Guardiany i tysiące Hellfire dla Kataru

10 maja 2019, 11:48
AH-64E
Fot. U.S. Army, Sgt. Shiloh Capers, 1st Air Cavalry Brigade
Reklama

Katar może niedługo podpisać umowę dotyczącą pozyskania 24 śmigłowców AH-64E Apache wraz ze sprzętem. Zgodę na sprzedaż wydały już amerykańskie władze. Za maszyny wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem Katarczycy mogą zapłacić maksymalnie 3 mld USD. Jeśli umowa zostanie podpisana, to do bliskowschodniego kraju trafi w sumie w najbliższych latach 48 Guardianów.

Wysoka cena wskazana przez Amerykanów związana jest ze pozwoleniem na sprzedaż sprzętu i uzbrojenia. Bowiem oprócz samych śmigłowców, w razie podpisania umowy, do Kataru dostarczonych może również zostać 2500 kierowanych laserowo rakiet AGM-114R Hellfire II (Romeo), 28 działek kalibru 30 mm M230, wyrzutnie Hellfire M299, rakiety Hydra czy działka M230. Pozwolenie obejmuje również elektronikę, pakiet logistyczny i szkoleniowy. Jak wspomniano, maksymalna notyfikowana wartość całego zamówienia sięgnąć może 3 mld USD. Zamówienie może być całkiem spore, dlatego też jego realizację potencjalnie zajmą się: Boeing, Lockheed Martin, General Electric, Thales oraz Raytheon.

Amerykanie w zawiadomieniu o wydaniu pozwolenia przypominają, że Katar "gości" siły U.S. Central Command, a także stanowi "krytyczną lokalizację wysuniętego rozmieszczenia w regionie". Sprzedaż śmigłowców Katarowi ma pozwolić na integrację z amerykańskimi siłami podczas ćwiczeń. Co więcej, Amerykanie podkreślają, że śmigłowce nie tylko zajmą się prowadzeniem wsparcia z powietrza, uzbrojonym rozpoznaniem czy realizacją operacji przeciwpancernych, ale także zabezpieczeniem kluczowej infrastruktury i platform, zarówno gazowych i naftowych.

Całkiem niedawno, gdyż w marcu br. w zakładach koncernu Boeing w Mesa odbyła się ceremonia uroczystego przekazania pierwszych śmigłowców AH-64E Apache Guardian przeznaczonych dla Kataru. To wynik umowy podpisanej jeszcze w 2016 roku, kiedy to Katarczycy zamówili także 24 takie śmigłowce. Wtedy jednak wartość umowy wynosiła 668 mln USD. Dostawa maszyn w ramach poprzedniej umowy zakończyć ma się w 2020 roku. Katarskie śmigłowce wyróżniają się dwukolorowym kamuflażem, nietypowym dla śmigłowców Apache.

Boeing AH-64E Apache Guardian to modernizacja wersji "D", zaawansowana na tyle, że uznano ją za odrębny model. Śmigłowce posiadają kompozytowe łopaty wirnika oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne do przeniesienia mocy z potężniejszych silników T700-GE-701D. Omawiane zmiany poprawiły osiągi, a zwłaszcza prędkość i wznoszenie.

Modernizacji uległa też elektronika, awionika i oprogramowanie śmigłowca, co umożliwiło zastosowanie ulepszonego radaru Longbow typu AESA oraz systemu optoelektronicznego o wyższej rozdzielczości i dokładności M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), nazywanego też Arrowhead. Dodatkowo załoga AH-64 zyskała możliwość kontrolowania uzbrojonych i nieuzbrojonych maszyn bezzałogowych (UAV). Podstawowe uzbrojenie Apache Guardian stanowią pociski kierowane Hellfire, kierowane i niekierowane rakiety 70 mm oraz działko kalibru 30 mm.

Katar wyraża również zainteresowanie znacznie lżejszymi od Apache Guardian tureckimi śmigłowcami szturmowymi T129 ATAK. List intencyjny w sprawie nabycia tych maszyn podpisano w styczniu br. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Dd
sobota, 11 maja 2019, 04:32

Katar. Budżet wojskowy 2 mld dolarów. Bez komentarza.

tak-Dd
sobota, 11 maja 2019, 13:30

Polska. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2018r wg Stockholm International Peace Research Institute - 11,6 mld dolarów. A podobno na wszystko za mało.

Rzyt
piątek, 10 maja 2019, 14:33

Już widzę Kruka a może Gawrona z wiatrówka 5,5mm

Tweets Defence24