Reklama

Siły zbrojne

ILA 2016: Debiut MEADS w konfiguracji Bundeswehry. Umowa do końca roku

System MEADS po raz pierwszy stanął na ekspozycji Bundeswehry w roli przyszłego systemu obrony powietrznej TLVS w czasie wystawy ILA 2016 w Berlinie. Zgodnie z planem do końca 2016 roku zakup nowego systemu ma uzyskać aprobatę niemieckiego parlamentu. Na ILA zaprezentowano niemal wszystkie istniejące komponenty systemu MEADS oraz wyrzutnię IRIS-T SL która będzie z nim zintegrowana w ramach programu TLVS.

Podczas Wystawy Lotniczej ILA w Berlinie zaangażowane w program MEADS koncerny MBDA i Lockheed Martin, we współpracy z firmą Diehl Defense oraz niemiecka Bundeswehra po raz pierwszy zaprezentowały pięć komponentów przyszłego systemu TLVS. Obejmują one pojazd taktycznego centrum dowodzenia, wielofunkcyjny radar kontroli ognia MFCR, jednostkę zasilania i komunikacji oraz dwie wyrzutnie. Jedna z nich jest przeznaczona do odpalania produkowanych przez Lockheed Martin pocisków PAC-3 MSE wyrzutni systemu MEADS, druga to mająca podlegać integracji z systemem wyrzutnia rakiet IRIS-T-SL, produkowanych przez firmę Diehl. System MEADS/TLVS zaprezentowano na ekspozycji Bundeswehry a nie któregoś z producentów.

Czytaj też: Niemiecki system OPL tańszy niż Wisła i Narew?

MEADS TLVS ILA NImecy
Wyrzutnia IRIS-T SL i pojazd dowodzenia systemu MEADS na ekspozycji Bundeswehry - fot. J.Sabak

W czerwcu 2015 r. Bundeswehra ogłosiła wybór w programie TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) systemu MEADS jako podstawy dla budowy przyszłościowej struktury przeciwlotniczej. W lutym bieżącego roku firma MBDA Niemcy otrzymała zapytanie ofertowe niemieckiego Ministerstwa Obrony dotyczące ukończenia rozwoju TLVS. MBDA i Lockheed Martin obecnie przygotowują odpowiedź na to zapytanie, która ma zostać przedstawiona w czerwcu bieżącego roku. Do końca 2016 roku konsorcjum MEADS International, planuje zakończyć proces negocjacji i podpisania umowy z ministerstwem obrony Niemiec oraz zatwierdzenia transakcji przez parlament.

Zainteresowanie systemem TLVS/MEADS przerasta nasze oczekiwania. Kraje, które wcześniej wybrały konkurencyjny system, obecnie analizują swoje decyzje w świetle unikatowych możliwości, jakie zademonstrował ten nowy system. (…) Nie chcą być już zakładnikiem zamkniętych systemów.

Rick Edwards, wiceprezes wykonawczy Lockheed Martin Missiles and Fire Control

Ekspozycję odwiedziły rządowe delegację Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, ale też ponad dwudziestoosobowa grupa przedstawicieli sił zbrojnych i ministerstwa obrony Turcji. Kraj ten po skasowaniu programu rakietowego dalekiego zasięgu T-LORAMIDS poszukuje opcji stworzenia obrony powietrznej w kooperacji z partnerem zagranicznym.

MEADS TLVS ILA NImecy
Prezentowany po raz pierwszy w Berlinie pojazd zasilania systemu MEADS oraz radar MFCR na ekspozycji Bundeswehry - fot. J.Sabak

Czytaj też: MEADS dla Turcji? Możliwy zakup z Niemcami

Thomas Homberg, dyrektor zarządzający MBDA Niemcy poinformował, że tureckie wymagania są bardzo zbliżone do polskiego programu średniego zasięgu „Wisła”. W negocjacje z Turcją zaangażował się również rząd niemiecki. Jak przekonują przedstawiciele producentów MEADS, również Włochy w najbliższym czasie mają podjąć decyzję o zakupie systemów MEADS/TLVS. Wszystkie te decyzje zależne są jednak od podpisania umowy na TLVS przez rząd niemiecki, do czego niezbędne jest osiągnięcie przez program trzech "kamieni milowych", związanych z osiągnięciem możliwości technicznych, związanych z integracją pocisków IRIS-T SL, komponentami radaru i systemem śledzenia celów. 

Reklama

Komentarze (12)

  1. dropik

    dlaczego mbda wybralo iris-t zamiast swojego camm-a ?

    1. ppp

      Raczej Niemcy wybrało swojego Diehl`a i 46% udziału w iris-t.

    2. Daniel

      Informacja nie musi byc wywieszona na wiodok publiczny.

  2. fx

    Armia USA olała ten system i postawiła na PATRIOT więc Niemcy sami musza szukać dziesiątek miliardów $ na ukończenie tego systemu i penie będą lobbować w Polsce. Rakieta PAC 3 jest w obu systemach a pod względem radaru przewaga będzie po stronie PATRIOTA.

    1. KrzysiekS

      Z tego co czytałem na tym portalu to USA nie wybrała jeszcze żadnego systemu docelowo. My mamy problem bo chcemy mieć to co USA która decyzję podejmie w przyszłości.

  3. Daniel

    Niech ktos poda wreszcie ceny Patriot Pl oraz Meads. Caly czas Yankesi mowia ze nowy radar powstanie za kilka lat, pytanie za ile? Sieciocentryczny Meads to mozliwosc wpinania radarow ktore moga powstac w przyszlosci. Co mamy na dzisiaj? Makiete radaru na azotku galu. Nie potrafimy wybrnac z sytuacji nie obrazajac Usa, co gorsze czekamy co oni wybiora. Postawic twardo bierzemy Ah-64E ale rezygnujemy z Patriota.

    1. dropik

      To nie sklep. Cena nie musi byc wywieszona na widok publiczny

  4. Obserwator

    kryty - Widziałem zdjęcie z kręcącym się radarem PATRIOTA oraz widziałem również na własne oczy ćwiczenia wielo-radarowe mające na celu ochronę tychże radarów przed rakietami antyradarowymi. Kilka radarów namierzało jeden cel ze zmieniającą się mocą - elektronika była oszukiwana a pierwotny radar dawał nogę.

  5. Boczek

    Mnie interesowałoby nieco więcej szczegółów - dlaczego Szwajcaria odrzuca IRIS-T i dlaczego uważa, że są to efektory pięknej pogody i przy zlej nie są w stanie czegokolwiek trafić (Tagesanzeiger.ch i Neue Züricher Zeitung - nzz.ch)?. A osobiście uważam Szwajcarów za bardzo rozsądnych i pragmatycznych.

    1. RR

      Mnie zastanawia, jak długo system MEADS będzie miał OPR średniego zasięgu (PAC 3MSE), a OPL krótkiego zasięgu (IRIS-T SL). Niemcy mają komfort w postaci dużej ilości baterii Patriot z GEM2-T, które załatwiają OPL średniego zasięgu. Żeby system był sprzedażny, powinien być średniego zasięgu w całości. Jaki efektor OPL na zasięg średni planują?

    2. Marek

      Owszem. Ale nie zawsze. Przypomnij sobie cyrk, jaki tam był nie tak dawno z myśliwcami.

    3. panzerfaust39

      Może dlatego że niemieckie rakiety są tyle warte co Eurofightery Tigery i żołnierze Bundeswehry natchnieni unijnymi wartościami

  6. Obserwator

    Może by ktoś opisał czym różni się radar MEADS od nowego radaru PATRIOT bo to że pierwszy się kręci a drugi jest stacjonarnym to widać. Ten stacjonarny jest zapewne dokładniejszy i o to chyba Nam chodzi a takich radarów może być kilka.

    1. kryty

      Ten kręcący się może się zatrzymać po wykryciu celu i śledzić go bez przerwy. Różnica jest taka, że tu płacisz za jeden "kręcący się" radar, tam za trzy stacjonarne.

  7. Trefl

    Gdybyśmy mieli taki sam to w razie wojny moglibyśmy pożyczyć od Niemców zapasowe śruby rzymskie, nakrętki lub klucz francuski gdyby ktoś zgubił.

    1. Razparuk

      Niemcy niczego nam nie dostarczą. To tyle w kwestii NATO.

  8. KrzysiekS

    I to jest to czego potrzebujemy a nie PATRIOT PL

    1. edi

      Armia USA wybrała PATRIOT wiec chyba nie złom a dlaczego nie wybrała MEADS sam sobie odpowiedz. Ciekawe skąd Niemcy wezmą taką kasę i ile lat zajmie im dokończenie tego systemu bez wsparcia rządu USA.

    2. vvv

      patriot pl ma lepsze zalozenia niz meads

  9. ZUZEK

    Współczuję Niemcom, kupują złom. Jednak nie mają odpowiednich specjalistów o szerokim horyzoncie myslowym tak jak u nas. Przecież cały świat wie że tylko Patriot jest najlepszym, najefektywniejszym i przyszłościowym systemem na świecie. Polska wyda miliardy na jego przyszłe modernizacje. Zreszta popatrzcie sami: co to za radar z jedną anteną? hahahahaha, jedna antena...w naszym beda aż trzy! i kto tu jest lepszy? 3:1 dla Polski!!! brawo MON!!!wiwat!!!salut!!!czapki z głów!!!:)

    1. Kiks

      No co ty. Makiety nie widział?

    2. aom

      zuzek poczytaj troche ....bo to jest Patriot tyylko wpiety w inny system

    3. RR

      Poczytaj sobie trochę, jak Niemcy są sceptyczni i pełni obaw, czy nie wpakują się w wyrób drogi i niepewny. Mają i tak dosyć komfortową sytuację, bo OPL i OPR mają, zresztą unowocześniają Patriota. Mogą więc sobie pozwolić na obsuw czasowy. Gorzej, gdy będzie się to wiązało z wtopą finansową. Dlatego dość mocno patrzy się na ręce inwestycji, która była odbierana jako subsydiowanie rodzimego przemysłu z dużym ryzykiem. Życzę im sukcesu, ale raf po drodze jeszcze trochę jest.

  10. ppp

    Tylko my chcemy mieć to samo co "amerykańce"; problem w tym, że USA, same nie wiedzą co chcą mieć. Na razie wiadomo tylko Northrop Grumman będzie integratorem, w ramach Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, a co będzie w skład wchodziło to dokładnie nie wiadomo. Z pewnością ICBS i PAC-3 MSE. Radar to kwestia otwarta, rozwiązania NG mają ogromną szansę, PAAC-4 być może. Mogą to być też elemety z MEADS. Generalnie USA będą miały własny MEADS, tylko nazywający się ICBS, a jest on jeszcze bardziej w polu niż MEADS. Natomiast w MONie wiedzą lepiej i wiedzą, że Patriot PL to system przyszłości. Ja nie rozumiem tej Niemcofobi, tym bardziej, że głównym partnerem jest amerykański LM. MEADS, to jedyny (na dzisiaj) wdrażany system, spełniający nasze wymagania, z najlepszym partnerstwem przemysłowym. Jedyne co bym zmienił to zamiast IRIS-T SL, zintegrowałbym CAMM-ER.

  11. bmc3i

    O, naprawdę? A ja myślałem że nie używa go żadne państwo NATO

  12. henry

    Wiadomo ile chcą kupić baterii?

Reklama