Hiszpańskie śmigłowce bojowe na pokładzie Mistrala [Foto]

15 grudnia 2015, 14:53
Fot. FAMET
Fot. FAMET
Fot. FAMET
Fot. FAMET

Hiszpańskie śmigłowce Chinook, Tiger i Cougar wylądowały na pokładzie francuskiego okrętu desantowego BPC "Dixmude" (jednostka typu Mistral) w ramach testów interoperacyjności. W ostatnim czasie podobne ćwiczenia odbywały się z udziałem śmigłowców FAMET (Fuerzas Aeromóviles del Ejército de Tierra – hiszp. Siły Aeromobilne Wojsk Lądowych) i jednostek morskich flot Hiszpanii i USA. 

Podczas podejścia francuskiego śmigłowcowca typu Mistral do portu w Barcelonie 4 grudnia, hiszpańskie śmigłowce dokonały lądowania, tankowania i ponownego startu z jego pokładu. Wszystkie działania były koordynowane pomiędzy dowództwem FAMET i okrętem dzięki kodowanej wideokonferencji. Przetestowano procedury związane nie tylko z operowaniem z pokładu okrętu, ale również kontrolą radiolokacyjną i koordynacją ruchu w przestrzeni powietrznej. W działaniach wykorzystano po jednym śmigłowcu Boeing CH-47D Chinook oraz Airbus Helicopters Tiger i Cougar.

W bieżącym roku hiszpańskie siły aeromobilne prowadziły już podobne testy z użyciem goszczącego na Morzu Śródziemnym amerykańskiego desantowca USS "Gunston Hall" oraz należącego do hiszpańskiej marynarki wojennej lotniskowca "Juan Carlos I". Celem tych manewrów jest przetestowanie interoperacyjności, ale też sprawdzenie realnych możliwości wykorzystania operujących z okrętów śmigłowców hiszpańskich wojsk aeromobilne w misjach związanych z ochroną interesów kraju i działaniami ekspedycyjnymi w ramach szerszych sił NATO i UE.

Reklama
Tweets Defence24