Reklama

Siły zbrojne

Zakończenie misji w Kuwejcie. Lotnicy już w Łasku

Fot. st.szer. Robert Ożadowicz
Fot. st.szer. Robert Ożadowicz

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się ceremonia powitania żołnierzy służących w składzie IV Zmiany PKW OIR Kuwejt. Wojskowi wrócili z zakończonej, trwającej dwa lata misji na Bliskim Wschodzie, w ramach której polskie myśliwce F-16 wykonywały zadania rozpoznania lotniczego podczas operacji Inherent Resolve wymierzonej w Państwo Islamskie.

„Wasza służba przyczyniła się nie tylko do pokonania groźnego wroga jakim było tak zwane Państwo Islamskie, ale również do znacznej poprawy bezpieczeństwa w ciągle niestabilnym regionie” - powiedział podczas ceremonii dowódca bazy płk pil. Tomasz Jatczak. 

Po odczytaniu rozkazu Szefa Sztabu Generalnego o odwołaniu żołnierzy z wykonywania zadań w ramach PKW odbył się akt przekazania przez dowódcę PKW OIR Kuwejt, ppłk pil. Przemysława Struja flagi narodowej pod którą służyli polscy żołnierze. W imieniu DGRSZ flagę odebrał Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak, 

Wyrazy uznania należą się wszystkim 621 żołnierzom i 12 pracownikom resortu obrony narodowej, którzy przez ostatnie dwa lata zdobyli się na tak duży wysiłek.

Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak

Po przemówieniu nastąpiło podpisanie dokumentu przekazującego pododdział PKW w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu Sił Zbrojnych, którego dokonali w imieniu Dowódcy Operacyjnego RSZ  -  Szef Sztabu Dowództwa gen. bryg. Tomasz Piotrowski oraz w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ - Inspektor Sił Powietrznych  gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak.

W trakcie uroczystości został odczytany Rozkaz Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych  o wyróżnieniu 10 żołnierzy za wykonywanie zadań w ramach PKW OIR Kuwejt.

Na oficjalnym zakończeniu misji w Kuwejcie pojawili się Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Tomasz Piotrowski, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych Dowództwa Operacyjnego RSZ gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski, Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła, Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz, a także przedstawiciele służb mundurowych, władze lokalne a także rodziny żołnierzy.

W skład zespołu lotniczego w Kuwejcie wchodziły 4 myśliwce wielozadaniowe F-16 Jastrząb wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110 i Sniper XR. Ostatnią misję samoloty wykonały 16 czerwca, natomiast ostateczne zakończenie działania polskiego kontyngentu nad Zatoką Perską nastąpiło 30 czerwca. Polskie samoloty wykonały w ramach operacji Inherent Resolve ok. 3600 godzin. 

Wiceminister Tomasz Szatkowski, który pojawił się w czerwcu w Kuwejcie w związku z zakończeniem misji, w imieniu ministra Mariusza Błaszczaka, podziękował wtedy żołnierzom i pracownikom wojska za służbę związaną z utrzymaniem bezpieczeństwa regionalnego, jak również za wzmacnianie pozycji Polski w ramach NATO jako wiarygodnego sojusznika realizującego również realizującego zadania w ramach Globalnej Koalicji utworzonej do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Polacy, zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP realizowali zadania rozpoznania lotniczego operując z bazy Ahmad al-Dżabir w Kuwejcie od 20 czerwca 2016 roku. O planach zakończenia misji wraz z czwartą zmianą PKW OIR informował w programie Skaner Defence24 dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski

Reklama

Komentarze

    Reklama