Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Główna armata ORP „Ślązak” gotowa do działań

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Z informacji przekazanych przez koncern Leonardo wynika, że armata Leonardo OTO 76/62 SR MF kalibru 76 mm zamontowana na okręcie patrolowym ORP „Ślązak” jest sprawna, a Marynarka Wojenna przygotowuje się do samodzielnego obsługiwania technicznego i naprawy tego systemu uzbrojenia.

Przetarg ogłoszony we wrześniu 2020 roku przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni, dotyczący przeglądu armaty Leonardo OTO 76/62 SR MF na korwecie patrolowej ORP „Ślązak”, wzbudził zaniepokojenie, że główny system uzbrojenia na najnowszym polskim okręcie bojowym jest niesprawny. Całą sprawę wyjaśnia ostatecznie notatka opublikowana przez koncern Leonardo pod koniec grudnia br. Wynika z niej, że Marynarka Wojenna zawarła z Włochami w 2020 roku kompleksową umowę obejmującą nie tylko przegląd systemu artyleryjskiego, ale również przygotowania do jego przyszłego wsparcia logistycznego.

W pierwszej kolejności, w ramach tego kontraktu, w październiku 2020 roku specjaliści z koncernu Leonardo z powodzeniem przeprowadzili konserwację zapobiegawczą armaty OTO 76/62 SR MF. Leonardo wsparł również Marynarkę Wojenną RP w próbach ogniowych tej armaty, które udowodniły wysoką wydajność systemu. „Próbne strzelanie było udane i satysfakcjonujące dla Marynarki Wojennej RP, a przeprowadzone zostało podczas niedawnego szkolenia morskiego z udziałem wielu sił, w dniach 16-20 listopada 2020 r.”.

Testy zrealizowano w czasie polsko-niemieckiego ćwiczenia morskiego PASSEX. W manewrach tych uczestniczyły statki powietrzne lotnictwa Marynarki Wojennej oraz jednostki pływające 3. Flotylli Okrętów, w tym: fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”, okręt podwodny ORP „Bielik”, korweta patrolowa ORP „Ślązak”, okręt rakietowy ORP „Piorun” i okręt ratunkowy ORP „Maćko”.

Ze strony niemieckiej marynarki wojennej w ćwiczeniu PASSEX wzięły udział dwie korwety rakietowe FGS „Erfurt” i FGS „Ludwigshafen” (typu 130/Braunschweig), obie wyposażone w działa Leonardo OTO 76/62 C IROF, wspierane przez okręt wsparcia logistycznego FGS „Donau” (typu Elbe).

Zgodnie z komunikatem Leonardo: „Szkolenie koncentrowało się na walce z okrętami podwodnymi oraz zwalczaniu celów nawodnych i powietrznych. Obie marynarki wojenne wspólnie przeprowadzały symulowane ataki rakietowe, obronę przeciwlotniczą, manewrowanie na liniach i procedury łączności. Załoga korwety patrolowej ORP Ślązak korzystała z działa Leonardo OTO 76/62 SR MF, które podczas testów wykazało się wysokimi osiągami”.

Kontrakt zawarty z Włochami nie dotyczył jedynie samego przeglądu armaty, ale również jej przyszłej obsługi technicznej. Zgodnie z włoskim komunikatem: „Umowa zawarta w 2020 roku pozwoli Marynarce Wojennej RP i Leonardo we współpracy z polską firmą opracować zintegrowaną usługę wsparcia logistycznego dla wszystkich systemów artyleryjskich Leonardo zainstalowanych na ORP Ślązak. Obejmuje to części zamienne niezbędne dla konserwacji, narzędzia, instrukcje techniczne i pakiet kursów szkoleniowych dla techników obsługi serwisowej”.

Elementem tych działań było przeprowadzenie przez koncern Leonardo szkolenie dla zespołu 1. Regionalnej Bazy Logistycznej Sił Zbrojnych RP, które zakończyło się 3 grudnia br. „Uczestnicy szkolenia przekazali swoje duże zadowolenie z tego kursu, a zwłaszcza z wiedzy trenerów Leonardo, którzy byli w stanie rozwinąć ich zaufanie, dzieląc się szczegółową wiedzą na temat konserwacji działa OTO 76/62 SR MF. Zdobyte umiejętności będą niezbędne podczas dalszej obsługi i konserwacji uchwytu działa”.

Na tym szkoleniu najprawdopodobniej się jednak nie zakończy. Koncern Leonardo już zapowiada, że w przyszłości planuje: „w całości przenieść obsługę techniczną i naprawę działa Leonardo OTO 76/62 SR MF na załogi Marynarki Wojennej, co pozwoli im działać autonomicznie i samodzielnie zarządzać wszelkimi pojawiającymi się problemami. W ramach tej inicjatywy Leonardo i Marynarka Wojenna zamierzają stworzyć w Gdyni centrum serwisowo-szkoleniowe”.

Reklama

Komentarze

    Reklama