"IBCS może zintegrować polskie sensory i efektor Narwi" [Defence24 TV]

4 listopada 2020, 13:20

W wywiadzie udzielonym Defence24.pl, Bill Lamb dyrektor Multi-Domain Mission Command Operating Unit Northrop Grumman odpowiada na pytania dotyczącego postępów programu IBCS, jak i również możliwości wykorzystania tego systemu w ramach polskich wymogów dotyczących operacji połączonych.

W ocenie przedstawiciela Northrop Grumman postępy w program i wyniki przeprowadzonych prób powinny spowodować, „… że program otrzyma aprobatę w zakresie decyzji Milestone C, a następnie wejdzie w fazę wstępnej, seryjnej produkcji małoskalowej (LRIP)”.

W dalszej części wywiadu Bill Lamb wskazał w jaki sposób system IBCS wspomoże „… Polskę w zakresie realizacji potrzeb związanych z operacjami połączonymi” oraz jakie daje możliwości połączenia Wisły i Narwi poprzez „… jeden zintegrowany system kontroli i dowodzenia ogniem obejmujący oba te programy.”

Odnosząc się do programu Narew przedstawiciel Northrop Grumman omówił propozycję dostarczenie IBCS w postaci „ładunku użytecznego” (payload), co oznacza „w zasadzie po prostu regał ze sprzętem sieciowym. Sprzęt kryptograficzny, routery, serwery, elementy tworzące sieć i oprogramowanie IBCS.”

Z kolei polski przemysł „zaprojektuje, opracuje i wyprodukuje centra dowodzenia i mobilne centra łączności przewidywane w ramach programu Narew”. Całość zostanie zintegrowana i dostarczona polskim siłom zbrojnym.

Według Billa Lamba to unikalna szansa „… na stworzenie miejsc pracy w Polsce i na to, by ściśle współpracować z polskim przemysłem.”

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
LOL
niedziela, 8 listopada 2020, 21:08

Czyli- "My wam dostarczymy gotowe oprogramowanie i sprzęt, a wy to sobie zabudujecie na swoich cięrzarówkoach i dorobicie komunikację. Dzięki tej współpracy wasz przemysł niesamowicie podniesie swoje kompetencje. Jest też możliwość byśmy podpięli do tego komponenty które wskażecie, o ile oczywiście będą spełniały nasze rygorystyczne wymogi. Wystarczy że wykupicie odpowiednią opcję." No złoty interes.

ciekawy
poniedziałek, 9 listopada 2020, 19:25

Więc co? mają dać kod źródłowy ? może jeszcze za darmo?

LOL
środa, 11 listopada 2020, 14:27

Więc co możemy zrobić sami, to zróbmy sami. A do tego czego zrobić nie możemy znajdźmy kooperanta, a nie sprzedawcę.

gnago
sobota, 7 listopada 2020, 18:54

A rozwijając do tego samego poziomu system Jaśmin będziemy mieli autorskie i soft i hardware . I miejsca pracy i szybciej niż ten namiotowy system będzie gotowy faktycznie. Bo z softem jankesom coś nie idzie , przykładem logistyczny Alis

Lord Godar
sobota, 7 listopada 2020, 17:28

Czyli dostaniemy kolorowe pudełeczka ze świecącymi lampkami i małpki będą się tym tylko bawić ... C2 Narwi powinien być osobnym , niezależnym systemem wpiętym w IBCS jak Wisła czy inni dawcy czy odbiorcy danych , ale w razie potrzeby powinien mieć 100% możliwość pracy niezależnej jeśli z jakichkolwiek powodów współpraca z IBCS mogła by być problematyczna lub niemożliwa . Nie można założyć po prostu polegania tylko i wyłącznie na IBCS.

Murf fanem Polski
piątek, 6 listopada 2020, 23:14

Świetny. Po zakończeniu fazy 2 Polska będzie miała system obronny jak żaden inny w Europie. Nie tylko powietrze, ale także ziemia, która bezproblemowo integruje się z USA i innymi sojusznikami.

Jabadabadu
piątek, 6 listopada 2020, 20:29

Widać jak bardzo boli niektórych (tylko niektórych?) IBCS - pierwsze rozumne i wyprzedzające czas obecny podejście do obrony Polski. Pierwsze takie od 30 lat. No popatrzcie, to nawet w polskim MON-ie ktoś myśli!

Lord Godar
sobota, 7 listopada 2020, 17:29

Tak zgadza się , ale poleganie tylko i wyłącznie na IBCS może być negatywne w skutkach .

RK53
piątek, 6 listopada 2020, 16:45

Na ile będziemy panowali nad systemem . Kto będzie rządził kodami źródłowymi

poniedziałek, 9 listopada 2020, 19:27

Oczekujesz że ktoś ci da kod źródłowy?

sobota, 7 listopada 2020, 12:01

Dokładnie. Kto wyda rozkaz użycia a kto i gdzie będzie autoryzował

dd
piątek, 6 listopada 2020, 14:10

Żaden kraj na świecie a zwłaszcza frontowy jak Polska nie może sobie pozwolić na oddanie kontroli nad C2/C4 kluczowego systemu obrony innemu państwu. Algorytmy decyzyjne, kryptografia - całość poza kontrolą użytkownika systemu do tego nadal w wersji rozwojowej i w czasie wieloletnich testów.

LOL
środa, 4 listopada 2020, 19:26

Narew postawiona na IBCS to była by największa katastrofa jaka mogła by się Polsce przytrafić...

Weryfikator
piątek, 6 listopada 2020, 15:18

Może się skończyć, ze nie będzie IBCS i nie będzie niczego. I to by była prawdziwa tragedia. Żeby była jasność. Tez bym chciał żebyśmy umieli produkować systemy C4 sieciocentryczne (i pare innych rzeczy) dobre i działające. Ale mam wrażenie, ze niezbyt to nam wychodzi. To może lepiej produkować to co umiemy i stopniowo zdobywać kompetencje, ale jednak kupić już IBCS? I miec sprawna NAREW? Której potrzebujemy na wczoraj? Sam nie wiem...

Jasiek
poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:15

Nic nie potrzebujemy na wczoraj, bo wczoraj i dzisiaj nie mamy wojny !. A tak naprawdę potrzebujemy polskich wyrobów z Polski. Hmmm, ciężarówki i komunikacje pomiędzy nimi też już mamy, więc na czym wg tego gentelmana mamy zarobić ?!. Uważam że całą wypowiedź należy traktować jako kolejną ofertę, lub propozycję do rozmów. I to wszystko.

gnago
sobota, 7 listopada 2020, 18:55

Błędne masz wrażenie

Lord Godar
sobota, 7 listopada 2020, 17:32

Tak naprawdę to wszystko zależy od kasy i decyzji , bo informatyków i zaplecze oraz doświadczenia mamy całkiem całkiem ... To nasze systemy dowodzenia zdobywały nagrody na ćwiczeniach NATO ... tylko nam się wmawia , że nie damy rady i szkoda się męczyć .

Poison
środa, 4 listopada 2020, 18:51

Nigdy, przenigdy IBCS w Narwi.

Lord Godar
sobota, 7 listopada 2020, 17:33

Nie jako serce Narwi , ale jako wsparcie dla Narwi jak najbardziej .

czwartek, 5 listopada 2020, 15:21

Bo?

K.
piątek, 6 listopada 2020, 14:17

Nie ze względu na koszty i dobro naszego przemysłu. Pametasz ile kosztował nas IBCS dla dwóch baterii Patriot ?

rtx
środa, 4 listopada 2020, 17:10

Sytuacja przypomina kupno mieszkania w którym właścicielem instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, kablowej i teleinformatycznej zostanie deweloper. Reszta poza tym małym payloadem będzie wg dewelopera reklamującego inwestycję należeć do kupującego. Co więcej deweloper zapewnia że zostawi właścicielowi dowolność w umeblowaniu mieszkania a nawet wyboru koloru farby ! Deweloper pozwoli na podłączenie do instalacji TV dowolnego urządzenia wskazanego przez właściciela mieszkania (pod warunkiem że spełnia rygorystyczne wymagania właściciela instalacji), wszystko oczywiście w trosce o bezpieczeństwo użytkownika koncowego. To bezpieczeństwo będzie oczywiście kosztować

Z prawej flanki
środa, 4 listopada 2020, 19:29

W punkt. Krajowa "Wisła" jest poza naszym zasięgiem. Ale krajowe C2 do "Narwi", jest nie tylko realne-jest wręcz nadrzędnym interesem z punktu widzenia polskiej obronności.

Lord Godar
sobota, 7 listopada 2020, 17:35

Jest realne , ale trzeba decyzji i kasy , a nie uginać się pod naciskiem lobbystów , których zadaniem jest nas uwiązać w tej kwestii zależności na najbliższe kilkadziesiąt lat i potem doić , bo trzeba coś tam wymienić , wgrać itd .

Weryfikator
piątek, 6 listopada 2020, 15:12

Może i jest, tylko czy polski przemysł jest w stanie coś takiego dostarczyć i na kiedy? Myśle ze wątpię. Zawsze wszyscy mówią z PGZ od wielu lat , ze mogą wszystko, nawet gwiazdkę z nieba czy gwiazdę śmierci jak trzeba, ze najzdolniejsi inżynierowie itd. A jak przychodzi co do czego to wojsko formułuje takie wymagania, ze nawet w USA jeszcze nie ma takich systemów. A dla polskiej zbrojeniowki to poziom nieosiągalny.

rt
czwartek, 5 listopada 2020, 10:30

w rzeczy samej :) skoro AB-kityzowany NASAMS może robić za C2 jako wstawka to dlaczego polski C2 nie może ? opieranie jednego z najważniejszych krajowych systemów obrony jedynie na obcym zamkniętym C4 jest nierozważne

jurgen
środa, 4 listopada 2020, 15:43

kolejne bajdurzenia - kiedy offset ?

men
środa, 4 listopada 2020, 14:41

Taaaa, wszystko scali, połączy, nieba przychyli, pod warunkiem że te wszystko (efektory, sensory, krypto, będą z USA, póki co tak to wygląda.

Tweets Defence24