Holenderskie Leopardy na sprzedaż

16 lutego 2015, 18:08
Fot. Ministerstwo obrony Holandii

Władze Holandii zamierzają sprzedać pozostałych 15 czołgów Leopard 2, jakie znajdują się w dyspozycji ministerstwa obronyZgodnie z informacją przekazaną Defence24.pl przez rzecznik resortu obrony Holandii, doniesienia o działaniach w celu odtworzenia zdolności w zakresie wykorzystania czołgów podstawowych nie okazały się prawdziwe.

W połowie stycznia serwis 925.nl poinformował, że Holendrzy biorą pod uwagę odtworzenie w niewielkim zakresie zdolności do użycia czołgów podstawowych, potencjalnie z wykorzystaniem piętnastu Leopardów 2A6, jakie pozostały po sprzedaży partii 100 maszyn tego typu do Finlandii. W odpowiedzi na pytanie redakcji Defence24.pl rzecznik ministerstwa obrony Holandii Lisa Hartog stwierdziła jednak, że informacje o perspektywach odbudowy zdolności w zakresie czołgów podstawowych nie są prawdziwe. 

W odpowiedzi na Pana pytanie, w odniesieniu do tego czy doniesienia dotyczące perspektyw odbudowy zdolności w zakresie czołgów podstawowych są prawdziwe odpowiadam - nie są prawdziwe. W chwili obecnej 15 czołgów Ministerstwa Obrony nadal jest wystawione na sprzedaż.

Rzecznik ministerstwa obrony Holandii Lisa Hartog

W związku z cięciami budżetowymi Holendrzy zdecydowali o całkowitym wycofaniu czołgów podstawowych z czynnej służby. Ostatnie strzelanie holenderskich Leopardów 2A6 miało miejsce w 2011 roku. Na początku ubiegłego roku podpisano umowę na dostawę stu holenderskich czołgów Leopard 2A6 do Finlandii.  

W świetle wydarzeń na Ukrainie pojawiły się doniesienia o możliwym sformowaniu wspólnej jednostki pancernej sił zbrojnych Holandii i Niemiec. Holenderskie władze nadal nie zdecydowały się na odbudowę zdolności armii w zakresie wykorzystania czołgów podstawowych, a pozostałe piętnaście pojazdów tego typu jest wystawionych na sprzedaż. 

W czasach Zimnej Wojny Holendrzy pozyskali łącznie 445 czołgów Leopard 2. Część pojazdów tego typu była modernizowana do wersji A5, a następnie A6. W okresie eksploatacji czołgów dokonywano również zakupów nowoczesnej amunicji podkalibrowej typu DM-63. Holenderskie Leopardy były jednak stopniowo sprzedawane, między innymi do Norwegii i Kanady. Po wycofaniu ostatnich czołgów z służby czynnej na początku ubiegłego roku zawarto kontrakt na sprzedaż 100 maszyn tego typu do Finlandii. 

Proces wycofywania czołgów podstawowych z Holandii obrazuje ograniczenie zdolności konwencjonalnych, jakie ma miejsce w Europie m.in. wskutek cięć budżetowych. Holenderska armia dysponowała bowiem jeszcze w latach 90. XX wieku 445 Leopardami 2 oraz 97 Leopardami 1[1]. Sama tylko liczba czołgów III generacji, pozyskanych (i wycofanych ze służby) przez Holandię jest wyższa, niż docelowa liczba czołgów podstawowych w czynnych jednostkach armii Francji i Niemiec, zgodnie z obecnymi założeniami... 

[1] D. Użycki, T. Begier, S. Sobala, Współczesne gąsienicowe wozy bojowe, wyd. Lampart, Warszawa 1996

Reklama
Tweets Defence24