Indie: Rakiety BrahMos razem z Rosją. Zasięg: Ponad 400 km

15 marca 2017, 15:29
BrahMos
Fot. Defence24.pl.
Defence24
Defence24

Na nadbrzeżnym poligonie rakietowym Chandipur w stanie Odisha na wschodnim wybrzeżu Indii, przeprowadzony został udany test rakiet BrahMos o zwiększonym z 290 do ponad 400 km zasięgu. Wykorzystany podczas prób pocisk wystrzelony został z samobieżnej wyrzutni znajdującej na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych.

Rakieta BrahMos jest rozwijana w ramach współpracy rosyjsko-indyjskiej na bazie rosyjskiego pocisku przeciwokrętowego P-800 Oniks (oznaczenie eksportowe Jachont). Indie przystąpiły do programu w lutym 1998 roku.

Za rozwój pocisku odpowiada spółka BrahMos Aerospace, w którym indyjskie DRDO (Defence Research and Development Organization), podległe Ministerstwu Obrony Indii ma 50,5% udziałów, a rosyjski NPO Maszynostrojenije 49,5% udziałów. Nazwa pochodzi od zbitki rzek Brahmaputra i Moskwa. W indyjskiej armii wykorzystywany jest jako broń przeznaczona do niszczenia celów lądowych jak i zwalczania okrętów przeciwnika.

Dotychczasowy zasięg rakiet BrahMos wynoszący 290 km, był sztucznie zaniżony i wynikał z ograniczeń porozumienia Missile Technology Control Regime (MTCR) dotyczącego eksportu środków przenoszenia broni masowego rażenia. Po przystąpieniu w czerwcu 2016 r. Indii do tego porozumienia, możliwe było przystąpienie do prac nad wersją rakiety o większym zasięgu - BrahMos ER.

Jak widać nie zajęło to firmie BrahMos Aerospace zbyt wiele czasu, co jest zrozumiała jeżeli weźmie się pod uwagę że dotyczyło tak naprawdę powrotu do standardowego zasięgu pocisków Oniks i nie wymagało zapewne zbyt wielu modyfikacji.

(AN)

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24