Granaty wielospektralne ochronią niemieckie ciężarówki

3 października 2021, 08:44
2021_10_01_WLS_BAAINBw
Fot. Rheinmetall MAN Military Vehicles
Reklama

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall, jego spółka Rheinmetall Waffe Munition otrzymała od niemieckiej Bundeswehry kontrakt na dostawy systemów samoobrony pojazdów ROSY. Co ciekawe mają one trafić na wyposażenie produkowanych przez Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) wojskowych samochodów ciężarowych.

Na mocy zawartego kontraktu niemiecka armia ma otrzymać łącznie 540 egzemplarzy systemu ROSY. Spośród nich 150 ma zostać dostarczonych na początku br., a pozostałych 390 do końca października 2022 roku. Trafioną one na wyposażenie ciężarówek wysokiej mobilności RMMV HX2, które zostały zamówione w ramach umowy ramowej o wartości ok. 2 mld euro dotyczącej łącznie 4 tysięcy egzemplarzy w czerwcu ub.r. z terminem realizacji w latach 2021-2027. Na początek dostarczonych ma zostać 540 pojazdów (w tym 230 z opancerzoną kabiną) za ok. 348 mln euro, a ich dostawy rozpoczęły się na początku br.

Pojazdy te mają zapewnić dotychczas eksploatowane przez Bundeswehrę wojskowe samochody ciężarowe zrodziny MAN KAT1. Ma to także związek z przygotowaniami do objęcia przez Niemcy dowództwa nad siłami natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF) od 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z założeniem pododdziały VJTF mają być zdolne do działania w ciągu 48-72 godzin od zaistnienia zagrożenia, a także do szybkiego przerzutu w promieniu do 8 tys. km od Brukseli. Siły VJTF muszą również posiadać zdolności do prowadzenia samodzielnych działań w terenie przez 30 dni, aż do czasu przybycia w rejon większych sił NATO. W związku z tym nowe ciężarówki mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej mobilności i zdolności logistycznych niemieckiej armii.

System ROSY składa się z dwóch wyrzutni granatów dymnych z dwoma magazynkami, szybkozłączki do montażu na pojeździe oraz urządzenie sterującego. Jego działanie polega na wykrywaniu potencjalnego zagrożenia i natychmiastowych wystrzeleniu w powietrze wiązki wielospektralnych granatów dymnych, które tworzą rozległą zasłonę dymną. Zakłóca to linie celowania systemów optoelektronicznych i celowniczych nieprzyjaciela, a tym samym utrudnia precyzyjne namierzenie i otwarcie ognia. Ponadto system ten może generować dynamiczną zaporę tego typu do osłony poruszających się kolumn pojazdów.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Dawid
niedziela, 3 października 2021, 18:44

Grupa natychmiastowego reagowania musi być gotowa w maks 15 minut inaczej to tylko gadanie

Hobby
wtorek, 5 października 2021, 20:23

Od kiedy w 15 min ktoś kogoś realnie atakuje... na zapad 2021 relokacja wojska z bardzo znikomymi zapasami odbywała się w sumie kilka tygodni. A gdzie pełnoskalowy konflikt... nawet gdyby chcieli zdobyć resztę Ukrainy to by potrzebowali miesiąca na zabezpieczenie i przygotowanie wszystkiego... a są satelity wywiad itd... te systemy zwiadu działają, wiedzą wszystko co gdzie itd... w między czasie strona atakowana zawsze ma czas się przygotować, szczególnie dzis... to nie 2 wojna światowa że nie wiadomo co kto robił... do tego dochodzi sprawność sprzętu wpisanego na listę jako sprawny.... Proszę sobie pooglądać składowiska ich sprzętu wojskowego czynnego!!! To gdzieniegdzie przez sprzęt juz drzewa przerastają... samoloty są bez silników, części, urządzeń łączności, namierzania, niemodernizowane sami rosyjscy specjaliści twierdzą że 50% wojskowego nie nadaje się do walki po prostu ze względu nie tylko na brak części ale i na skruszałe i zniszczone, zalane elementy pojazdów itd.... Tak realnie to po wprowadzeniu f34, himars, patriot, poprad, m1a2/3, ahs krab i borsuka oraz rosomaka z armatami większego kalibru( nowe armaty z kalibrem 40mm wykryją i przebija każdy BWP rosyjski zanim ten go zdoła wykryć oraz prawdopodobnie unoeruchomi t-72 oraz t-80 z zuborzonym osprzetem), oraz nauczenie kadry działania w Link-16 to Rosjanie będą musieli przesunąć do ataku jakieś 70-85% swojego sprzętu a to daje gwarancję odbicia Krymu przez Ukrainę czy Mongoli przez chiny .... do tego w Polsce jest jedna poterzna siłą ABCT .... powodzenia Rosji... To taka mi się zdaje realna analiza wartości bojowej pojazdów .... po przeciwległej stronie... do tego jak polska porządnie zainwestuje w drony samobójcy to wogule przewaga ilosciiwa Rosjan maleje... a ich sprzed WE pokazał na zapad że za dużo nie jest warty... a na takich ćwiczeniach zawsze dawali z sobie dużo... I się chwalili a teraz cisza w sumie... Durzym problem nas będą iskandery, fakt ale puki c jest ich nie dużo. My wzmacniamy OP.

Jasiu
niedziela, 3 października 2021, 14:29

Kiedy u nas ten cud zawita?

Piotr
niedziela, 3 października 2021, 16:15

A to nie jest odpowiednik obry?

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 3 października 2021, 12:53

Dlatego nie jestem fanem dronów kamikadze i PGM (za wyj. specjalistycznych zastosowań), tylko starej dobrej "głupiej" amunicji strzelanej przy pomocy nowoczesnego SKO na podstawie wskazań np. dronów rozpoznawczych. Na "głupią" amunicję nie działają ani granaty multispektralne, ani maskowanie ani zakłócanie naprowadzania... :D

viper
niedziela, 3 października 2021, 21:00

Czyli tylko w strefie zasięgu strzału i to do stojącej ciężarówki, bo zanim pocisk doleci to pojazd swoje przejedzie.

kalkulator
poniedziałek, 4 października 2021, 19:45

A dlaczego stojącej? jeśli ciężarówka jedzie i wiadomo z jaką prędkością i w jakim kierunku to wzięcie poprawki jest banalnie proste. A zasięg zależy od broni, haubica ma spory zasięg rakiety jeszcze większy.

viper
wtorek, 5 października 2021, 13:34

Ta, policzysz sobie. A jaki niby zasięg ma ruska haubica, by samej nie być zniszczoną dronem na pierwszej linii walk i jeszcze skutecznie trafić pociskiem w ciężarówki jeżdżące na zapleczu przeciwnika? Rakietą w ciężarówkę ze 100 km?

kalkulator
wtorek, 5 października 2021, 21:23

Ruska haubica jak i każda inna ma wystarczający zasięg żeby się trzymać od dronów z daleka, a dron z pewnością wleci w strefę chronioną OPL, A rakieta jest idealna na 100 km, chyba każda współczesna kalibru 300 mm osiąga taki zasięg oczywiście 1 ciężarówki nie ma sensu atakować w czasie prawdziwej wojny, ale kolumna pojazdów to znakomity cel dla rakiet z głowicami kasetowymi także z sub amunicją samo poszukującą celów.

niedziela, 3 października 2021, 20:43

Oczywiste że nie jesteś fanem dronów kamikadze. W końcu takie drony w ostatnim czasie zniszczyły dużo Pancyrów, Os, Torów, S-300.

Tweets Defence24