Indie: walki z Chińczykami w Himalajach

25 stycznia 2021, 10:31
indie żołnierze
Fot. Panky2sharma/Wikipedia (domena publiczna)
Reklama

Wojska Indii i Chin starły się w zeszłym tygodniu na spornej granicy między tymi państwami w Himalajach — poinformowały w poniedziałek indyjskie media i źródła wojskowe. W walkach zostali ranni żołnierze obu stron.

Do starcia doszło na przełęczy Nathu La w indyjskim stanie Sikkim — relacjonuje AFP, powołując się na źródła w indyjskiej armii. Telewizja India Today donosi, że w potyczce zostało rannych 20 żołnierzy chińskich i czterech indyjskich. Informatorzy stacji przekazali, że Chińczycy próbowali przejść na tereny kontrolowane przez wojska indyjskie, ale zostali odparci. Sytuacja na terenie, gdzie doszło do starcia, jest napięta, ale stabilna — informuje India Today.

Do śmiertelnych starć na spornej granicy indyjsko-chińskiej dochodziło w zeszłym roku. Walki toczyły się głównie w położonym bardziej na zachód regionie Ladakhu, ale również w okolicach Nathu La. Apogeum stanowiła potyczka z 15 czerwca 2020 roku, w której zginęło 20 żołnierzy indyjskich. Pojawiły się także informacje o stratach po stronie chińskiej, ale nie zostały oficjalnie potwierdzone. Spór terytorialny pomiędzy dwoma azjatyckimi mocarstwami nuklearnymi toczy się od dziesięcioleci. Granica między Indiami i Chinami jest silnie zmilitaryzowana.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Obserwator
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:02

Chiny mają trudno ,są otoczeni przez wrogów : na zachodzie USA ze swymi bazami wojskowymi i azjatyckimi protektorami ,nieprzyjazny Wietnam na południu ,nie godna zaufania Rosja na północy ,ogromnie populacyjne Indie ,na wschodnie zaś muzułmańskie ludy tureckie (oprócz irańskiego Tadżykistanu) ,którzy za pewnie nie są zadowoleni ze prześladowań tureckich Ujgurów . Chiny moją jedynie trochę ulgi boć Indie ma spór z Pakistanem ,a Pakistan chętnie wykorzysta korzystny moment na zdobycie Kaszmiru.

Adamus
wtorek, 26 stycznia 2021, 10:18

Wojna o parę skał, co innego Kaszmir to tak jak wojna o Falklandy gdzie został zatopiony okręt brytyjski wart 20 razy więcej niż sporne ziemię. Honor

P.M.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 20:20

Do tych, którzy ironizują z konfliktu Indie-Chiny - dla was wolność to kasa od korporacji (także ci z cenzury), a nasi dziadowie walczyli o wolność. Ba - Tybet nigdy nie był chiński, a maił / ma kulturę starszą od naszej.

Fanklub Daviena
wtorek, 26 stycznia 2021, 11:02

Tybet był przez 400 lat lennikiem Chin! I Chiny by go nie zajmowały, gdyby nie przygotowania militarne Indii, zachęcanych przez Brytyjczyków, do zajęcia Tybetu! Chiny po prostu uprzedziły Indie!

Emigrant z USA
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 20:03

Indie to niby demokracja a system feudalny jak w sredniowieczu ludzie pozbawieni checi ciezkiej pracy ,Chiny to komunizm z rynkowym systemem jak kiedys w Europie i Ameryce ludzie maja chec ciezkiej pracy i osiogniecia sukcesu.Indie to Rosja w XIX w. a Chiny to USA 40 lata XX w.lecz z technologia z z XXI w.Bylem w obu panstwach w Indiach to jak mi placili to bym i tak wolal mieszkac na Kubie z niczym niz tam.

Fanklub Daviena
wtorek, 26 stycznia 2021, 11:04

Dokładnie! Z jakiego poziomu startowały w latach 90. Chiny a z jakiego Indie i gdzie jest teraz jeden i drugi kraj pod względem rozwoju i poziomu życia obywateli? Mimo tego szczekaczki USA usiłują przekonać, że Indie to lepszejsza demokracja od Chin... Pod jakim względem? :D

Hth
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 19:28

Co to za broń którą mają żołnierze na zdjęciu?

Warmiak
wtorek, 26 stycznia 2021, 00:13

Tavor

DDR
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 23:06

Wygląda na Tavor od naszych starszych braci w wierze

Wojmił
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:56

ta broń jest zbyt duża dla tych małych ludzi...

Załamka
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:41

Nie podano dlaczego ten spór terytorialny zaistniał. Zaistniał, bo Brytyjczycy zagrabili te tereny w XIXw zbrojnie z rąk Chin, a Indie, po odzyskaniu niepodległości bez obciachu i de facto bez podstaw, uznały, że należą do Indii. Chiny mają inne zdanie. Podobnie jest z Tybetem, który przez 400 lat był lennikiem Chin i ChRL zajęła Tybet, bo zobaczyła, że zachęceni przez Brytyjczyków Hindusi mają taki sam zamiar.

ASO
środa, 21 kwietnia 2021, 14:48

Państwo Moskiewskie przez ponad 200 lat było pod butem Mongołów, czy to znaczy, że Mongołowie mają jakieś prawa do terenów dzisiejszej Rosji? Absurd!

XV600
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 15:22

BRAWO INDIE, BTROŃCIE SIĘ MOCNO--CHIŃCZYCY ZA DUŻO SOBIE POZWALAJĄ !!!

taka prawda
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:44

Jedynie Hindusi mają SERCE aby spuścić łomot chińskim komunistom tylko trzeba dać im dużo nowoczesnej broni ! Reszta Świata się nie liczy w tym konflikcie.

Eee tam
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 12:10

Analityk George Friedmann w doskonałej książce "Następne 100 lat" wydanej w 2008 roku argumentował że Chiny nie będą terytorialnie ekspansywne bo po prostu geografia im na to nie pozwala. Tu akurat się pomylił bo jak widać włażą WSZĘDZIE łącznie w Himalajami.

Tweets Defence24