Indie anulowały przetarg na tankowce A330 MRTT

31 lipca 2016, 14:31
fot. Airbus

Indie wycofały się z szacowanego na ponad miliard dolarów zamówienia na sześć samolotów wielozadaniowych – tankowców powietrznych Airbus A330 MRTT (multi-role tanker transport) koncernu Airbus Defence and Space. Powodem był zbyt duży koszt eksploatacji tych statków powietrznych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nieoficjalnie z ministerstwa obrony Indii do mediów umowa z Airbusem została anulowana, ponieważ samoloty A330 MRTT okazały się zbyt drogie w eksploatacji i indyjskie ministerstwo finansów trzykrotnie nie zgodziło się na jej zatwierdzenie.

Umowa ta podobno okazała się dwukrotnie droższa od tej, jaką zaproponowali Rosjanie. Z drugiej strony tankowce powietrzne są bardzo potrzebne indyjskiemu lotnictwu wojskowemu, które zamierza rozszerzyć zasięg swojego działania na cały Ocean Indyjski. Świadczy o tym choćby zwiększone zamówienie na morskie samoloty patrolowe Boeing P-8I Neptune.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
45
wtorek, 2 sierpnia 2016, 20:12

Zajrzyjcie do prasy lotniczej na Zachodzie tam to piszą.Tam też znajdziecie płatne ogłoszenia Suchoja.Angola ma m in takie samoloty.

45
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 18:14

Koncern Suchoja odkupuje od hindusów ich Su remontuje je i odsprzedaje uboższym klientom stwierdził że ich maszyny nie są eksploatowane zgodnie z instrukcją.Nagminnie hindusi przekraczają dozwolone przeciążenia.Mig nie jest słaby czy wadliwy jeśli prędkości opadania przy lądowaniu na lotniskowcu jest za duża To problem wyszkolenia pilotów i personelu obsługi. .

Ares
wtorek, 2 sierpnia 2016, 01:02

Przecież New Delhi i Moskwa właśnie finalizują rozmowy w sprawie kontraktu, wartego 8 miliardów dolarów na modernizację Su-30MKI jak donosi portal defensenews. O jakim odkupowaniu Su więc piszesz? Jeżeli zaś chodzi o MiG-29K problem jest bardzo złożony i nie ma nic wspólnego ze złym użytkowaniem tych samolotów przez Hindusów. Kiepska konstrukcja nie nadająca się na lotniskowce i przede wszystkim Rosja dostarczyła niekompletne i tandetne wyposażenie z powodu sankcji na eksport do Rosji podzespołów elektronicznych z USA i UE.

Arek
niedziela, 31 lipca 2016, 18:03

Bardzo dobrze, otwiera się szansa dla Polski na sprzedać 719 egzemplarzy Skytrucków do Indii

yaro
niedziela, 31 lipca 2016, 17:18

to bardzo dziwna informacja, dlaczego ?? właśnie dowiadujemy się, że MIG 29K ma negatywną ocenę i wydawało by się z przekazu mediów, że Indie odpuszczą rosyjskie uzbrojenie a tu wychodzi na to, że Indie kupią rosyjskie tankowce i kupią S400. Więc krótkie pytanie, czy rosyjski sprzęt jest zły i ma kupę wad a Hindusi to głupcy i kupują złom, czy może Ci Hindusi pieką kilka pieczeni na ogniu i chcą wynegocjować dobrą cenę udając, że krytykują towar który już nabyli ???

Davien
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 08:44

A niby gdzie masz napisane,ze kupują Rosyjskie tankowce? Rezygnują z zakupu maszyn Airbusa, ale czy kupią jakies inne to nie wiadomo,więc nie ściemniaj.

tadek
niedziela, 31 lipca 2016, 20:51

Hindusi ze swą bardzo niską kulturę techniczną choćby kupili niezniszczalne uzbrojenie od kosmitów, to i tak większość popsują, bo nie będą go użytkowali i serwisowali zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi i wytycznymi producenta. I chyba to wiedzą, więc najlepiej żeby tanie było, bo wtedy wyrzucić nie szkoda.

m_s
niedziela, 31 lipca 2016, 20:10

a Indie nie zakupiły rok temu s400?

olo
niedziela, 31 lipca 2016, 15:53

To tak jak kupili Mig 29 które nie nadają się jako maszyny pokładowe do krążowników lotniczych od Rosji. Ale widać że Hindusi i przed i po szkodzie ..... .

edi
niedziela, 31 lipca 2016, 15:52

Znowu Hindusi dadzą się zrobić w głupiego lolka jak z Mig 29K które okazały się wadliwe w tym silniki i sam pękający płatowiec. T tak jakby mówić że nie stać mnie na Merca to kupuję Ładę choć wiem że ta nie da radę wykonać zadania.

kornik
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 07:35

ależ da radę - mniej, wolniej, ale znacznie taniej. być może nie wiedzą, że skąpy traci dwa razy

blablabla
poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 12:40

Polecam zapoznać się ze sprawą odkupu przez Białoruś rosyjskich samolotów z indii. Okazało się że po analizach hindusi przeginali z przeciążeniem a remont okazał się nieopłacalny. Hindusi mają gigantyczny problem z obsługą techniczną sprzętu oraz wyszkoleniem załóg. I jeszcze długo się to nie zmieni. Także informacje o mig 29k uznałbym za raczej stronniczą i służącą przycisnięciu Rosjan w dalszych negocjacjach. Zobacz tez za ile ile Indie kupiły Rafale. Oferta zakrawa na śmieszność

Tweets Defence24