Hunter - 3,5-tonowy robot z napędem hybrydowym [Defence24 TV]

8 października 2021, 14:37

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentował swoje produkty podczas Defence24 DAY. Największą nowością jest kołowy bezzałogowy pojazd lądowy Hunter w układzie 4 × 4 i hybrydowym napędem. Jak dotąd jest to największa tego typu platforma w ofercie spółki.

W rozmowie z Defence24 TV starszy inżynier/projektant Łukasiewicz-PIAP mgr inż. Rafał Więckowski robot ten pracuje w trybie teleoperacji i autonomii. "Pojazd jest prezentowany w konfiguracji muła transportowego. Możliwość załadunku na ten pojazd to ok. 1000 kg" - stwierdził. Dodał, że konstrukcja ta jest pokazem możliwości jego spółki w zakresie większych robotów.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Levi
poniedziałek, 11 października 2021, 10:35

Super. Wreszcie! Kiedy zobacze to na poligonie? Najlepej tez w wersji niszczyciela czolgow...

Piotr Skarga
wtorek, 12 października 2021, 14:32

Do tej pory uważałem że to ja jestem fantastą! Ale mnie przebiłeś! Po pierwsze gestor , czyli MON w życiu nie zdecyduje się na uzbrojonego drona lądowego. Panikę wywołuje sama myśl, że mogliby kupić roboty inne niż nieuzbrojone saperskie. Problem w tym, że przecież wtedy MON wzmocniłby WP, a do tego sabotażyści z MON nigdy nie dopuszczą!! Zobacz jak skutecznie blokują zakup zwykłego granatnika ppanc. Jak skutecznie blokują zakup Pegaza 4x4! Niemal zazdroszczę im tej skuteczności w... nieustannym osłabianiu WP. Jakże Kreml musiał błogosławić Błaszczaka za zablokowanie zakupu tak skutecznych w Donbasie dronów z WB. Jakże muszą błogosławić na wschodzie naszą wierchuszkę" MON , która od 2007 nie dokupiła ANI JEDNEJ nowej wyrzutni Spike!! Jak musi ich cieszyć CAŁKOWITE rozbrojenie WP z uzbrojonych w ppk śmigłowców!! Albo blokowanie zakupu nowoczesnej amunicji czołgowej? Albo torpedowanie doposażenia artylerii w drony i wozy rozpoznania? Jakże cieszy Moskwę pozorowanie zakupów min ppanc z Belmy oraz nieustanne utrudnianie dokończenia Baobaba. A ty ŚNISZ o polskim dronie, uzbrojonym w rakiety ppanc? Albo np. dostępne już Warmate TL? Albo jako "lojalny skrzydłowy" dla baterii Popradów przenosząc np. tuzin Piorunów w gotowości do strzału? MON - moim skromnym zdaniem to gniazdo V-Kolumny od wielu lat sabotującej wprowadzenie do WP jakiejkolwiek prawdziwie współczesnej broni, w tym w pierwszej kolejności - zdolnej do zwalczania pojazdów pancernych potencjalnego agresora, w której zawsze i bezwglednie będzie mieć przewagę liczebną nad naszą armią. A tymczasem ten MON akurat w tej dziedzinie czyni wszystko aby osłabić ten obszar naszych zdolności. Ktoś podejmie polemikę ?

Rakietki
czwartek, 21 października 2021, 22:57

Nic dodać, nic ująć. Ciekawe do ilu pracowników MON mają dostęp agenci obcych wywiadów, bo na pewno mają.

PR
poniedziałek, 11 października 2021, 09:06

Początki są trudne. Ważne by jeździł i strzelał.

tut
niedziela, 10 października 2021, 11:43

Kiedy ten pojazd zobaczymy na granicy?

H2O
wtorek, 12 października 2021, 14:35

Nigdy. Lądowe nie dostaną nigdy żadnego drona poza kilkoma saperskimi. Tylko Straż Graniczna albo WOT mają szansę , gdyż obie te formacje "zakupowo" omijają betonowe zapory struktur IU.

Tweets Defence24