lipca 2020, 17:47

To co miałeś na myśli, pisząc o papierowym pancerzu?

QRF
czwartek, 30 lipca 2020, 09:58

To ze nie ma różnicy czy dostanie ze 105 czy 120.

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 11:56

he he he Indie miały się przestawiać na współpracę z USA ale jak to mówią "Jak trwoga to do Boga" i biorą od Ruskich z koszyczka jak leci ...

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 18:57

A do kogo mają iść? Na szybko mogliby do Turków po Kaplana MT. Ale to islamski czołg, więc odpada, bo się muszą liczyć z tym, że Pakistan na chińską prośbę Jihad ogłosi. Może zresztą ogłosić i bez prośby. Drugim gotowym i dostępnym na szybko jest ruski Sprut. Na coś, w wykonaniu BAE Systems albo kogoś innego musieliby poczekać.

Davien
wtorek, 28 lipca 2020, 16:09

Wow a od kiedy to USa produkuje coś w stylu Spruta? No i na lekkie czołgi nię doskonale nadaje.

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 18:15

a od kiedy USA produkuje coś co było by potrzebne Indiom ?

Murf fanem Polski
środa, 29 lipca 2020, 03:42

A co z tą listą zakupów. Technologia katapulty Carrier. Samoloty transportowe C-17. Helikoptery szturmowe Apache. Rosja nie może nawet dostarczyć części zamiennych do indyjskich samolotów i zakontraktowała Ukrainę, aby odnowić swój radziecki lotniskowiec.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:33

No popatzr, Apache, Poseidony jakos woleli od rosyjskich odpwowiedników. A USA takich "wynalazków" nei produkuje bo i po co im.

W3-pl
wtorek, 28 lipca 2020, 22:48

Od kiedy apacze bardziej potrzebnie od milka-28! Nawet alligator olany

Maras2
wtorek, 28 lipca 2020, 23:29

a nie słyszał że jakby brali tylko od ruskich toby ich USA na czarna liste wpisało. Musza cos wziaść od nich zeby "rosyjskie" zakupy sie po kosciach rozeszły. Chociaz i tak amerykańce narzekają czemu to tyle od Rosji biorą. Na warunki indyjskie apacz nie jest im potrzebny. No ale ... patrz wyżej,

W3-pl
środa, 29 lipca 2020, 17:04

A a to nie Bo zachwyceni nisczycielem hellfire , co gromi konkurenta od Australii I I ndonezji do.. Francji. Taki ppk anti-tank, nawet na helikoptery marynarki kupili...

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 22:05

Zapytaj tych gości, co robili Tejasa.

Szept
wtorek, 28 lipca 2020, 14:41

Opłaca się brać amerykañski sprzęt jeśli jest to połączone z bezzwrotną pomocą w wysokości 2-3 mld . Bez tej pomocy ich sprzęt jest za drogi dla niezamożnych krajów. Cóż na pomoc mogą liczyć tylko strategiczni sojusznicy Waszyngtonu, plankton jak Indie czy Polska się nie łapią.

qwert
wtorek, 28 lipca 2020, 18:14

Nawet za darmo się nie opłaca, bo koszty serwisowania mogą puścić klienta w skarpetkach. Sprzęt wojskowy powinniśmy produkować sami, choćby na licencji, tylko wtedy ma to sens

środa, 29 lipca 2020, 08:16

bo rosyjski sprzęt serwisowany jest za darmo....

qwert
środa, 29 lipca 2020, 17:48

O niebo taniej

czwartek, 30 lipca 2020, 23:34

przykład polskiego Tu154 temu przeczy.

robo
wtorek, 28 lipca 2020, 14:38

ha ha ha ... "jak poinformowała agencja TASS" (Tieliegraficzna Agiencja Sowieckiego Sojuza - ale o tym trollu chyba wiesz?) a agencja ta podobnie jak Russia Today informują o wielu ciekawych rzeczach niekoniecznie mających jakikolwiek związek z rzeczywistością !

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 18:17

tzn. możesz to rozwinąć ?

A z czego ty się śmiejesz?
wtorek, 28 lipca 2020, 14:21

Yaro, a co podobnego do tego S25 mają Amerykanie na "gąskach"? Abramsa przecież im "na góry" nie zaproponują. A lekkie czołgi to dopiero "pieśń przyszłości"!

taka prawda
wtorek, 28 lipca 2020, 18:21

no widzisz i sam przyznajesz, że USA nie ma nic do zaproponowania Indiom ...

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:35

Wow rozumiem że AH-64E czy P-8 poseidon produkują Malediwy?:) A silnik do Tejasa to z Gwinei sie wział?? Ech ty nawet nei wiesz co to prawda:)

mclkx,.
wtorek, 28 lipca 2020, 23:21

Według ciebie działo umieszczone na puszce od piwa vs chiński VT-5 to dobra propozycja? Fakt. Puszka do piwa ma działo, które rozwali VT-5. Zaprojektowany z uwzględnieniem tamtejszych warunków VT-5 rozwali puszkę do piwa z dowolnego dystansu tak samo jak rozwali ją chiński BWP. VT-5 to czołg. Czyli uniwersalny pojazd potrafiący między innymi skutecznie wspierać piechotę. Rosyjska puszka do piwa się do tego nie nadaje. Rosjanie nie za wiele zaproponowali. To, co mają to tylko substytut VT-5 przypadkiem będący w małoseryjnej produkcji...

Michnik
wtorek, 28 lipca 2020, 11:55

Marzenia Putina, a w praktyce i tak amerykanie nie pozwolą im nic kupić u ruskich... :)

qwert
wtorek, 28 lipca 2020, 16:13

Amerykanie nie mają nic do powiedzenia

Antyterrorysta vs USA
wtorek, 28 lipca 2020, 15:56

Mniam. Tia sankcjami Indiom zagrożą to pewne

Ciekawy
środa, 29 lipca 2020, 08:09

Potrzebują tego sprzętu na Chińczyków, więc czemu mieliby im sankcjami grozić?

andys
wtorek, 28 lipca 2020, 21:22

Coraz więcej tych sankcji i coraz więcej nieskutecznych.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:35

I tylko Zacharowa płacze jakei to one sa uciązliwe a NS2 dalej rdzewieje neiukonczony:)

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 12:21

Tia. Mniam. Jak długo jeszcze?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:19

A dlugo trollu, długo, ty już dawno z głodu padneisz:0

qwert
środa, 29 lipca 2020, 17:50

Taką ma robotę, a o NS 2 się nie martw zbudują go, i wtedy chciałbym widzieć twoją goopią minę

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:20

Na razie tow idze twoja goopia mine jak gardłowaliście ze juz, ukończa, już za chwilę a ty zonk, nawet gazprom spzredał Akademika Czerskiego:)

czwartek, 30 lipca 2020, 23:37

a to jeszcze nie zbudowany??? przecież tylko kilkanaście km zostało, a wszystkie zgody mają.

Gromik
wtorek, 28 lipca 2020, 15:07

Te graty niech kupują Dostawia do obecnych POMOŻE?

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 13:15

Komedia, te co palisz ? daj trochę sam zacznę takie brednie wypisywać ...

fanek kacapkow
wtorek, 28 lipca 2020, 16:58

Te chamskie zwroty, które kierujesz do innych to z ruskiego baru-mordowni w santpietierburgie czy usłyszałeś pod pomnikiem Lenina? Po drugie jak wszyscy tu wiedzą brednie wypisujesz od wielu lat, z byle jakim skutkiem, widocznie marny jesteś w tym co robisz. Gdybyś miał choć grosz talentu, to byś awansował i został jakimś brygadzistą w siewmaszu, a tak musisz tu siedzieć dzień i noc i robić jak ruski kołchoźnik na żniwach. Mam wrażenie, że ta służba dla kremla uratowała ci życie.

Kasander
wtorek, 28 lipca 2020, 21:11

W punkt.

wtorek, 28 lipca 2020, 20:24

Fanek kacapkow wyzywasz innych że chamskie zwroty wypisują a sam gorszego słownictwa używasz a brednie na ogół prawie wszyscy wypisują bo nikt tu tak na prawdę nie zna rzeczywistych wartości sprzętu wojskowego a wymądrzają się jak by sami go projektowali

T72B3
wtorek, 28 lipca 2020, 19:40

No to odezwał się przedstawiciel wsiowej inteligencji skoro według wsiowego ,znawcy wszystkich tematów ów yaro wpisuje brednie to po co to czytasz ,co żal ściska za cztery litery że oprócz wyzywania nic innego nie potrafisz napisać .

czwartek, 30 lipca 2020, 23:39

Kwestionujesz fakt, ze yaro wypisuje brednie?

Kapustin
wtorek, 28 lipca 2020, 11:51

Ruski wynalazek na skorupie BWP

T72B3
wtorek, 28 lipca 2020, 19:45

To przedstaw polski wynalazek który jest w takich ilościach kupowany , najlepiej jest wyśmiewać inne państwa jak samemu osiągnęło się wielkie g??

sprzedawca
środa, 29 lipca 2020, 08:12

A to coś jest kupowane w dużej ilości? Przez kogo? Sami Rosjanie, którzy je zrobili kupują ich tyle, co nic.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:39

Rosjanie kupili ich 24 sztuki, po czym skasowali reszte zamówień i zabrali się za opracowywanie nowego niszczyciela ale juz z działem 2A46M-5 a nie z lekkim 2A75.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:39

Wow wiesz nietrudno znależć cos co Polska spzredała w więcej niz 24-ech egzemplarzach:)

I cóż z tego?
wtorek, 28 lipca 2020, 19:12

Lekki, manewrowy, do tego pływa. I co by nie pisać, to jednak ma to działo 125mm, i kierowane pociski, więc siłę ognia ma znakomitą! A my ż a d n y c h ppk - dzięki straszliwej indolencji i najwyraźniej czyjejś celowej działalności w MON - nie posiadamy na żadnym pojeździe!! I do tego kompletnie żadnych klasycznych luf ppanc! Pomijam oczywiście czołgi. Zaniedbanie niewyobrażalne i karygodne! "Brawo" WY, w tym rzekomym MON!!

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 19:04

Ale jest i jest dostępny. Zamiast uwalać Andersa a później jako uzasadnienie do uwalenia wybrzydzać i grymasić w stylu "jaki ten Anders był ch...jowy" trzeba było zrobić kilka prototypów, żeby tłukły się po poligonach, to mogli pójść do nas.

QRF
wtorek, 28 lipca 2020, 16:55

Na skorupie BMD...

Kapustin
wtorek, 28 lipca 2020, 16:51

Odpowiadam At ti że do d#### Ruski testował to na poligonie kapustin Jar bojowym kornetem 1:0TROLLE

Hamburger
wtorek, 28 lipca 2020, 16:44

i w związku z tym rozwali kosztownego Abramsa z 2,5 km i co ?

Koniec bredni
środa, 29 lipca 2020, 09:02

Już NIE rozwali. Abramsy dostają TROPHY.

QRF
środa, 29 lipca 2020, 13:33

Trophy nie chroni w 100%. To nie będą pojedynki 1 na 1 tylko przestrzenne pole walki z dziesiątkami efektorów.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:41

QRF i co z tego jak Spryt dowolnemu Abramsowi od M1A1HA wzwyz może pancerz poobijac, bo ma za słabe i działo i ppk. To jest sprzet desantwoy czyli nie do walki na I linii ale na zapleczu

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:40

A niby jak, bo jedyne co zrobi Abramsowi to troche farby poobija:)) 2A75 to lekka wersja 2A46M

W3-pl
wtorek, 28 lipca 2020, 22:53

I Nico Bo gdzie pokazali to rozwalenie.....???!

qwert
wtorek, 28 lipca 2020, 16:14

No i co z tego? Skorupa nie ma nic do rzeczy, ważne żeby uzbrojenie było skuteczne

raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 09:18

Co ty bredzisz? Przecież to coś rozwali byle Humvee z granatnikiem automatycznym 40mm. Dowolny bwp rozwali to coś bez problemu.

środa, 29 lipca 2020, 08:19

a że jest sktecznie wnioskujesz na podstawie....?

Davien
środa, 29 lipca 2020, 00:41

Tyle że nei jest .2A75 to lekka wersja 2A46M czyli przeciwko czemus więcej niż T-72M/M1 czy T-72A praktycznei neiskuteczna

QRF
środa, 29 lipca 2020, 13:41

3BM59 wystrzeli, więc teoretycznie jest w stanie przebić Leo z przodu.

Davien
środa, 29 lipca 2020, 21:44

Nie, nei wystrzeli, żeby uzyc 3BM59/60 jest wymagane działo 2A46M-5. W Rosji maja je jedynie T-72B3/3M( a i to nie wszystkie moga uzywać tej amunicji) T-90MS/M i koniec. Działo 2A75 to lekka wersja 2A46M czyli działa do którego do neidawna najlepszy był BM-42/44 a najlepsza amunicja ma 620mm penetracji( użyta z 2A46M, nie z 2A75,)

prawda
wtorek, 28 lipca 2020, 15:11

Dokładnie jak piszesz.

Xd
wtorek, 28 lipca 2020, 14:22

Przedstaw jakiś polski wynalezek może hit eksportowy do rosji czyli obornik koński

W3-pl
czwartek, 30 lipca 2020, 10:33

X durak do Dzisiaj wozicie do Syrii co sie da zrobionymi w Polsce o.desantowymi!!!!

Xd
czwartek, 30 lipca 2020, 20:26

Następny zakompleksiony jak brak jakiegokolwiek to jedyne vo prxychodzi do " głowy" to ty ruski jeszcze zabłyśnij " a w ryj chcesz" to bedzie dopełnienie obrazu patrioty viesxącego się z lidla na miejscu dawnej fabryki

Hmmmm
środa, 29 lipca 2020, 09:05

Takie pytanie "na inteligencję" : co ma w ogóle wspólnego Polska z zakupem przez Indie, "papierowego" tygrysa z Rosji? PS. czyli wg ciebie to Rosja nawet obornik musi importować? No to ładnie tam rządzi Putin, ładnie....

Xd
czwartek, 30 lipca 2020, 20:29

No pytanie na yntelygencje przecxytać było na vo została udzielona ta odpowiedź setki pgr-owskich geniusxy znajacych się na wsztstkim a z wykształcenia wykładowcy chemii

ja
wtorek, 28 lipca 2020, 14:06

leciutki

R
wtorek, 28 lipca 2020, 13:01

I w zwiazku z tym co?

Tweets Defence24