IMDS 2019: Nowoczesne peryskopy dla okrętów podwodnych Floty Oceanu Spokojnego

16 lipca 2019, 14:56
Pietropawłowsk-Kamczatskij
Okręt Pietropawłowsk-Kamczatskij (B-274). Fot. Defence24.pl.

Podczas targów IMDS 2019 zastępca dyrektora przedsiębiorstwa CNII Elektropribor Aleksandr Sokołow poinformował, że dwa okręty podwodne budowane dla Floty Oceanu Spokojnego w stoczni Admirałtiejskije Wierfi w Sankt Petersburgu otrzymały nowoczesne peryskopy typu Parus-98 produkowane przez jego firmę.

Jednostkami, na których zostały one zainstalowane są dwa pierwsze, z sześciu zamówionych, okręty projektu 636.3 (Warszawianka) - Pietropawłowsk-Kamczatskij (B-274) i Wołchow (B-603), których stępki zostały położone 28 lipca 2017 r. Pierwszy z nich został już zwodowany 28 marca br., a obecnie trwają na nim ostatnie prace wyposażeniowe. Natomiast drugi nadal znajduje się w hali stoczniowej i najprawdopodobniej zostanie zwodowany na początku przyszłego roku.

image
Fot. Defence24.pl.

 

Cechą wyróżniającą peryskop Parus-98 jest to, że nie przechodzi przez kadłub sztywny okrętu podwodnego. Pozwala to na zmniejszenie ilości dużych otworów w nim się znajdujących a tym samym zwiększenie jego wytrzymałości. Obserwacja przestrzeni wokół jednostki odbywa się za pomocą kamery telewizyjnej lub termowizyjnej, które przekazują obraz za pomocą światłowodów bezpośrednio do bojowego systemu dowodzenia. Poza tym peryskop zintegrowany jest z dalmierzem laserowym oraz odbiornikami systemu nawigacji satelitarnej oraz walki elektronicznej. Według przedstawiciela CNII Elektropribor na nowych Warszawiankach zamontowano najnowszą wersję tego peryskopu charakteryzującą się lepszymi parametrami technicznymi.

Reklama
Tweets Defence24