Groty i Leopardy na celowniku NIK. Posłowie o planach kontroli

18 maja 2021, 15:41
Grot MN
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON via flickr
Reklama

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłowie przyjęli propozycję tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na rok 2022 w zakresie obrony narodowej. Z kolei przedstawiciel NIK poinformował, że w drugiej połowie br. planowane jest zaprezentowanie wyników kontroli programu modernizacji czołgów Leopard 2, natomiast w czwartym kwartale - doraźna kontrola związana z zakupem karabinka Grot.

W posiedzeniu SKON uczestniczyło 27 posłów, a także dwóch gości w postaci dyrektora departamentu obrony narodowej NIK Marka Zająkały i wicedyrektora departamentu obrony narodowej NIK Ryszarda Nojszewskiego. Przewodniczący komisji poseł Michał Jach przedstawił publicznie siedem oficjalnie zgłoszonych propozycji tematów, które zostaną następnie przesłane do komisji ds. kontroli państwowej, która skieruje je do NIK.

Poseł Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska) zgłosił trzy tematy: „Kontrola typów postępowania i zawartych umów w zakresie pozyskania dla SZ RP karabinka Grot oraz „Kontrola typów postępowania i zawartych umów w zakresie pozyskania dla SZ RP samolotów F-35”, a także „Kontrola zadania dotyczącego modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL”.

Poseł Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe) zgłosił trzy tematy o następującym brzmieniu: „Wydatkowanie przez IU MON środków publicznych w ramach planu modernizacji technicznej na 2016-2020 w zakresie naruszania zapisów ustawy <<Prawo zamówień publicznych>> poprzez wyłączanie stosowania przepisów ustawy na przykład z uwagi na art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej” oraz „Możliwe naruszenie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniącej funkcje publiczne (tzw. ustawa antykorupcyjna) w stosunku do funkcjonariuszy i pracowników MON zatrudnionych w PGZ S.A.”, a także „Niestosowanie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o niektórych umowach zawieranych w związku realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (tzw. ustawa offsetowa) pozbawiając polskie zakłady zbrojeniowe offsetu o wartości nawet kilkunastu milionów złotych”.

Zgłoszono także inny temat - „System naboru dla szkół wojskowych i centrów szkolenia”. Po odczytaniu tych tematów wobec braku uwag komisja przyjęła wszystkie zgłoszone tematy jako propozycje tematów kontroli departamentu obrony narodowej NIK na rok 2022. Zostaną one teraz przekazane do rozpatrzenia Sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

Następnie głos w sprawie przedstawionych wcześniej tematów zabrał dyrektor departamentu obrony narodowej NIK Marek Zająkała. Stwierdził na wstępie, że prace NIK nad planem kontroli na kolejny rok dopiero się zaczynają i do końca lipca br. jest czas na zgłoszenie propozycji, które są pomysłami samego departamentu jak i innych instytucji takich jak Sejm, Premier, Prezydent czy Rzecznik Praw Obywatelskich, po czym nastąpi ich rozpatrzenie. Ostateczny plan kontroli zostanie uchwalony przez Kolegium NIK, co ma mieć miejsce pod koniec tego roku.

Odnosząc się do tematów zaproponowanych przez posła Mroczka, w kwestii pozyskania karabinków Grot stwierdził, że doraźna kontrola NIK jest zaplanowana na czwarty kwartał br. Obecnie mają trwać kontrole w PGZ S.A. prowadzone przez Departament Gospodarki NIK w szerszym zakresie tematycznym. Sprawa pozyskania F-35 jest na bieżąco monitorowana co roku w ramach kontroli budżetowej i obecna ma znajdować się na ukończeniu, z terminem do połowy czerwca br. Zagadnienie modernizacji Leopardów 2 jest z kolei objęte kontrolą doraźną, której wyniki zostaną opublikowane w drugiej połowie tego roku. 

W kwestii propozycji posła Bejdy, dyrektor Zająkała powiedział, że rozważana jest kontrola przestrzegania zapisów ustawy „Prawo zamówień publicznych” przy zakupach dla SZ RP, a w szczególności tych realizowanych na podstawie istotnego bezpieczeństwa państwa. W sprawie potencjalnego niestosowania ustawy offsetowej stwierdził, że jest to kwestia dla departamentu gospodarki, która zostanie tam przekazana. W tym roku po raz kolejny podjęta ma być także próba rozpatrzenia problematyki systemu naboru dla szkół wojskowych i centrów szkolenia w roku następnym. 

Zamykając posiedzenie, przewodniczący SKON Michał Jach podsumował, że przedstawiona lista nie jest ostateczną i wiążącą oraz daje komisji wytyczne dla dalszego toku przygotowania pracy. Podziękował również dyrektorowi Zająkale za przedstawione wyjaśnienia.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Pszek
środa, 19 maja 2021, 10:10

Czyli atak na modernizację uzbrojenia. Treść pytań poselskich jest jednoznaczna np: F35. Wszystko po myśli Moskwy.

Ai
środa, 19 maja 2021, 09:43

NIK jakby działa nieprzyjaźnie w stosunku do polskiego przemysłu obronnego.

Olaf
środa, 19 maja 2021, 09:10

Za rządów PO-PSL jakoś NIK się nie interesował wojskiem, a byłoby dużo tematów.

inzynier
wtorek, 18 maja 2021, 21:13

i gdzie ten tabun wzmożonych nacjonalistycznie obrońców fabryki z Radomia?

tabun z fabryki
środa, 19 maja 2021, 11:12

W czwartym kwartale, bo szybciej to trochę nie po inżyniersku, tak bez konkretów. Co innego ty bo już znasz wynik kontroli jak na internetowego "inzyniera" przystało.

rmarcin555
wtorek, 18 maja 2021, 20:28

Grot to przykład, że nawet tak prostej rzeczy jak karabinek, nie potrafimy zrobić. A rozwiązania techniczne znane są od stu lat.

Atomek
środa, 19 maja 2021, 11:49

@rmarcin555 to pokaż mi proszę wyprodukowany w 1921 roku karabinek na nabój 5.56mm...

Pablo
środa, 19 maja 2021, 11:32

NIe. Grot to przykład, że każdy produkt ma wady wieku dziecięcego. Tak jak M16, tak jak F14 i wszystko inne co jeździ lata i strzela.

KPS
środa, 19 maja 2021, 11:00

@rmarin555.. to idź, proszę do PGZ i zatrudnij się jako konstruktor, ale wcześniej podaj przykłady broni modułowej oraz historii ich wprowadzania na uzbrojenie.

st. szeregowy
wtorek, 18 maja 2021, 19:56

No i bardzo dobrze, bo to że tyle tysięcy GROTów w tej pierwszej tragicznej wersji wojsko kupiło, to jest skandal i ktoś powinien za to odpowiedzieć.

hermanaryk
środa, 19 maja 2021, 11:44

Nie ma czegoś takiego jak wersje Grota. To broń modułowa i możesz co najwyżej mówić o wersjach poszczególnych modułów czy elementów.

Kuba
środa, 19 maja 2021, 11:37

Nakład konieczny. Gdzie w innych warunkach przeprowadzisz masowe testy ? W polskich szkołach i przedszkolach ? Każda broń po swoim wdrożeniu była udoskonalana. W Wietnamie pierwsze wersje M16 zacinały się na potęgę, ale po ich modyfikacji stały się podstawową bronią w US Army. Fakt jest taki, że grot to dobra broń. Bardzo celna. Ze spradzonym systemem ryglowania. Wystarczy poprawić usterki i wady, a będzemy dysponować na lata dobrą bronią.

KPS
środa, 19 maja 2021, 11:02

@ st. szeregowy... wersja A0 była wersją prototypową, wersja A1 jest teraz w trakcie wykorzystywania przez żołnierzy WOT dostosowywana do wersja A2. Jakbyś popatrzył na historię np. FN FAL czy AK to byś także zobaczył jak te karabinki były zmieniane poprzez pryzmat ich służby.

gregoz68
wtorek, 18 maja 2021, 18:52

Co na to senator Klich?

LMed
wtorek, 18 maja 2021, 17:57

Grot to samograj szczególnie. Mało roboty, a efekt kontroli pewny i spektakularny.

KPS
środa, 19 maja 2021, 11:03

@LMed... a jakie to efekty spektakularne wietrzysz? Prawidłową reakcję FB Radom na uwagi użytkowników i dokonywanie zmian?

LMed
czwartek, 20 maja 2021, 12:49

Trudno mieć pretensje do fabryki, która dostarczyła to co zostało zamówione kolego.

dropik
wtorek, 18 maja 2021, 22:20

Z czołgami podobnie. Wszystko z nimi poszło nie tak . Mon chciał tanio i żeby Pgz zarobił. Wyszło drogo i nieterminowo.

Ja
wtorek, 18 maja 2021, 20:37

Miałeś to to chociaż w rękach? Bo ja tak.

LMed
środa, 19 maja 2021, 11:10

Wiem, wiem. Jest ładny i strzela. Problem jest gdzie indziej. Poczytaj sobie.

KPS
środa, 19 maja 2021, 15:50

@LMed... a gdzie jest problem? Możesz nas uświadomić i podać źródło/źródła tego czytania?

Tweets Defence24