IDEF 2021: "specjalny" transporter PARS IV

21 sierpnia 2021, 08:11
1629364999_fnss-pars-iv-6x6-idef21-2
Fot. FNSS
Reklama

Jak poinformowała turecka spółka FNSS, na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEF-2021 zaprezentowano najnowszą wersję kołowego transportera opancerzonego PARS IV 6 × 6 Special Operations Vehicle. Wóz ten jest przystosowany do działań "specjalnych" i obecnie przechodzi cykl prób.

Wersja ta powstała w wyniku umowy podpisanej pomiędzy FNSS, a Prezydencją Przemysłu Obronnego (SSB) w ramach programu 6x6 Mine Protected Vehicle (MKKA) Procurement Project. Jego głównym celem było stworzenie nowego pojazdu opancerzonego, który spełniał by wymagania armii i sił bezpieczeństwa w zakresie różnego rodzaju "misji specjalnych". Wśród nich wymienia się możliwość skutecznego operowania w zróżnicowanym środowisku jeśli chodzi o teren oraz klimat, a także potencjalne zagrożenia.

PARS IV 6x6 SOV ma zapewniać zrównoważoną kombinację wyjątkowej odporności pojazdu minoodpornego typu MRAP oraz wysokiej mobilności kołowego transportera opancerzonego. Jeśli chodzi o ochronę balistyczną i przeciwminową to opancerzenie wozu oraz wyposażenie wewnętrzne zostały znacząco wzmocnione w celu ochrony przed wszelkimi potencjalnymi (w tym również niekonwencjonalnymi) zagrożeniami. Jak dotąd pojazd miał przejść pozytywnie kompleksowe próby fabryczne w tym zakresie. 

W zakresie uzbrojenia zdecydowano się na instalacje aż dwóch zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia w przedniej i tylnej części wozu. Dzięki temu mogą one prowadzić ogień we wszystkich możliwych kierunkach, a w tym do wysoko położonych celów. Ich uzbrojenie mogą stanowić karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm w zależności od wymogów konkretnej misji. Dodatkowo uzbrojenie to jest stabilizowane w obu płaszczyznach, co pozwala na prowadzenie ognia w ruchu.

Dodatkowo pojazd ten jest wyposażony w szereg nowoczesnych systemów, które zapewniają wysoką skuteczność bojową i wsparcia dla misji prowadzonych przez jednostki operacji specjalnych. Zapewnia także bezpieczny transport, dowodzenie i łączność, wykrywanie i namierzanie oraz wsparcie ogniowe dla operatorów prowadzących działania. Ma charakteryzować się też bardzo wysoką świadomością sytuacyjną załogi i przewożonego desantu dzięki szeregowi systemów optoelektronicznych. 

Jeśli chodzi o mobilność to zastosowany został hydropneumatyczny układ zawieszenia, dzięki któremu pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością w trudnych warunkach terenowych, a także bezpieczeństwem i komfortem jazdy dla załogi. Dodatkowo zastosowano przednią i tylną oś skrętną, co pozwala na zachowanie wysokiej manewrowości w terenie urbanizowanym. Wedle obecnych planów wóz ten jeszcze w tym roku ma trafić na uzbrojenie tureckich sił zbrojnych i dołączyć do reszty pojazdów z rodziny PARS 6×6, jaka obecnie znajduje się w służbie liniowej.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
wsk74
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 11:29

ilość tureckich premier i asortyment jest imponujący. Do tego rozsądne ceny i zdolność dyplomacji do wspierania sprzedaży. Polska w tym porównaniu jest statystą. Nie sprzedajemy praktycznie niczego, spółki skarbu mają być polskie, a nie konkurencyjne. Uzależnienie od wojska, w którym strategie zmieniają się tak szybko, jak ministrowie nie pozwala budować potencjału.

Szarik
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 07:38

PARS IV 6x6 jest fantastycznym wozem na "misje" w amerykańskiej tzw. "wojnie z terroryzmem". Jest świetnie wyposażony i uzbrojony do walki z partyzantami w tzw. "misjach stabilizacyjnych" ale w tej konfiguracji nie nadaje się do walki w konflikcie symetrycznym.

Greedo
sobota, 21 sierpnia 2021, 10:25

Rosomaków nigdy za dużo. Koniecznie trzeba je doposażyć w nową wieżę zssw-30 i ruszyć z produkcją Rosomak-xp . Mamy licencje od dwóch lat. Skoro dogadani jesteśmy z Partią, to dlaczego nie ma zamówień z WP?

Piotr
sobota, 21 sierpnia 2021, 12:48

Jeszcze zainwestować w ppk moskit i zintegrować je z wieżą.

Grzyb
sobota, 21 sierpnia 2021, 12:19

Ja bym wolał zobaczyć PT-91 z wywaloną sowiecką wieżą i zamontowanym GAU-8. Idealny sprzęt do walk z zagrożeniem hybrydowym jakie obecnie doświadczamy na granicy.

Rytel61
sobota, 21 sierpnia 2021, 20:16

Oj młodzi internauci macie wiele pomysłów i wszystko wiecie najlepiej od czynników decyzyjnych decyzyjnych

sff
niedziela, 22 sierpnia 2021, 09:04

za kilka, kilkanaście lat to ci "młodzi internauci" będą czynnikiem decyzyjnym

hermanaryk
niedziela, 22 sierpnia 2021, 19:25

Za kilkanaście lat już nie będą młodzi i będą się dziwili, jakich głupstw nawypisywali przed laty :)

dr
sobota, 21 sierpnia 2021, 13:18

Na takie zagrożenie wystarczą Beryle. Tyle że to oznacza koniec pokoju na naszej granicy.

Tweets Defence24