Reklama

Siły zbrojne

Holenderski zaopatrzeniowiec dla Peru

Zaopatrzeniowiec Amsterdam. Fot. A. Nitka/Defence24.pl
Zaopatrzeniowiec Amsterdam. Fot. A. Nitka/Defence24.pl

W bazie morskiej Den Helder z udziałem ministrów obrony Holandii i Peru odbyła się uroczystość podniesienia peruwiańskiej bandery na zaopatrzeniowcu Tacna. 

Jednostka ta poprzednio nosiła nazwę Amsterdam i służyła we flocie holenderskiej. Jego sprzedaż związana była z wprowadzeniem do służby wielozadaniowego okrętu wsparcia Karel Doorman, który wśród swoich zadań ma również zaopatrywanie innych jednostek w zapasy na morzu.  

Oficjalna cena za jaką sprzedano ten zaopatrzeniowiec nie została podana, nieoficjalnie mówi się o kwocie 50 mln euro. Niezwłocznie ma on trafić do Ameryki Południowej aby móc uczestnicyc w zwalczaniu klęsk żywiołowych jakie nawiedzają ten rejon świata w związku z anomalią El Niño. 

(AN) 

Reklama

Komentarze (1)

  1. EUropa

    50 milionow Euro, czyli dobre 200 milionow PLN!Pod nosem jest takie cos na sprzedaz a co robi polska armia (w tym wypadku MW)? Woli osmieszac siebie i Polske, plywajac zdezolowana lupinka o nazwie X.Czerniawski! Dzisas, co za kraj? Wystarczy miec oczy otwarte i troche rozumu! Taki Amsterdam z polska bandera bylby znaczacym wkladem w patrole/misje NATO a nie posmiewiskiem, jak to ma miejsce do tej pory! Nowy taki okret kosztuje od 300 milionow Euro i Polski na to nie stac, a podobno w planach jest nabycie! Kto przegapil sprawe? Tylko w stolki pier... potrafia!

    1. MATT

      Dobrze ,że nie kupili ,bo nie jest to wcale nowy okręt ,a Polska ma teraz inne pilniejsze wydatki ,a propo nie żaden Czerniawski tylko X.Czernicki i po drugie teraz to okręt dowodzenia obroną minową ,a nie żaden zaopatrzeniowiec. Racja był to okręt tego typu ,ale kiedy to było. Chyba nie jesteś na bieżąco co? Tak swoją drogą to Polska ma zamiar pozyskać okręt działań połączonych(ten okręt ma służyć do transportowania żołnierzy, desantu z morza i zaopatrywania jednostek bez dostępu do morza) i drugi okręt ,który ma zaopatrywać jednostki przy wykorzystaniu portu, będzie to okręt podobny to Amsterdamu. W ogóle to nie wydaje mi się ,żeby nowy okręt zaopatrzeniwy kosztował 300 mln Euro za sztukę.

    2. albert

      Żadna to promocja za 19-letni okręt, który nie jest "nowym takim okrętem", bo np. Karel Doorman, nie dość że jest większy, to ma o wiele większe możliwości i może realizować więcej zadań niż ten zaopatrzeniowiec.

Reklama