Reklama

Siły zbrojne

Groźna bakteria w dowództwie Royal Navy

Fot. Paul A'Barrow/MOD, licencja OGL v1.0, commons.wikimedia.org
Fot. Paul A'Barrow/MOD, licencja OGL v1.0, commons.wikimedia.org

Brytyjska marynarka wojenna w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 musiała zmierzyć się również z innym wyzwaniem zdrowotnym. W sieci wodnej budynków należących do dowództwa w Portsmouth wykryte zostały bowiem groźne dla ludzi bakterie, mogące wywołać ostre zapalenie płuc. 

Jeden z obiektów należących do dowództwa brytyjskiej floty - HMS Excellent - musiał być zamknięty w związku z wykryciem w systemie zaopatrywania w wodę bakterii z rodzaju Legionella, wywołujących groźną dla ludzi chorobę legionellozę. Chodzić ma o częściowe wyłączenie z użytku Royal Navy HQ na Whale Island w Portsmouth. Obecnie trwają działania mające na celu przywrócenie normalnego działania wszystkich części dowództwa.

Brytyjskie władze podkreślają przy tym, że u żadnego z wojskowych oraz pracowników cywilnych nie zaobserwowano oznak wskazujących na infekcję wspomnianymi bakteriami. Royal Navy zaznacza, że ewakuacja części obiektów nie przełożyła się również na funkcjonowanie dowodzenia i kontroli flotą. Chociaż zauważa się, że wśród przebywających w HMS Excellent był również Pierwszy Lord Morski (ang. First Sea Lord). Przy czym, sprzyjającym czynnikiem ma być okres wakacyjny, gdzie część kadry na co dzień pracująca we wskazanym obiekcie miała przebywać na różnych urlopach. Nadal duża część z niej pracuje zdalnie w związku z obostrzeniami wywodzącymi się z pandemii koronawirusa.

Brytyjskie media zauważają, że wcześniej bakterie z rodzaju Legionell miały zostać wykryte również w budynkach należących do tamtejszego ministerstwa obrony - Ministry of Defence’s Abbey Wood. To obiekt zlokalizowany w Filton (Bristol), gdzie swoją siedzibę ma organizacja Defence Equipment and Support. W Wielkiej Brytanii pojawiły się już wcześniej zalecenia, aby zwrócić szczególną uwagę na kwestie czyszczenia instalacji wodnych, gdzie mogą gromadzić się wspomniane bakterie. Szczególnie, że w dobie pandemii część z nich nie była długo użytkowana.

Trzeba zaznaczyć, że w dobie pandemii, również takie kolejne sygnały o możliwości występowania innych zagrożeń bakteriologicznych i wirusologicznych świadczą, jak istotne jest stworzenie na co dzień sprawnego systemu biostraży dla kluczowych obiektów dowodzenia i kontroli sił zbrojnych (a także innych strategicznych obiektów państwa). Przyjęte rozwiązania muszą pozwalać na sprawną ewakuację w przypadku wystąpienia zagrożenia, ale jednocześnie zapewnienie ciągłości dowodzenia siłami.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama