„Gorąca Arktyka” – czyli amerykańskie i brytyjskie okręty rzucają wyzwanie Rosjanom

5 maja 2020, 10:52
200503-N-NO090-005
Fot. Dan Rosenbaum, HMS Kent

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wysłały okręty w rejon Arktyki, gdzie począwszy od poniedziałku, na wodach Morza Barentsa mają ćwiczyć przede wszystkim ochronę tras żeglugowych. To sygnał, że Zachód w żadnym razie nie będzie godził się na dominację Rosji czy też Chin w tym coraz istotniejszym rejonie świata.

Zobacz także
Reklama

Cztery okręty należące do US Navy (Stany Zjednoczone) oraz Royal Navy (Wielka Brytania) rozpoczęły wspólne ćwiczenia na Morzu Barentsa. Jak poinformowało oficjalnie, 4 maja bieżącego roku dowództwo US Naval Forces Europe-Africa/6 Flota US Navy, wspomniane jednostki nawodne mają przygotować marynarki wojenne obu państw do prowadzenia działań w ramach zapewniania bezpieczeństwa żeglugi, w zmieniającym się środowisku Arktyki. Chodzić ma przede wszystkim o sygnał, że zarówno Waszyngton, jak i Londyn, nie będą pozwalały na jakiekolwiek ograniczenie swobody działań handlowych czy też marynarek wojennych, zagwarantowanych międzynarodowymi konwencjami, na tamtejszych szlakach wodnych.

W ćwiczeniach uczestniczą trzy niszczyciele typu Arleigh Burke – tj. USS Donald Cook, USS Porter oraz USS Roosevelt oraz brytyjska fregata typu Duke - HMS Kent. Wspomniane okręty mają mieć także wsparcie ze strony jednej amerykańskiej jednostki zaopatrzeniowej USNS Supply. Należy zauważyć, że to samo anglo-amerykańskie zgrupowanie okrętów ćwiczyło wcześniej wspólne zwalczanie okrętów podwodnych przeciwnika w rejonie Morza Norweskiego, współpracując z operującym w powietrzu amerykańskim samolotem P-8A Poseidon.

image
Fot. Dan Rosenbaum, HMS Kent

Podkreśla się przy tym, że amerykańskie okręty wracają w rejon Morza Barentsa po raz pierwszy od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i okresu zimnowojennych zmagań z ZSRS. O ćwiczeniach miała zostać poinformowana strona rosyjska (1 maja), tak aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i zredukować możliwość wystąpienia groźnych incydentów. Rosjanie mieli jednakowoż, co było do przewidzenia i jest naturalne w takiej sytuacji, aktywować jednostki swojej Floty Północnej. Obecnie monitorują one działania Amerykanów i Brytyjczyków. Aczkolwiek na razie nie pojawiły się doniesienia o żadnych ("zbyt") bliskich spotkaniach okrętów zachodnich i rosyjskich, lecz należy domniemywać, że w Siewieromorsku, będącym główną bazą floty rosyjskiej w regionie, atmosfera jest nader napięta i przypomina tę w trakcie zimnej wojny.

Poza oficjalną kurtuazją i dyplomacją jasnym jest, że pojawienie się okrętów US Navy i Royal Navy w Arktyce, to nic innego jak bezpośrednie wyzwanie rzucone obecnej polityce militaryzacji tego rejonu świata, które następuje w przypadku rosyjskich sił zbrojnych. Jest to także sygnał względem geostrategicznych interesów Chin, wyrażanych coraz mocniej względem rejonów arktycznych. Trzeba pamiętać w tym kontekście chociażby o rozwijaniu przez Pekin floty lodołamaczy, w tym również o napędzie atomowym.

Amerykanie i szerzej NATO od pewnego czasu wysyłają strategiczne sygnały względem obu globalnych rywali, że nie będą tolerowane żadne zawłaszczania przestrzeni Arktyki. Wystarczy wspomnieć ćwiczenia Trident Juncture 2018, ale też amerykańską obecność na Islandii w ramach 2 Floty (Maritime Operations Center w Keflavik) oraz generalnie ćwiczenia wspomnianej Floty US Navy na Atlantyku. Dziś działania te wkraczają na kolejny poziom.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 219
Reklama
Kot
środa, 10 czerwca 2020, 23:43

Nie chodzi l to kto kontroluje całe północne przejście,chodzi o to kto będzie kontrolował korek.A tu jak Rosja nie dogadać się z usa to nic z jej wielkich mzonek geopolitycznych,tych handlowych,bo surowce dalej tam beda

JAW
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:24

No i na dzień dzisiejszy - wszystko jasne. Dziadek mróz znowu wsparł ruskich. Dzięki temu, że okręty NATO nie mają pokrycia przeciwlodowego /wzorem rosyjskich/ , ćwiczenia na Morzu Barentsa okazały się klapą. Zamarznięte pokłady , urządzenia i uzbrojenie pokładowe nie pozwoliły na wykonanie większości zadań. I jak tu nie szydzić z większości poniższych komentatorów, zachwyconych wyzwaniem rzuconym w Arktyce przez NATO - armii rosyjskiej.

Mika
środa, 6 maja 2020, 17:40

Nie. To jest sygnał że jankeska ekspansja i prowokacje militarne przypominają te rodem z czasów zimnej wojny i świat tego nie będzie tolerował!!!

czytelnik
środa, 6 maja 2020, 11:25

Nic nie rzucają już na Morzu Barentsa najważniejszy dla Floty Północnej obszar wodny został zamknięty dla żeglugi i lotnictwa w obszarze tym rosyjskie wojsko przeprowadzi ostrzał artyleryjski , ponadto Rosyjskie jednostki podobnie jak robili to Anglicy eskortują okręty amerykańskie i brytyjskie

Franz
środa, 6 maja 2020, 14:39

O planach przeprowadzenia cwiczen na otwartych wodach informowane sa z odpowiednim wyprzedzeniem wszystkie zainteresowane panstwa i zapraszani sa oczywiscie obserwatorzy. Takze i w tym wypadku Rosja, Norwegia oraz inne panstwa byly o cwiczeniach poinformowane.

Grzyb
środa, 6 maja 2020, 11:02

Ten kto kontroluje szlaki komunikacyjne i strategiczne cieśniny, ten ma przewagę nad innymi. Jak do tej pory to USA jest niepodważalnym hegemonem jeżeli chodzi o marynarkę wojenną. Komentując ostatnio artykuł na temat skoków spadochronowych rosyjskich komandosów nad biegiem północnym napisałem, że NATO i ONZ powinny się tym zająć. Ale widać że znaleźli się chętni, którzy wzięli sprawy w swoje ręce. I bardzo dobrze. Jankesi gwarantują światu DARMOWE i bezpieczne podróżowanie po oceanach. Jeszcze bardziej cieszy mnie udział Wielkie Brytanii w tej akcji. W końcu przypomnieli sobie, że kiedyś byli mocarstwem morskim i gdzie jest ich miejsce w układzie sił.

PiotrEl
środa, 6 maja 2020, 10:25

W tej chwili USA nie ma ani jednego lotniskowca na chodzie na obszarze Atlantyku Pónocnego i Artyki. Wszystkich razem ma 3 i 1/2 na chodzie - reszta na wieloletnich remontach.

Madar
środa, 6 maja 2020, 17:29

Ważniejsze w Arktyce, że nie mają lodołamaczy.

Łukasz
środa, 6 maja 2020, 13:04

Ale bzdury wypisujesz. Może pochwalisz się źródłem tych bredni?

harry2
środa, 6 maja 2020, 12:15

Rosja ma 8 i wszystkie na chodzie.

komandor ppor
środa, 6 maja 2020, 13:49

ma 8 modeli do sklejania :)

asad
środa, 6 maja 2020, 16:28

Ale są jeszcze w pudełkach.

robo
środa, 6 maja 2020, 11:52

I znów łżesz , USS Nimitz na Atlantyku a w USN łącznie 20 lotniskowców, jak tam wasz Kuzniecow?

vvv
środa, 6 maja 2020, 11:27

a ile lotniskowcow ma rosja? :D a czy NATO nie mają baz w Norwegii? :)

PiotrEl
środa, 6 maja 2020, 12:47

Ale to nie Rosjanie operują bez lotniskowca na Florydzie tylko Anglosasi przy jaskini lwa.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:41

Lwa?? Raczej wyleniałego misia który niewiele moze zrobic:)

Franz
środa, 6 maja 2020, 14:29

A wlasciwie to co chciales powiedziec? Lew, lotniskowiec Rosja, Floryda...

antyruski
środa, 6 maja 2020, 09:38

Same ruski się doigraly. Ale głupota nie wybiera. Biedniutka rassija zaraz się posypie.

wolny człowiek
środa, 6 maja 2020, 13:23

Artykuł jest kolejnym dowodem na agresywne zamiary NATO wobec Rosji.

Franz
środa, 6 maja 2020, 14:26

Artykul nie jest dowodem na agresywne zamiary. Artykul informuje o cwiczeniach marynarki wojennej USA i Anglii. Wyzwanie dla Rosji to tylko ironia. Nawet Norwegia i jej wyspa na ktorej usadowili sie rosjanie jest dla Rosji nie lada wyzwaniem.

Jaro
środa, 6 maja 2020, 12:50

jakoś tutaj widzę, zaczepne działanie USA a nie Rosji, ale jak zwykle domorośli eksperci będą jęczeć swoje

Franz
środa, 6 maja 2020, 14:22

Stary slogan propagandowy z podrecznika politruka. "Caly swiat a szczegolnie USA czychaja zeby podbic milujaca pokoj Rosje. Dla Rosji caly wolny i demokratyczny swiat to zaczepne dzialanie. No i sama egzystencja panstwa Polskiego to juz prowokacja i akt agresji przeciw Rosji.

R
środa, 6 maja 2020, 10:50

Ta sypie sypie juz od lat wg takich ekspertow jak ty.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:42

I dwa razy w XX wieku juz się rozsypała więc jak widac panei R do tzrech razy sztuka:)

Franz
środa, 6 maja 2020, 10:42

Rosja moze sie nie posypie ale spoleczenstwo rosyjskie napewno odczuje skutki nie tyle plywania US Navy po morzu Barentsa ile osiagniecia ceny za jedna barylke ropy rowna zeru. Jezeli polowa budzetu Rosji sa wplywy ze sprzedazy ropy i gazu a magazyny swiatowe sa juz teraz przepelnione z braku zbytu i nie zmniejszonej produkcji to dla kraju zyjacego wrecz ze sprzedazy surowcow bedzie mocno odczuwalne dla przecietnego mieszkanca Rosji. Bo jak trafnie to powiedzial Urban - "rzad sie wyrzywi". Nikomu na swiecie a juz napewno nie USA zalezy by Rosje zniszczyc tylko by zatrzymac jej agresywna ekspansje na sasiadow. Krym nie moze sie powtorzyc wiec aby zmusic Rosje do respektowania prawa do niezaleznosci potrzebne byly sankcje co jak widac coraz bardziej jest w Rosji odczuwalne.

obalaczbredni
środa, 6 maja 2020, 09:28

Jak zwykle na tym forum - temat napisany aby stała grupka mogła sobie popluć jadem na Rosję, niezależnie od tematu zawsze jak słowo Rosja - od razu jazda na całego...I tak się robi wejścia na stronę dla reklamodawców - przepis prosty jak świat. A co do Rosji - jakoś nikt nie wspomniał że buduje 2 największe na świecie lodołamacze o napędzie atomowym, a ostatnio rozpoczęła budowę nowego lodołamacza Lider. A te mityczne bruki - które to odpaliły wszystkie swoje tomki i zniszczyły 2 budy Asada w Syrii i to budy wielkości większej biedronki które nie były osłaniane przez żaden OPL. I strasznie to wstrząsnęło Asadem - ale ze śmiechu chyba. Wiec to takie strachy na lachy. A wystarczy poczytać jakie to Rosjanie mają nowowybudowane bazy w Arktyce, jak przystosowali sprzęt do walki w Arktyce, jak śmigłowce, OPL, specjalne smary itp. W zasadzie w Arktyce pozamiatali jak i w innych częściach świata i to skromniutkim budżetem. Bo jakie zagrożenie dla Rosji stanowi lotniskowiec USA - ba nawet i 5 lotniskowców - ŻADNE - bo po pierwsze muszą podpłynąć - po drugie grupa lotnicza takiego lotniskowca to śmiech na sali - 1/3 F18 musi robić za cysterny aby pozostałe F18 mogły po-przebywać dłużej niż 30 min w powietrzu. Jak chcą gdzieś dalej polecieć to muszą zabrać paliwo zamiast bomb więc nawet ukłuć Rosji nie będą mogli. I tak jest z całą bronią - F35 który lata 900 km/h z 4 rakietami pow-pow lub mikroskopijnym ładunkiem bomb. Ale co tutaj dalej komentować. Jak jest każdy widzi - Rosjanie zbudowali 16 szpitali w miesiąc a amerykanie chowają zmarłych w zbiorowych mogiłach i zamawiają kolejną broń

Z innej perspektywy.
środa, 6 maja 2020, 14:33

Oj drogi obalaczubredni, chciałem Ci tylko uzmysłowić, że przygotowanie Rosji do działań w Arktyce nie jest niczym nadzwyczajnym. Sprawdź sobie do kogo należy największa baza na Antarktydzie i choćby to jakie maszyny są w stanie z niej operować. Także dla USA utrzymywanie bazy w zimnym klimacie nie jest niczym nowym. Mają sprzęt i procedury. Została tylko kwestia woli i pieniędzy.

Pawel
środa, 6 maja 2020, 12:50

Tak,tak:bazy,samoloty,lodolamacze a ludzie dalej chodza glodni i poza Moskwa mieszkaja w rozyspujacych sie ruderach-ale niewazne trzeba "matuszki Rosiji" bronic...choc w sumie nikt na nia nie zamierza napadac(bo i po co?po rope ktora juz jest towarem schylkowym?).Zenujace.

złośliwy
środa, 6 maja 2020, 10:40

Dzięki, że nazwałeś S-200, S-400, Pancyry itp. "żadną OPL" - to faktycznie oddaje ich jakość jaką zobaczyliśmy po atakach "tomkami", które wg. zapowiedzi Rosjan miały być zniszczone a nosiciele "namierzeni". "w Arktyce pozamiatali" - to fajnie, że Rosjanie pozamiatali na północy terytorium swojego kraju. Już się nie muszą obawiać ataku Islandii i Finlandii. Co prawda nie wiem co miałoby w razie konfliktu obronić te lodołamacze przed flotą lub lotnictwem USA/NATO, może analogowe MiG-31? Jakie marne te F18 i F-35 - no nie? Nie to co rosyjskie maszyny. A nie wróć. Rosja już nie ma lotnictwa pokładowego ani żadnego w służbie samolotu 5-tej generacji. Pośmiejmy się Persowie gdy się dowiedzieli o F-35 latających bezkarnie nad ich krajem i ich S-300.

Franz
środa, 6 maja 2020, 10:32

Dlaczego nagle taka panika? kilka "burkow" i "tomkow" tak wam napedzilo stracha? Zapomnieliscie uzyc jeszcze jednego argumentu ze "w ameryce bija murzynow". Te wszystkie tzw. argumenty obliczone na sluchacza zupelnie nieswiadomego ktory kupi te zwykle propagandowe i nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia nie sa skuteczne. Caly swiat widzial rajd rosyjskiej floty do Syrii. Szkoda tylko tych biednych mechanikow ktorzy resztka sil utrzymywali ten "lotniskowiec " na wodzie. Fakty mowia wiecej jak to bajdurzenie o wysokotechnologicznych osiagnieciach rosyjskiech. Zamiast pisania glupstw opublkujcie zdjecie z prowincjonalnego szpitala na prowincji rosyjskiej, gdzie nawet nie ma kanalizacji a ludzie omijaja takie przybytki szerokim lukiem i laduja tam tylko ci ktorzy nie potrafili z niego uciec. Zgoda ze komentarze na temat rosyjskiej techniki sa byc moze emocjonelne ale tylko dlatego ze sa odpowiedzia na wasza kopletnie niezdarna propagande w ktora sami nie wierzycie. zamiast rzeczowych argumentow uzywacie wyswiechtanych antyamerykanskich komunalow. Na waszym miejscu szukalbym innej roboty bo moze zabraknac waszym pracodawca pieniedzy na wyplate za ta propagande.

Fanklub Fanklubika
środa, 6 maja 2020, 10:27

Rosjanie budują lodołamacze i to chyba jedyne czym mogą świat zaskoczyć bo gdy trzeba wyprodukować smartphon to się technologicznie gubią.

?
środa, 6 maja 2020, 12:58

Nie wiem może Rosjanie są zacofani ale smartfony produkują dość dobre poczytaj sobie

Pozdrawiam
środa, 6 maja 2020, 14:35

W Polsce też są firmy które produkują smartfony. Oczywiście dużo w nich Chińskich podzespołów a i na początku jakość dyskusyjna była ale są.

środa, 6 maja 2020, 14:03

Taak, Yotaphone nie powstaje w Rosji ale w Chinach:)

Bumer
środa, 6 maja 2020, 09:26

"Wypadli z okna? W Rosji giną lekarze walczący z koronawirusem". Ciekawy artykuł na Belsat.eu a propo Rosji.

?
środa, 6 maja 2020, 12:59

Akurat jak czytasz Belsat to to samo co Sputnik tylko kłamią w drugom stronę

Piotr
środa, 6 maja 2020, 09:17

Z Rosją trzeba krótko. Bez sentymentów. Zdecydowanie i natychmiast. Ani milimetra w tył.

Sławek.
środa, 6 maja 2020, 07:15

Pytanie "Czy..." jest źle zadane. Bardziej adekwatne jest stwierdzenie " Walka już trwa" i nie tylko z Rosjanami.

rob ercik
środa, 6 maja 2020, 06:54

USA to upadający hegemon i mogą demonstrować co tylko im się podoba (bądź nie)

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:43

Taak a na razie dwa razy Rosja upadła z wielkim hukiem:)

Pawel
środa, 6 maja 2020, 12:52

No,upadaja juz od 40 lat-po drodze zalatwili Sowietow,Japonczykow,muzulmanow to i na Chiny sie jeszcze sila znajdzie.

Hmmm
środa, 6 maja 2020, 10:28

Porównaj sobie wszystkie gospodarcze wskaźniki USA i Rosji i jeśli USA upada to Rosja nigdy w życiu z upadku nie wstała.

rob ercik
środa, 6 maja 2020, 22:19

O upadku USA nie zadecydowali Rosjanie a Chińczycy i głupota samych Jankesów. Rosja jest tylko pionkiem w tej rozgrywce, ważnym pionkiem

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:43

Wow a niby kiedy to USA upadło?? Bo Rosja juz 2 razy w XX wieku :)

KAR
wtorek, 5 maja 2020, 22:28

Z terytorialno-administracyjnego punktu widzenia, to USA może sobie szukać surowców najwyżej w okolicach Alaski... Realna daleka PÓŁNOC należy do Kanady, Norwegii i Rosji. Amatorów cudzej własności zawsze było wielu... :)

Fanklub FR
środa, 6 maja 2020, 10:29

Amatorów cudzej własności, przecież to pasuję do Historii Rosji jak ulał.

?
środa, 6 maja 2020, 13:00

I USA miliony Indian wymordowanych i mnóstwo wojen

Radek
środa, 6 maja 2020, 14:38

Ktoś zapomniał ilu ludzi zgładzono w ZSRR.

Franz
środa, 6 maja 2020, 09:35

Jak to w waszej gwarze nazywacie, "burki" szukaja surowcow". Na morzu Barentsa. Pewnie zlota i ropy bo USA nie maja wystarczajaco swoich surowcow. Z "terytorialnego-administracyjnego" punktu widzenia morze Baltyckie tez jest wasze? : boli was ze siedzicie na tych surowcach i euro nie plynie szeroka struga?

ktos
środa, 6 maja 2020, 09:09

I jak spojrzysz na mape zobaczysz ze polnocne czesci alaski leza pod kolem podbiegunowym i z racji tego czesc tortu nalezy sie tez USA.

KAR
środa, 6 maja 2020, 14:01

Napisałem o Alasce... :)

Danisz
środa, 6 maja 2020, 08:39

Zapomniałeś o Danii

KAR
środa, 6 maja 2020, 13:59

Dania też :)

dyndas
wtorek, 5 maja 2020, 22:27

Wyzwania w Arktyce to można rzucać zimą a nie latem

Maciek
wtorek, 5 maja 2020, 22:18

Dopiero w obliczu takich wiadomości widać jak miażdżącą przewagę nad resztą świata maja USA. Wysyłają drobną część swojej wielkiej floty i stwarzają realne zagrożenie dla całej północnej części Rosji. To cos zupełnie innego niż przelot jednego bombowca, co praktykują sowieci. Gdyby tak ludziom radzieckim coś odbiło i postanowiliby zatopić te burki, to mieliby z tym wielki kłopot. Zwyczajnie nie mają ich czym sięgnąć. W drugą stronę, gdyby Amerykanom coś odbiło, te trzy niszczyciele zaorałyby całą północną część kraju rad. Bazy floty, radary, lotniska.

Adaś z 5 klasy
środa, 6 maja 2020, 09:39

Po tym wirusie widać jaka to potęga te usa ?

Franz
środa, 6 maja 2020, 09:29

"zagrozenie dla swiata" ?? te jak to nazywacie "burki" zagrozeniem dla swiata? Czy wszystkie wasze bomby atomowe i ubooty towarzyszy poszly na dno? Jak widac USA zawsze "napada" bez wypowiedzenia wojny na "pokoj milujaca" rosje i "systematycznie zaoruje" tomachawkami caly swiat. Jak wasi molojcy przelatuja nad okretami US Navy to jest to niebezpieczne bo w pijanym widzie mogliby uszkodzic okret lub spowodowac wiecej szkod. Poniewaz jak widac wasze samoloty sa nieuzbrojone wiec nalezy to traktowac jak klapanie bezzebna szczeka i niebezpieczny cyrkowy numer pijanego klawna. Morze Barensta nie jest niczyja wlasnoscia. Tak jak i morze Baltyckie. Cinskie czy amerykanskie czy hiszpanskie okrety moga zeglowac po tych akwenach bez wymagania waszej zgody.

Olo
środa, 6 maja 2020, 09:26

przecież siwietów już nie ma, wyemigrowali do Izraela. Chyba epoki ci się pomyliły...

Franz
środa, 6 maja 2020, 10:15

Olo - jak widac po komentarzach raczej siedza w Polsce...

Da da
wtorek, 5 maja 2020, 21:54

Rosja powinna zmienić nazwę kraju na Oil and Gas

Olo
środa, 6 maja 2020, 09:28

zazdrościsz?

Hmmm
środa, 6 maja 2020, 10:30

Oligarchą tak, zwykłym Rosjanom Ani trochę

Ech
wtorek, 5 maja 2020, 20:46

Kupic Grenlandii sie nie udalo. Dania nie chetna.

Urko
środa, 6 maja 2020, 00:21

Powinni sprzedać. Przykład Meksyku który nie chciał sprzedać Amerykanom Texasu za 30 mln dolarów, a później został zmuszony do oddania połowy swojego kraju za 25, pokazuje, że USA zawsze dostaje to czego chce...

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:07

Urko. Texas uzyskał niepodległość w 1836r jak Santa Anna przegrał wojnę z teksańczykami . a w 1846r Santa Anna zaatakował USA po tym jak Texas stał się częścią Stanów. Cos jeszcze do dodania?

robo
wtorek, 5 maja 2020, 18:48

Dziwne: 3 Burki 1 fregata i okręt zaopatrzenia i ani jednego holownika? To takie NIErosyjskie?

QDark
wtorek, 5 maja 2020, 19:42

Bardzo NIErosyjskie, zabrali by chociaż dwa holowniki ze sobą na wypadek, gdyby jeden się popsuł.

Bosmanz Pucka
wtorek, 5 maja 2020, 17:28

3 Burki na Barentsa? Za duża siła,ognia na niedźwiedź ie polarne Hahahaha

bropata
wtorek, 5 maja 2020, 16:56

Na, ale gdzie pojawią się te okręty? W rejonie Svalbard czy Nowej Ziemi? ;-)

Niuniu
wtorek, 5 maja 2020, 16:13

Niestety nie jest to tak niewinne pływanie jak forumowicze piszą. Swobody żeglugi to można chronić w zatoce adeńskiej gdzie są piraci. Może Barentsa to strategiczny rejon rozijania podwodnych strategicznych nosicieli broni jądrowej Rosji. Obecność w tym rejonie 3-ch niszczycieli USA uzbrojonych prawdopodobnie w 180 rakiet manewrujących typu tomahawk to bezpośrednie zagrożenie głównej bazie floty północnej FR oraz drugiemu największemu miastu Rosji Petersburgowi. To nie jest niewinny i nic nie znaczący krok. To faktycznie powrót do czasów Zimnej Wojny gdzie od zagłady atomowej ludzkości dzielił nas tylko krok. A jeśli chodzi o Chińczyków to na morzu Barensa nigdy ich nie było i nie będzie. Ta demonstracja siły jest ewidentnie wymierzona w Rosję i tylko w Rosję. A Rosja nie ma jak na to odpowiedzieć. Ta zagrywka ma może za zadanie wymusić na Moskwie decyzję o przeznaczeniu większych środków na rozwój floty zo jak wiadomo może być w efekcie ekonomicznie nie do udźwignięcia w epoce taniej ropy. Dziś wojny wygrywają dolary a nie okręty czy czołgi. Równowaga ekonomiczna Rosji jest obecnie z powodu cen surowców energetycznych i epidemi coronowirusa wyjątkowo wrażliwa. Nawet niewielki przesunięcie kurczących się rezerw Moskwy może być dla niej katastrofalne. A jednocześnie USA demonstruje, że jego potęga militarna jest stabilna i śmiertelnie groźna mimo właśnie coronovirusa.

Franz
środa, 6 maja 2020, 09:18

Od kiedy to Rosja jest wlascicielem morza Barentsa. Macie chyba w ambasadzie mape swiata i scisle nakreslona linie wod terytorialnych i wod otwartych dla zeglugi ale i takze dla wszystkich okretow wojennych swiata. Czy z tomachawkami czy bez. Przeciez jestescie tak swietnie uzbrojeni ze kilka jak to u was w ambasadzie nazywacie "burkow" to bulka z maslem, jedna "super - hiper torpeda i zostaje z nich mokra plama. Wiec co tak robicie w portki?

jam
wtorek, 5 maja 2020, 22:59

a ile statkow jest na morzu poludniowochinskim? ponoc wylano tam spora czesc floty, sa tez japonczycy i royal australian navy

Ech
wtorek, 5 maja 2020, 20:50

Bardzo dobry komentrarz. To trszke tak jak Rosjanie na Kubie. Niby nie zalezny kraj itp ale za blisko by bylo to widziane neutralnie.

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:14

Niuniu po pierwsze M Barentsa to tez wody miedzynarodowe i moża tam sobie pływac kto chce, po drugie 3 AB to maks 90 Tomahawków, a po trzecie nikt Rosji nie broni wysłąc swoich trzech niszczycieli na Atlantyk pod wybrzeże USA tylko czy tam dopłyną?? I czy antyczne Sowremienne stanowia jakiekolwiek zagrożenie?:)

GB
środa, 6 maja 2020, 14:56

Z tych Sowriemiennych to tylko jeden jest na chodzie i to we flocie Pacyfiku...

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:48

Ja znalazłem dwa, Bystryy i Admirał Uszakow z czego jeden na pacyfiku a jeden na północy:) Ale co ciekawsze. Rosja dalej nie moze zbudowac niszczyciela choćby na poziomie starych Spruance:)

No skąd
środa, 6 maja 2020, 11:49

Kuba, to suwerenny kraj. Mogła robić co chciała?

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:09

Oczywiscie ze mogła, a USA mogły ja odparować jakby Rosja próbowała stamtad wystrzelic rakiety na USA. i finał.

JAW
wtorek, 5 maja 2020, 19:59

Panie Niuniu - właśnie dolary wygrały wojnę w Afganistanie bo amerykanom przestało opłacać się produkować środki przeciwbólowe na bazie afgańskiego opium/afera z uzależnieniem podobna do tytoniowej/ i po 18 latach militarna klęska /w tym paktu obronnego/ oraz w Iraku, po spadku cen na ropę - brak funduszy na wsparcie prodemokratycznych bojówek islamskich i białych kasków. A szlak północny zabezpieczany lodołamaczami Rosji i Chin - potencjalne źródło profitów dolarowych i tu jest niedźwiedź i smok pogrzebany.

luksus
wtorek, 5 maja 2020, 23:57

Pięknie napisane Panie JAW Brawo!

Olo
wtorek, 5 maja 2020, 19:21

Obyśmy my mieli takie kurczące się rezerwy jak Rosja i takie dostępne zasoby jak oni.

Polak
wtorek, 5 maja 2020, 23:36

Oby nie, nigdy nie chcemy być jak rosja, u nas nie morduje się opozycji !

Znany
środa, 6 maja 2020, 12:36

Andrzej L..er

Olo
środa, 6 maja 2020, 09:32

wszędzie gdzie jest znacząca gra interesów morduje się przeciwników

Ola
piątek, 8 maja 2020, 14:29

I skaczą lekarze z okien ?

gaba
środa, 6 maja 2020, 09:04

u nas nawet to się nie opłaca...

kwa kwa
środa, 6 maja 2020, 08:49

Jeszcze...

Pawel
środa, 6 maja 2020, 13:00

Tak,tak panie kwa kwa ze przypomne o tzw.seryjnym samobijcy za POPRZEDNIEJ wladzy.

czwartek, 7 maja 2020, 23:49

Obecnei zdaje sie szaleje w Rosji, trzech lekarzy ma na koncie

werte
wtorek, 5 maja 2020, 17:48

Cóż, w Afryce jeśli chodzi o Chińczyków też nigdy ich nie było. Ale już są i nie tylko tam. Za kilka lat "Sznur pereł" załatwi solidne oparcie dla polityki Chin na Oceanie Indyjskim i w świecie. Stany maja czekać na jego arktyczna odmianę?

marcin
wtorek, 5 maja 2020, 15:29

Cały świat z zapartym tchem obserwował ten niesłychany skok spadochroniarzy na Arktykę z 10 kilometrów.Na osobisty rozkaz Szojgu !!!Amerykanie i Brytyjczycy tak się tego osobistego rozkazu Szojgu wystraszyli ( bo przecież tych bidnych spadochroniarzy),że aż wysłali tam aż trzy niszczyciele i fregatę.

Pawel
środa, 6 maja 2020, 13:01

Ludzi u nich mnogo.....a raczej tak im sie zdaje.

vodafone
wtorek, 5 maja 2020, 16:35

Oni potrafią więc to robią nawet jeżeli jest to propaganda. Walka o złoża w Arktyce nabiera rozpędu. Szkoda tylko że znowu jesteśmy spóźnieni

Olo
wtorek, 5 maja 2020, 19:22

a czym chciałeś powalczyć o złoża w Artyce? Bez technologi zagospodarowania? Dzidą?

mobilny
wtorek, 5 maja 2020, 20:47

Sluchaj. Prawda jest taka że są tam złoża a Rosjanoe prędzej czy później się do nich dobiorą bo technologię mają. Posiadają już złoża i niezależnie od cen zawsze to będzie top towar. Niestety ale od 2014 roku słyszę jak Rosja upada ze względu na ceny surowców i co? Ano nie upada i nie upadnie. Musimy się z tym pogodzić

środa, 6 maja 2020, 09:34

mój wpis dotyczył "znowu jesteśmy spóźnieni"

Jacek
wtorek, 5 maja 2020, 23:55

A konkretnie to jakie technologie mają? Obróbka kamienia łupanego atomem? Oczywiście fajnie mieć pod kontrolą jak najwięcej przestrzeni. W tym są dobrzy. W przekuwaniu przestrzeni na bogactwo już nie. Żeby dostać się do złóż potrzebują technologii i kapitału, czyli Niemców.

Piotr
wtorek, 5 maja 2020, 23:38

Raz już upadła, a historia lubi się powtarzać :) musisz się z tym pogodzić.

Znany
środa, 6 maja 2020, 12:41

Idąc ta teza to USA upadnie na pewno!

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:11

Doprawdy?? A niby kiedy USa upadło, bo Rosja juz 2 razy tylko w XX wieku.

złośliwy
wtorek, 5 maja 2020, 22:46

Technologie wydobywcze Rosja kupuje ... na zachodzie a od wprowadzenia embarga za Ukrainę ma problem z pozyskiwaniem i technologii i finansowania a w efekcie z otwieraniem nowych odwiertów.

Kuba Ptrilcka z Pardubic
wtorek, 5 maja 2020, 15:23

Nieśmiało przypominam, że największą akcją bojową w historii Floty Północnej była utrata niszczyciela Skoruszetnyj oraz ciężkie uszkodzenie niszczyciela Gromkij w trakcie eskorty konwoju QP-15. Jakby ktoś był ciekaw, to Niemcy nie mieli w tym udziału, rosyjskie okręty rozpadły się w sztormie.

Orm Bywaly
środa, 6 maja 2020, 03:14

wiesz,,generalnie to mozna by dlugo wymieniac osiagniecia rosjan w tym temacie,,od bitwy Czuszimskiej ,,poprzez dzialania I sukcesy marynarki podwodnej w obu wojnach, na ostatnim taranowaniu piersu konczac

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:32

Okręty były RADZIECKIE.

Pawel
środa, 6 maja 2020, 13:03

Radzieckie?Pod Cuszima?Czy aby na pewno?

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:12

A co to za róznica Heheszku:))

Paweł
wtorek, 5 maja 2020, 21:49

Ale flota nadal ta sama , o dziwo.

Ubaw po pachy
wtorek, 5 maja 2020, 21:48

Aha ale parade zwycięstwa to organizuje związek radziecki czy rosja?

Pamiętliwy
wtorek, 5 maja 2020, 21:47

Aha czyli Krym też był radziecki i rosji nic do niego ?

rob ercik
środa, 6 maja 2020, 06:51

Przed zssr była Rosja (carska)

Historyk
środa, 6 maja 2020, 13:38

A przed nią co było cwaniaczku hmm?

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:50

Lenno Mongołów?

autorwpisu
wtorek, 5 maja 2020, 15:13

Bardzo ładnie, można policzyć (po komentarzach poniżej) ilu saszkotrolkow jest na forum.

Polak
wtorek, 5 maja 2020, 15:07

Rosja tak jak cena ropy ,na kolanach może zrobić.....

flos
wtorek, 5 maja 2020, 14:44

No taaaaak, a Rosjanie maja tolerować amerykanów i angoli, chyba kogoś pogięło. Straszyć to se mozeta.

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:19

A czym maja ich powstrzymać o dpływania na wodach międzynarodowych?? Antyczna flota czy równie antycznym lotnictwem?? A pływać moze tam każdy:)

robbert
środa, 6 maja 2020, 00:03

I po co pan tak zawsze włazi wiadomo komu w... Jak to każdy może wszędzie pływać... Nikt nigdzie nigdy nie może pływać bo wszystko należy się Stanom Zjednoczonym... Niedługo trzeba będzie nowo poślubioną żonę na pierwszą noc im oddawać bo to się też im się to będzie należało... I do kogo pan wtedy pójdzie po pomoc? Dlatego ktoś kiedyś przekazał plany broni atomowej komuś aby na świecie była równowaga a nie jednym wszystko a drudzy mają być niewolnikami a jak ci się nie podoba to do pieca albo na azbest się przydasz...

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:51

No i kolejny troll z Olgino dał głos:) Skad oni biorą takei cos jak ty, z odzysku?

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:34

Bez GRUBEJ przesady. Ruskie OP nie są antyczne :) Oczywiście pływać moze kazdy.

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:14

Wow jak na razie to nawet swój najnowszy 885 oddali w stanie nadającym sie albo do wycofania albo do gruntownej modernizacji by był przestarzały po 23 latach budowy:) A rosyjska flota jest antyczna , poza kilkoma korwetami i fregatami .

HaHa
wtorek, 5 maja 2020, 23:07

No tak, to szczyt technologiczny OP ruskich - brawo wy :P

ubawiony
wtorek, 5 maja 2020, 22:48

Średnia wieku rosyjskiej floty OP nieuchronnie rośnie a ilość operacyjnych okrętów jest dość niska.

gaba
środa, 6 maja 2020, 09:10

Jak skończy się wyliczanka kto komu może zrobić jakie kuku, to na końcu i tak zawsze wyciągną kartę z atomem i dyskusja wraca do punktu wyjścia

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:14

gaba, tyle ze druga strona ma tego atomu więcej i ma srodki by częsciowo chociaz zneutralizowac rosyjskei uderzenie wieć zaczniesz wojne jadrową wiedząc ze zostanie z ciebie radioaktywny parking??

ubawiony
środa, 6 maja 2020, 10:45

Ale zanim wyciągnie się kartę z atomem to sprawne okręty są świetnym narzędziem nacisku i demonstracji siły. Co mamy na załączonym obrazku.

FR technologiczne imperium
wtorek, 5 maja 2020, 16:38

Jak rosyjskie okręty wojenne przepływają nieopodal państwa NATO to według fanów Rosji to korzystanie z wolność mórz i oceanów, ale jak to samo robią kraje NATO to już narracja się zmienia o 180 stopni.

sff
wtorek, 5 maja 2020, 19:24

dlatego Rosjanie powinni zadomowić się na Kubie

simplusik
wtorek, 5 maja 2020, 20:48

Tam USA swe łapy położy kwestia to czasu

gaba
środa, 6 maja 2020, 09:21

Tylko po co im dziś Kuba. Same problemy, w szczególności napięcia społeczne, brak surowców

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:15

No popatrz a mieli tyle czasu i nei połozyli po tym jak Rosja musiała zwiewać z Kuby w podskokach:)

Andrzej
wtorek, 5 maja 2020, 14:41

Amerykanie pewnie działają tylko w lecie arktycznym. Wszystko poniżej 10ct jest dla nich i ich sprzętu zabójcze.

asad
wtorek, 5 maja 2020, 20:49

Na Alasce jest za to wieczne lato.

marcin
wtorek, 5 maja 2020, 15:42

Dlatego f 22 na Alasce latają tylko latem ? I cała Alaska zimą jest bezbronna ? Weź,nie ośmieszaj się

Jacek
wtorek, 5 maja 2020, 23:59

na jakiej wysokości lata F22 i jaka tam jest temperatura? tak tylko pytam. z ciekawości.

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:15

Sporo ponizj zera panei jacek,

Fanklub Daviena
wtorek, 5 maja 2020, 14:37

Szopka. Wszyscy wiedzą, że ze swoim jedynym 45 letnim wrakiem lodołamacza US Navy i Royal Navy guano mogą w Arktyce i nie są nawet zdolne praktykować "swobody żeglugi" Północną Drogą Morską bez zgody Rosji, bo skończyłoby się to zatonięciem lub hańbiącym żebraniem u Rosjan o pomoc. Gdy 2 lata temu komisja senacka zażądała wysłania tam Polar Star w celu "praktyki swobody żeglugi" sam kapitan jednostki odpisał im, by lepiej tego nie robili, bo stan jednostki jest taki, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że skończy się to wzywaniem SOS i proszeniem Rosji o ratunek... Gdy USA inwestowało w lotniskowce Rosja inwestowała w lodołamacze... :)

Grzyb
wtorek, 5 maja 2020, 23:48

Piszesz o "hańbiącym żebraniu" o pomoc? Być może by to nastąpiło. Lepiej jednak prosić o pomoc niż postąpić tak jak Putin postąpił w przypadku Kurska. Anglicy proponowali Rosjanom pomoc i tych marynarzy można było ocalić. Ale Putin w imię źle pojętej dumy i honoru skazał tych ludzi na śmierć. I nie pisz o złym stanie amerykańskiego lodołamacza, bo jak będzie trzeba to jankesi sobie je wyprodukują. Poza tym lodołamaczem się konfliktów nie wygrywa. Martw się lepiej stanem rosyjskiej gospodarki i demografii. Brak perspektyw na tworzenie nowoczesnego uzbrojenia i brak ludzi by obsadzić stanowiska w armii. Przy tych cenach ropy i gazu i przy zmniejszonym popycie na te surowce Rosjanie naprawdę mają poważny problem.

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:23

Funku, bez zgody USA to nikt na ta Północną Droge Morska nie wpłynie bo to usa kontroluje Ciesnine Beringa w razie jakiegoś konfliktu:) Rosjanie poza 12-to milowym pasem wód przybrzeznych tez nic nie moga na tej swojej drodze północnej kontrolować a jak widac zaledwie 3 Burke z 70-ciu wystarczyły by wzbudzic panike w Moskwie:))

R
środa, 6 maja 2020, 10:54

"bo to usa kontroluje Ciesnine Beringa w razie jakiegoś konfliktu:) " ty i twoje historie, bajki zacznij pisac, zarobisz wiecej niz na trolowaniu tutaj.

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:16

R-ciu, a nei?? Polecam nauke geografii:))

Drt
wtorek, 5 maja 2020, 22:21

Ty Davienku, napisz jeszcze raz o Sayyad-1. Douczyłeś się już?

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:37

Ale gdzie jest napisane o PANICE W MOSKWIE? W powyższym tekście niczego takiego nie zauważyłem :))

Pawel
środa, 6 maja 2020, 13:06

Na forum widac ja wyraznie.

gaba
środa, 6 maja 2020, 09:26

no może nie ma tego w artykule, ale zobacz jak nam się ładnie dyskusja rozwija:)

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:18

To sobie poczytaj porzadnie, bo jak nagle w Siewiermorsku atmosfera jak z zimnej wojny i funek z Heheszkiem sie produkuja...

Fanklub Fanklubika
wtorek, 5 maja 2020, 16:40

Tylko że ten lodołamacz jest i pływa w przeciwieństwie do Kuzniecowa, który pod Wybrzeże USA nie podpłynie.

Sarmata
wtorek, 5 maja 2020, 18:34

A po co Rosji lotniskowiec?Rosja to mocarstwo lądowe nie morskie.Zajmuje dwa kontynenty i musi dbać o swoje granice lądowe.Na morzu wystarczą tak naprawdę okręty podwodne i straż przybrzeżna do ochrony wybrzeża.

Rah Warsz
wtorek, 5 maja 2020, 23:57

Sarmata... Rosja tylko mocarstwem lądowym? Ależ to upadek, bo przecież tak nie dawno była mocarstwem światowym ...A na tym świecie jak uczono mnie w szkole 2/3 powierzchni pokrywają oceany i morza... To coś się zmieniło? Przybyło lądu czy wody ubyło, że FR stała się ze światowego tylko mocarstwem lądowym? Rosja leży na 2 kontynentach, a nie zajmuje 2 kontynenty...no chyba że takie Chiny, Indie nie wiedzą o tym że w Azji to ich właściwie nie ma, bo matuszka Rasija wszystko zajęła :))) jak to ma w zwyczaju często nie pytając się o zdanie właścicieli...

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:25

Wow to po co remontuja ten okret mający rekord swiatowy w ilosci pozarów, czy budują nowe smigłowcowce i planuja Sztormy:_ A i w OP zosta;li za USA daaleko w tyle:)

cynik
wtorek, 5 maja 2020, 18:59

To zabawne, że jeszcze 3 miesiące temu i lotniskowce i super-niszczyciele były Rosji potrzebne a jak ropa Ural zaczęła kosztować grosze to Rosja stała się nagle "mocarstwem lądowym". Chiny też są mocarstwem lądowym a lotniskowce budują seryjnie. To dzisiaj różni mocarstwa od byłych mocarstw.

sff
wtorek, 5 maja 2020, 19:26

bo Chińczycy wybierajà się do USA a Rosjanie jeszcze nie

Pawel
środa, 6 maja 2020, 13:08

Wybieraja sie do USA?hahahahahahahha ale nonsensy!!!!!!!!!!!!Widac wam tam w Moskwie juz ze strachu sie kompletnie w glowach pokielbasilo.

cynik
wtorek, 5 maja 2020, 22:53

Co najwyżej na Tajwan, bo do US daleka droga przez wody otoczone przez amerykańskie bazy i pełnych życzliwości sąsiadów Państwa Środka jak Japonia (nowoczesna flota, buduje niszczyciele-lotniskowce), Korea Pd (nowoczesna flota), Wietnam i Filipiny.

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:26

Taak, a Chiny o tym wiedza ? czy to znowu pobozne życzenia Rosji by skierować ekspansję Chin gdzie indziej?:))

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:42

Chiny o tym Z PEWNOŚCIĄ wiedzą Davienku a pobożne zyczenia Ukraińców aby skierować ekspansje Chin w stronę Rosji niczego nie zmienią :))

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:19

Heheszku co ty masz za kompleksy z ta Ukraina:)) Ale to własnie identyfikuje ciebie ajko zwykłeg rosyjskeigo trolla i to dośc kiepskiego:)

Rah Warsz
wtorek, 5 maja 2020, 23:57

HeHe:) Chiny już w Rosji są i to fakt bolesny dla Wowy ale nic zrobić nasz bohater nie może. Azjaci wciągają matuszkę powoli i systematycznie jak ciepły makoron z miseczki z zupą sssssssuuup!

Danisz
wtorek, 5 maja 2020, 23:09

ta ekspansja już się odbywa, tylko że nie zbrojna a demograficzna. ale cieszy mnie wasze dobre samopoczucie

czytelnik D24
wtorek, 5 maja 2020, 23:02

Co ma Ukraina do tematu?

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:18

To po prostu znak rozpoznawczy rosyjskich trolli, cos tylko o Rosji to zaraz albo Ukraina albo USa:)

xawer
wtorek, 5 maja 2020, 18:59

Chyba leży na dwóch kontynentach. "Zajmować" próbowali ale nie wyszło:-)

GB
wtorek, 5 maja 2020, 16:05

Flota to nie tylko okręty nawodnych, ale i lotnictwo morskie i okręty podwodne. Wysłanie zaś nawodnienie floty NATO na M. Barentsa wskazuje jak nisko upadła rosyjska marynarka i lotnictwo morskie.

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:45

A co to ma wspólnego z "upadkiem"? Yanks i Brytole pływaja w strefie międzynarodowej i mają do tego prawo.

Fanklub Daviean
wtorek, 5 maja 2020, 20:10

Niby jak? Rosja ma tam brzegowe baterie rakiet antyokrętowych. Zatopili by te okręciki w parę minut... :)

GB
środa, 6 maja 2020, 15:00

A niby jak? Te ich brzegowe baterie to mają realną donośność +- 40 km. Dalej ogranicza horyzont radiolokacyjny. Bo wiesz rozpoznawcze rosyjskie lotnictwo jest w stanie kryzysu i zostałoby zdmuchnięte przez OPL Burków lub myśliwce z Norwegii.

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:20

Taak, a niby czym? Oniksami i Ch-35 bedacymi dla SM-2/6 łatwym celem? A co potem by zostało z bazy w Siewieromorsku....

R
środa, 6 maja 2020, 10:55

Davidek jak zawsze nie napisal wszystkiego.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:54

A po co opisywac malownicze ruiny jednej z rosyjskich głównych baz morskich jakby zaczepili te Burke?:)

ruski stek bzdur...
wtorek, 5 maja 2020, 23:12

A wystartują ? Nie popsują się w locie ? No i czy wogóle w coś trafią ? :)

Moskwicz w F1
wtorek, 5 maja 2020, 23:07

W parę minut zestrzeliliby te rakiety a ponad setka Tomahawków zasypałaby cele w Rosji.

złośliwy
wtorek, 5 maja 2020, 22:55

Serio? Mają na północy dość baterii by przełamać obronę plot, choć jednego niszczyciela A.B.?

Fanklub Daviena
środa, 6 maja 2020, 09:45

Na przełamanie saturacyjne samotnego AEGISA wystarczy 8 szt. naddźwiękowych seaskimmerów a w zespole okrętów 12 szt. Czyli 12 szt. Kh-31 i AEGIS tonie. To wariant OPTYMISTYCZNY dla AEGISa, zakładając, że KAŻDA amerykańska rakieta TRAFI! Gdy pijak Jelcyn sprzedał US Navy 32 szt. AM-31 (wersja Kh-31 z głowicą telemetryczną zamiast bojowej) do testów, US Navy nie udało się zestrzelić ANI JEDNEJ! US Navy przed komisją senacką zeznało również, że nie potrafi zestrzelić nic co lata szybciej niż 3 Machy i manewruje, czyli na AEGISA wystarczy JEDEN Cyrkon. :)

GB
środa, 6 maja 2020, 15:37

Warto jednak wiedzieć że systemy OPL amerykańskich okrętów nie składają się tylko z rakiet i radarów ale rozbudowanych systemów wre. I niekoniecznie trzeba zestrzelić rakietę przeciwokrętową, wystarczy ją zmylić, zakłócić jej systemy kierowania, tak aby poleciała sobie w morze.

Davien
środa, 6 maja 2020, 14:22

Funku czyli 12 sztuk Ch-31 to okaza dla Burke-a do pocwiczenia stzrelania do celów cwiczebnych bo tym jest dla USA Ch-31, zapomniałęs?:)) AA regularnei zestrzeliwane GQM Coyote rozwijajace Ma4 i znacznie zwrotneijsze od Oniksa twierdzą że kłamiesz. A pojedynczy Burke moze spokojnie walczyc naraz z 25-oma celami naddzwiękowymi i to wygrać:)

złośliwy
środa, 6 maja 2020, 11:10

Czyli mówisz, że USA od 25lat doskonale zna parametry CH-31? "USA nie udało się zestrzelić ANI JEDNEJ!" - zważywszy choćby na fakt, że 3 z 12 odpalonych się zepsuło w locie a tylko 1 była użyta do testów ogniowych okrętowych systemów plot to ciekawe wnioski.

Dokładny
wtorek, 5 maja 2020, 21:52

O to zupełnie jak nasze NSM ruskue okręty na bałtyku.

Danisz
wtorek, 5 maja 2020, 14:18

śmiechowo, że jednocześnie w służbie pozostają dwie jednostki o nazwie USS Roosevelt

xawer
wtorek, 5 maja 2020, 19:02

USA mają bogactwo prezydentów Roosveltów(26. i 32. Prezydent)

Joe Glass
wtorek, 5 maja 2020, 17:42

Jeden to USS Theodore Roosevelt - lotniskowiec ,drugi to USS Roosevelt nazwany na cześć prezydenta Franklin D. Roosevelta oraz jego żony Eleanor.

rzeszow
wtorek, 5 maja 2020, 13:57

Rosji udało się uregulować spór z Norwegią dotyczący rozgraniczenia terytoriów. Norwegowie mają ulokować dowództwo operacyjne swoich wojsk w bazie Bodo w Arktyce. Rosja toczy jednak wciąż spór z Kanadą, która nie zgadza się z jej roszczeniami do Grzbietu Łomonosowa. Prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson zaapelował podczas konferencji o położenie kresu napięciom wokół Arktyki, które według niego przypominają “czasy zimnej wojny”. Dodał, że Rosja i Islandia mogłyby wspólnie eksploatować bogactwa Arktyki. Według ONZ-owskiej konwencji prawa morza państwo nadmorskie ma prawo do bogactw naturalnych znajdujących się w odległości 370 km od jego wybrzeży, ale może starać się o rozszerzenie tej strefy, udowadniając, że jego szelf kontynentalny sięga dalej. Decyzje w tej sprawie podejmuje odpowiednia komisja ONZ, która analizuje wnioski poszczególnych krajów. Rosjanie wysłali na Arktykę ekspedycję naukową, która zbiera próbki szelfu mające potwierdzać jej roszczenia. Moskwa przypomina też, że leżący pod biegunem Grzbiet Łomonosowa odkryła w 1948 roku ekspedycja radzieckich uczonych,,Podmorski grzbiet rozciągający się na długości 1800 km na dnie Oceanu Arktycznego stał się kością niezgody między Rosją, USA, Kanadą oraz Danią,,,

spoko
wtorek, 5 maja 2020, 22:32

A sluchalem ostatnia konferencje prasowa Pani Zacharowej i bardzo zalila sie na Norwegie

cynik
wtorek, 5 maja 2020, 19:04

Żeby USA nie przypomniało sobie kto odkrył Wyspy De Longa w archipelagu Nowosyberyjskim, bo będzie "zabawnie".

yaro
wtorek, 5 maja 2020, 13:55

Wielkie mi wyzwanie, Rosjan poinformowano wcześniej, że takie okręty wpłynął na morze w celu odbycia ćwiczeń, podano im również datę .... więc nic wielkiego się nie stało a o gorącu nie ma mowy ...

say69mat
wtorek, 5 maja 2020, 13:53

Ufff ... na nasze szczęście potencjał naszej floty definiuje stopień naszego zaangażowanie w tego typu operacjach. Możemy kibicować w garnizonach v/s ziemiankach na granicy z Obłastią. Licząc, że będziemy mieli farta i jakimś odpryskiem, jakieś żelastwo nie spadnie nam na głowy. Bo ... w MON nie styknęło czasu i konceptu aby odpalić i zrealizować przetarg na realizację programu NAREW.

Wania
wtorek, 5 maja 2020, 13:39

Rosja planuje szybko zakończyć remont i wysłać w ten rejon swój flagowy okręt, który należy do floty północnej. Puki co zespół ten nie stanowi żadnego zagrożenia i Kuzniecow nie odpływając od nabrzeża wyśle w ten rejon swoje samoloty, żeby Amerykanie tradycyjnie się się pos.... podczas niskiego przelotu rosyjskich samolotów.

Hanys
wtorek, 5 maja 2020, 13:39

Natomiast Rosja i Chiny powinny wysłać okręty do Zatoki Meksykańskiej i też przeprowadzić manewry w celu ochrony tamtejszej żeglugi, żeby np. transport żywności zamówiony w Meksyku przez Wenezuelę nie napotkał żadnych problemów ze strony krowopasów.

Davien
sobota, 9 maja 2020, 15:28

A co Hanys, planujecie napadac na transporty zywnosci dla Wenezueli i uprawiac piractwo jak na M. Azowskim?:) To juz tak nisko Rosja upadła?

Rah Warsz
środa, 6 maja 2020, 00:03

Hanys... no coś ty... chcesz wytruć wszystkie ptaki morskie na wybrzeżu USA? Przecież jak ta duma floty FR Kuźniecow z rury da, to pospadają wszystkie z nieba. Oj uważaj Hanys, naraziłeś się Zielonym...

Towarzysz Polak
wtorek, 5 maja 2020, 16:42

Dokładnie powinni wysłać tam swój lotniskowiec a USA ze strachu przed katastrofą ekologiczną zgodzili by się na zniesie sankcji byle by Kuzniecov nie podpływał do wybrzeża.

Polak
wtorek, 5 maja 2020, 15:05

Mogą sobie pomażyć

Abatwingwzupie
wtorek, 5 maja 2020, 17:05

Ruskie jak ceny ropy na kolanach.

!
wtorek, 5 maja 2020, 18:03

Jak na razie przy takiej cenie ropy upadają amerykańskie firmy wydobywające ropę z łupków już dwie firmy ogłosiły upadłość

Davien
wtorek, 5 maja 2020, 20:32

Wow cena za Ural jednocyfrowa, cena za WTI 22 usd za baryłkę wiec dawno się tak nie usmiałem:)

Fanklub Daviena
środa, 6 maja 2020, 10:00

Davienku, ale Rosja ma w 4 literach londyńskie manipulacje ceną ropy (np. ropa Brent z Morza Północnego to jakieś promile światowego wydobycia a jakieś Goldmany i Sachsy usiłują wg niej ustawiać wszystkim ceny ropy na świecie). Nie mają one nic wspólnego z cenami dostaw, tak jak nigdy, wbrew medialnej propagandzie, nie było ujemnych cen ropy. Ponadto błaźnie, właśnie Chiny zaczęły kupować od Rosji ropę PO CENACH WYŻSZYCH NIŻ RYNKOWE i zaprzestały kupować tańszą ropę z Arabii Saudyjskiej. Dlaczego? By ta saudyjska ropa zalała zachodnie rynki i wykończyła amerykańskich nafciarzy łupkowych a na Arabię Saudyjską spadły amerykańskie sankcje - za to wg Chińczyków warto Rosji zapłacić! USA właśnie ogłosiły rekordowy deficyt handlowy mimo... rekordowo niskiego deficytu w handlu z Chinami. Jak to się stało? Ano Trampek właśnie odkrył, że Xi ma IQ z jednym zerem na końcu większym od Trampka i sankcje Chin na USA nie ograniczają się tylko do rynku chińskiego, ale Chińczycy mają szereg koncesji i zachęt dla partnerów USA, by porzucili kupowanie amerykańskich towarów... USA też kopie sobie grób, bo jak się grozi sankcjami partnerom za to, że eksportują do Chin czy Iranu lub Rosji towary zawierające 10% lub amerykańskiej technologii, to następny model takiego towaru już nie zawiera amerykańskiej technologii, tylko niemiecką, francuską czy japońską... USA staje się na własne życzenie gospodarczym pariasem. :) P.S. I gdzie są teraz te mędrki, które się oburzały jak zła Rosja "złodziejsko" wycenia ceny gazu wg indeksu cen ropy i doprowadziły przed trybunałem do wypowiedzenia takiego indeksowania? Kto się teraz śmieje? :)

QDark
wtorek, 5 maja 2020, 19:31

Dla ruskich, gdyby dwie firmy naftowe padły to rosjanie musieliby pakować manatki do Chin(o ile by ich chcieli), dla Amerykanów to tylko normalna kolej rzeczy, jedne upadają inne powstają.

HeHe
wtorek, 5 maja 2020, 21:50

Jak do tej pory to tylko upadają. Jakieś powstają? :)

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:22

Wow to wam w Rosji kolejne firmy naftowe padły Heheszku?:) No ale przy jednocyfrowej cenie za Ural co sie dziwić:)

Rah Warsz
środa, 6 maja 2020, 00:08

Oj nie bądź taki drobiazgowy Hehe, znasz powiedzenie, że zanim gruby schudnie to chudy wyzionie ducha... Tym chudym i obranym do kości jest Rosja. To się nazywa umiejętność, największe powierzchniowo państwo na świecie, ze wszystkimi niemal klimatami, ogromem bogactw naturalnych doprowadzić do stanu agonalnego... no szacun!

Fanklub Daviena
środa, 6 maja 2020, 10:03

Obranymi do kości to są zadłużeni Amerykanie... Cały blichtr mieli na pokaz za pożyczki. A wiesz co się dzieje, gdy zadłużony traci dochody... Jak na dziś to 2/3 Amerykanów nie ma nawet 500 USD oszczędności i w przypadku konieczności wizyty u lekarza to musiałby te 500 USD pożyczać od rodziny i znajomych. Za marzec 1/3 Amerykanów nie zapłaciła czynszu, bo nie miała za co - wyniki za kwiecień mają być jeszcze gorsze... :)

Brawo wy
piątek, 8 maja 2020, 14:40

Ruski gus twierdzi, że przeciętny rosjanin nie ma na drugie buty i nie stać go na odwiedziny rodziny która dalej mieszka. Na YT można sobie pooglądać " bogatą " rosja - polecam ciasny sektor obojętnie jakiego miasta :)

HaHa
wtorek, 5 maja 2020, 23:15

Oczywiście że powstają, normalna rzecz w wolnych krajach, gdzie się KAGIEBIŚCI kurczowo nie trzymają władzy :)

QDark
wtorek, 5 maja 2020, 22:11

Wystarczy zobaczyć, tak powstają, natomiast rosyjskie jakoś grzebią w mule.

y
wtorek, 5 maja 2020, 19:22

I co z tego? To jest normalna gospodarka kapitalistyczna! Jedne firmy upadają, a inne powstają. I ropa nie stanowi w USA postawy gospodarki. A Rosja bez sprzedaży ropy i gazu leży i kwiczy...

gosciui
wtorek, 5 maja 2020, 13:16

Dobrze ze jest cieplo, wstyd by był jakby rosyjskie lodołamacze je wyciągały z opresji

Fanklub FR
wtorek, 5 maja 2020, 16:44

Bo wiadomo prosić o pomoc to wstyd i ujma na honorze, ciekawe tylko czy z tym stanowiskiem zgadzają się wdowy po marynarzach z Kurska.

Redrum
wtorek, 5 maja 2020, 15:28

Wstyd to było rosyjskiemu dowództwu prosić o pomoc dla Kurska, co wiadomo jak się zakończyło.

red
wtorek, 5 maja 2020, 19:44

Wstyd to było dla amerykanów prosić ROSJAN o pomoc dla ,,floty '' jak by zamarzła w lodach ....wiadomo jak by się to zakończyło.

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:24

A po co maja prosic jak wiekszośc M. barentsa nei zamarza w ogóle?? Ech opuszczacie sie w Olgino towarzyszu:)

złośliwy
wtorek, 5 maja 2020, 22:58

Szczególnie, że ostatnio Morze Barentsa w zimie nie zamarza... Jeszcze kilka takich ciepłych lat i okaże się, że lodołamacze to była kiepska inwestycja.

Ukulele
wtorek, 5 maja 2020, 14:55

Putinowi to chyba faktycznie tylko lodołamacze i holowaniki pozostały sprawne we flocie.

Ogryzek
wtorek, 5 maja 2020, 21:44

A co mu zostalo? Po sztuce,po d wie. Bieda az chuczy. To nie marynarka.

Wkurzony
wtorek, 5 maja 2020, 16:55

Do Ukulele. Bo Rosja to pokojowy słowiański kraj a nie Imperium Zła które dorobiło się na 2 wojnach światowych.

Profesor
środa, 6 maja 2020, 06:50

Nie pokojowy skoro rosja rozpętała 2 wojnę światową razem z niemcami i nie słowiański tylko mongolski.

Wania
środa, 6 maja 2020, 05:26

Rosja nie jest słowiańskim krajem. To dzikie stepowe ludy agresywne, gdy wpadnie im do kieszeni trochę pieniedzy. Rosja na wojnie się dorobiła. Doiła nas przez kilkadziesiąt lat po wojnie. Nie wspomnę o fabrykach, które wywieźli na wschód tuż po wojnie. Po szczęśliwym upadku bloku wschodniego przeciętny Rosjanin miał prawie dwa razy wyższe wynagrodzenie od Polaka. Teraz minimalne wynagrodzenie. Rosja 12 tys rubli, polska 43 tys rubli. Kraj najbogatszy w zasoby naturalne na świecie. To pokazuje, że można trzymać w biedzie naród, który powinien być na poziomie Norwegii.

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:25

No z tym" Rosja to pokojowy słowiański kraj" to wyszedł ci dowcip tysiaclecia:)

Rah Warsz
środa, 6 maja 2020, 00:13

FR obecnie a wcześniej CCCP i carska Rosja to były gołąbki pokoju że ho ho ho! Udana Ironia Wkurzony

Opanowany
wtorek, 5 maja 2020, 23:18

Powiedz to Afgańczykom, Gruzinom, Czeczenom, Ukraińcom, Syryjczykom...

gaba
środa, 6 maja 2020, 10:50

Polakom, bałtom, czechom, węgrom, finom, bałkanom, ludom syberyjskim, itd-om.

baga
piątek, 8 maja 2020, 14:41

Te wszystkie nacje prócz syberyjskich dlatego są w NATO żeby się bronić przed tym wschodnim czymś.

Davien
sobota, 9 maja 2020, 15:32

Finowie jeszcze nie są ale jeszcze trochę wyskoków Putina i znowu będzie w Rosji płacz że sie NATO powieksza:)

Tweets Defence24