Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HSW uruchamia laboratorium RTG. "Badania nie tylko dla Kraba"

Fot. HSW
Fot. HSW

Huta Stalowa Wola poinformowała o uruchomieniu laboratorium badań RTG, które może znaleźć zastosowanie w programie haubicy samobieżnej Krab, a także między innymi nowego pływającego BWP Borsuk.

Nowo powstała komora do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych pozwala na wykonywanie prześwietleń radiograficznych wyrobów o dużych gabarytach max. 4m x 10m x 2,5m oraz wadze do 15 ton - informuje Huta Stalowa Wola. 

Konstrukcja nowo powstałej komory do badań RTG umożliwia wykonywanie prześwietleń z wykorzystaniem lamp radiograficznych o mocy do 350kV. Zastosowanie tego typu rozwiązania ma pozwalać HSW na wykonywanie prześwietleń materiałów konstrukcyjnych, w tym materiałów stalowych i połączeń spawanych o przekrojach poprzecznych do 100 mm.

Komora jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce oraz jednym z największych w Europie. HSW SA, jak podkreślają jej przedstawiciele, uzyskała również niezbędne zezwolenia Państwowej Agencji Atomistyki na wykonywanie działalności z użyciem urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze oraz wytwarzające promieniowanie jonizujące. 

Nowoczesne zaplecze badawcze ma zabezpieczać potrzeby HSW w zakresie konieczności prowadzenia badań korpusów wież i podwozi po ich spawaniu, będącym jednym z ważniejszych etapów cyklu produkcyjnego. Konieczność prowadzenia badań materiałowych i konstrukcyjnych związana jest z weryfikacją elementów spawanych pod kątem spełnienia wymagań konstrukcyjnych i jakościowych, w tym podwozi do 155 mm sh KRAB produkowanych w HSW S.A. w ramach transferu technologii z Hanwha Land Systems (Korea).

Komora do badań RTG ma znaleźć również zastosowanie w realizacji kolejnych projektów prowadzonych przez HSW, takich jak Nowy Bojowy, Pływający Wóz Piechoty czy inne pojazdy m.in. z programu WISŁA. HSW liczy też na zamówienia kooperacyjne.

Dotychczasowe zaplecze badawcze wraz z dzierżawionym obiektem HSW pozwalało na wykonanie badań konstrukcji o max. wymiarach 2,5x2,5x2,5m i masie do 2 ton. Także lokalizacja obiektu, który znajdował się 2 km od zakładu stanowiła dodatkowe obciążenie logistyczne.

Reklama

Komentarze (3)

  1. jurgen

    napromieniowany fabrycznie Krab

  2. Marek1

    Śmieszno(i straszno) się człowiekowi robi, jak czyta w 2019 r. materiał chwalący polską fabrykę za zastosowanie technologii sprawdzania blach(i spoin) wielkogabarytowych technologią znaną na świecie od co najmniej 50 lat. No, ale jak to się mówi - lepiej późno niż WCALE.

  3. fiz

    "mocy do 350kV" Od kiedy moc to V ?

Reklama