Indie pozyskają izraelską amunicję krążącą

16 lutego 2019, 08:12
oz57fo_7013f473e1464d412b23de88a6c4bb62
Fot. IAI

Indyjskie Ministerstwo Obrony zaaprobowało dalsze zakupy izraelskiej amunicji krążącej IAI Harop (Harpy-2). Indie pozyskają 54 egzemplarze BSP.

IAI Harop (w nazewnictwie indyjskim P4) jest systemem opartym na bezzałogowcu zaprojektowanym do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych. Dron startuje z kontenera startowego, który może być umieszczony na pojeździe lądowym lub okręcie. Napęd zapewnia mu silnik pchający, pozwalający na utrzymywanie się w powietrzu przez 6 godzin lub pokonanie 1000 km. W razie braku kontaktu bojowego z nieprzyjacielem BSP ląduje we wskazanej lokalizacji. 

Po starcie może działać w trybie sterowania z ziemi lub autonomicznym i - w razie opromienienia przez radar - kieruje się automatycznie w stronę źródła emisji, a następnie uderza w cel pod optymalnym kątem, detonując znajdującą się na pokładzie głowicę bojową o masie 23 kg. Przez cały czas wykonywania zadania operator ma możliwość przełączania między trybami autonomicznym i manualnym lub wydania polecenia lądowania. Za możliwości wykrywania celów w trybie sterowania ręcznego odpowiada kamera FLIR, mająca w swoim zasięgu całą dolną półsferę BSP. Jednocześnie, dzięki niewielkiej sygnaturze radarowej, sam bezzałogowiec jest trudnowykrywalny dla systemów radiolokacyjnych. Harop znajduje się na wyposażeniu wojsk Izraela i Indii, jest też użytkowany przez siły zbrojne Azerbejdżanu, RFN i Turcji. Dotychczas na stanie Indyjskich Sił Zbrojnych pozostawało ponad 100 egzemplarzy tego środka bojowego. 

 

Niezależnie od pozyskania kolejnych egzemplarzy P4, Indie kontynuują współpracę z Izraelem w programie Cheetah, którego celem jest poszerzenie zakresu możliwości BSP Indyjskich Sił Zbrojnych w zakresie atakowania celów naziemnych. Poszukiwani są też dostawcy dronów dla sił zbrojnych tego kraju, bezzałogowce te mają zostać rozmieszczone na granicach z Chinami i Pakistanem.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Davien
niedziela, 17 lutego 2019, 12:25

Panie Ja66, Warmate to przy Harop-ie maleństwo wiec czemu dziwisz się ze ma słabsze osiagi? Oba drony maja tez zupełnie inne przeznczenie

lolo
sobota, 16 lutego 2019, 20:19

Dobrze że Macierewicz przynajmniej zdążył kupić Warmate

gość
sobota, 16 lutego 2019, 11:57

Ale jak to nie chcą naszej, najlepszej na świecie oprawianą siłą polskich modelarni ?

Ja66
sobota, 16 lutego 2019, 09:46

6h lotu? 1000 km zasięgu? Możliwość lądowania w przypadku braku kontaktu? To smutne, że izraelską amunicję krążącą a nasz Warmate dzieli galaktyka:/

Tweets Defence24