Grupa Bojowa Unii Europejskiej gotowa do działań

21 maja 2019, 14:15
17052019_mb_common-challenge-zakonczenie-11
Ćwiczenie Common Challenge-19 / Fot. Mateusz Bieniek
Reklama

Przez ostatni tydzień, w ramach międzynarodowego ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo, sprawdzane były umiejętności i gotowość żołnierzy Europejskiej Grupy Bojowej do przejęcia odpowiedzialności i dyżuru.

W ćwiczenie zaangażowanych było ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych. Jednak najważniejszej ocenie poddane zostało Dowództwo Grupy Bojowej (FHQ – force headquarters), które musiało się zmierzyć z zadaniami taktycznymi, najbardziej prawdopodobnymi podczas potencjalnej misji. Ponadto, weryfikowane było pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.

image
Ćwiczenie Common Challenge-19 / Fot. Mateusz Bieniek

Kulminacyjnym punktem ćwiczenia był dynamiczny pokaz działania pododdziału bojowego zgodnie z wypracowanym planem przez FHQ.

image
Minister Mariusz Błaszczak gratuluje żołnierzom po zakończeniu ćwiczenia Common Challenge-19 / Fot. Mateusz Bieniek

"Obserwując to ćwiczenie widać, że wojsko jest przygotowane do objęcia dyżuru bojowego. Trzon Grupy Bojowej stanowią żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, żołnierze doświadczeni, żołnierze biorący udział w misjach, którzy są świadomi podejmowanych działań. To żołnierze, którzy są profesjonalistami" - mówił na zakończenie ćwiczenia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W ćwiczeniu brali udział również żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 12 Brygady Zmechanizowanej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Atylla
środa, 22 maja 2019, 06:17

Wtf.... to europa faktycznie jest bezbronna.... ja rozumiem wewnątrz ale ze zewnętrzne granice były nie pilnowane? 2014 i pach....... Strach w oczach, panika w gabinetach....... EU podobnie jak Rzym zawinie nie bawem się a co powstanie tego określić nie sposób

Tweets Defence24