Hamas ponownie ostrzelał izraelskie miasto

22 sierpnia 2016, 07:40
Hamas
Fot. Hoheit/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Reklama

W centrum izraelskiego miasta Sderot wybuchła rakieta domowej roboty wystrzelona przez Hamas ze Strefy Gazy. W odpowiedzi na ostrzał izrealskie siły powietrzne odpowiedziały nalotem bombowym na bazę Hamasu w rejonie Beit Hanun.

Po raz pierwszy od wojny z 2014 roku palestyńska rakieta eksplodowała w niedzielę w centrum izraelskiego miasta Sderot, 4 km od granicy ze Strefą Gazy. Nie wyrządziła żadnych szkód.

Czytaj także: Izrael bombarduje pozycje Hamasu w Strefie Gazy

Palestyńskie siły bezpieczeństwa w Strefie Gazy, rządzonej od 10 lat przez radykalną islamską organizację Hamas, poinformowały, że na wystrzelenie rakiety Izrael odpowiedział nalotem samolotów bezzałogowych i wypadem czołgów w rejonie Beit Hanun.

Według świadków izraelski atak odwetowy był skierowany przeciwko bazie, z której korzystają Brygady Al-Kassam, zbrojne ramię Hamasu, w pobliżu sztucznego zbiornika wodnego w Beit Hanun. W jego wyniku kilka osób zostało rannych.

Intensywne patrolowanie z powietrza Strefy Gazy po konflikcie zbrojnym z 2014 r. skutecznie ogranicza ostrzeliwanie terytorium Izraela. Poprzednio pociski rakietowe domowej konstrukcji w kierunku izraelskiego pogranicza z terytorium Strefy Gazy wystrzelono w lipcu tego roku.

Czytaj także: Palestyński bezzałogowiec zestrzelony. Drony w rękach terrorystów

Abu Obeida, rzecznik Brygad Al-Kassam, na konferencji prasowej w mieście Rafah, na południu Strefy Gazy, powiedział, że kontynuowanie przez Izrael blokady tych palestyńskich ziem nie przyczyni się do utrzymania pokoju w tym regionie. Blokada narzucona Strefie Gazy przez Izrael "nigdy nie przeszkodzi w działalności Brygad", która "będzie trwała aż do wyzwolenia naszej ziemi" - dodał Obeida, który tym razem występował z niezasłoniętą twarzą.

Ostatnia wielka operacja wojskowa Izraela przeciwko Strefie Gazy latem 2014 roku trwała 50 dni i była odpowiedzią na palestyński ostrzał rakietowy. Zginęło wówczas 2,2 tys. Palestyńczyków i 70 Izraelczyków.

Czytaj więcej: Izraelska interwencja w Strefie Gazy - kluczowe aspekty militarne

Strefa Gazy, położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest kontrolowana od 2007 roku przez Hamas. Obszar tego terytorium, zamieszkanego przez 1,5 mln Palestyńczyków, to 360 km kwadratowych. Jego długość wynosi 41 km, a szerokość od 6 o 12 km.Strefa Gazy objęta jest embargiem handlowym, obejmującym m.in. wwóz materiałów budowlanych, które mogłyby służyć do budowy bunkrów podziemnych i tuneli przemytniczych pod granicą.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24