Hiszpańska piechota morska kupi czołgi na kołach

12 lutego 2021, 12:16
840_472_matched__pxd1hu_P1080390
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24
Reklama

Hiszpański resort obrony rozważa wyposażenie pododdziałów piechoty morskiej w nowe kołowe wozy wsparcia ogniowego/czołgi lekkie. Pojazdy te mają być uzbrojone w system wieżowy z armatą kal. 105 lub 120 mm - pisze Info Defensa. 

Jak dotąd hiszpańscy Marines, którzy są podporządkowani marynarce wojennej, eksploatowali 17 egzemplarzy (jedna kompania) czołgów podstawowych M60A3 TTS Patton, które jednak w ostatnim czasie zostały wycofane ze służby liniowej. Wspomniany wóz miałby uzupełnić tę powstałą lukę i zapewnić kompleksowe wsparcie ogniowe dla 39 egzemplarzy (trzy kompanie) kołowych wozów bojowych Piranha IIIC i 19 egzemplarzy (jedna kompania) amfibijnych gąsienicowych transporterów opancerzonych AAV-7A1.

Pomimo wczesnego etapu tego programu oraz oczekiwania na potencjalne przyznanie jego finansowanie, swoją ofertę w tej kwestii przedstawiła już lokalna spółka włoskiego koncernu Leonardo - Leonardo Hispania. Oferuje ona swój najnowszy system wieżowy Oto Melara HITFACT II, który został zamontowany na zakupionych przez włoską armię na początku br. wozach wsparcia ogniowego/kołowych niszczycieli czołgów/czołgach kołowych Centauro II. Obecnie na uzbrojeniu hiszpańskich wojsk lądowych znajduje się 84 egzemplarze wozów Centauro z wieżami HITFACT, czyli wcześniejszej wersji oferowanego obecnie rozwiązania. Nowa włoska wieża może zostać potencjalnie osadzona i zintegrowana z najnowszym hiszpańskim kołowym wozem bojowym VCR 8 × 8 Dragon.

HITFACT II (Highly Integrated TechnologyFireAgainst Combat Tank II) to czołgowy system wieżowy zaprojektowany i produkowany przez włoski koncern Leonardo. Załoga składa się z trzech żołnierzy (dowódcy, celowniczego i ładowniczego). Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm o długości 45 kalibrów lub armata gwintowana kal. 105 mm o długości 52 kalibrów, a także sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Zakres kątów naprowadzania armaty w azymucie wynosi pełne 3600 a w elewacji od -7 do +160. Dodatkowo na stropie wieży może być zainstalowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) z wybranym uzbrojeniem oraz dwie poczwórne wyrzutnie granatów dymnych Galix 13.

image
Reklama

Wieża chroniona pancerzem spawanym z blach aluminiowych wzmocnionych kompozytowymi osłonami balistycznymi jest wyposażona w szereg nowoczesnych systemów. Wśród nich wymienić można m.in. cyfrowy system kierowania ogniem z autotrackerem i własnym systemem zobrazowania sytuacji taktycznej oraz system dowodzenia, kontroli i pozycjonowania SICCONA (SIstema di Comando, COntrollio e Navigazione). Dodatkowo wymienić można także stabilizowany celownik optoelektroniczny Attila II i system strzelca Lothar SD oraz system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową. Ponadto istnieje możliwość zamontowania dodatkowo na wieży systemu zakłócania RC-IED czy aktywnego systemu ochrony pojazdu (ASOP).

W sierpniu br. hiszpański resort obrony zawarł kontrakt z konsorcjum Tess-Defense SA na dostawy 348 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny VCR 8 × 8 Dragon za kwotę ok. 2,08 mld euro do 2022 roku. Obecnie kluczową kwestią w przypadku jednej z podstawowych wersji  Dragona — kołowego bojowego wozu piechoty pozostaje wybór systemu wieżowego. Obok oferowanej przez włoskiego koncernu Leonardo oferujący wspomnianą wieżę załogową Hitfist-30 o ten lukratywny kontrakt rywalizują także dwa izraelskie koncerny — Elbit Systems i Rafael Advanced Defense Systems. Oferują one dwie różne wieże bezzałogowe — Elbit UT-30 i Rafael Samson Mk II. Jak dotąd producent Dragona prezentował prototypy wyposażone we wszystkie wspomniane trzy systemy wieżowe.

Wstępne plany hiszpańskiej armii zakładają docelowe pozyskanie blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Wozy te mogą potencjalnie trafić też na uzbrojenie hiszpańskiej piechoty morskiej. Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Xp
niedziela, 14 lutego 2021, 16:25

Marzy mi się aby min kupił 600 rosomaków xp z działem 120 mm.

DDR
sobota, 13 lutego 2021, 14:47

Na zdjęciu jest bez kół

Galicja dla polakuf
niedziela, 14 lutego 2021, 11:49

Koła w ramach dialogu (los dialogos) na II etap. Przewidywany termin dostawy pierwszych egzemplarzy , koniec roku 2035.

Bith
sobota, 13 lutego 2021, 09:12

Zakupić pewną liczbę Centauro II i problem WWO oraz złomu w postaci T-72m z głowy

rozczochrany
sobota, 13 lutego 2021, 21:30

Centauro to nie jest broń na środkowoeuropejskie pole bitwy. Za słabe opancerzenie, brak ASOP, za słaba armata. Takie wozy sprawdzają się w Afryce, Ameryce południowej.

mobilny
niedziela, 14 lutego 2021, 21:28

no no i dlatego poprawiasz T-72 pudrując go ile wlezie w oczekiwaniu na obce wojska na terytorium RP....i dlatego kupujesz coś czego jeszcze nie ma ale już za to płacisz modląc się by rusek nie wszedł a mimo to szczekasz wymachując szabelką....bohaterzy cześć i chwała wam!

Hammerhead
niedziela, 14 lutego 2021, 15:29

Jeżeli chcesz pancerzem przyjąć Rosjan na klatę to już przegrałeś

Stalker
sobota, 13 lutego 2021, 22:47

Nieprawda bo w takim przypadku T-72m są również tyle warte a zaryzykuje stwierdzenie że nawet dużo słabsze. ASOP nie ma zdecydowana większość mbt, bwp i kto w Europie, zresztą można go założyć również na Centauro. Armata powiadasz? 120mm z lepszą amunicją niż ta do naszej 125mm chłopie. Opancerzenie? Może i tak ale to i tak więcej plusów po stronie C2 niż T-72m a nawet Twardego. Wobec prawdopodobnego scenariusza to właśnie szybkie przemieszczanie się może mieć największe znaczenie.

Kamil
sobota, 13 lutego 2021, 11:39

Popierwsze zakupić, ale t y l k o same systemy wiezowe, i raczej od Belgow z CMI, i posadowic je wyłącznie na naszych Rosomakach. A wieże CMI (choć te od Leonardo też) są JUŻ do tego przetestowane, skutecznie przestrzelane poligonowo, z dobrymi wynikami celności czy stabilności i gotowe : prościej, taniej i szybciej. Co najmniej tyle samo co Raków dla brygad na Rosomakach, plus jakieś ekstra sztuki dla 18 tej dywizji. Co do WWO w miejsce T72 to WWO n i g d y nie zastąpią "upudrowanego" przez PiS czołgu. A T72 powinien być absolutnie doposazony w choćby najprostszy i najtańszy z dostępnych u nas ASOP, nowe przyrządy celownicze i nową stabilizację. Dopiero to, plus "tarcza" w postaci ASOP, i oczywiście dodatkowo jeszcze najlepszą do zdobycia na dziś amunicję ppanc., a być może też z ukraińskimi ppk wystrzeliwanymi z lufy, (lub alternatywnie : tu mój wariacki trochę pomysł aby zainstalować na skosach z tyłu wieży jakieś zwykłe ppk), ta modyfikacja remontowa będzie mieć sens. Bez ASOP, bez stabilizacji i celownikow nasze T72 będą jak irackie tanki wobec Abramsów i Challengerów.

Luke
sobota, 13 lutego 2021, 01:31

Fajny ale to nie to samo co czolg

mła
sobota, 13 lutego 2021, 00:03

Bardzo mi się podoba tekst "zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU)". Polskie akronimy w odniesieniu do obcego języka technicznego brzmią trochę dziwnie. Może to tylko moje odczucie.

Olgino
piątek, 12 lutego 2021, 18:54

"A my co" ?

Olgi co???
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:28

Wy? A co "wy" macie do Centauro dla Hiszpanów?

Ambas
piątek, 12 lutego 2021, 21:14

A my mamy już Raki, które również strzelają na wprost. Jedyny taki system na świecie z tego co się orientuję

Piotr Skarga
poniedziałek, 15 lutego 2021, 09:48

Raki to powinny dostać ppanc amunicję samonaprowadzającą się w stylu Bonus czy SMART czyli typu "f-f"! Wtedy w boju spotkaniom, dzięki trybowi MRSI , nawet tylko jedna bateria Raków mogłaby wyrzucić w powietrze np. 16 pocisków samonaprowadzających się na ruchome cele pancerne, i w jeden chwili zmienić całkowicie sytuację taktyczną. Żaden WWO tego nie zrobi, porównywalny może być tylko nalot "para-roju" SWARM "made in WB", pod warunkiem ich samonaprowadzania się, bo nawet bateria niszczycieli czołgów będzie potrzebować duużo więcej czasu na ostrzał porównywalną salwą, nawet otwierając ogień w trybie "f-f"! Lepszą skutecznością niż te Raki mogłaby się okazać wtedy tylko salwa kilku np. Feniksów, przenoszących w roli "cargo" (gdyby taki polski pocisk "cargo" powstał) po kilka podpocisków samonaprowadzających się na cele ruchome! Moim zdaniem żadne pociski naprowadzane laserem (np. te nasze, kończone właśnie dla Krabów czy przyszłe dla Raków) nie dają takiej możliwości zmasowanej odpowiedzi ogniowej jak pociski samonaprowadzające się. Uważam, że powinniśmy opracować taki właśnie samonaprowadzający się pocisk/głowicę dla np. Warmate, Feniksa, Kraba, Raka i np. przyszłych naszych większych dronów-nosicieli, które kiedyś przecież trafią do polskiej armii.

Ryszard 56
sobota, 13 lutego 2021, 00:03

Jest jeszcze Szwedzki AMOS

X
sobota, 13 lutego 2021, 12:27

No i parę innych.

Ryszard 56
sobota, 13 lutego 2021, 00:03

Jest jeszcze Szwedzki AMOS

Monkey
piątek, 12 lutego 2021, 22:17

@Ambas: Tylko że lufy Raków mają długość 25 kalibrów, no i jest to moździerz, a nie armata. Możliwość strzelania na wprost to dodatkowa zdolność, ale nie główna.

Tweets Defence24