Hiszpania: kontrakt na produkcję Dragonów podpisany

27 sierpnia 2020, 13:30
VCR_8x8_Dragon
Fot. MO Hiszpanii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii, zawarto długo oczekiwany kontrakt z konsorcjum Tess-Defense SA na rozpoczęcie produkcji kołowych wozów bojowych z rodziny VCR 8 × 8 Dragon. Pierwsza partia ma obejmować 348 egzemplarzy tych wozów i kosztować ok. 2,08 mld euro.

W uroczystości oficjalnego podpisania kontraktu uczestniczyła hiszpańska minister obrony Margarita Robles i dyrektor generalny Tess-Defence SA Luis Mayo, a także inni przedstawiciele hiszpańskiego resortu obrony oraz czterech spółek wchodzący w skład konsorcjum. Zawarcie umowy ma pozwolić na docelowe utworzenie ok. 8750 nowych miejsc pracy.

Nowe kołowe wozy bojowe mają powstawać w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli i produkcja ma zostać zakończona do 2022 roku. Spółka ma kooperować z poddostawcami poszczególnych podsystemów, wśród których można wymienić zakłady takie jak: Indra Sistemas SA, Sapa Placencia SL oraz Escribano Mechanical & Engineering S.L. Już wcześniej hiszpański resort obrony informował, że propozycja przedstawiona przez te spółki spełnia wymagania hiszpańskiej armii i pozwoli także na rozwój i zachowanie niezbędnego know-how w zakresie budowy ciężkich wozów bojowych w tym kraju.

Rozwiązanie to ma gwarantować w pełni suwerenną produkcję, opracowanie wersji specjalistycznych, modernizację oraz zabezpieczenie serwisowo-techniczne w całym cyklu życia tego pojazdu przewidzianym na co najmniej 40 lat. Dodatkową korzyścią ma być szeroki udział w tym programie hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego na poziomie nie mniejszym niż 70%, a co za tym idzie pozytywny wpływ na gospodarkę narodową, poprzez stworzenie dodatkowych 650 bezpośrednich i 1000 pośrednich miejsc pracy w rejonach takich jak Asturia, Andaluzja, Kraj Basków czy Madryt.

Program pozyskania nowego kołowego transportera opancerzonego dla hiszpańskiej armii został oficjalnie wznowiony w połowie maja br. podpisaniem umowy powołującej w tym celu nową spółkę joint venture. Pozwoliło to na ponowne uruchomienie zawieszonego niedawno programu VCR 8x8 Dragon, który został anulowany przez hiszpański rząd w grudniu 2019 roku. Przyczyną podjęcia decyzji o anulowaniu kontraktu przyznanego konsorcjum spółek Santa Barbara Sistemas i General Dynamics European Land Systems miało być niespełnienie przez ostateczną wersję oferty tego konsorcjum przedstawionych przez władze Hiszpanii wymagań ekonomicznych, operacyjnych i technicznych.

Teraz wstępne plany mówią o docelowym pozyskaniu blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Pedro alwarez
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:05

Pirania 33tony i 577km Fajna bryka

dim (ten rzeczywisty, zawsze ostrzegający przed Rosją)
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:55

UWAGA UWAGA ! na najważniejsze zdanie tego artykułu: produkcja ma zostać zakończona do 2022 roku. 365 wozów ! ! ! Kraj o potencjale przemysłowym akurat poorównywalnym do Polski, ale nie odczuwający bezpośredniego zagrożenia, jak to, które w oczywisty sposób zawsze wisi nad Polską ! - Moje serdeczne pozdrowienia dla bandy karierowiczów i targowicy w polskim sejmie i partiach politycznych !

konsul
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:20

dokładnie masz rację - KOOPERACJA - sieć poddostawców, znakomita koordynacja i zarządzanie łańcuchem dostaw, taki AGILE w zbrojeniówce :) "Nowe kołowe wozy bojowe mają powstawać w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli i produkcja ma zostać zakończona do 2022 roku. Spółka ma kooperować z poddostawcami poszczególnych podsystemów, wśród których można wymienić zakłady takie jak: Indra Sistemas SA, Sapa Placencia SL oraz Escribano Mechanical & Engineering S.L. J

zbychu
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:12

Nie chcem ale muszem się z Tobą całkowicie zgodzić. Inspektorat Uzbrojenia natychmiast zlikwidować i powrócić do normalnego np. Hiszpańskiego, Czeskiego, Węgierskiego sposobu myślenia o obronności.

BOY
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:38

Pragmatyzm Hiszpanów ma swoje uzasadnienie rezygnują z czołgów stawiają na koła

jarema
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:47

Ale Hiszpania nie rezygnuje z czołgów.

Rafał
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:05

Dobry krok dla nich, niech wspierają swoją gospodarkę.

Zmechu 12
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:18

GDLS Marzenie zmechanizowanych

piątek, 28 sierpnia 2020, 08:51

A co Rosiek nie hallo?

Huciany
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:56

Haloooo to bylo 20 lat temu jak hsw kupowała licencję na lekkiego 24t bez podwozia V

mobilny
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:06

A yeraz zakupili licencje na Rosomaka XP który dostanie zssw30 więc o co hallo?

Tweets Defence24