Wyrzutnie rakiet dla Wisły powstaną w Stalowej Woli. Jest umowa

14 marca 2019, 14:38
Patriot wyrzutnia
Fot. Raytheon via Facebook

Huta Stalowa Wola S.A. i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie, umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903, podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”. 

Zobacz także
Reklama

Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa w skład, której wchodzi Huta Stalowa Wola dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi oraz akceptacji w ramach procesu Foreign Military Sales (FMS).

Umowa jest traktowana przez PGZ jako kamień milowy programu, ponieważ HSW zawiera umowę z Raytheonem na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji pierwszej fazy Wisły. W październiku 2018 r. Raytheon złożył w HSW S.A. zamówienie na przygotowanie realizacji przyszłej umowy. Jest to jedna z wielu umów biznesowych, które związane są z realizacją tego kontraktu. W kolejce czekają zamówienia zarówno ze strony Raytheon, jak i  krajowe ze strony MON, dot. m.in. ciężarówek JELCZ. 

Podpisanie inauguruje etap uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”. Dzięki współpracy z amerykańskimi partnerami Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się elementem łańcucha dostaw w systemie Patriot. Pozyskujemy zdolności produkcyjne umożliwiające nam realizację dostaw kluczowego wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych, a w przyszłości również dla innych klientów.

Członek zarządu PGZ S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki

Raytheon jest zaangażowany w partnerską współpracę z polskim przemysłem, aby rozwijać sektor obronny. Kontrakt zawarty z Hutą Stalowa Wola jest pierwszym z wielu kontraktów produkcyjnych, który przyznamy spółkom PGZ  w ramach realizacji pierwszej fazy  programu Wisła.

Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Raytheon Pete Bata

Jak podaje PGZ, w I fazie programu Wisła HSW S.A. i inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej uzyskają między innymi technologie i know-how umożliwiające istotny udział w produkcji wyrzutni i ich komponentów. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym. Transfer technologii i wiedzy ma pozwolić też zdaniem PGZ na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni. Za ich późniejszą eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ. Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i Hutą Stalowa Wola możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.

Tymczasem w USA Pentagon zawarł już kontrakty z amerykańskimi firmami Raytheon, Lockheed Martin i Northrop Grumman na dostawę wszystkich podstawowych elementów systemu Wisła a więc zestawów Patriot, systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS i rakiet PAC-3 MSE. We wrześniu 2018 roku Raytheon otrzymał wart 1,528 mld USD kontrakt na elementy polskiego systemu Patriot, dostarczane przez ten koncern wraz z integracją systemów, z terminem realizacji do 2022 roku, natomiast 28 lutego br. Lockheed Martin otrzymał zamówienie na kwotę 680 mln USD na dostawę partii rakiet rodziny PAC-3 MSE/CRI do 9 użytkowników zagranicznych, w tym Polski.  Natomiast w dniu dzisiejszym tj. 14 marca powiadomiono, że Northrop Grumman otrzymał kontrakt o wartości 349,4 mln USD na zakup dwóch kompletnych zestawów bateryjnych Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, zarówno jeżeli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie, wraz z aktualizacją tego ostatniego już po planowanej na 2022 rok dostawie, w okresie do 2026 roku.

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 91
Reklama
Marek1
niedziela, 17 marca 2019, 08:42

Konkretnie JAKIE elementy holowanych wyrzutni M903 będą produkowane w HSW ??

BUBA
sobota, 16 marca 2019, 19:47

Davien, jak Ty chcesz dyskutować nie masz pojęcia o budowie M903 i wyrzutni PZR PTAKI. Bredzisz coś o różnicy w pocisku która jest oczywista dla każdego, a tu nie chodzi o pocisk i obaj o tym wiemy. ............................................................................................................................................................................ Wyrzutnia PELIKAN PZR PTAKI z WZU S.A. Grudziąd to nowoczesna koncepcyjnie wyrzutnia pionowego startu polskiej produkcji zaprezentowana w 2012 na MSPO. ............................................................................... ............................................................................................................................................................................ "Zaimplementowanie na wyrzutni pocisku SPARROW RIM-162 ESSM rozszerzyło zakres jego stosowania ze środowiska morskiego do środowiska lądowego. Główne elementy startowe i automatyki wyrzutni wraz z napędami mogą być implementowane na takich nośnikach jak KTO, ANDERS lub inne podwozie transportowe"................................................................................................................................................................ ......................................................................................................................................................................................... Kupujemy przestarzały złom gdy polski przemysł mógł dostarczyć pionowe wyrzutnie do PAC-3MSE bez udziału amerykanów..................................................................................................................................................... Nowoczesne pionowe wyrzutnie MADE IN POLAND na polskich nośnikach. To by obniżyło cenę. Ale po to Macierewicz tak reklamował Patriota by cena była z kosmosu a offset na technologię obierania buraka..... ........................................................................................................................................................................................ No ale nie chodzi przecież o polski przemysł....

Davien
niedziela, 17 marca 2019, 15:26

Panie BUBA wyrzutnia Ptaki to stara wyrzutnia systemu KUB z zamontowanymi trzeba pionowymi wyrzutniami pocisków ESSM, Dla ESSM sa jedynie pionowe wyrzutnie, zarówno dedykowane jak i uniwersalne . Nic panie BUBA bysmy nie dostarczyli bo nie potrafimy tego zaprojektować i złozyc, wyrzutnia z Grudziądza to składanka z istniejacych elementów, co prawda niezła ale to nie ten poziom. A fakt ze kontenery ESSM mogli zamontowac na innym pojezdzie?? Zapominasz ze pociski ESSM sa dostarczane w kontenerach startowych .

BUBA
niedziela, 17 marca 2019, 20:52

Jeżeli Twoją wiedzę przerasta zamiana zamka na belce mocującej kontener RIM-162 ESSM na kontener z PAC-3MSE i wstawienie mocniejszych siłowników plus oszacowanie sił przy starcie rakiety działających na konstrukcję spawaną lub skręcaną z metalu to po co rozmawiasz o poważniejszych rzeczach? Przecież to technologia na poziomie budowy wywrotki na Stara .

Davien
poniedziałek, 18 marca 2019, 08:51

Nie panie BUBA , to tylko tak sie panu wydaje:) Pociski PAC-3MSE są sporo większe od ESSM i ciezsze więc nie wiadomo czy podwzie KUB-a by je w ogóle uniosło. Jak widac panie BUBA to raczej pan ma zerowa wiedze na tn temat. Do tego kontenery PAC-3 wystepują w pakietach po 4 pociski w każdym więc co zamieniamy 3 zasobniki ESSM na 12 PAC-3MSE??? No powodzenia:)) Do tego wyrzutnia to nie tylko zasobniki ale i cała niezbedna elektronika, która przy ESSM jest juz w pojemnikach,. Aha rozumiem że KUB to polskie podwozie??

BUBA
środa, 27 marca 2019, 21:31

"nie wiadomo czy podwozie KUB-a by je w ogóle uniosło" - nie ma to jak pokazać że nie wie się nic o nośniku a snuje się teorie. Mówiłem, odpuść sobie rzeczy które Cię przerastają. No chyba ze kontenery PAC-3 są robione z ołowiu i tu się mylę...

MI6
piątek, 15 marca 2019, 12:21

Sami eksperci jak widzę się tu wypowiadają. ~Clash matura z matmy aktualnie jest obowiązkowa, twoja wiedza za to sprzed okolo 9 lat wstecz; ~Olo76 no naprawdę nic przez 30 lat nie zrobiono a f16 Leopardy Groty Spike i Rosomaki to zapewne od ruskich przed 1989 kupiliśmy? Ludzie tu się poważnie dyskutuje takie uwagi niekompetentne to sobie na innych forach wypisujcie!

Harry 2
środa, 27 marca 2019, 22:18

Prawda! Kupuje się dla wojska sporo ale za mało dla "siły uderzeniowej" armii. Zaległości w zakupach są wieloletnie bo politycy uważali, że wojny nie będzie i zwracali budżet MONu przeznaczony na modernizację armii do kasy państwa. Brak jest pocisków do czołgów, brak pocisków p/panc przy wieżach rosomaków, brak pocisków p/panc dla śmigłowców a i te niekierowane czas by było zamienić na 70mm ( z 58 i 80mm proweniencji sowieckiej), Brak pocisków do Langusty o zasięgu powyżej 20km (Feniks opracowywany od ponad 10lat) Brak pocisków do KRABA o zasięgu powyżej 40km i specjalnych, precyzyjnych itd), Brak armat z pociskami programowalnymi do okrętów MW, do obrony lotnisk, ważniejszych obiektów, Brak nowoczesnych pocisków rakietowych do obrony p/lot, itp, itd.

Cywill
piątek, 15 marca 2019, 10:51

Gdyby prezesom państwowych firm zbrojeniowych w Polsce płacono ZA EFEKTY w okreslonych ramach czasowych (czyli mała pensja podstawowa + premie za wyniki) - to byłyby własne rakiety i inne systemy.

antykosmita
piątek, 15 marca 2019, 10:30

za tamtej komuny Wielki Brat dbał żebyśmy żadnego uzbrojenia nie mogli wyprodukować samodzielnie i tak pozostało do dziś,,, jedynie Związek Radziecki zmienił położenie,,,

bender
piątek, 15 marca 2019, 20:28

Mylisz się: tym razem sami wybieramy władze i to nie USA wydają nasze własne pieniądze. Za to nieprzyjazna pozostałość po sowieckim hegemonie wciąż jest w dużym stopniu tam gdzie był ZSRR.

ktos
piątek, 15 marca 2019, 10:22

Fajnie was sie czyta... taka Arabia Sudyjska lub inne kraje kupuja po 100 wyrzyutni i jakos nie maja z tym problemu. U nas kupimy 16 i Amerykanie w ramach niesamowitej wdziecznosci maja nam oddac cala wiedze za free bo jak nie to sie obrazimy? Zdajecie sobie sprawe ze nasze zamowienie jest smiesznie male? Tak samo bylo z Dreamlinerami, kupili 6 i chcieli byc nie wiem jakim partnerem, gdy w tym czasie Japonia kupila 50. Kupmy 100 Patriotow, z 400 Abramsow i 100 AH-64 i zobaczycie ze Amerykanie beda z nami inaczej rozmawiac. Teraz jestesmy marnym klientem i raczej biednym.

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:02

Panie ktos, za ile AS ostatnio kupiła sprzet w USA, to było chyba 110mld wiec to co my bierzemy ...

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 21:16

Masz całkowitą rację. Oczekiwanie jakichś transferów technologii, gdy kupuje się naręczną liczbę sprzętu, jest naiwne, żeby nie powiedzieć śmieszne.

kiss
piątek, 15 marca 2019, 10:16

Jestem mało obeznany w temacie to rakiety do tych Himarsów co Polska kupiła objasnijcie mi...

as
sobota, 16 marca 2019, 22:24

Nie pasują do Himarsów. Inna ruła zupełnie.

Zdzichiu897
piątek, 15 marca 2019, 09:24

Logistyka zakupów i kontrola jakosci wg standartow amerykańskich to nie dla HSW, nawet audytu nie przejdą.

Olo76
piątek, 15 marca 2019, 09:11

Nic się nie działo przez 30 lat poza stopniowym demontażem - było ok. Coś dobrego zaczyna się dziać... Oj jaka tragedia!!! Nic nie robić tylko trzymać krótko za twarz, mówiąc, że piniendzy ni ma i nie będzie.

Cyber polityk
piątek, 15 marca 2019, 07:41

Początek końca Borsuka ?

Jacenty
piątek, 15 marca 2019, 10:20

A co ma piernik do wiatraka? Jakieś uzasadnienie tej tezy możesz podać?

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:27

A co ma Borsuk do wiatraka?

kuchart
piątek, 15 marca 2019, 11:33

Pieniądze czyli ...ich brak na inne zakupy.

Jan
piątek, 15 marca 2019, 07:11

praca naszych spawaczy i malarzy - bezcenna! Stal pewnie albo z USA albo ze Szwecji bo jak znam życie nasza nie spełnia parametrów

Adam
piątek, 15 marca 2019, 06:20

Dostaniemy technologie budowania wyrzutni :) jak widzę zachwyt z tego powodu to wydaje mi się że my żyjemy w jakimś afrykańskim kraju 3-ciego świata.Może my naprawdę w takim kraju żyjemy.... I ciekawo czy sami coś zrobimy czy tylko "skręcimy" do kupy to co przyślą z USA.Nam są potrzebne technologie rakietowe a nie budowania wyrzutni ale MON zaraz odtrąbi to jako niewyobrażalny sukces

Clash
piątek, 15 marca 2019, 10:18

A Adam jest inżynierem? A uczyć sie nie chciało? Nic dziwnego w kraju w którym matura z matematyki jest nieobowiazkowa. No to tłumacze najzdolniejszych Polska wygnała, inżynierów nie szkoli to teraz za głupote i chciwość trzeba placic tak jak " jakiś kraj afrykański trzeciego świata" Co by tu rzec ale polska zbrojeniówka jest na poziomie trzeciego świata. ( modernizacja T72, pilica,slazak......)

Śpioch
piątek, 15 marca 2019, 11:00

Ma Pan rację. Jestem polskim inżynierem technologiem/mechanikiem i nikt nie był zainteresowany zatrudnieniem mnie po studiach a jeść się chciało. Dlatego zostałem informatykiem i na chleb mam a to że inz. spawalników nie ma bo nikt nie potrafi pospawać podwozia do obciążeń udarowych to już konsekwencja tej polityki.

Pol
piątek, 15 marca 2019, 06:19

Polska to kraj hydraulików rury mamy oklepane tez nam know szoł. Czym wiecej kupujemy w usa tym bardzie cofamy sie do tyłu . Na juz potrzebny skok technologiczny w postaci rakiet od 8 mach w góre. Ten złom za 2 lata niebedzie w stanie nic zastrzelić ,zanim osiagnie pułap rakieta przeciwnika bedzie w połowie polski czyli w warszawie .A nawet ustawiony patriot przy granicy niebedzie w stanie nic zrobic bo niebedzie w stanie dognać rakiety przeciwnika.Jedyna opcja to badania badania i uczelnie oraz pozyskanie firm technologi we wczesnym stadium rozwoju. J nie denerwowac chin bo to może byc ostatnia deska ratunku.

PatriotaRP
czwartek, 14 marca 2019, 23:05

38 milionów Polaków i nie ma w tym kraju człowieka, który potrafi konstruować silniki rakietowe? To jest ta Wielka Polska prawicowców?

ltd
piątek, 15 marca 2019, 09:01

przy dobrych wiatrach, ludzie urodzeni w "prawicowej Polsce" mają aktualnie 12 lat. Faktycznie nie umieją jeszcze zbudować rakiety. Całe szczęście jest kilkanaście milionów obywateli urodzonych i wychowanych w Polsce sldowsko powskiej... zaraz, tylko przecież oni właśnie nie potrafią zbudować rakiety.

Odyn
piątek, 15 marca 2019, 09:00

Panie PatriotoRP, sprawa jest prosta. Jeżeli jskiś kraj zachodni potrzebuje silnika odrzutowego to powołuje organ odpowiedzialny za pozyskanie takiego silnika i ogłasza konkurs. " potzebny sinlnik turboodrzutowy do zastosowań lotniczych o takih a takich to parametrach i czeka na zgłoszenia/projekty zainteresowanych". Wybiera najlepsze koncepcje i przyznaje im budżet na realizacje projektu. Najlepszy prototyp lub pół prototyp dostaje środki na realizacje i tyle. ALE TRZEBA CHCIEĆ, a u nas cała uwaga skupiona jest na przepychankach politycznych a nie na rozwoju, często istotne decyzje nie są podejmowane lub sabotowane, tylko po to aby w następnej kadencji opozycja miała pod górkę. Nikt nie interesyje się tym. Prosze spojżeć na ten nieszvzęsny polski "program rakietowy" gdzie stodenci i majsterkowicze rezygnują z wyjazdy na wakacje żeby ZA WŁASNE PIENIĄDZE !!! sklecić w garażu rakietę osiągającą pułap kilku kilometrów. A nasi ojcowie narodu obecni czy poprzedni chcą zobaczyć efekty. To jest chore , ale do wyleczenia. Potrzeba tylko chęci.

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:08

Panie odyn,ylko ten kraj musi miec jakies zakłady czy inzynierów potrafiacych cos takiego zaprojektować,a u nas zdaje sie to się skończyło na srednio udanym K-15/16 dla Irydy. i nie tylko u nas tak jest, zobacz ile czasu zajeło chińczykom stworzenie silników turboodrzutowych, czy ja skończył Kaweri w Indiach Szwecja produkuj własne mysliwce a silniki skąd?? czyzby z USA. Co do rakiet w Polsce to nie zapomina pan że ZSRS b;lokował jakakolwiek produkcje i opracowywanie rakiet w Polsce, nawet Metor miał dosłownie kosmiczne problemy. A co do tej nieszczesnej granicy 15km... to juz sprawa dla polityków, niestety wyzej mamy przestrzeń zamknieta dla prób rakietowych.

Vigo
piątek, 15 marca 2019, 11:56

Potrzeba świadomości społeczeństwa i chodzenia na wybory - tu jest problem.

dim
piątek, 15 marca 2019, 08:12

Wiesz, jest jeszcze kilka warunków, np. że ten silnik ma potem trafić, np. z prędkością 5M, w jakiś inny silnik, może i lecący z jeszcze większą prędkością. - Ale jeśli znasz kogoś takiego w Polsce, to na co czekasz ? Przedstaw go !

PatriotaRP
piątek, 15 marca 2019, 09:32

Gdybym znał, to nie pytałbym na forum. Nie mam na myśli byle jakich silników, czy innych elementów b.dobrej rakiety.

n@ti
czwartek, 14 marca 2019, 21:41

No i Super!

Wojciech
piątek, 15 marca 2019, 00:45

I z czego tu się cieszyć? Jak przyjdzie co do czego to będziesz wyrzutniami rzucał w Ruskich czy blokował Jelczami drogi?

Davien
piątek, 15 marca 2019, 10:05

Nie, będę z nich strzelał pociskami PAC-3MSE kupionymi w USA, bo nikt na swiecie poza USA ich nie produkuje. SkyCeptory beda z fabryki w Polsce.

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 21:25

Do czasu. Swojego czasu głowice do MIM-104 produkowano w USA. Przyszło co do czego, to w 1990 roku, w trybie awaryjnym, transportem lotniczym, ściągano z Niemiec do Orlando na Florydzie, głowice produkowane tam głowice do MIM-104, aby przygotować pociski do Desert Storm rozpoczętej w styczniu następnego roku.

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:18

Panie Chateaux,pierwsze pociski PAC-3 powstały zdaje się pod koniec lat 90-tych, w Desert Storm strzelano pociskami APC-1 i PAC-2 I na pewno w Niemczech nie produkowano głowic do PAC-2 jak sam pocisk dopiero wszedł do uzbrojenia tuz przed Pustynna Burzą, natomiast w 1990r zwiekszono produkcje Patriotów w zakłądach Raytheona. Mógłbyś dac jakis link do tej produkcji w Niemczech?. Niemcy w ogóle mieli wtedy Patrioty?Bo uzywajaca ich obecnie jednostka miała az do 1995r Hawki.

Wojciech
piątek, 15 marca 2019, 18:17

Z amerykańskiej fabryki w Polsce. O ile w ogóle powstanie. Poza tym jak coś jest nie nasze to może produkować ale nie musi bo na przykład Rosja znowu stanie się koalicjantem USA i sprzedaż Polakom SkyCeptorów nie będzie w interesie USA. Może też produkować niskokosztowo albo trochę mniej niskokosztowo i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu.

prawieanonim
sobota, 16 marca 2019, 23:01

Jeżeli fabryka Raytheona powstanie w Polsce (a powstanie na 90%) to po to, żeby produkować dla nas rakiety i inne rzeczy (a przy okazji dla klientów Raytheona na całym świecie) i będzie to proces permanentny bez względu na jakieś odwilże czy braki odwilży. Polityka polityką a amunicję się klepie.

Harry 2
czwartek, 14 marca 2019, 20:56

"Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i Hutą Stalowa Wola możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień." Wątpię. Tak miało być z Rosomakiem, a nie ma i nie było.

Gts
czwartek, 14 marca 2019, 20:47

No to jest dla mnie zaskoczenie. Ciekawe co dokładnje będa robić... mam nadzieje, że nie tylko malować i osadzać gotowe wyrzutnie na Jelczu.

Starszy szarak
piątek, 15 marca 2019, 08:32

Zgadłeś, dialog na farbę już rozpisany...

w
sobota, 16 marca 2019, 08:04

oczywiscie na farbe drukarska do ogłoszenia o dialogu

Feluś
czwartek, 14 marca 2019, 20:26

To niesamowite że USA przekaże nam tak niesamowicie skomplikowaną technologię jak budowa wyrzutni. Polscy inżynierowie poznają w ten sposób tajniki konstrukcji ramienia podnoszonego z pozycji poziomej do względnie pionowej przy zastosowaniu zupełnie u nas nieznanych siłowników hydraulicznych. To otworzy przed naszym przemysłem nowe dotąd nieosiągalne możliwości. Brawo Panowie, oby więcej takich cudów techniki zawitało pod nasze strzechy!

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:46

Skoro oświadczyli, że chcą tutaj na własne ryzyko budować fabrykę rakiet, to odnoszę wrażenie, że czepiasz się programowo. Dla samego czepiania się.

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 02:06

Naprawdę? A wolałbyś robić do nich przewoźne kontenery na śmieci? A teraz szczerze - co wiesz na temat wyrzutni? Wydaje Ci się że to rura na kołach? A co wiesz o diagnostyce pocisku zamkniętego w kontenerze startowym? Co ją wykonuje? A może coś wiesz o programowaniu komputera misji pocisku zamkniętego w kontenerze startowym? Wydaje Ci się że Feluś przychodzi z kluczem francuskim i młotkiem, i programuje?

Feluś
piątek, 15 marca 2019, 11:43

Uważam że, wykonanie wyrzutni nie stanowi wyzwania technicznego dla naszego przemysłu, natomiast software np używany do diagnostyki, czy stosowany w komputerze misji pocisku będzie przekazany przez USA, nie będziemy go tworzyć ani w niego ingerować i nie spodziewam się aby został przekazany w postaci kodu źródłowego. A Polska w ramach offsetu chciała pozyskać technologie którymi nie dysponujemy a są niezbędne do rozwoju kompetencji w obszarach w których chcemy rozwijać własne produkty. Mam na myśli systemy radarowe, paliwo rakietowe, systemy pozycjonowania. Nie czepiam się też dla czepiania, jeśli otrzymamy licencję na budowę SkyCeptora uznam to za niewątpliwy sukces, ale uważam że rozbicie postępowania na dwa etapy obniża nasze możliwości negocjacyjne w tym zakresie. Wystarczy spojrzeć na zakup HIMAR-sa który miał powstawać w polskim przemyśle. USA złożyło taką ofertę - która była dla nas za droga, i tu też z góry obstawialiśmy jeden produkt, konkurencja w tym postępowaniu nie istniała - efekt jest taki że mamy 1 DMO z ilością amunicji na dwie salwy.

bmc3i
piątek, 15 marca 2019, 21:33

To ostatnie, o rozbiciu zakupu na dwie części, to akurat prawda. To pogorszyło polską siłe negocjacyjną. Ale i tak w mniejszym stopniu, niż wyrzucenie MEADS z przetargu na Wisłe, gdzie konkurencja miedzy dwoma amerykańskimi producentami, dałaby nam najwięcej. Tym niemniej, wyrzutnia nowoczesnych pocisków rakietowych, to nie jest rura wkopana w ziemię. To skomplikowane urządzenie, którego technologii produkcji nie mamy, i pozyskanie licencji na jej produkcję stanowi istotny zastrzyk technologiczny. I bynajmniej nie chodzi o kawałek blachy mieszczącej kontener startowy oraz hydrauliczne podnośniki, lecz o całą elektronikę samosterującą procesem odpalenia pocisku, który w przypadku zwalczania pocisków balistycznych wystartować z dokładnością do setnych i tysięcznych części sekundy zgodnie ze wskazaniami systemu kierowania ogniem.

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:27

Jaka konkurencja?? MEADS zostałodrzucony przez rząd USA, a to akurat rząd USA decyduje czy sprzeda PAC-3MSE i patriota więc konsorcjum MEADS konkurowałoby z rządem USA. Do tego akurat w MEADS ma pan jedynie PAC-3MSE czyli pocisk zależny od USA i IRIS-T SL o zasięgu 50km, nic nowego nie ma i nie będzie LM wylatuje z dalszego rozwoju Patriota, PAAC-4 robi raytheon. MEADS to akurat jak dla mnie najdroższa ale i najlepsza Narew. Z cała reszta pana postu zgadzam sie w 100%

Covax
piątek, 15 marca 2019, 10:52

Tylko pytanie brzmi, robimy wyrzutnie wraz z szyna danych itd czy li tylko "kowalsko"

Willgraf
piątek, 15 marca 2019, 10:06

Ja wiem bardzo duzo i ma rację kpiac z oslow MON ..te wyrzutnie sa mniej skomplikowanw od ruskich z lat 50tych zatem żadnych cudownych technologi tam nie ma

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 21:35

Czy wyrzutnie rosyjskie z lat 50 wystrzeliwały pociski do celów w postaci rakiet balistycznych, gdzie spóźnienie lub przyśpieszenie strzału o 0,02 sekundy powoduje minięcie się pocisku z celem o 800 metrów?

zbyhm
czwartek, 14 marca 2019, 23:31

ha ha ha ha ha ale tak przez łzy

Wojmił
czwartek, 14 marca 2019, 20:23

16 przyczep z hydraulicznymi siłownikami i generatorem prądu... technologia budowy dźwigu to jest... to ma być niby postęp? Postępem byłoby uzyskanie kompetencji do budowy całych głowic, sterowania rakiet, produkcji materiału pędnego i silnika rakietowego... tym nie ma się co chwalić... HSW wybuduje to za 5 mln USD a wróci do Polski za 500 mln...

tyle
piątek, 15 marca 2019, 07:01

Może kolega i inni wreszcie przyjmą do wiadomości , że jesteśmy krajem zapóźnionym technologicznie. Mamy słabe uczelnie techniczne i nie za bogatą kadrę inżynieryjną. Z procedurami, solidnością i uczciwością, też wiemy jak jest. Z jakimi bólami rodził się Piorun, czy prosty jak drut, karabinek z Łucznika . Przecież to o czymś świadczy. Musimy być realistami i mierzyć zamiary na siły. Przykre , ale chyba prawdziwe. Wiele lat pracy przed nami, na wielu polach.

Pawel
piątek, 15 marca 2019, 08:35

Chyba za duzo amerykanskiej propagandy czytasz. Troszke wiecej wiary. Problemem jest brak funduszy bo te winny pochodzic z Panstwa w ramach projektu.Piszesz o zacofaniu- a co rakietami z Meska??

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:31

Panie Paweł, jakie rakiety z Mesko?? Mówisz o Gromie z 1997r,który w 20 lat pózniej ledwo doczekał się niedużej modernizacji do Pioruna, czy o Piracie czyli licencyjnym RK-3 Korsar, zreszta sporo gorszym od oryginału. Panie Paweł pociski Stunner/SkyCeptor to nie MANPADS tylko zaawansowane pociskiplot/prak na nieosiagalnym dla nas poziomie i jezcze niestety długo tak bedzie.

Marek1
niedziela, 17 marca 2019, 09:00

Nieśmiało przypomnę, że Mesko grzebie w RK-3 Korsarz w zasadzie od końca 2013r. Kolejno w 2014 i 2015 r. ogłaszali oficjalnie zakończenie prób poligonowych na 2017, a wdrożenie produkcji seryjnej na 2018r. Póki co, oprócz rezygnacji z tzw. prekursora głowicy(bardzo osłabia skuteczność zwalczania ERA) NIC więcej panowie z Mesko nie wymyślili i nie zrealizowali. Lata lecą, kasa płynie - po co się śpieszyć ?

w
czwartek, 14 marca 2019, 20:19

czyli same konstrukcje spawane z blachy.

mc.
czwartek, 14 marca 2019, 19:47

Czyli zakup "z półki", ale coś tam wywalczyliśmy. Wyrzutnie powstaną w Polsce (HSW), wszystko wskazuje na to że będą posadowione na Jelczach, Raytheon zbuduje fabrykę rakiet Skyceptor w Polsce (pewnie w jako spółka zakładami Mesko), a Grupa WB twierdzi że może wykonać "nakładkę" TOPAZA na amerykański system kierowania ogniem. Chyba jest DOBRZE ?

Marek1
niedziela, 17 marca 2019, 09:07

Nieco ci się Kolego pomyliło - polski, artyleryjski SKO Topaz nie ma NIC wspólnego z programem obr. powietrznej Wisła/Narew i syst. Patriot. WB natomiast stwierdził, ze istotnie możliwe jest wykonanie interfejsu pomiędzy o wiele lepszym Topazem, a starym SKO(AFATDS 6.0) M-142 Himars zakupionym przez MON w ramach "realizacji" pr. Homar. Potrzeba będzie jednak na to czasu(12-18 m-cy) i paru mln PLN z budżetu MON. No, ale KTO "bogatemu" zabroni ... ??

Marek
piątek, 15 marca 2019, 10:56

Byłoby idealnie, gdyby podpisano jeszcze umowę na CAMM/CAMM ER. Wtedy krajowy przemysł produkowałby jednocześnie dostosowaną do współpracy z Wisłą, z czasem coraz bardziej spolonizowaną Narew. Do tego jeszcze opracowany we własnym zakresie odpowiednik Pancira i byłoby całkiem ok.

Covax
czwartek, 14 marca 2019, 19:32

HSW bedzie produkować wyrzutnie czy same "ramy zbrojone" amerykańskim osprzetem z czarnych skrzynek ?

oleś
czwartek, 14 marca 2019, 19:24

Czy koła do tego systemu też będą produkowane w Polsce?

kompresor
piątek, 15 marca 2019, 13:12

Nie kolego, koła nie, tylko powietrze do kół.

Marek
piątek, 15 marca 2019, 10:48

Nie. Ale z to napewno będą do niego produkowane trójkąty i kwadraty.

BUBA
czwartek, 14 marca 2019, 18:50

Sukces. Offset na przestarzałe wyrzutnie M903, gdzie polski WZU zaprezentował pionową wyrzutnię startową PELIKAN PZR PTAKI z rakietą Sparrow RIM-162 ESSM, rok 2012.................................................. ............................................................................................................................................................................... Ekipa Błaszczaka i Macierewicza cofa nas Polskę technologicznie tym offsetem o 20/30 lat...start pocisku pod katem około 35 stopni...prehistoria. Wyrzucone pieniądze w błoto.

Davien
piątek, 15 marca 2019, 10:11

NO widzisz BUBA, jak porównujesz PAC-3MSE do ESSM to tylko ci współczuć. Pionowe wyrzutnie do ESSM były znane sporo wcześniej, a dla pocisków PAC-3MSE/SkyCeptor naprawde nie gra to roli, moga atakować cele w promieniu 360 stopni

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:49

Tylko, że Sparrow to krótki zasięg. Czyli coś na Narew, która nijak się ma do Wisły. A i w przypadku Narwi brytyjska propozycja jest lepsza.

prawieanonim
sobota, 16 marca 2019, 23:13

...lepsza w tym że przekażą technologię produkcji i na dodatek jest to propozycja ekonomiczna bo jeżeli miałbym wybrać CAMM lub ESSM Block 2 opierając się na samych parametrach rakiet to panie :-) Bez zastanowienia wybrałbym drugą opcję.

Davien
niedziela, 17 marca 2019, 15:30

Generalnie ja jestem za tandemem AMRAAM-ER/AIM-9X czyli NASAMS-2 ale ESSM block II tez niezły tylko włąsnie cena. Żreszta CAMM jest tani dla Brytyjczyków bo oni mają juz ASRAAM-y ciekawe ile by kosztował produkowany od podstaw w Polsce( w Angli wykorzystuja całkiem sporo elementów ASRAAM-a)

xyz
czwartek, 14 marca 2019, 18:28

A co z produkcją armat Bushmaster? Za 20 mld zł amerykanie pozwolą nam pospawać 18 kontenerów na pociski. Program Wisła miał rozpędzić nasz przemysł zbrojeniowy, a wyszło z tego to co zawsze czyli nic.

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:32

Tia. A fabrykę produkującą rakiety na własne ryzyko chcą budować tutaj ot tak sobie. Ale jak to mówią. Jeszcze się taki nie urodził, żeby każdemu dogodził.

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 02:10

Znasz jakiegoś producenta, który włożył miliardy w R&D jakiegoś systemu broni, i odda Ci to za czapkę śliwek bo kupisz u niego 3 sztuki? Niech Polska zamówi 150 F16 to dostanie całą technologię ich produkcji. Ale jak zamawia 3 sztuki na krzyż, to nie licz nawet na śrubki.

fxx
czwartek, 14 marca 2019, 18:27

Produkcja i integracja? W sensie że u nas spawają kontenery i składają kontenery z amerykańską elektroniką jak klocki?

Hoze
czwartek, 14 marca 2019, 17:40

Autor pisze o wyrzutniach do Wisły ale my zamówiliśmy tylko 4. Chyba że zamówienie antycypuje następny etap. Swoją drogą zespawanie kilkunastu kształtowników, blach i dołożenie hydrauliki razy 16 na tyle lat. Nic dziwnego że sprzęt wojskowy tyle kosztuje.

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 02:12

A co Twoim zdaniem w tych kilku kształtownikach programuje pocisk, przeprowadza diagnostykę przedstartowa tych pocisków i wydaje komendy startowe? Feluś z młotkiem i śrubokrętem w łapie?

asd
piątek, 15 marca 2019, 09:58

Coś co dostaniemy gotowe i w HSW nawet nie zajrzą do środka. Dostaliśmy zlecenie dla spawaczy i malarzy, a nie informatyków i elektroników.

chateaux
piątek, 15 marca 2019, 21:39

Wiesz to, czy sądzisz? Bo to ogromna różnica.

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:26

Jemu się pewnie wydaje, że to robi taki właśnie pan w gumofilcach z nieodzownym "sportem" w gębie.

Dyktorek
czwartek, 14 marca 2019, 17:23

16 wyrzutni ...jest moc !!! Na Radzikowo starczy Czy to będzie podobne spawanie skorupy jak BH. w Mielcu ???

Marek
piątek, 15 marca 2019, 08:29

A umiałbyś podpawać skorupę do BH?

Willgraf
czwartek, 14 marca 2019, 16:31

taaaa biznes cudo..płacimy komuś 100 tys za wyrzutnie - on następnie inkasuje kasę i zamawia je u nas aby ktoś je za nich zrobił i proponuje 50 tys - nie robiąc nic ma 50% - a nie można było tak od razu u nas zamówić bez pośredników ? na rakiety dla nas pentagon zdeklarował w zamówieniu 600mln usd , za IBCS 300 mln USA a my zapłacimy za wszystko prawie 6 mld usd - to dopiero interes !

Saab
piątek, 15 marca 2019, 09:07

Rakiety dla nas będą kosztować kolo 1 mld ibcs 350 inne elementy Wisły u raytheona 1.5 mld elementy do kolejnych baterii kolejna kasa a pierwszy etap to 4.7 nie 6 mld nie sieje propagandy ruski trolu

Willgraf
piątek, 15 marca 2019, 18:24

ile będą rzeczywiście kosztować rakiety radzę brać z danych zamówień Pentagonu a nie z informacji miejscowej prasy a tam sumy są zdecydowanie mniejsze od tych które płacimy bez względu na element tzw. Wisły

Davien
sobota, 16 marca 2019, 11:34

Willgraf ceny z zamówień Pentagonu toceny dla rządu USA i tylko dla nich, przy FMS płacisz zawsze więcej

Rzyt
czwartek, 14 marca 2019, 16:18

Dobre i to...mało, ale dobre i to

Paweł P.
czwartek, 14 marca 2019, 16:12

Coś się zaczyna dziać, bardzo dobrze!

Willgraf
piątek, 15 marca 2019, 10:16

a co niby ? Produkcja za miliardy a technologia z lat 50-tych wyrzutni kierunkowej

Pirat
czwartek, 14 marca 2019, 15:50

Dobry początek.

Tweets Defence24