Haftar poprosi Egipt o wsparcie w Libii?

25 czerwca 2020, 15:15
1
Fot. MO Egiptu

Rebeliancki rząd z Bengazi gen. Chalifa Haftara, który sprawuje kontrolę nad Libijską Armią Narodową (LNA), oficjalnie poinformował o możliwości wystosowania prośby o interwencję zbrojną w Libii przypadku wznowienia ofensywy sił wspieranego przez Turcję Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) z Trypolisu.

Zobacz także
Reklama

Jak podaje Bulgarian Military, spełnienia tej groźby jest wznowienie działań zbrojnych przez libijskie wojska rządowe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w celu opanowania miast Syrta, a także w kierunku bazy lotniczej Al-Jufra w centralnej Libii. Oświadczenie wydał szef nieuznawanej powszechnie na arenie międzynarodowej Izby Reprezentantów (libijskiego parlamentu) z Tobruku Akili Saleh. Analogiczne ostrzeżenia oraz gotowość podjęcia interwencji zbrojnej w ogarniętej wojną domową Libii ogłosiły kilka dni wcześniej władze Egiptu.

Według rebeliantów gen. Haftara podjęcie przez Turcję na początku br. zbrojnej interwencji w tym kraju stanowi zagrożenie dla samostanowienia i bezpieczeństwa narodowego Libii. W wyniku otrzymania ogromnego wsparcia militarnego w postaci dostaw broni i amunicji oraz syryjskich najemników, a także wsparcia tureckiej marynarki wojennej i lotnictwa siły rządu w Trypolisie poczyniły w przeciągu ostatnich kilku tygodni ogromne postępy. Z ciągłej defensywy przeszły do błyskawicznej kontrofensywy, w wyniku której odbiły całą północno-zachodnią część kraju.

Wielkie sukcesy sił rządu z Trypolisu spotkały się reakcję ze strony popierających rebeliantów władz Egiptu. W odpowiedzi prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi ogłosił nową inicjatywę pokojową dla Libii, a egipska armia rozpoczęła koncentracje swoich sił w północno-zachodniej części kraju przy granicy. Kilka dni temu z ust egipskich dygnitarzy padły także sformułowania o zbliżaniu się „terrorystów i najemników” do granic państwa, które będzie uznane za bezpośrednie zagrożenie dla tego kraju. Obecnie linia frontu znajduje się już tylko 900 kilometrów od granicy z Egiptem.

Obecnie od dwóch tygodni linia frontu w Libii zatrzymała się, a walki zostały w znacznym stopniu wygaszone. Od dalszego rozwoju sytuacji i utrzymania tego niepisanego zawieszenia broni lub wznowienia walk egipskie władze uzależniają obecnie podjęcie interwencji zbrojnej w tym kraju. Prezydent Sisi cały czas deklaruje chęć wynegocjowania oficjalnego zawieszenia broni, a następnie rozejmu i przejścia do dalszego etapu procesu pokojowego i pogodzenia zwaśnionych stron. Jednocześnie Egipt zabiera o wsparcie innych państw arabskich, które sympatyzują z siłami Haftara, a także o większe wsparcie na arenie międzynarodowej. Równolegle egipska armia nadal pozostaje w gotowości do interwencji, ćwicząc na pustyni przy libijskiej granicy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
2 Plm ''Krakow''
piątek, 26 czerwca 2020, 12:03

Polecam artykul pt. ''Dlaczeo arabowie przegrywaja wojny'' w nim jest dokladnie opisane dlaczego kraje arabskie choc nierzadko wyposazone w dobra i nowoczesna bron nie sa w stanie wykorzystac potencjalu owej broni. Obawiam sie, ze to wymachiwanie szabelka Egiptu skonczy sie identycznie jak wojny Egipsko-Izraelskie, serdecznie pozdrawiam :)

Derwisz
piątek, 26 czerwca 2020, 13:01

Egipt to wydmuszka Co pokazali w,Jemenie Mistrale cslyy czas nie operacyjne I Arabia Saudyjska bardzo naciska na wojownika Sissi

Ech
piątek, 26 czerwca 2020, 09:36

Ktos wie moze czy ktorys z 2 rzadow libijskich byl wybrany w wyborach?

Kapustin
piątek, 26 czerwca 2020, 14:16

Ruski Haftara nie byl To taki rzad lubelski 44

Roman
piątek, 26 czerwca 2020, 07:58

Czy nie dziwi was,że na całym święcie wszyscy z wszystkimi są skonfliktowani i dążą do interwencji zbrojnych? Dokąd zmierzamy?

Tropiciel
piątek, 26 czerwca 2020, 13:01

Mnie nie dziwi. Zawsze tak było.

x
piątek, 26 czerwca 2020, 00:29

Egipt daje czas Turcji na przegrupowanie sił i wzmocnienie obrony ppanc. Egipskie Abramsy mimo bardzo dobrego opancerzenia, bez ochrony aktywnej mogą zostać rozstrzelane nawet zwykłymi przeróbkami Kornetów co prawda nie pierwszym trafieniem ale wprawny operator jest w stanie zasymulować top attack przy uzyciu oswietlacza.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 10:50

Top Attack Kornetem??

asd
piątek, 26 czerwca 2020, 10:32

Top attack Kornetem? Chyba strzelając w mieście z dachu budynku, przy którym przyjeżdża czołg. Tak można zrobić też top attack przy użyciu RPG-7 albo koktajlu Mołotowa.

Marek1
piątek, 26 czerwca 2020, 08:55

Top atack w wykonaniu klonów ppk Kornet ?? Chyba ci się całkiem pomyliło ...

Milutki
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:19

Turcy i caly świat powątpiewają w możliwości armii Egiptu do przeprowadzenia akcji militarnej na szeroką skalę. Armia egipska, podobnie jak inne arabskie armie przystosowane są aby bronić swoich reżimów a nie aby prowadzić nowoczesną wojnę z innymi państwami poza swoim terytorium. Nowoczesna broń którą kupuje Egipt służy do zdobywania sympatii politycznej na arenie międzynarodowej, wojsko nie potrafi i nie ma potrzeby jej używać. W czasie gdy Sisi grozi interwencją w Libii Etiopia szykuje się do otwarcia nowej tamy na Nilu ktora zmniejszy ilość wód płynących do Egiptu. Tama ta grozi katastrofą gospodarczą i humanitarną w Egipcie a egipska armia jest bezradna, nie ma żadnych metod oddziaływania, grożono Etiopii wojną ale Etiopczycy groźby zbyli. Egipska armia nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swojemu narodowi i walczyć z zagrożeniem tam gdzie ono rzeczywiście jest, a Nil to fundament istnienia Egiptu. Jeżeli Sisi rzeczywiście interweniuje w Libii to tylko przy wsparciu Francji, Rosji i Grecji, no i oczywiście ZEA. Skala takiej operacji też byłaby nieznana , możliwe że prowadzilaby do obrony Bengazi i podziału Libii, Sisi I ZEA gotowi są to zrobić aby tylko nie doszło do stabilizacji w Libii. Co do propozycji pokojowych Sisiego, gdy Haftar atakował Trypolis to Sisi nie wzywał do zawieszenia broni, robi to teraz gdy wspierany przez niego Haftar przegrywa, widać tutaj jak mało szczere i mało warte są wzywania do pokoju przez Sisiego

Marek1
piątek, 26 czerwca 2020, 08:57

Rozumiem, ze takie właśnie jest oficjalne stanowisko erdoganowskiej ambasady w RP ? Durna propaganda zawsze szła przed upadkiem ...

Milutki
piątek, 26 czerwca 2020, 09:52

Nie wiem jakie jest oficjalne stanowisko ambasady, skoro jest oficjalne to przeczytalbys o nim na stronie albo usłyszał w oświadczeniu. Przed upadkiem do idzie pycha, np. tych co ignorują opinie innych

easyrider
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:04

Gdyby na Zachodzie byli jeszcze jacyś gracze z jajami, to wspieraliby równolegle Turcję i Egipt. Niech się biją między sobą ile wlezie. Zawszeć to dobrze jak wrogowie miedzy sobą się wybijają. To oczywiście mrzonka przy aktualnym poziomie autodestrukcji, bo na własnym terytorium mamy tyle ich ludzi, że samymi demonstracjami obaliliby obecne zachodnie rządy. Dużo czasu już im nie trzeba by zdominować nasze terytoria.

Skorti
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:57

A to racja. W Berlinie Niemcy są już mniejszością .

Bartek 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:14

Nie trzeba mieć jaj żeby pozwolić chłopakom po prostu zająć się sobą. Zarówno Turcja jak i Egipt to dyktatury mające za dużo kasy i dobrego wojska. Nudzą się i szukają bitki. Niech więc ją znajdą. Syria i Jemen od razu odetchną, a i w innych konfliktach bliskowschodnich może wtedy zapanuje spokój.

easyrider
piątek, 26 czerwca 2020, 05:04

Trzeba mieć. Bo bez jaj naszych decydentów oni złapią się za łby a my na tym i tak nie skorzystamy tylko dostaniemy kolejną falę nielegalnych imigrantów, którą oczywiście "welcome".

Lee
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:33

A co na to pozostali gracze Włosi Francja Rosja ZEA Katar?

Hipopotam
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:22

Haftar poprosi juz z Egiptu

Pankracy
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:15

Sissi pokaz co potrafisz? Hahahaha

Kapustin
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:15

Ruski założył za Haftara rzad w tobruku taka puppet show

Adam S.
piątek, 26 czerwca 2020, 09:55

Nie wiedziałem. Ale po wściekłości rosyjskich troli można poznać, że to prawda. Dzięki za informację.

ciężki jest los trolla
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:12

Skondensowany sok z ukraińskich buraków w akcji.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 02:24

Jaka ładna samokrytyka, no normalnie coraz lepsze piszesz:)

:)
piątek, 26 czerwca 2020, 13:47

Nie rżnijta gupa .Grzybiarze.

Davien
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 01:22

Kup sobie lepszy translator z rosyjskiego na polski bo twójego bełkotu zrozumiec nie mozna:))

ostatnia szara komórka
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:48

Oj Kalafioresku,ciężko ci zebrać rozczochrane myśli?Moze zagwiżdż ?

Perla Lubelska
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:32

Ruski to potrafi mącic Coś ala 44 lublin

Bulgari
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:11

Bulgarian military? To ci co sprzedają RPG7 Niezły wywiad wojskowy dla,Haftara

Schabowy
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:26

Bulgar wszystko ci sprzeda

Tweets Defence24