Reklama
Reklama

HSW dostarczy części do moździerzy M-98 i Goździków

14 lipca 2018, 10:26
Goździk Mniedło
Fot. chor. Rafał Mniedło

Huta Stalowa Wola S.A. zajmie się dostawą części zamiennych do moździerzy M-98 i 122 mm shb 2S-1 Goździk. O udzieleniu zamówienia poinformowała 4. Regionalna Baza Logistyczna. 

Jak wskazuje 4 RBLog, przedmiotem zamówienia jest: dostawa części zamiennych do sprzętu uzbrojenia – moździerza M-98 i 122 mm shb 2S-1 wg zestawienia asortymentowo-ilościowego. Całkowita końcowa wartość tego zamówienia brutto wynosi 1,217 mln złotych. 

Zamówienie realizowane było w ramach procedury ograniczonej, a kryterium jego udzielenia stanowiła najniższa cena. 5 lipca 2018 roku podjęto decyzję, że realizacją dostawy zajmie się Huta Stalowa Wola S.A., która były w tej części zamówienia jedynym oferentem. Co więcej, jest ona producentem wspomnianych moździerzy.

Jak informowali przedstawiciele bazy w marcu br., dostawa części zamiennych ma się zakończyć do 30 listopada 2018 r. 

Przypomnijmy, że na tegorocznych ćwiczeniach Saber Strike polscy spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej pierwszy raz dokonali zrzutu moździerza M-98 na platformie typu V, w tym samym ćwiczeniu wzięli również udział izraelscy spadochroniarze.

Goździki natomiast do dziś są podstawowym wyposażeniem bojowym większości dywizjonów artylerii w brygadach pancernych i zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. W obecnie realizowanej koncepcji rozwoju i modernizacji armii zastępowane będą przez Kraby, w dalszej perspektywie w części jednostek prawdopodobnie również przez haubice Kryl. Haubice 2S1, poddane głębokiej modernizacji (obejmuje ona m.in. polskiej konstrukcji i produkcji zautomatyzowany zestaw kierowania ogniem dywizjonu artylerii Topaz), wciąż stanowią bardzo liczący się komponent jednostek operacyjnych Wojska Polskiego.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Wojs
poniedziałek, 16 lipca 2018, 09:27

Kryl to porażka. Trzeba to przerobić na coś tak zautomatyzowanego jak Archer.

PL
niedziela, 15 lipca 2018, 17:16

No i dobrze że utrzymują goździki, po co wycofywać dobry sprzęt. Powinni je zostawić nawet po wprowadzeniu krabów. Wojna w Donbasie pokazała że są jeszcze bardzo skuteczne. Artylerii nigdy nie za mało, tym bardziej że mamy utworzyć dodatkową dywizję.

Nieździwiony
sobota, 14 lipca 2018, 17:48

Rozumiem, że Ruscy modernizują swoje starocie, bo ich nie stać na Armatę, SU-57 czy Kurgańca. Pytanie czy nam opłaca się modernizować Goździki, może lepiej je sprzedać i za ta kasę dokupić Kraby lub nawet Kryla. Kasa jest tylko na co wydać ?

JK
sobota, 14 lipca 2018, 16:49

M-98 to doskonały przykład głupoty ludzi w mundurach. Nie przemysłu, a właśnie generalicji. Już dawno powinne być zastąpione przez 120 mm.

qwe
sobota, 14 lipca 2018, 16:41

W SPO była mowa, o modernizacji Goździków. Ciekawe co mogłaby zawierać?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama