Holenderskie Apache użyte bojowo w Mali

25 stycznia 2015, 12:58
Fot. Ministerstwo Obrony Holandii/www.defensie.nl
Fot. Ministerstwo Obrony Holandii/www.defensie.nl
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Śmigłowce szturmowe AH-64D Apache należące do holenderskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w Mali zostały po raz pierwszy użyte bojowo. Weszły do akcji na prośbę dowódców wojsk Narodów Zjednoczonych, które zostały zaatakowane przez tuareskich rebeliantów w mieście Tabankort w północnym Mali. 

Omawiany incydent był pierwszym przypadkiem zaangażowania w działania bojowe holenderskich śmigłowców uderzeniowych typu AH-64D Apache stacjonujących w Mali. Według oświadczenia misji ONZ MINUSMA (fr. Mission multidimensionnelle intégrée des Nations unies pour la stabilisation au Mali) maszyny wchodzące w skład holenderskiego kontyngentu zostały wezwane na pomoc w związku z ostrzelaniem przez tuareskich rebeliantów wojsk ONZ w mieście Tabankort w północnym Mali.

Dwa AH-64D miały we wtorek, 20 stycznia zniszczyć samochód należący do bojowników po uprzednim oddaniu strzałów ostrzegawczych, które zostały zignorowane. Rzecznik „Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu” powiedział, że w wyniku zdarzenia pięciu rebeliantów zostało zabitych, a wielu innych odniosło poważne rany. Organizacja poinformowała jednocześnie, że zawiesza w związku ze starciem, współpracę z siłami ONZ. Użycie holenderskich śmigłowców szturmowych wywołało też protesty wśród ludności północnego Mali m.in. w dzień po incydencie tłum, w większości cywilów opanował lotnisko w mieście Kidal, ok. 100 km od Tabankort.

Holandia, w ramach MINUSMA wysłała do Mali w kwietniu 2014 roku 450 żołnierzy, w tym operatorów sił specjalnych oraz 4 śmigłowce szturmowe AH-64D Apache i 3  transportowe CH-47D/F Chinook. Misja została utworzona na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25 kwietnia 2013 roku.

Jej celem jest ustabilizowanie kraju po rebelii Tuaregów z 2012 roku i przejęcie odpowiedzialności za północne Mali od wojsk francuskich, które w ramach operacji Serwal prowadziły regularne działania zbrojne przeciwko fundamentalistom islamskim w tym rejonie. 

Andrzej Hładij

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
nick
niedziela, 25 stycznia 2015, 22:07

...po uprzednim oddaniu strzałów ostrzegawczych... bo skonam ze smiechu

kpt.red
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 11:38

Jak już Holandia zlikwiduje całą swoją armię te śmigła będą do wzięcia. :-)

wawer
niedziela, 25 stycznia 2015, 15:23

ten kontyngent powinien być w krajach bałtyckich a nie w jakimś nieistotnym z pkt widzenia NATO kraju... Apache na tubylców... Niemcy, Holandia nic niestyty nie chcą zrobić aby wzmocnić wschodnią flankę NATO... a raczej żeby nie drażnić Rosji.... żenada...

Tiger
poniedziałek, 26 stycznia 2015, 00:24

kolego 'wawer', akurat jesteś w błędzie, gdyż Holandia wsparła wschodnią flankę NATO: http://www.defence24.pl/news_holenderskie-f-16-trafily-do-malborka

chrobry
niedziela, 25 stycznia 2015, 19:44

doskonale Cie rozumiem, ja takze kiedys mialem ograniczony swiatopoglad...

Coen
niedziela, 25 stycznia 2015, 13:22

na innym portalu ta informacja była już 2 dni temu... sugeruję D24 aby skupiło się właśnie bardziej na takich informacjach i technikaliach, niż komentarzach i politykowaniu zwłaszcza promowaniu ideologi której jest zwolennikiem...

krzysiek2103
niedziela, 25 stycznia 2015, 21:58

To "politykowanie" jet zdecydowanie najlepszą rzeczą na D24. Jeżeli chodzi o "technikalia" to fajne byłyby serie artykułów opisujących na dobrym merytorycznym poziomie sprzęt wojskowy. Tylko uwzględniające że portalowi przybyło czytelników mających trochę mniejszą wiedzę.

CBM
niedziela, 25 stycznia 2015, 21:58

AD1 Zdarza się też że D24 jest jednym z pierwszych portali które publikują wiadomości z działki bezp. narodowego. AD2 Dla mnie komentarze i politykowanie na D24 są interesujące. A jak komuś nie odpowiada D24 to zawsze może się przesiąść na RT, sputnik czy też LifeNews. Po co się męczyć?T am możesz znaleźć ideologię której Ty jesteś zwolennikiem. Pozdrawiam,

Tweets Defence24