Groty pójdą na wschód

3 sierpnia 2018, 14:34
Grot
Fot. Defence24.pl.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie zamierza już składać nowych zamówień na karabiny Beryl/Mini-Beryl, choć istniejące umowy na ich dostawę realizowane są terminowo. Z kolei karabiny MSBS/Grot, przeznaczone dla formacji podległych Dowództwu Generalnemu RSZ będą kierowane w pierwszej kolejności do jednostek stacjonujących na wschodzie kraju - dowiedział się Defence24.pl.

Jak poinformował Defence24.pl Wydział Prasowy MON, obecnie nie planuje się dalszych zakupów karabinów Beryl. Resort nie ujawnił, ile sztuk broni tego typu dostarczono w latach 2017 i 2018 oraz ile planuje się dostarczyć do roku 2019. „Ilość pozyskiwanego sprzętu wojskowego, w tym również 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 BERYL i MINI BERYL, wynika z niejawnych dokumentów planistycznych. Na zaplanowane ilości 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 BERYL zostały podpisane stosowne umowy na dostawy a stroną zamawiającą jest Inspektorat Uzbrojenia. Na dzień dzisiejszy wykonawca terminowo wywiązuje się z warunków umów.” – podał MON.

Na początku lipca MON poinformował o dostarczeniu wojsku łącznie 17621 karabinów Beryl na podstawie umowy zawartej jeszcze w maju 2016 roku. Ten sam kontrakt obejmował też dostawę 8400 sztuk karabinków Mini-Beryl. Inna umowa, z września 2016 roku dotyczyła nieco ponad 3 tys. karabinów, przy czym założono krótkie terminy dostawy. MON potwierdził, że wspomniane umowy nie były aneksowane. Dodał, że kontrakty na zakup Beryli realizowane są terminowo. Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu szef resortu Mariusz Błaszczak zapowiedział dostawę prawie 5 tys. karabinów Beryl. Nie przewiduje się jednak zawierania nowych umów na broń tego typu.

Oznacza to, że jednostki Sił Zbrojnych będą stopniowo przezbrajane w karabiny MSBS/Grot. Umowę na zakup 53 tys. sztuk broni tego typu, do 2020 roku, podpisano podczas targów MSPO 2017. Obecnie dostawy są realizowane, przede wszystkim do Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach WOT Groty trafiają do jednostek od 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady. Pierwsze trzy, najwcześniej sformowane związki są uzbrajane w Beryle, choć docelowo także one zostaną przezbrojone w Groty. Karabiny tego typu trafią jednak również do innych rodzajów SZ RP – jednostek podległych obecnie Dowództwu Generalnemu RSZ.

Resort zaznaczył: „Wyposażenie jednostek wojskowych podległych DG RSZ w 5,56 mm karabinki MSBS GROT C16 będzie możliwe po zrealizowaniu dostaw oraz przydzieleniu ich przez Dowództwo WOT, które pełni funkcję gestora dla przedmiotowego SpW.”. Podkreślił jednocześnie, że jako pierwsze karabiny MSBS/Grot otrzymają jednostki DG RSZ dyslokowane na tzw. ścianie wschodniej. Jest to spójne z założeniem MON nadania priorytetu modernizacji wyposażenia wojsk operacyjnych we wschodnich częściach kraju.

Siły Zbrojne RP są więc stopniowo przezbrajane na karabinki szturmowe w standardzie NATO, a nowe zamówienia będą składane jedynie na modułowy system MSBS, zaprojektowany od podstaw w Polsce. MON podkreśla, że do jednostek dostarczane są także m.in. 7,62 i 8,6 mm karabiny wyborowe oraz 7,62 mm karabiny maszynowe (typu UKM-2000P).

Zakontraktowane i posiadane przez wojsko zapasy Beryli oraz pierwsza partia Grotów nie wystarczą jednak prawdopodobnie do pełnego zastąpienia w eksploatacji w czynnych jednostkach karabinów AKM/AKMS, dlatego przez pewien czas będą one jeszcze używane. – „Wycofanie przedmiotowych karabinków uzależnione jest od tempa pozyskiwania karabinków nowego typu i nasycenia jednostek wojskowych w przedmiotowy SpW.”  poinformował resort. Konieczne będą więc kolejne zakupy broni typu MSBS/Grot, zwłaszcza że planuje się dalsze podnoszenie liczebności Sił Zbrojnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
kt
sobota, 29 września 2018, 17:39

Proponuję nic nie pisać o pociągach pancernych bo MON podchwyci temat.... :)

Nikt
wtorek, 7 sierpnia 2018, 01:44

Extern@ To prawda w samej bitwie pod mokrą niemcy stracili ponad 130 czołgów zniszczonych przez Wołyńską Brygadę Kawaleri i 2 polskie pociągi pancerne mimo ciągłego wsparcia niemieckiego lotnictwa

Extern
poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 10:27

@Wojciech W odpowiedzi na jedną legendę przedstawiłeś drugą legendę :) Proponuję powrót do rzeczywistości.

marian
niedziela, 5 sierpnia 2018, 14:43

@Okręcik Beryl - ciężkie suwadło z tłokiem nawala w te i z powtotem, pogarsza celność, w Kałachu daje niezawodność - w Berylu jakby trochę mniej. ---------------------------------- Grot - zamek zostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale - cenne ułamki sekundy. NATOwski magazynek. przyjazny dla leworęcznej mniejszości. Najlepiej pojedź na strzelnicę i sam porównaj.

Pan
niedziela, 5 sierpnia 2018, 13:25

Nowe lezaki magazynowe sprzedac po cenie zlomu i kupic szajs cwiczebny 5.56 takie male rozbrojenie nowa mysl monu i cichy biznes jak za wsi.A powinno byc tak ze ilu obywateli tyle powinno byc broni zabezpieczonej a sprzedawane tylko najbardziej wysluzone.

Xkskskdkdk
niedziela, 5 sierpnia 2018, 13:20

Jak dbałeś taki stan miałeś

Wojciech
niedziela, 5 sierpnia 2018, 04:08

Polish blues, nigdzie nie widziałeś bo nic takiego nie miało miejsca. Tylko w komunistycznej propagandzie zaprzańca Wajdy. Polskie jednostki kawalerskie były w dużej części wyposażone w Ur-y które świetnie sobie radziły z uwczesnymi niemieckimi czołgami. Efekt: 1/3 niemieckich sił pancernych zniszczona.

Marek
sobota, 4 sierpnia 2018, 23:25

@male be Zanim saczniesz pisać źle o krajowej konstrukcji, sprawdź sobie ceny w przetargu dla SW. Włosi go wygrali, bo ich był najtańszy. Następny był Grot. Później każdy z zaproponowanych karabinów był już droższy.

Okręcik
sobota, 4 sierpnia 2018, 20:19

Mam pytanie; Czy rzeczywiście Grot jest o klasę lepszy od Beryla, aby wydawać kasę na przezbrajanie jednostek i o ile Grot jest droższy?? Dlaczego pytam? Bo mam wątpliwości, czy to akurat najpotrzebniejszy asortyment dla naszego wojska? Bo jeśli pomiędzy w/w karabinkami nie ma większej różnicy, to są to wydane niepotrzebnie pieniądze. Bardziej potrzebujemy broni ppanc, niż strzeleckiej.

M
sobota, 4 sierpnia 2018, 17:52

Aż jestem ciekaw jak to wszystko pójdzie... Jaki wybiorą w USA.

Żołnierz Wojska Polskiego
sobota, 4 sierpnia 2018, 15:53

grot zaprojektowany jest b.db ale wykonanie jest ttrraaagggiiiicccczzzzznnnneee zamki pękają,szyny spustowe się krzywią,zatrzaski magazynka się wyłamują....-nie mędrkuję miałem na stanie

Sten
sobota, 4 sierpnia 2018, 14:33

@ciekawe W swoim czasie zaprezentowano MSBS-a do naboju 7,62 × 39 mm od AK. Konwersja wymagała wymiany jedynie lufy, zamka i zastosowanie odrębnego magazynka ze względu na inne wymiary naboju. Reszta bez zmian.

strzelec
sobota, 4 sierpnia 2018, 13:15

strzelałem z grota, bardzo dobra i zarazem prosta konstrukcja zapewniająca wiele funkcji na światowym poziomie, podrzut minimalny, czasopisma podają dobre skupienie i warunki przegrzewania lufy, szkoda ze nie ma opcji strzelania z ręcznym przeładowaniem. Słusznym jest zaopatrzenie WOT jako pierwszych ze względu na ich ewentualny charakter walki. Nalezy wyprodukować 150 tys dla wojska lekko!.

w
sobota, 4 sierpnia 2018, 12:46

a klawisze kupuja we włoszech karabiny szturmowe. Na co Im ??? Kałachy im nie wystarczą ?? Albo PPs ???

Gts
sobota, 4 sierpnia 2018, 12:14

Marian ja znam sprawy zwiazane z humanitaryzmem w konflikcie. W zwiazku zt tym tez i nabije NATO to uwzglednialy. Przytaczam wnioski z amerykanskich raportow. Wiesz wojna ma rozne oblicza, czasem ma twarz bardxiej humanitarna kiedy walcza ze soba strony bardziej cwylizowane ktore tych ktorzy sie np poddaj internuja, kobiet nie gwalca, itp itd. Czasem humanitaryzm jest tylko po jednej stronie. W raporcie o nabojach jaki czytalem tak bylo napisane to nie jest moje osobiste zdanie, tylko wnioski z raportu. Raport ten jednak i tak przedstawiony byl w odniesieniu do naboju z popularnego Kalacha 7,62x39... wieksza moc mimo mniejszej celnosci pozwalala jednak na przygwozdzenie patrolu, czy zolnierzy sil specjalnych i sprowadzenie np posilkow z innych wiosek. To nie pozwalalo zolnierzom USA oderwac sie od przeciwnika. Wlasnie najwiecej doswiadczen negatywnych wielu rodzajow z nabojami NATO wyniesiono z Afganistanu. Nie znajde tego raportu teraz bo zapodzialy mi sie zakladki z telefonu, sprobuje poszukac. Lewak, jesli sie takie sprawy uwzgledni w konstrukcji broni to nawet pistolecie jest mozliwa zmiana kalibra co pokazal SIG. W ameryce karabiny rodziby AR sa tak popularne ze konwersje i mody do tych rodzajow broni beda sie chyba jeszcze 50 lat pokazywac. Nowe konstrukcje i tak beda sie pokazywac wlasnie z powodu przejscia na nowy naboj i sa nowe wymagania dotyczace np integracji celownikow czy nawet komputerow balistycznych... prototypy w drodze. Z bagna - zmiana kalibroe nie jest po to aby wymieniac je w warunkach polowych ale po to aby tani modernizowac bron lub dostosowac ja do warunkow misji, ktora sie planuje. Wymiana luf - to zalezy od konstukcji. Czasem jest wymaganie aby lufy dalo sie zmieniac sle ty glownie chodzi o to zeby mozna bylo zmieniac ich dlugosci a nie kalibry.

Darek S.
sobota, 4 sierpnia 2018, 11:59

Połowa wojen w 3 świecie toczy się przy wykorzystaniu AK47 z polskich magazynów broni. Podobno najlepsze, bo w ogóle nie używane. Nasi spece od biznesów kosztem skarbu państwa już wykombinowali zachowanie ciągłości biznesu. Wycofują Beryle, ale dalej je kupują na magazyn, żeby sprzedać je w rzeczywistości za 1\\3 ceny zakupu np. w Czadzie.

Mirkuw 1104
sobota, 4 sierpnia 2018, 11:40

i po co było wyzbywać się kałasza kaliber 7,62?

Lewak
sobota, 4 sierpnia 2018, 11:11

Singapurska firma L.W.R.C. oferuje niektóre modele karabinków wojskowych w dwóch wersjach czyli z lufami kalibrów 5,56 mm NATO i 6,8 mm. KARABINKI TE SĄ IDENTYCZNE Z WYJĄTKIEM KALIBRU LUFY, tak więc przejście z kalibru 5,56 mm NATO na 6,8 mm nie wymaga ŻADNYCH zmian konstrukcyjnych w broni z wyjątkiem wymiany lufy z komorą nabojową.

ciekawe
sobota, 4 sierpnia 2018, 09:26

a czy można by było zmienić kaliber GROTA na inny np. 6, 5 mm lub np. 224 Valkirie może kiedyś trzeba będzie niby broń modułowa

małe be
sobota, 4 sierpnia 2018, 05:10

ktoś z zagranicy kupił karabinki 2x droższe niż renomowane konstrukcje w tej klasie? skończmy z tymi bajkami. grot fajna konstrukcja. ale komercyjnie to nie ma co próbować. czemu? projektantów i inżynierów mamy świetnych. cóż, że dalej wytwarzanie i koszt zabije ten projekt. może ktokolwiek snuć dym propagandy. tymczasem chiński kałasz kosztuje 1/10 ceny grota. i to jest kupowane. dajcie spokój

z bagna
sobota, 4 sierpnia 2018, 00:59

Możliwość wymiany lufy jest czysto teoretyczna. Kto się w to będzie bawił w razie działań wojennych?

marian
sobota, 4 sierpnia 2018, 00:01

@Gts Po to wymyślono nabój, właściwie chyba pocisk wojskowy, żeby nie robił z przeciwnika sita po jednym trafieniu, niby żeby było bardziej humanitarnie. A w rzeczywistości - ranny jest większym problemem dla wroga niż zabity. Wychodzi na to , że w kręgu kulturowym, gdzie życie doczesne mniej znaczy, ta zasada się nie sprawdza.

Jożin
piątek, 3 sierpnia 2018, 22:58

Bardzo słuszna decyzja,

oko
piątek, 3 sierpnia 2018, 19:33

Jednym słowem tarcza antyrakietowa staje się faktem...

Synek
piątek, 3 sierpnia 2018, 19:03

@Lewak. Nikt nie rezygnuje z 5,56. Chłopaki tylko zmieniają 7,62 na 6,5 w karabinach wyborowych.

marian
piątek, 3 sierpnia 2018, 18:30

@Lewak \"Może lepiej byłoby od razu wprowadzać w wojsku GROTY kalibru 6,8 mm.\" Grot czyli MSBS, czyli możliwość wymiany lufy i kalibru ma właściwie w swej nazwie :)

Gts
piątek, 3 sierpnia 2018, 17:40

Lewak, nie slyszalem o decyzji co do 6.8 SPC jak mi sie zdaje. 6.5 jak najbardziej zwlaszcza dla broni wyborowej, ktora do tej pory byla na 7.62, ale co do 6.8 to slyszale ze dalej tocza sie badania. Niektorzy sklaniaja sie aby w ogole byl to jeden typ naboju tzn 6.5, a inni z kolei widza tam 6.0, 6.2 oraz 6.8. Jednak prawda jest to co piszesz o wyborze naboju ktory pozwoli na szybka i tania konwersje posiadanych karabinow. Zmiana nie jest podytkowana tylko wporwadzniem i upowszechnienien sie kamizelek ale rowniez i przedewszystkim dlatego ze nowy naboj ma bardziej plaska trajektorie lotu, wieksza sile przebicia oraz energie kinetyczna powodujaca jego fragmentacje na dystansie zblizonym do warunkow wiekszosci potyczej panuajcych w Afganistanie to jest 800 jardow. Istotnym problemem uzywania np amunivji 5.56 bylo to ze pociski nie ulegaly fragmentacji po trafieniu w cialo i nie wylaczaly z akcji ranionyvh jesli pocisk nie trafil bezposrednio w wazne narzady. Bywalo tak ze Talibowie na godziny potrafili przyszpilic jednostki USA bo pomimo licznych trafien nie tracili przytomnosci, nie umierali a dodatkowo pod wplwyem narkotykow mogli dlugo pilnowac i ostrzeliwywac patrol, ktory wpadl w zasadzke. Jest to jeden z kamieni ruszajacyh te lawine pt zmiana amunicji NATO. Co do Grota, przydalaby sie jakqs informacja, czy da sie ten produkt przestawic na taka amunicje latwo i tanio czy nie. Jesli nie, prace powinny ruszyc jak najszybciej, zeby sie nie okazalo ze bedziemy gotowi 50 lat po calym NATO. Co do zakupow Beryli, taka decyzja juz powinna dawno zapasc. Wchodzimy w nowy produkt, kego promujemy jego rozwijamy i niech reka panska broni przed kupowaniem starego i nieefektywnego. Produkt o ile posiada rynek zbytu zostawmy krajom mniej cywilizowanym ktore zaznajomione sa z kalaszami i wszelakimi ich pochodnymi.

Polish blues
piątek, 3 sierpnia 2018, 17:24

Z \"szablami\" na czołgi - gdzieś to już widziałem

man42
piątek, 3 sierpnia 2018, 17:17

Wszyscy wiemy że powinien być. W użyciu kaliber 7.62 albo zbliżony a tylko dla obsługi Beryl i mini berZeby nie bylo jak zawsze

Polski
piątek, 3 sierpnia 2018, 17:11

Po tytule już myślałem, ze nasza zbrojeniówka jakiś sukces komercyjny osiągnęła.

Lewak
piątek, 3 sierpnia 2018, 16:52

USA planują wprowadzenie nowych kalibrów 6,8 mm dla karabinków i 6,5 mm Creedmoor dla karabinów wyborowych i karabinów maszynowych , w latach dwudziestych XXI wieku. Kalibry te staną się standardowe w całym NATO , a zostaną wybrane ze względu na to , że przeróbka karabinków z kalibru 5,56 mm NATO na 6,8 mm oraz 7,62 NATO na 6,5 mm Creedmoor będzie polegała wyłącznie na wymianie luf z komorami nabojowymi. Rezygnacja z kalibru 5,56 mm NATO jest związana z upowszechnieniem się lekkich kamizelek kuloodpornych , których nie może przebić pocisk 5,56 mm NATO , wprowadzanie 6,5 mm Creedmoor jest związane z lepszymi niż w kalibrze 7,62 mm NATO właściwościami balistycznymi. Może lepiej byłoby od razu wprowadzać w wojsku GROTY kalibru 6,8 mm.

Tweets Defence24