HSW na MSPO: „Dziś i jutro” modernizacji Wojsk Lądowych

3 września 2018, 14:32
bor1_zap
Fot. Jerzy Reszczyński

Świętująca w tym roku jubileusz swego 80-lecia Huta Stalowa Wola SA, sukcesorka przedwojennych „artyleryjskich” Zakładów Południowych, przyzwyczaiła bywalców MSPO do tego, że od lat eksponuje na MSPO po kilka swoich produktów reprezentujących najnowocześniejszą technikę artyleryjską i pancerną. Również w tym roku będzie można zobaczyć ważne systemy sprzętu, już wdrażane bądź przeznaczone do wdrożenia w polskiej armii.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Goście odwiedzający MSPO 2018 będą mogli zobaczyć trzy prezentowane przez HSW SA, będące w różnych fazach rozwoju, typy uzbrojenia. Pierwszym jest prezentowany w formie modelu Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk. Drugim – będący w końcowej części badań zakładowych,  zaimplementowany na tym pojeździe prototypowy Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 mm. Trzecim – 155 mm samobieżna haubica Krab. Nie pojawiły się będące już przedmiotem seryjnych dostaw kołowy moździerz automatyczny M120K Rak (na dwa tygodnie przed MSPO dostarczono wojsku czwarty KMO Rak, piąty jest praktycznie gotowy, a prace nad kolejnymi trzema – poważnie zaawansowane) i jego wariant gąsienicowy M120G, podobnie jak prototypy samobieżnej haubicy kołowej Kryl i systemu minowania Baobab.

image
Fot. Jerzy Reszczyński

 

Samobieżna haubica 155 mm Krab, choć pozornie „opatrzona”, będzie ważnym elementem ekspozycji HSW SA. Podobnie jak moździerz Rak, jest już na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. HSW, jak wiadomo, zakończyła proces wyposażenia pierwszego, wdrożeniowego Dywizjonowego Modułu Ogniowego (DMO) o kryptonimie Regina, złożonego z 24 haubic Krab, 11 gąsienicowych (na podwoziach LPG) opancerzonych wozów dowódczo-sztabowych i dowódczych (WDSz i WD), 6 wozów amunicyjnych (WA) i oraz mobilnego warsztatu remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUE).

image
Fot. Jerzy Reszczyński

Zgodnie z umową, zawartą w grudniu 2016 r. pomiędzy wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej HSW SA a Inspektoratem Uzbrojenia MON, Siły Zbrojne RP zostaną wyposażone w jeszcze cztery Dywizjonowe Moduły Ogniowe  Regina. Kontrakt, którego wartość przekracza kwotę 4,5 miliarda złotych, jest jednym z największych w polskim przemyśle zbrojeniowym.

Podstawowym elementem DMO Regina jest samobieżna haubica Krab, pozycjonująca się wśród najnowocześniejszych i najlepszych broni artyleryjskich, najsilniejszy obecnie środek ogniowy na wyposażeniu polskich żołnierzy. Przeznaczona jest do obezwładniania i niszczenia m.in. baterii artylerii lufowej i rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i stacji radiolokacyjnych, środków przeprawowych oraz pododdziałów czołgów, ugrupowań zmechanizowanych i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych, a także środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz np. miejsc operacji desantowych śmigłowców.

Połączenie nowoczesnej i bogato wyposażonej wieży ze sprawdzonym, ale uzupełnionym o „polskie” systemy podwoziem pozwoliło na stworzenie produktu charakteryzującego się wysoką skutecznością i niezawodnością przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów ergonomii obsługi i standardów bezpieczeństwa załogi.

Sh Krab ma masę bojową wynoszącą 48 000 kg, jej załoga składa się z  4+1 osób. Wymiary (długość/szerokość/wysokość): 12 101 / 3 640 / 3 392 mm (dla prześwitu 400 mm), zdolność pokonywania wzniesień: 25°, przechył boczny: 17°, pokonywane przeszkody pionowe: 0,8 m, rowy: 2,5 m, prędkość po drogach asfaltowych: 60 km/godz.

Uzbrojeniem sh Krab jest działo 155 mm/52 kalibry, pozwalające prowadzić ogień w zakresie kątów podniesienia od - 3,5° do + 70° oraz w azymucie  n x 360°. Jednostka ognia to 40 kompletów amunicji (pociski + ładunki), w tym w wieży 29 + 28 oraz w podwoziu 11 + 20. Donośność minimalna / maksymalna wynosi 4,7 km / 40 km, szybkostrzelność: serią – 3 pociski/10 s, ogień intensywny – 6 pocisków/min. przez 3 min., praktyczna – 2 pociski/min., efekt „salwowy” (MRSI) – do 3 pocisków/min. Czas przejścia z położenia marszowego w położenie bojowe: ok. 30 s., czas opuszczenia stanowiska ogniowego po oddaniu strzału: do 30 s. Uzbrojeniem pomocniczym jest karabin maszynowy 12,7 mm, system ostrzegania i samoosłony OBRA-3 SSP-1 wraz z ośmioma wyrzutniami granatów dymnych kal. 81 mm (2x4).

Krab wyposażony jest w zintegrowany system łączności, dowodzenia i kierowania ogniem Topaz, komputery: systemu wieżowego, celowniczego i dowódcy/balistyczny, inercyjny system nawigacji lądowej i dowiązania topograficznego FiN 3110L + GPS + hodometr (alternatywnie – TALIN 5000), system łączności wewnętrznej Fonet i zewnętrznej (radiostacja cyfrowa UKF typ RRC 9311AP), dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, radar balistyczny MVRS-700 SCD, celownik do strzelania na wprost. Wyposażeniem Kraba są też, maksymalizujące bezpieczeństwo załogi, systemy filtrowentylacji oraz przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu.

Do 2024 roku HSW SA dostarczy Siłom Zbrojnym RP jeszcze cztery takie komponenty składające się łącznie z 96 dział oraz 72 pojazdów logistycznych i dowodzenia. W tym roku planowane są dostawy jednego bateryjnego modułu ogniowego wchodzącego w skład DMO, czyli ośmiu haubic, czterech wozów dowódczo-sztabowych i dowódczych, dwóch wozów amunicyjnych i jednego warsztatu remontu uzbrojenia i elektroniki. W Hucie Stalowa Wola SA poważnie zaawansowane są prace nad wszystkimi 24 haubicami pierwszego seryjnego DMO z kontraktu z 2016 r. Gotowe są przeznaczone dla tego dywizjonu wszystkie podwozia dostarczone z częściach z Republiki Korei i zmontowane przez pracowników HSW, w różnym stadium zaawansowania są prace nad wyposażaniem systemów wieżowych wyprodukowanych w HSW SA. Część z nich ma już za sobą testy artyleryjskie, co oznacza, że są gotowe do zintegrowania z podwoziami.

image
Fot. Jerzy Reszczyński

Kolejne podwozia przeznaczone dla seryjnych DMO nr 2-4 zostaną już w całości wyprodukowane w HSW. Tutaj w czerwcu zakończono budowę mającej 3,5 tys. m kw. hali produkcyjnej, zaprojektowanej specjalnie do produkcji korpusów tych podwozi. Rozpoczyna się wyposażanie jej w zrobotyzowane systemy spawalnicze oraz inne wyspecjalizowane urządzenia technologiczne (m.in. wielofunkcyjną obrabiarkę oraz komorę do defektoskopii rentgenowskiej pospawanych korpusów), prowadzone jest szkolenie kadr do obsługi tych urządzeń. Oprócz korpusów podwozi dla sh Krab produkowane tu będą także korpusy podwozi NPBWP Borsuk.

Jerzy Reszczyński

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
ooo
sobota, 8 września 2018, 10:33

Wygląda dość pokracznie, szczerze pisząc...

Lord Godar
piątek, 7 września 2018, 00:00

Do Arek102 >>> Najprawdopodobniej i to by było logiczne , takich samych pocisków p-panc jakie będzie używać piechota zmotoryzowana , przewożona przez transportery i bwp-y . Innych , cięższych powinny używać ewentualnie dedykowane niszczyciele czołgów na podwoziach 4x4 czy innych. Mogą się wzajemnie wymieniać / uzupełniać pociskami . Wtedy zawsze w razie uszkodzenia , zniszczenia pojazdu , gdyby pociski dało się z niego wyciągnąć , to zawsze można nimi posłużyć się z przenośnej wyrzutni.

ryba
piątek, 30 sierpnia 2019, 14:18

ale czy te pojazdy będą chciały strzelać tą amunicją? musiała by byc licząc oględnie jakaś 80 mm bo przy wiekszej reszta pojazdów sie przewruci lub popęka .

Arek102
środa, 5 września 2018, 16:58

Tegoroczny Borsuk wyładniał od tego z przed roku. Niestety sam wóz pojawi się nie prędko jako końcowy wyrób. Niema jeszcze prototypu i długo nie będzie wg podpisanej umowy ma być w 5 lat czyli 2020/2021 rok. Jeśli tak będzie to będzie to expresowe tępo- pożyjemy zobaczymy, a produkcja dopiero najwcześniej po 2024 roku jak zwolni się miejsce w zakładach HSW po armato-haubicy Krab. Kształtu nabiera też wieża ZSSW-30 z HSW. Jedyne co mnie ciekawi to jakich pocisków ppanc do niej użyją Spike-LR, Spike-ER, a może ER-2 z zasięgiem 10km i nowymi sensorami. Mogli by użyć także coś większego i bardziej autonomicznego jak Brimstone 2 lub Helfire 2 lub jego następca JAGM (niema go ale ma być z nim kompatybilny z Helfire2 jeśli chodzi o wyrzutnie). Pewnie zadecyduje o tym przetarg w programie ciężkiego ppk -\"Karabela\", który nie wiedzieć czemu jest ciągle odkładany na później. A wracając do tematu, w tych ostatnich to nie trzeba czekać na to czy pocisk trafił czy nie (w pełni 3 generacja (F&F) na max. zasięgu pocisku) w pociskach Spike LR/ER niestety trzeba czekać/naprowadzać chyba, że strzela się do celu na dystansie krótszym od 2,5km.

Marek
środa, 5 września 2018, 14:39

@hainz Na razie jeździ, pływał także w basenie HSW. Wieża do niego także jest w zasadzie po testach związanych z amunicją ABM i odpalaniem spajków. Bardzo ciekaw więc jestem na jakiej podstawie twierdzisz, że to jest oszustwo i wydmuszka?

Lord Godar
środa, 5 września 2018, 01:08

Wreszcie Borsuk zaczyna nabierać swych finalnych , ale i jednocześnie rasowych kształtów. Stalowa Wola jak widać nie śpi i działa - to dobrze świadczy o zakładzie i daje szanse , że Borsuk będzie całkiem udanym produktem. Dobrze , że do decydentów dotarło , iż potrzebujemy nie tylko pływających bwp-ów i że mają być klasyczne cięższe tego typu pojazdy . Jeśli da się do jego budowy wykorzystać podzespoły , doświadczenia powstałe przy Borsuku to też na plus. Bawią mnie komentarze , że co to za BWP jak nie ma wyrzutni ppk , kiedy je ewidentnie na zdjęciach widać ... Dali by sobie ludzi spokój pisać takie bzdety , aby tylko skrytykować na siłę coś co powstaje dla naszej armii w naszym zakładzie . Co do samego Borsuka , to widać teraz dobrze , że sam przód kadłuba to generalnie obudowa dla mechanizmów wysuwania/unoszenia falochronu , stanowiącego też część opancerzenia przodu . Natomiast zasadnicza cytadela kadłuba zaczyna się za nim , tak jak zaczyna się dodatkowe opancerzenie góry kadłuba . Jestem ciekaw jaką odporność balistyczną ma to opancerzenie , które zostało tutaj zaprezentowane. Moja uwaga krytyczna : Jeśli to docelowy wylot spalin to minus - warto by pomyśleć o ukrytym wydechu w celu ich chłodzenia . Nawet w pływających pojazdach się da ... I jeszcze jedna , dla odmiany dotycząca wieży ... Oby w wersji produkcyjnej lepiej zabezpieczono moduły/głowice systemów obserwacyjno-celowniczych zarówno na jak i w wieży , bo to podstawa świadomości załogi , przetrwania i wykorzystania uzbrojenia.

hainz
wtorek, 4 września 2018, 18:16

haha,ten bwp borsuk to wydmuszka,nigdy nie powstanie,jedno wielkie oszustwo.

Batory
wtorek, 4 września 2018, 17:25

Bwp 3 to poł.lat 80 tych. Porównywanie tego czegoś z Borsukiem to tak jak nazywanie zaporożca z samochodem. W czwartek go zobaczę z bliska.

Marek
wtorek, 4 września 2018, 15:07

@Podatnik System wspomagający ładowanie do Kryla to nie jest jakaś kosztująca krocie filozofia. Nie mówimy tu oczywiście o pełnym automacie, tylko o rozwiązaniu, które zostało przewidziane dla jego protoplasty.

Marek
wtorek, 4 września 2018, 11:36

@jurgen Przyglądnij się uważnie zdjęciom Borsuka. Przecież tam już jest falochron. Nie bardzo więc widzę celowość w dopracowywaniu jego pyszczka. @JK Wybacz, ale Kuraganiec-25 podobnie jak Borsuk także nie ma pancerza modułowego na falochronie. I szczerze mówiąc nie bardzo wyobrażam sobie obłożenie tego elementu dodatkowym pancerzem. Jeśli coś miałoby się pojawić, to raczej chyba pod nim.

Realista
wtorek, 4 września 2018, 10:03

Jeśli nie kupią licencji na podwozie CV90 i nie zrezygnują z pływania, nic z tego Borsuka nie będzie.

Adam
wtorek, 4 września 2018, 09:15

Opóźnienia. Słaba jakość. Wyważanie otwartych drzwi. To nie tyle HSW co całe PGZ. ..

superglue
wtorek, 4 września 2018, 08:59

nie mam wszystkich danych gdyz sa pewnie utajnione, ale Anders mial armate 120,105 i 30 i pare ludzi desantu, mysle ze byla to dobra konstrukcja ze wzgl na sile ognia. Tutaj 30 mm moze dla WOT wystarczy ale nie dla wojsk operacyjnych, co z ppanc dla Borsuka

Malinois
wtorek, 4 września 2018, 08:42

Borsuk jest piękny. Czekam na. Szczegóły dot. Odporności balistycznej. Co do asop to panowie nie żartujecie. Zew przyszłości który i na borsuku zagości. Brawo HSW

Dumi
wtorek, 4 września 2018, 08:40

No w tym roku ten Borsuk się prezentuje. Ten kompozytowy pancerz (tak podejrzewam) dodaje czyni go ciekawym BWP, lepszym niż ten, który prezentowano rok temu. Zastanawiam się czy nie jest to Borsuk niepływający czyli wersja opancerzona??? W MOJEJ OCENIE ANDERS, JAKO BWP NIEPŁYWAJĄCY, WYGLĄDAŁ I PREZENTOWAŁ SIĘ ZDECYDOWANIE LEPIEJ NIŻ BORSUK. Gdyby MON podchwycił temat Andersa kilka lat temu to dziś mielibyśmy fizycznie go w armii. WSZYSTKO PIĘKNIE WYGLĄDA NA TYCH SALONACH, ALE BEZ WIĘKSZEJ KASY NA MODERNIZACJE TO SE MOŻEMY... TO CO DZIŚ PREMIER MORAWIECKI DAJE NA ARMIĘ TO ŚMIECH NA SALI, GDY PORÓWNAMY TO DO OCZEKIWAŃ...

Taghmata Omnissiah
wtorek, 4 września 2018, 08:28

@JK ten pojazd też jest nazywany modelem, oficjalnie na stronie HSW. To nie jest prototyp ani nic takiego, jedynie demonstrator bryły. To że po roku nadal nie ma prototypu do zaprezentowania jest faktycznie słabe.

dropik
wtorek, 4 września 2018, 07:44

@Jami . wieża może być wyposażona w armatę na S40 tyle że nikt tej amunicji nie używa i raczej nie będzie używać. Amerykanie ocenili że lepiej sprawdza się amunicja oerlikona 35/50 mm. I to może być gwóźdź do trumny tej konstrukcji. tzn może je kupimy ale szybko sie okaże że kaliber będzie zbyt mały a 35 do zssw-30 ne wejdzie.

ryba
wtorek, 4 września 2018, 07:44

JK - nie becz wszak to nadal jeszcze jest tylko model i ostateczna kombinacja stale jest dopracowywana wiec wiele jeszcze może sie zmienić ( jestem ciekaw czy nasze testy Borsuka obejmą tereny pustynne) ,Ktos beczał że przód jest najbardziej narażony ? to zależy od kierunku wyjscia napozycje bo np jadzódac w kolumnie to przód mamy osłoniety .Tak ogólnie to chciałbym sie dowiedziec w jakim stadium znajduje sie ten projekt tzn co juz mamy i co musimy jeszcze dopracowac

Marek
wtorek, 4 września 2018, 07:39

@adams Przyglądnij się uważnie pierwszemu zdjęciu, na którym jest \"Borsuk\". Po prawej stronie wieży masz przecież PPK. No i skoro BMP-3 taki dobry, to powiedz mi czemu Grecy go nie chcieli?

Harry 2
wtorek, 4 września 2018, 00:42

\"Pływająca wanna\" nabiera kształtów. Staje się sexi. Jest pozbawiona zewnętrznych skrzynek i skrzyneczek, odstających elementów sprawiających wrażenie \"dzieła przypadku\". Pozostały sprzęt powinien być też tak projektowany.

Davien
wtorek, 4 września 2018, 00:14

Panie Adams jakbys sie lepiej przyjrzał to bys zobaczył kontener na 2 pociski ppk z drugiej strony wieży( tej zasłoniętej) Natomiast rosyjski BMP-3 ma działo niskocisnieniowe 100mm z mozliwościa odpalania ppk( całe 3 na stanie) i działko 30mm gorsze od tego na Rosomaku/Borsuku. O opancerzeniu BMP-3 może nie mówmy... Panie Jk przedni pancerz zapewne juz ma odpornośc na min 30mm wiec na razie zostawili go bez modułów. Natomiast co do braku miejsca na ASOP to jakies by sie znalazło, tylko najpierw tzreba miec ASOP.

Wojcech
poniedziałek, 3 września 2018, 23:53

@jurgen, 100% racji. Wzorować się na Archerze.

JK
poniedziałek, 3 września 2018, 22:04

Pytanie zasadnicze. Kiedy na poprzednim salonie pokazywano ten pojazd to HSW twierdziła, że mamy do czynienia tylko demonstratorem koncepcji- kadłub miał być jeszcze dopracowywany. Tutaj nie widać żadnych zmian, poza przykręceniem atrap pancerza modułowego. Co rzuca się w oczy poza gołym pancerzem czołowym ( najbardziej narażonym na ostrzał!!!) to WRESZCIE zamontowanie bocznych peryskopów w włazie kierowcy. Są one małe ale są. Jak dotąd brak bocznych peryskopów dla kierowcy (Rosomak) był jakimś kuriozalnym wyróżnieniem polskich pojazdów pancernych. Poza tym rzuca się w oczy brak miejsca na system samoobrony przed pociskami rakietowymi. Przy wszelkich ograniczeniach i zagrożeniach dla desantu TO POWINIEN BYĆ STANDARD.

gg
poniedziałek, 3 września 2018, 21:56

artykuł taki sobie , ale uwagi fachowców w komentarzach bezcenne

qwe
poniedziałek, 3 września 2018, 21:55

Fajny ten Borsuk. Czy ta wersja na zdjęciu, to jest wersja pływająca, czy ta cięższa? Wiadomo coś na jakim etapie jest ten program?

adams
poniedziałek, 3 września 2018, 21:44

I co wieża Borsuka też nie będzie miała pocisków przeciwpancernych??? zobaczcie jakie uzbrojenie ma ruski bwp-3,przy nim nasz borsuk to jakiś drewniany wózek na gąsienicach

Zatroskany 67
poniedziałek, 3 września 2018, 21:34

Mam nadzieję, że z tego Borsuka coś wyniknie, choć racjonalnie rzecz biorąc szanse na to są niewielkie - HSW nie ma żadnego doświadczenia w projektowaniu i produkcji nowoczesnych platform i chce to zrobić dwa razy szybciej (4-5 lat) i kilkadziesiąt razy taniej (deklarowanie 50 mln zł !) niż koszt podobnego projektu na zachodzie. Ale cóż, cuda się zdarzają.....

jurgen
poniedziałek, 3 września 2018, 21:19

Borsuk ma jeszcze niedopancerzony pyszczek - czyli albo będzie tam dopancerzenie później, albo będzie tam falochron wraz z rozbijaczem fal jak w najnowszym Rośku. Albo i jedno i drugie. Bo to jest wersja pływająca, ale juz cięższa niż w 2017, bo już z ekwiwalentem masowym dopancerzenia, choc nie na całym pojeździe - wyjątek to właśnie pyszczek

Podatnik
poniedziałek, 3 września 2018, 21:10

Zdaje się że HSW powoli wychodzi ze \"strefy mroku\". Mam nadzieje że potężne nowe inwestycje im w tym pomogą. Borsuk nabiera kształtów choć jest dopiero w połowie drogi. Kilka szczegółów do dopracowania jak np osłony gąsienic - ale jest postęp. Ciekawe czy w tej wersji dopancerzenia jeszcze pływa? Co do Kryla to należy pamiętać, że ma to być tania a więc masowa wersja artylerii. Tak więc dopancerzenie czy automat ładowania są mocno dyskusyjne. Artyleria wraz z amunicją dalekosiężną i precyzyjną oraz rozpoznaniem wizyjnym (np. drony) staje się znowu \"królową wojny\". Potrzeba więc ich duża ilość a sam traktat INF daje nam limit 1610 luf powyżej 100 mm. Jakoś trudno mi uwierzyć że będą to same Kraby. dlatego sądze, że prosta kabina z NSM i ewentualnie półautomat wystarczy. Cena to góra 1/3 Kraba.

seko
poniedziałek, 3 września 2018, 20:30

borsuk wyglada coraz lepiej

Gts
poniedziałek, 3 września 2018, 20:23

Kryla nie pokaza, dlaczego? Bo przy Caesarze wyglada jak prowizorka? Plywajacy BWP... spoko jak jest przydatny strategicznie niech buduja. Tylko gdzie prawdziwy BWP taki jak Puma, Ascod, Cv90, Lynx??? Ciekawe czy zobaczymy PT wersje numer 18 od bumaru albo jakis nowszy wariant Rosomaka z Siemianowic...

Jami
poniedziałek, 3 września 2018, 20:18

Borsuk nabiera wdzięku. Ciekawe czy potwierdzi się uzbrojenie w \'superczterdziestke\'. Byłby naprawdę fajną maszyną

Grześ
poniedziałek, 3 września 2018, 20:15

Jakiś ładny ten borsuk się zrobił. Ciekawe co potrafi

wildcard
poniedziałek, 3 września 2018, 20:10

widzę że nareszcie poszli po rozum do głowy i zamontowali pancerz na borsuku....

tak tylko... (Michał Rakowski)
poniedziałek, 3 września 2018, 19:47

No, no. Przepoczwarza nam się Borsuk w piękną maszynę...

Gosc555
poniedziałek, 3 września 2018, 19:46

A gdzie obrona aktywna i Spayk

Felipe
poniedziałek, 3 września 2018, 19:03

Pytanie do eksperta - czemu w tej nowej wieży Borsuka jest naprane śrub czy też nitów gęściej niż w wieży eiffla

podatnik
poniedziałek, 3 września 2018, 19:01

niestety kasa pójdzie na obecność wojsk NATO - a moderka stanie na następne 30 lat

zły
poniedziałek, 3 września 2018, 18:55

A kiedy wreszcie jakieś próby Borsuka na poligonie?

jurgen
poniedziałek, 3 września 2018, 17:51

nie ma już co dalej rzeźbić w Krylu w jego dotychczasowej postaci, chyba, że się zdarzy kupiec eksportowy (czyli cud). Trzeba zrobić Kryla na Jelczu zwykłym bez nosa 8*8 oraz z automatem ładowania na kształt słowackiej Ewy lub serbskiego Aleksandra ze sterowaniem z kabiny. Kryl ładowany ręcznie z lipną kabiną nie ma sensu. Wyobraźcie sobie chłopaków ślizgających się po błocku i targających w rękach pociski do haubicy.

A77
poniedziałek, 3 września 2018, 17:47

Pytania za 100pkt.: Czy Borsuk już był wybuchany? Czy ten tzw. model to model jeżdżący? I jak poszło wodowanie?

łuki
poniedziałek, 3 września 2018, 17:35

Borsuk zaczyna nabierać kształtów, dobrze! Zastanawiam się tylko ile czasu potrzeba jeszcze do rozpoczęcia produkcji ? Ciekawe, czy HSW dysponuje w ogóle takimi mocami przerobowymi, żeby produkować jednocześnie Kraby, Raki i Borsuka albo Kryle

Lucjan 3
poniedziałek, 3 września 2018, 17:26

Jakim sprzętem powyższe Kraby będą ochraniane przed atakiem z powietrza? Aha, Popradem z 4 Gromami, no powodzenia... Dodajcie chociaż Pilice może to coś pomoże.

Marek1
poniedziałek, 3 września 2018, 17:12

SH Krab - jeden z BARDZO nielicznych jaśniejszych pkt. na całościowym obrazie BEZNADZIEI, festiwalu głupoty i niekompetencji oraz trwającej w najlepsze tragifarsy p/t \"modernizacja\" WP.

Tak i Nie
poniedziałek, 3 września 2018, 16:42

Powiem szczerze ze jestem pod wrażeniem podwozia bwp borsuk chodź widzę kilka wad np błotnik przedni zlikwidować ta pukle pędzie się zbierało błoto jeśli chodzi o wieże to tragedia i na dodatek 10/11 mil zł ma kosztować tyle kosztuje kto rosomak jak ona wyglada powiem ze ręce opadają mam nadzieje ze nigdy ta konstrukcja garażowa nie wejdzie na wyposażenie BWP borsuk

Tweets Defence24